Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 23. května 2022 Vladimír

PŘEHLEDNĚ: Žaloba na hokejový svaz. Jak se kluby nevzdaly juniorů

  6:58aktualizováno  26. listopadu 17:30
Projděte si přehled, jak Český svaz ledního hokeje od začátku roku měnil pravidla juniorské nejvyšší soutěže pro sezonu 2019/20. Administrativním rozhodnutím například vyřadil Vsetín, Přerov a Havířov. Kluby svaz zažalovaly, kauzu řeší Městský soud v Praze, zároveň soudní exekutor udělil svazu už čtyři pokuty v celkové výši 2,2 milionu korun, a to za nedodržování předběžného opatření o zastavení nového ročníku ligy. Svaz soud obešel vytvořením nové soutěže „O Pohár DHL“.

Ilustrační foto juniorských hokejistů Vsetína | foto: VHK Robe Vsetín, Martin Vojtěch Víta

POZNÁMKA: Nově jsme aktualizovali dění do února 2020 a zjištění iDNES.cz, že svaz dostal pokutu už přes pět milionů korun.

Zastavení nejvyšší hokejové soutěže s názvem Juniorská liga akademií je asburdní i proto, že se v Česku na přelomu prosince a ledna odehraje mistrovství světa juniorů.

Leden 2019Hokejové fórum v Praze

V lednu se v Praze sešli zástupci českého hokeje na Hokejovém fóru. Přijeli představitelé extraligových a dalších profesionálních klubů, šéf svazu Tomáš Král, ředitel nejvyšší soutěže Josef Řezníček, trenéři mládeže nebo odborníci z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. 

Měli diskutovat o stavu českého hokeje, zejména o mládeži. Už tehdy Tomáš Král prozradil, že vzniknou návrhy na „úpravy systému soutěží včetně zúžení nejvyšší juniorské a dorostenecké extraligy“.

Tomáš Král na konci ledna poskytl rozhovor pro MF DNES. Přes e-mail napsal: „Moje představa by byla 16 klubů v juniorské extralize a zúžení by mělo být postupné, nejlépe v průběhu dvou let.“

Únor 2019Nejvyšší juniorská soutěž pouze pro akademie

V únoru přišla ze svazu tisková zpráva.

Psalo se v ní: Počet účastníků extraligy juniorů se od další sezony sníží ze současných 24 na 17. Soutěž bude nesestupová, přístupná výlučně pro kluby se statutem Akademie Českého hokeje.

„Podpora zúžení byla jednomyslná,“ uvedl Tomáš Král. „Uzavřená extraliga juniorů umožní klubům, aby nejlepší mladé hokejisty uvolňovaly pro dospělé soutěže a více se koncentrovaly i na tréninkový proces, což je oblast, v níž ve srovnání se zahraničím zaostáváme.“

Prezident Českého hokeje Tomáš Král.
Tomáš Král, předseda Českého svazu ledního hokeje

Prezident Českého hokeje Tomáš Král.

Vyřazení se dočkaly Vsetín, Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou, Havířov, Přerov, Olomouc a rakouský Salcburk.

Paradoxní je, že nejvyšší juniorská soutěž bude v další sezoně uzavřená, nelze z ní spadnout. Ovšem z druhé nejvyšší juniorské soutěže se do ní bude dát postoupit. A to dokonce i bez nutnosti mít uznanou akademii!

Březen 2019Výjimku dostává Olomouc bez akademie

Zatímco Vsetín bojoval ve čtvrtfinále extraligy, Olomouc skončila po základní části pátá od konce. Stejně jako Vsetín, ani Olomouc (dosud) nemá status akademie. Přesto dostala od svazu výjimku. I Olomouc si v další sezoně zahraje nejvyšší juniorskou soutěž, neboť její mužský kádr hraje extraligu dospělých.

