Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Jihlavský kouč Ujčík: Nějaké nabídky byly, chuť odcházet jsem ale neměl

  9:58
Páteční dopoledne trávil trenér prvoligových jihlavských hokejistů Viktor Ujčík pro leckoho netradičně. Vyrazil na střelnici. „Zbraně a střelba jsou věci, které mě baví a u kterých si odpočinu. Je to takový relax,“ říká někdejší hokejový kanonýr. „Přes sezonu se na střelnici moc často nedostanu. Teď, když je trochu víc volna, se toho snažím využít.“

Jihlavský trenér Viktor Ujčík | foto: Luboš VáchaMAFRA

Takže byste střelbu doporučil jako ideální způsob, jakým odstranit stres, kterého má každý profesionální trenér asi opravdu hodně?
Mně osobně nevadí ani trenéřina, ani střelba. Ale jde o ten čas. Teď prostě je. Mám známého, který střílí, a stejného koníčka mají také jeho manželka a dcera. Jsme na střelnici sami, můžeme si postavit terče, jak potřebujeme. A je to trochu akčnější, než když jen stojíte a míříte na papírový terč.

Když už mluvíme o stresu: prožívá ho v hokeji podle vás více hráč, nebo trenér?
Těžko říct. Samozřejmě, obojí má něco. Ale určitě méně starostí má hráč. Člověk si hlídá jen sebe, svoji životosprávu, svoji formu, svoje problémy. Kdežto trenér musí sledovat daleko více věcí. A víc u toho zaměstnává i hlavu. Těch starostí je zkrátka více.

Vy jste v posledních dvou sezonách Duklu dostal až do závěrečných bojů o extraligu. Jak moc mrzí, že to proti Kladnu ani jednou nevyšlo?
Na rovinu musím říct, že napoprvé mě to mrzelo daleko víc. Přece jen tehdy jsme měli s Kladnem nějakým způsobem postavené týmy nastejno. Týmy prošly stejnou soutěží, stejným play off. A naše šance proto byly daleko vyrovnanější. Nakonec se to i ukázalo. Loňské semifinále Chance ligy rozhodoval až sedmý zápas, který jsme bohužel nezvládli. Letošní barážová série už bohužel taková nebyla.

Osobně to vnímám tak, že rozhodujícím momentem baráže bylo vyloučení brankáře Žukova ve druhém domácím zápase. Souhlasíte?
Určitě si myslím, že to vyloučení nakonec rozhodlo o tom, že jsme v té sérii byli bohužel méně úspěšní. Samozřejmě nás to mrzí, Maxe určitě taky moc. Ale takový je někdy hokej a život. Člověk si může říkat stokrát, že si věci pohlídá. Pak najednou udělá nějakou blbost, kterou by hrozně rád vzal zpátky. Ale už to bohužel nejde.

Jihlavští hokejisté a jejich trenér Viktor Ujčík slaví gól.

Po sezoně brankář Žukov odešel do Vsetína. Jak moc vám bude v příštím ročníku chybět?
Samozřejmě je to veliká ztráta. Mělo to ale nějaký svůj vývoj. Max sezonu, myslím základní část, neměl úplně ideální. Takže jsme řešili, jestli s ním budeme jednat o prodloužení smlouvy. To jsme samozřejmě chtěli, ale za trošku jiných podmínek. Max byl pro nás, co se týče smlouvy, nadstandardní hráč. Jistě, chtěli jsme ho udržet. Ale vzhledem k uplynulé sezoně a tomu, jaká byla, že zase nemohli chodit lidi v plném počtu, peníze prostě nebyly. Chtěli jsme, aby šel s financemi trošku dolů. Právě tohle – a zároveň i to, že nebudeme mít příští sezonu domácí zápasy – rozhodlo v náš neprospěch. Max nakonec přijal nabídku Vsetína.

Nepřekvapilo vás, že znovu zamířil „jen“ do první ligy? Potenciál na extraligu určitě má.
Myslím, že pár týmů v Chance lize slušně posiluje a zbrojí. A chtějí se o extraligu porvat. Max je určitě vynikající gólman, ale i skvělý kluk. Hokej je jeho práce, vůbec mu nemáme za zlé, že se rozhodl pro lepší nabídku. Tak to v hokeji chodí. Budu mu přát to nejlepší, samozřejmě kromě zápasů proti nám (usmívá se).

Člověk si může říkat stokrát, že si věci pohlídá. Pak najednou udělá nějakou blbost, kterou by hrozně rád vzal zpátky. Ale už to bohužel nejde.

