Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. prosince 2023 Svatoslav

PŘEHLEDNĚ: Žaloba na hokejový svaz. Jak se kluby nevzdaly juniorů

  6:58aktualizováno  26. listopadu 17:30
Projděte si přehled, jak Český svaz ledního hokeje od začátku roku měnil pravidla juniorské nejvyšší soutěže pro sezonu 2019/20. Administrativním rozhodnutím například vyřadil Vsetín, Přerov a Havířov. Kluby svaz zažalovaly, kauzu řeší Městský soud v Praze, zároveň soudní exekutor udělil svazu už čtyři pokuty v celkové výši 2,2 milionu korun, a to za nedodržování předběžného opatření o zastavení nového ročníku ligy. Svaz soud obešel vytvořením nové soutěže „O Pohár DHL“.
Ilustrační foto juniorských hokejistů Vsetína

Ilustrační foto juniorských hokejistů Vsetína | foto: VHK Robe Vsetín, Martin Vojtěch Víta

POZNÁMKA: Nově jsme aktualizovali dění do února 2020 a zjištění iDNES.cz, že svaz dostal pokutu už přes pět milionů korun.

Zastavení nejvyšší hokejové soutěže s názvem Juniorská liga akademií je asburdní i proto, že se v Česku na přelomu prosince a ledna odehraje mistrovství světa juniorů.

Leden 2019 Hokejové fórum v Praze

V lednu se v Praze sešli zástupci českého hokeje na Hokejovém fóru. Přijeli představitelé extraligových a dalších profesionálních klubů, šéf svazu Tomáš Král, ředitel nejvyšší soutěže Josef Řezníček, trenéři mládeže nebo odborníci z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. 

Měli diskutovat o stavu českého hokeje, zejména o mládeži. Už tehdy Tomáš Král prozradil, že vzniknou návrhy na „úpravy systému soutěží včetně zúžení nejvyšší juniorské a dorostenecké extraligy“.

Tomáš Král na konci ledna poskytl rozhovor pro MF DNES. Přes e-mail napsal: „Moje představa by byla 16 klubů v juniorské extralize a zúžení by mělo být postupné, nejlépe v průběhu dvou let.“

Únor 2019 Nejvyšší juniorská soutěž pouze pro akademie

V únoru přišla ze svazu tisková zpráva.

Psalo se v ní: Počet účastníků extraligy juniorů se od další sezony sníží ze současných 24 na 17. Soutěž bude nesestupová, přístupná výlučně pro kluby se statutem Akademie Českého hokeje.

„Podpora zúžení byla jednomyslná,“ uvedl Tomáš Král. „Uzavřená extraliga juniorů umožní klubům, aby nejlepší mladé hokejisty uvolňovaly pro dospělé soutěže a více se koncentrovaly i na tréninkový proces, což je oblast, v níž ve srovnání se zahraničím zaostáváme.“

Prezident Českého hokeje Tomáš Král.
Tomáš Král, předseda Českého svazu ledního hokeje

Prezident Českého hokeje Tomáš Král.

Vyřazení se dočkaly Vsetín, Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou, Havířov, Přerov, Olomouc a rakouský Salcburk.

Paradoxní je, že nejvyšší juniorská soutěž bude v další sezoně uzavřená, nelze z ní spadnout. Ovšem z druhé nejvyšší juniorské soutěže se do ní bude dát postoupit. A to dokonce i bez nutnosti mít uznanou akademii!

Březen 2019 Výjimku dostává Olomouc bez akademie

Zatímco Vsetín bojoval ve čtvrtfinále extraligy, Olomouc skončila po základní části pátá od konce. Stejně jako Vsetín, ani Olomouc (dosud) nemá status akademie. Přesto dostala od svazu výjimku. I Olomouc si v další sezoně zahraje nejvyšší juniorskou soutěž, neboť její mužský kádr hraje extraligu dospělých.

„Bylo přijato kritérium, že do soutěže budou zařazeny i extraligové kluby bez statusu Akademie, což je nyní pouze případ Olomouce,“ komentoval mluvčí svazu Zdeněk Zikmund dodatečný krok.

„Hokej v Česku nám začíná Berbrovatět,“ zmínil jednatel Vsetína Daniel Tobola zprofanované jméno místopředsedy fotbalové asociace Romana Bebra.

Duben 2019 Výjimka pro Salcburk a protest klubů

V dubnu přišel svaz s další zprávou. Uvědomil si totiž, že má na další rok uzavřenou smlouvu s rakouským klubem ze Salcburku, i on tak bude příští sezonu účastníkem extraligy juniorů - jako devatenáctý člen.