„Bylo přijato kritérium, že do soutěže budou zařazeny i extraligové kluby bez statusu Akademie, což je nyní pouze případ Olomouce,“ komentoval mluvčí svazu Zdeněk Zikmund dodatečný krok.

„Hokej v Česku nám začíná Berbrovatět,“ zmínil jednatel Vsetína Daniel Tobola zprofanované jméno místopředsedy fotbalové asociace Romana Bebra.

Duben 2019Výjimka pro Salcburk a protest klubů

V dubnu přišel svaz s další zprávou. Uvědomil si totiž, že má na další rok uzavřenou smlouvu s rakouským klubem ze Salcburku, i on tak bude příští sezonu účastníkem extraligy juniorů - jako devatenáctý člen.

„Salcburk má specifické postavení. Zdůraznil bych, že je tam nezávisle, není v lize na úkor žádného klubu,“ vysvětloval pro iDNES.cz mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Aleš Pavlík (zcela vpravo) a Petr Bříza (vlevo) jsou po Tomáši Královi (uprostřed) nejvyššími představiteli Českého hokeje.

Jenže trojice klubů - Havířov, Vsetín a Přerov - ten samý den svolala tiskovou konferenci v Praze, aby novinářům přednesla své následující kroky. Kluby dokonce přivezly zástupce rodičů a hráčů, kteří líčili, jak jim kroky svazu zničí hokejovou kariéru.

V Praze kluby oznámily, že podaly podnět k zahájení arbitrážního řízení, ve kterém požadují zrušení těchto rozhodnutí. A zdůraznily, že pokud se jim nezadaří pomocí arbitráže, obrátí se na civilní soudy.

Vzkaz Davida Pastrňáka

Hokejista Bostonu David Pastrňák, který v Havířově vyrostl, poslal ze zámoří vzkaz: 

„Zdravím, chtěl bych říct, že by bylo fajn, kdyby byl můj mateřský klub v nejvyšší lize, ze které jej chtějí ostatní kluby z Česka vyloučit. Aby nadále mohli mladí kluci hrát hokej tam, kde jsem vyrůstal i já.“ 

Jako další paradox uvedly, že už si o status akademie požádaly, podmínky měly splňovat. Jenže proces schvalování trvá klidně i dva roky, řekly.

 „Směřovali jsme k akademii dlouho, nepodali jsme si přihlášku dřív proto, že status akademie doteď nebyl žádnou podmínkou pro účast v extralize,“ líčil jednatel Vsetína Daniel Tobola. 

Znovu duben 2019Nový název pro nejvyšší juniorskou ligu

Po změnách dostala nejvyšší juniorská soutěž také svůj název: Juniorská liga akademií. Extraligu juniorů ponechal, udělal z ní ovšem druhou nejvyšší ligu.

Rezignujte, vyzvaly Tomáše Krále a Výkonný výbor svazu Vsetín, Přerov a Havířov. Kluby zároveň vyčíslily, že je vyřazení bude stát 10 milionů korun za jednu sezonu.

Král ostře reagoval: „Prohlášení beru na vědomí, zabývat se jím nicméně nebudeme. Pravidla a procedury, jak v podobných případech postupovat, jsou totiž jasně definovány ve svazové legislativě. U vedoucích těchto tří klubů mě ostatně jejich postup ani nepřekvapuje, neboť neznalost problematiky, stanov a řádů prokázali již několikrát v minulosti.“

Květen 2019Kartelový delikt, uvedl Vsetín

Kluby se nevzdaly a k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podaly stížnost kvůli porušení zákona a žádají zrušení rozhodnutí Českého svazu ledního hokeje (ČSLH).

Zároveň podaly žádost o nařízení předběžného opatření a chtějí, aby ÚOHS svazu nařídil, aby se zdržel plnění rozhodnutí a umožnil jim účast v nejvyšší soutěži pro sezonu 2019/20. 

„Jsme přesvědčeni, že rozhodnutí o vyřazení našich tří klubů je kartelovým deliktem,“ uvedl jednatel Vsetína Daniel Tobola v tiskové zprávě.