Už jste zmínil, že Dukla v příští sezoně nebude hrát domácí zápasy v Jihlavě. Mnozí mají jasno: ambice půjdou dolů. Jak to vnímáte vy?
Já věřím, že jsme tým zase slušně doplnili. A příležitost ukázat se dostanou další mladí hráči. Takže si nemyslím, že budeme slabší, než jsme byli minulé sezony. Podobné názory jsme ostatně slyšeli už před play off a nakonec se ukázalo, že když si jde tým za svým, má v sobě obětavost a chuť vítězit, pak dosáhne svého. A z toho určitě nebudeme chtít ustoupit.

Vzhledem k výsledkům Dukly v posledních dvou sezonách mě napadá, jestli nějaký extraligový klub neoslovil s nabídkou spolupráce také vás?
Nějaké nabídky byly. Ale já už jsem se během sezony dohodl s panem Ščerbanem (jednatel Dukly – pozn. red.) na dalším pokračování našeho působení zde. Jsem Jihlavák, snažím se tady zapojovat místní mladé kluky, mládež a dává mi to smysl. Takže jsem neměl vůbec chuť odcházet.

Jihlavští hokejisté se radují z gólu, sleduje je trenér Viktor Ujčík.

Takže, když to odlehčím, do extraligy se podíváte až s Jihlavou?
Byl by to ideální scénář (usmívá se). Ale uvidíme.

V pondělí vám začíná suchá příprava. Prozradíte, jak její první dny budou vypadat?
Od posledního barážového zápasu uplynuly nějaké tři týdny. Hráči od nás měli poslané individuální tréninky, aby věděli, co mají dělat, a byli připravení. Protože do 1. července budeme mít před sebou jen šest týdnů suché přípravy. Proto chceme, aby se hned od prvního dne mohlo začít pěkně od podlahy. Nějaké kluky ale ještě máme z play off trošku pobouchané, úplně se nedoléčili. Takže ti, co mají zdravé ruce a nohy a budou schopní, půjdou do tréninku. Ostatní budou mít individuály. A tréninkový proces se bude upravovat i s ohledem na jejich zdravotní stav.

Před několika dny Dukla Jihlava zveřejnila, že se do realizačního týmu vrací Tomáš Vrábel, který se stal sportovním manažerem. Už máte jasně určené, jak bude vaše spolupráce vypadat?
My jsme s Tomášem byli v kontaktu už během sezony, kdy jsme věděli, že se bude vracet. Takže jsme to už všechno konzultovali. Tomáš je kluk, který je hodně pracovitý, a navíc je na stejné vlně jako my. Takže jsme si jen řekli, jaké typy hráčů bychom chtěli a za jakých podmínek. Tomáš navíc pracuje i pro mládež, dělá sportovního manažera i tam. Do dorostu a do juniorky se tak vybírají hráči tak, aby případně zapadli do naší herní koncepce v A-týmu.

Další změnou je nový trenér brankářů, Petra Jaroše po letech vystřídal Lukáš Sáblík.
Změny k hokeji patří, jak hráčské, tak i na trenérských postech. My jsme byli s Petrem domluvení, že do nějaké doby dá panu Ščerbanovi vědět, že chce pokračovat. To se bohužel nestalo. Tak jsme museli zareagovat. A vzali jsme Lukáše Sáblíka, který byl vynikající gólman, zažil si extraligu z pozice brankáře. Má herní zkušenosti. A už dlouhou dobu tady pracuje pro mládež. Takže teď jen postoupí o trošičku výš. I pro něj je to nějaká výzva a posun v kariéře.

Na soupisce na oficiálním webu máte nyní 4 brankáře, 8 obránců a 12 útočníků. Předpokládám, že to není konečné číslo.
Máme ještě další kluky, kteří s námi nastoupí do letní přípravy. Uvidíme, jak na tom budou. Někteří dorazí i na led. Vzhledem k tomu, že bohužel máme jen jednu halu a ještě se musí něco opravit, letos v letní přípravě nemůžeme využít ledovou plochu, na kterou jsme byli zvyklí v předcházejících letech. Ale takový je život. Uvidíme, jak kluci budou vypadat na ledě. Samozřejmě, když se budou jevit dobře, tak na místech, kde budeme cítit, že je to potřeba, ještě posílíme.

Kanonýr uzamkl domov Dukly

Byl v tom jistý kus symboliky. Vůbec poslední branku v CZ Loko Areně, někdejším Horáckém zimním stadionu v Jihlavě, vstřelil Viktor Ujčík. Současný hlavní trenér A-týmu Dukly v exhibičním utkání veteránů mezi červenými a žlutými, které se hrálo poslední dubnový den v rámci akce Grand finále – Díky legendo, uzavřel skóre na konečných 11:11.