„Salcburk má specifické postavení. Zdůraznil bych, že je tam nezávisle, není v lize na úkor žádného klubu,“ vysvětloval pro iDNES.cz mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Aleš Pavlík (zcela vpravo) a Petr Bříza (vlevo) jsou po Tomáši Královi (uprostřed) nejvyššími představiteli Českého hokeje.

Jenže trojice klubů - Havířov, Vsetín a Přerov - ten samý den svolala tiskovou konferenci v Praze, aby novinářům přednesla své následující kroky. Kluby dokonce přivezly zástupce rodičů a hráčů, kteří líčili, jak jim kroky svazu zničí hokejovou kariéru.

V Praze kluby oznámily, že podaly podnět k zahájení arbitrážního řízení, ve kterém požadují zrušení těchto rozhodnutí. A zdůraznily, že pokud se jim nezadaří pomocí arbitráže, obrátí se na civilní soudy.

Vzkaz Davida Pastrňáka

Hokejista Bostonu David Pastrňák, který v Havířově vyrostl, poslal ze zámoří vzkaz: 

„Zdravím, chtěl bych říct, že by bylo fajn, kdyby byl můj mateřský klub v nejvyšší lize, ze které jej chtějí ostatní kluby z Česka vyloučit. Aby nadále mohli mladí kluci hrát hokej tam, kde jsem vyrůstal i já.“ 

Jako další paradox uvedly, že už si o status akademie požádaly, podmínky měly splňovat. Jenže proces schvalování trvá klidně i dva roky, řekly.

 „Směřovali jsme k akademii dlouho, nepodali jsme si přihlášku dřív proto, že status akademie doteď nebyl žádnou podmínkou pro účast v extralize,“ líčil jednatel Vsetína Daniel Tobola. 

Znovu duben 2019 Nový název pro nejvyšší juniorskou ligu

Po změnách dostala nejvyšší juniorská soutěž také svůj název: Juniorská liga akademií. Extraligu juniorů ponechal, udělal z ní ovšem druhou nejvyšší ligu.

Rezignujte, vyzvaly Tomáše Krále a Výkonný výbor svazu Vsetín, Přerov a Havířov. Kluby zároveň vyčíslily, že je vyřazení bude stát 10 milionů korun za jednu sezonu.

Král ostře reagoval: „Prohlášení beru na vědomí, zabývat se jím nicméně nebudeme. Pravidla a procedury, jak v podobných případech postupovat, jsou totiž jasně definovány ve svazové legislativě. U vedoucích těchto tří klubů mě ostatně jejich postup ani nepřekvapuje, neboť neznalost problematiky, stanov a řádů prokázali již několikrát v minulosti.“

Květen 2019 Kartelový delikt, uvedl Vsetín

Kluby se nevzdaly a k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podaly stížnost kvůli porušení zákona a žádají zrušení rozhodnutí Českého svazu ledního hokeje (ČSLH).

Zároveň podaly žádost o nařízení předběžného opatření a chtějí, aby ÚOHS svazu nařídil, aby se zdržel plnění rozhodnutí a umožnil jim účast v nejvyšší soutěži pro sezonu 2019/20. 

„Jsme přesvědčeni, že rozhodnutí o vyřazení našich tří klubů je kartelovým deliktem,“ uvedl jednatel Vsetína Daniel Tobola v tiskové zprávě.

Srpen 2019 Arbitrážní komise svazu stížnost zamítla

Šestičlenná arbitrážní komise nezávislá na výkonném výboru svazu stížnost klubů zamítla.

V nálezu pracovního senátu arbitrážní komise stálo: „Rozhodnutí výkonného výboru bylo učiněno zcela v souladu se stanovami a dalšími řády Českého svazu ledního hokeje, neboť zřizování, organizace a řízení soutěží včetně podmínek účasti jsou v jeho pravomoci. Jako nedůvodné, nedoložené, případně irelevantní shledal senát rovněž námitky týkající údajného rozporu rozhodnutí se stanovami, stejně jako údajné podjatosti členů výkonného výboru ČSLH.“ 

4. září 2019 Soud říká: zastavte juniorskou soutěž

Tím celá kauza dochází k nynější situaci. Čtvrtého září večer (ve středu) dostává zprávu svaz, hokejové kluby a následně i novináři, že Městský soud v Praze nařídil ČSLH odložit start nejvyšší juniorské ligy.

Na základě předběžného opatření by se mělo začít hrát až poté, co bude pravomocně ukončen spor svazu a zástupců Havířova, Přerova a Vsetína.

Svaz dostal 15 dnů na podání odvolání. Mluvčí svazu Zdeněk Zikmund po dotazu iDNES.cz reagoval, že se vyjádří až další den.

5. září 2019 Svaz obchází rozhodnutí soudu

Den poté dostávají novináři informaci, že se svaz vyjádří po obědě. Web iDNES.cz proto dopoledne kontaktoval právníka Jakuba Celerýna.