Srpen 2019Arbitrážní komise svazu stížnost zamítla

Šestičlenná arbitrážní komise nezávislá na výkonném výboru svazu stížnost klubů zamítla.

V nálezu pracovního senátu arbitrážní komise stálo: „Rozhodnutí výkonného výboru bylo učiněno zcela v souladu se stanovami a dalšími řády Českého svazu ledního hokeje, neboť zřizování, organizace a řízení soutěží včetně podmínek účasti jsou v jeho pravomoci. Jako nedůvodné, nedoložené, případně irelevantní shledal senát rovněž námitky týkající údajného rozporu rozhodnutí se stanovami, stejně jako údajné podjatosti členů výkonného výboru ČSLH.“ 

4. září 2019Soud říká: zastavte juniorskou soutěž

Tím celá kauza dochází k nynější situaci. Čtvrtého září večer (ve středu) dostává zprávu svaz, hokejové kluby a následně i novináři, že Městský soud v Praze nařídil ČSLH odložit start nejvyšší juniorské ligy.

Na základě předběžného opatření by se mělo začít hrát až poté, co bude pravomocně ukončen spor svazu a zástupců Havířova, Přerova a Vsetína.

Svaz dostal 15 dnů na podání odvolání. Mluvčí svazu Zdeněk Zikmund po dotazu iDNES.cz reagoval, že se vyjádří až další den.

5. září 2019Svaz obchází rozhodnutí soudu

Den poté dostávají novináři informaci, že se svaz vyjádří po obědě. Web iDNES.cz proto dopoledne kontaktoval právníka Jakuba Celerýna.

Ten řekl: „Svaz bude muset ustoupit. Pokud bude chtít situaci zachránit, tak se bude muset s kluby dohodnout a udělat to nějak jinak.“

Navíc upozornil, že při neuposlechnutí předběžného opatření může soud ukládat peněžité sankce. Kromě toho by se porušení dalo považovat za trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí. 

Během dopoledne navíc Jaroslav Liška, manažer mládeže klubu v Českých Budějovicích, pro iDNES.cz uvedl, že České Budějovice na dávno plánovaný zápas do Plzně stejně odjedou. „Svaz nám řekl, že soutěže jsou nalosovaný a pokračujou. Jestli to pak bude bráno jako přátelák, nebo se nám započítá do tabulky, to uvidíme. Snad nic z právního hlediska neporušujeme,“ doufal.

Web iDNES.cz zároveň pátého září získal klíčové dokumenty - žalobu klubů na svaz a návrh na předběžné opatření. V žalobě týmy žádají zneplatnění rozhodnutí Výkonného výboru ČSLH ze dne 10. dubna 2019 o odebrání práva na účast v nejvyšší juniorské lize.

Jako hlavní důvody kluby uvedly: nedostatek působnosti rozhodnout, závažné procedurální vady svolání a zasedání, rozpor s konkrétním postupem předepsaným stanovami, resp. prováděcími interními předpisy, rozpor se zákazem bezdůvodného znevýhodňování členů, resp. závažné porušení jejich členských práv a oprávněných zájmů, jde o zakázané a neplatné rozhodnutí sdružení soutěžitelů, neboť jeho výslovným cílem a výsledkem je narušení hospodářské soutěžerozpor s dobrými mravy, neboť jsou diskriminační a jsou projevem zneužití většiny na úkor menšiny a podjatosti osob, které se na jeho přijetí podílely, a narušení veřejného pořádku, neboť představuje retroaktivní zásah do existujících právních vztahů a je také v rozporu se zásadou právní jistoty a ochrany legitimního očekávání.

Po 14. hodině přichází zpráva ze svazu: svaz respektuje rozhodnutí soudu, ale odvolá se proti němu. Pro kluby uspořádá náhradní pohár.