„Dal jsem shodou okolností ten jedenáctý,“ usmál se jihlavský rodák a odchovanec Dukly, který zítra oslaví padesátiny.

„Je to paráda,“ pochvaloval si. „Jsem rád, že jsem v této hale nedal vůbec první gól, protože to už bych byl starší ročník,“ zmínil Ujčík, že legendární jihlavská hala byla slavnostně otevřena na Silvestra roku 1955. „Ale dát poslední, to se taky počítá,“ má jasno.

Viktor Ujčík si zahrál v jihlavské exhibici Oldřicha Válka.

Ujčík během své hokejové kariéry, kterou vedle Jihlavy trávil také v pražské Slavii, v Třinci, Spartě, Plzni a Vítkovicích, nasázel 410 extraligových gólů, k nimž přidal 57 branek v národním týmu. Patří tak k vůbec nejúspěšnějším členům Klubu hokejových střelců.

„Jsem rád, že na rozlučku přišli diváci. Musím říct, že to pro mě byl zážitek, naposledy si zahrát v této hale, navíc se skvělými hokejisty, které sem obdivoval. Ať už byli s námi na ledě, nebo stáli na střídačce za námi,“ těšila Ujčíka osobní účast takových osobnostní, jakými jsou Jiří Holík, Jan Klapáč, Jiří Králík, Oldřich Válek, František Musil nebo Dominik Hašek

V závěru zápasu došlo také na nostalgické vzpomínání. „Co si budeme povídat, tenhle stadion něco zažil. Byl to domov Dukly Jihlava a najednou je to pryč,“ ohlíží se Ujčík za dvanácti mistrovskými tituly, které se v Jihlavě slavily. „Ale jak se říká, pojďme se těšit na budoucnost. Něco končí a doufejme, že něco krásného bude začínat,“ vyhlíží Ujčík.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2023

Hokejové MS 2023 se uskuteční od 12. do 28. května 2023 v lotyšské Rize a ve finském Tampere, kde se uskuteční boje o medaile. Původně se mělo hrát v Petrohradu, Rusku však byl turnaj kvůli agresi na Ukrajině odebrán. Titul z MS 2022 bude obhajovat Finsko.

  • Nejčtenější

Těšil se do NHL, ale zřejmě narukuje. Brankáře Fedotova zadrželi u stadionu

Sledujeme online Měl namířeno do NHL, ale zřejmě má smůlu. V Petrohradě zadrželi ruského hokejového brankáře Ivana Fedotova, píší...

Případ Fedotov: spekuluje se o otravě, čeká ho transport za polární kruh

Zadrželi ho vojáci a v současnosti nelze s jistotou říct, kde se nachází. Brankář Ivan Fedotov si měl po převozu do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Colorado udolalo Tampu, zisk Stanley Cupu slaví i brankář Francouz

Hokejisté Colorada přerušili kralování celku Tampa Bay a slaví svůj třetí Stanley Cup v klubové historii. Stalo se tak...

Drhl zadkem o led, táta ho koupil za milion. Francouzova cesta ke slávě

Premium Asi nenajdete moc Čechů, kteří k hokejové slávě museli překonat tolik nástrah. Vždyť i sám Pavel Francouz po pomazlení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jasná jednička draftu do NHL? Kdepak, Slafkovský může s pořadím zamíchat

Historický moment pro Slovensko se opět o kus přiblížil, talentovaný útočník Juraj Slafkovský má šanci stát se...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Kdo povede zlínský hokejový klub? Ani po valné hromadě stále není jasno

Ani více než tři měsíce po konci letošní sezony, v níž po 42 letech sestoupili z extraligy, zlínští hokejisté neznají...

Jihlavským a třebíčským hokejistům končí dřina na suchu, čeká je krátká dovolená

Prvoligoví hokejisté Jihlavy a Třebíče si mohou oddechnout. Náročná a neoblíbená suchá příprava končí, hráči Dukly a...

Útočník Holec chce být třebíčským lídrem především na ledě

Jde o velký návrat do Třebíče. Dres hokejistů místní prvoligové Horácké Slavie bude v příštím ročníku znovu oblékat...

Spolupráce Dynama s Vrchlabím přece jen končí. Nejlepší řešení, říká Dědek

Hokejové Pardubice vypověděly spolupráci s Vrchlabím. Směnily s ním licence a první liga se bude hrát v Chrudimi. Celek...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...