Ten řekl: „Svaz bude muset ustoupit. Pokud bude chtít situaci zachránit, tak se bude muset s kluby dohodnout a udělat to nějak jinak.“

Navíc upozornil, že při neuposlechnutí předběžného opatření může soud ukládat peněžité sankce. Kromě toho by se porušení dalo považovat za trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí. 

Během dopoledne navíc Jaroslav Liška, manažer mládeže klubu v Českých Budějovicích, pro iDNES.cz uvedl, že České Budějovice na dávno plánovaný zápas do Plzně stejně odjedou. „Svaz nám řekl, že soutěže jsou nalosovaný a pokračujou. Jestli to pak bude bráno jako přátelák, nebo se nám započítá do tabulky, to uvidíme. Snad nic z právního hlediska neporušujeme,“ doufal.

Web iDNES.cz zároveň pátého září získal klíčové dokumenty - žalobu klubů na svaz a návrh na předběžné opatření. V žalobě týmy žádají zneplatnění rozhodnutí Výkonného výboru ČSLH ze dne 10. dubna 2019 o odebrání práva na účast v nejvyšší juniorské lize.

Jako hlavní důvody kluby uvedly: nedostatek působnosti rozhodnout, závažné procedurální vady svolání a zasedání, rozpor s konkrétním postupem předepsaným stanovami, resp. prováděcími interními předpisy, rozpor se zákazem bezdůvodného znevýhodňování členů, resp. závažné porušení jejich členských práv a oprávněných zájmů, jde o zakázané a neplatné rozhodnutí sdružení soutěžitelů, neboť jeho výslovným cílem a výsledkem je narušení hospodářské soutěžerozpor s dobrými mravy, neboť jsou diskriminační a jsou projevem zneužití většiny na úkor menšiny a podjatosti osob, které se na jeho přijetí podílely, a narušení veřejného pořádku, neboť představuje retroaktivní zásah do existujících právních vztahů a je také v rozporu se zásadou právní jistoty a ochrany legitimního očekávání.

Po 14. hodině přichází zpráva ze svazu: svaz respektuje rozhodnutí soudu, ale odvolá se proti němu. Pro kluby uspořádá náhradní pohár.

To znamená, že českému hokeji čtvrt roku před startem domácího mistrovství světa juniorů nefunguje nejvyšší juniorská soutěž. Má náhradu, která bez ostychu obchází předběžné opatření Městského soudu v Praze.

Pohár totiž bude hrán dvoukolově systémem každý s každým, tedy fakticky se odehrají všechna naplánovaná utkání, akorát pod jiným názvem. Bez účasti Havířova, Přerova i Vsetína.

„Nelíbí se nám, že svaz něco změní nesportovní cestou. Že jde o to, kdo koho víc zná a nezná. A kdo má kontakty na svazu,“ reaguje ve čtvrtek v rozhovoru pro iDNES.cz prezident Havířova Jaroslav Mrowiec.

Jak dodává, kluby se shodují na tom, že se juniorské soutěže mají zúžit, podotýkají však, že se rozhodnout má na ledě. „Ať každý tým dělá maximum pro udržení, ať má liga úroveň,“ říká Mrowiec.

8. října 2019 Pokuta 100 tisíc pro svaz od soudního exekutora

Hokejový svaz dostal od soudního exekutora pokutu ve výši 100 000 korun za nerespektování rozhodnutí Městského soudu v Praze, který mu nařídil odložit start nejvyšší soutěže juniorů. Svaz podal návrh na zastavení exekuce.

„I nadále platí, že jediný, kdo může v předmětné záležitosti s konečnou platností rozhodnout, je soud, před kterým jsme připraveni všechny naše kroky obhájit,“ podotkl Zikmund.

10. října 2019 Kluby se obávají, že se všechno zase změní

Mezi svazem a kluby panuje ticho, kluby tuší, že soudní spor se svazem může trvat dlouho a návrat mezi elitu zajistí dříve sportovní úspěch. V tu dobu platí, že kluby se do nejvyšší juniorské soutěže mohou sportovní cestou vrátit, aniž by měly akademii uznanou. Přesto Havířov, Přerov a Vsetín (vedle Olomouce) požádaly už na začátku roku o uznání akademie, akorát proces schvalování trvá nejméně rok. 

„Ale upřímně nevěřím, že by Liga akademií zůstala otevřenou soutěží. Mají tam Filipa Pešána (šéftrenér hokejového svazu, pozn.). A podle mě přijdou v lednu nebo únoru s nějakou novou metodikou, že představují nový plán,“ říká Daniel Tobola, jednatel Vsetína.