To znamená, že českému hokeji čtvrt roku před startem domácího mistrovství světa juniorů nefunguje nejvyšší juniorská soutěž. Má náhradu, která bez ostychu obchází předběžné opatření Městského soudu v Praze.

Pohár totiž bude hrán dvoukolově systémem každý s každým, tedy fakticky se odehrají všechna naplánovaná utkání, akorát pod jiným názvem. Bez účasti Havířova, Přerova i Vsetína.

Fotogalerie

„Nelíbí se nám, že svaz něco změní nesportovní cestou. Že jde o to, kdo koho víc zná a nezná. A kdo má kontakty na svazu,“ reaguje ve čtvrtek v rozhovoru pro iDNES.cz prezident Havířova Jaroslav Mrowiec.

Jak dodává, kluby se shodují na tom, že se juniorské soutěže mají zúžit, podotýkají však, že se rozhodnout má na ledě. „Ať každý tým dělá maximum pro udržení, ať má liga úroveň,“ říká Mrowiec.

8. října 2019Pokuta 100 tisíc pro svaz od soudního exekutora

Hokejový svaz dostal od soudního exekutora pokutu ve výši 100 000 korun za nerespektování rozhodnutí Městského soudu v Praze, který mu nařídil odložit start nejvyšší soutěže juniorů. Svaz podal návrh na zastavení exekuce.

„I nadále platí, že jediný, kdo může v předmětné záležitosti s konečnou platností rozhodnout, je soud, před kterým jsme připraveni všechny naše kroky obhájit,“ podotkl Zikmund.

10. října 2019Kluby se obávají, že se všechno zase změní

Mezi svazem a kluby panuje ticho, kluby tuší, že soudní spor se svazem může trvat dlouho a návrat mezi elitu zajistí dříve sportovní úspěch. V tu dobu platí, že kluby se do nejvyšší juniorské soutěže mohou sportovní cestou vrátit, aniž by měly akademii uznanou. Přesto Havířov, Přerov a Vsetín (vedle Olomouce) požádaly už na začátku roku o uznání akademie, akorát proces schvalování trvá nejméně rok. 

„Ale upřímně nevěřím, že by Liga akademií zůstala otevřenou soutěží. Mají tam Filipa Pešána (šéftrenér hokejového svazu, pozn.). A podle mě přijdou v lednu nebo únoru s nějakou novou metodikou, že představují nový plán,“ říká Daniel Tobola, jednatel Vsetína.

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Tedy že se systém a pravidla opět změní. To se opravdu stát může, Zikmund upřesnil, že kterýkoliv klub může do 15. ledna přijít se svým návrhem. Ten by pak případně schvaloval výkonný výbor svazu. Varianta, že se pravidla pro příští sezonu opět změní, je tak vskutku reálná.

Celou záležitost sportovního postupu komplikuje soud. Liga akademií oficiálně stojí, místo ní se hraje provizorně vytvořená soutěž „O Pohár DHL“, s níž se počítá pouze pro současnou sezonu.

Takže co když si hypoteticky některý z klubů postup vybojuje? Doopravdy postoupí? „Na to nedokážu odpovědět. Liga je zastavená,“ odpovídá Zikmund.

25. listopadu 2019Další pokuta, dohromady už na 2,2 milionu

Hokejový svaz dostal od soudního exekutora již čtvrtou pokutu za nerespektování verdiktu Městského soudu v Praze. Celkem exekutor po svazu vymáhá již 2,2 milionu korun.

Tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund zopakoval, že stanovisko svazu se nemění a věc řeší právní zástupce: „Vycházíme z toho, že exekuce byla navržena neoprávněně a podali jsme návrh na její zastavení. Na výsledek řízení čekáme. Stejně tak čekáme na rozhodnutí odvolacího soudu, týkající se našeho odvolání proti předběžnému opatření.“

„Oni obešli předběžné opatření, na exekuce nereagují. Největší zklamání pro mě je, že s námi nechtějí vůbec jednat. Přistupují k tomu tak, že ‚my můžeme všechno a vy nám do toho nepovídejte‘,“ řekl prezident havířovského klubu Jaroslav Mrowiec.

12. února 2020Pokuta přes 5 milionů

Podle zjištění iDNES.cz udělil soudní exekutor hokejovému svazu další pokutu, dohromady po něm v té době požadoval 5,2 milionu korun za nedodržování prvního předběžného opatření o odložení startu nejvyšší juniorské soutěže. Obě strany to redakci potvrdily a uvedly, že čekají, jak rozhodne exekuční soud ve věci, zda jsou exekuce oprávněné.

Vrchní soud zároveň rozhodl o dvou odvoláních, jednou ve prospěch svazu, podruhé ve prospěch klubů, od té doby se čekalo, jak rozhodne Městský soud v Praze o žalobě, která se měla konečně začít projednávat.

Jenže do věci vstoupila pandemie koronaviru. 

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2022

MS 2022 se koná od 13. do 29. května ve Finsku. Kvůli válečné agresi na Ukrajině se turnaje neúčastní reprezentace Ruska ani Běloruska, které nahradily Francie a Rakousko. Zlato z MS 2021 obhajuje Kanada.

Online reportáže:

  • Nejčtenější

Rodina hokejisty Simona potvrdila konflikt v národním týmu: Dominik se omlouvá

Rodina Dominika Simona potvrdila, že se hokejový útočník pokusil vyvolat konflikt se spoluhráčem z české reprezentace...

Česko - Rakousko 1:2N. Blamáž, outsider srovnal v závěru a zvládl nájezdy

Poprvé v historii podlehli čeští hokejisté na světovém šampionátu Rakousku, nestačili na něj výsledkem 1:2 po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kontroverze na MS. Čechům sundali vlajku Ukrajiny. Pořadatelé: Nehraje tu

Byla to maličkost, které si mnozí diváci v Tampere ani nevšimli. Zavání ale nemalou ostudou. Finští pořadatelé při...

Norsko - Česko 1:4. Dominantní Pastrňák, hokejisté jsou blízko postupu

David Pastrňák pokračuje ve svém velkolepém představení. I ve svém druhém zápase na světovém šampionátu dominoval,...

Česko - Lotyšsko 5:1. Snová třetina, nabitý Pastrňák mužstvo rozhýbal

Tak dominantní úvodní třetinu národní tým dlouho nepamatuje. Čeští hokejisté nasázeli Lotyšům na světovém šampionátu...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Hokej je moje oblíbená hra, říká jihlavský rodák a fanoušek Krpálek

Hodně nabitou sobotu prožil český judista Lukáš Krpálek. Dvojnásobný olympijský vítěz nejprve na evropském šampionátu v...

Němec se po sedmnácti letech vrátil do Vsetína. Pomůže áčku i synům

Tam, kde svoji úspěšnou kariérou rozjel, ji také zakončí. Po extraligovém pádu ve Zlíně přidá Ondřej Němec ještě jednu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hokejové Znojmo hlásí další restart. Výhledově myslí i na extraligu

Soutěží i soupiskou byli v Česku výjimeční a zajímaví. Hokejoví Orli sázeli na zahraniční tahouny, kolem nichž stavěli...

Kuka si splnil dětský sen, chytal za Jihlavu. Rád by ji viděl v extralize

Československý a později český fotbalový reprezentant. Finalista Mistrovství Evropy v roce 1996 v anglickém Wembley,...

Týden plný cen od LOVI
Týden plný cen od LOVI

Soutěžte s námi po celý týden o krásné výherní balíčky pro svoje zlatíčka.

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Po seskoku s padákem zůstala ochrnutá, nyní odešla přehlídku prádla

Dnes devětadvacetiletá Emma Carey v roce 2013 odcestovala z Austrálie do Evropy na plánovanou dovolenou. Tehdy se ve...