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Tedy že se systém a pravidla opět změní. To se opravdu stát může, Zikmund upřesnil, že kterýkoliv klub může do 15. ledna přijít se svým návrhem. Ten by pak případně schvaloval výkonný výbor svazu. Varianta, že se pravidla pro příští sezonu opět změní, je tak vskutku reálná.

Celou záležitost sportovního postupu komplikuje soud. Liga akademií oficiálně stojí, místo ní se hraje provizorně vytvořená soutěž „O Pohár DHL“, s níž se počítá pouze pro současnou sezonu.

Takže co když si hypoteticky některý z klubů postup vybojuje? Doopravdy postoupí? „Na to nedokážu odpovědět. Liga je zastavená,“ odpovídá Zikmund.

25. listopadu 2019 Další pokuta, dohromady už na 2,2 milionu

Hokejový svaz dostal od soudního exekutora již čtvrtou pokutu za nerespektování verdiktu Městského soudu v Praze. Celkem exekutor po svazu vymáhá již 2,2 milionu korun.

Tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund zopakoval, že stanovisko svazu se nemění a věc řeší právní zástupce: „Vycházíme z toho, že exekuce byla navržena neoprávněně a podali jsme návrh na její zastavení. Na výsledek řízení čekáme. Stejně tak čekáme na rozhodnutí odvolacího soudu, týkající se našeho odvolání proti předběžnému opatření.“

„Oni obešli předběžné opatření, na exekuce nereagují. Největší zklamání pro mě je, že s námi nechtějí vůbec jednat. Přistupují k tomu tak, že ‚my můžeme všechno a vy nám do toho nepovídejte‘,“ řekl prezident havířovského klubu Jaroslav Mrowiec.

12. února 2020 Pokuta přes 5 milionů

Podle zjištění iDNES.cz udělil soudní exekutor hokejovému svazu další pokutu, dohromady po něm v té době požadoval 5,2 milionu korun za nedodržování prvního předběžného opatření o odložení startu nejvyšší juniorské soutěže. Obě strany to redakci potvrdily a uvedly, že čekají, jak rozhodne exekuční soud ve věci, zda jsou exekuce oprávněné.

Vrchní soud zároveň rozhodl o dvou odvoláních, jednou ve prospěch svazu, podruhé ve prospěch klubů, od té doby se čekalo, jak rozhodne Městský soud v Praze o žalobě, která se měla konečně začít projednávat.

Jenže do věci vstoupila pandemie koronaviru. 

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.

  • Nejčtenější

Pardubice ovládly derby, Sparta zase přestřelku v Liberci. Na dno klesá Kladno

Východočeské derby mezi Pardubicemi a Hradcem zakončilo program kompletního 22. kola hokejové extraligy. Hlavní nedělní...

Sparta zvládla šlágr, znovu slaví i Třinec s lídrem. Kladno rychle opustilo dno

Hned šesti duely pokračovala hokejová extraliga v úterý. Program 23. kola zakončil šlágr mezi Spartou a Litvínovem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bartošák znovu v potížích. Nedostavil se na zápas, Hradec ho vyřadil z týmu

Po návratu zpět do hokejové extraligy se prezentoval skvělými výkony. Nyní se však hradecký gólman Patrik Bartošák...

Chicago vyrazilo Perryho, drb o sexu s Bedardovou mámou vyvrací: Nechutné!

Možná to kdosi schovaný za maskou anonymního účtu napsal z hecu a pro pobavení. Možná tím chtěl ublížit. Ta fáma se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec dál natahuje sérii, Kladno zdolalo Litvínov. Boleslav schytala debakl

Hokejová extraliga nabídla v pátek netradičně zúžený, pouze čtyřzápasový program. Čtyřiadvacáté kolo načali čtyřnásobní...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Hokejisté Frýdku-Místku porazili vedoucí Porubu a odlepili se ze dna první ligy

Hokejisté Frýdku-Místku vyhráli ve 26. kole první ligy doma nad vedoucí Porubou 4:3 v prodloužení a v polovině základní...

Hokejisté Poruby vyhráli v Sokolově a vládnou první lize o 17 bodů

Hokejisté Poruby vyhráli ve 24. kole první ligy v Sokolově 3:1 a natáhli svou vítěznou sérii už na dvanáct utkání. V...

Ohera zaplatí za slepecké hole 20 tisíc, do konce sezony nesmí na střídačku

Dva týdny se disciplinární komise Chance ligy zabývala incidentem znojemského majitele Pavla Ohery, který při přestávce...

Agateljan, dítě uprchlíků z Arménie. Zachrání hokejový klub z Ústí nad Labem?

Do Ústí nad Labem přišel jako dvanáctiletý s rodinou, která utíkala z Arménie před válkou. Michael Agateljan na rozdíl...

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...