Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 18. srpna 2022 Helena

Nástupce zesnulého kouče. Jsem tu spíš na výpomoc, říká Mejzlík

  7:59
Po deseti letech se stal novým hlavním trenérem prvoligových třebíčských hokejistů Roman Mejzlík. Dvaapadesátiletý třebíčský odchovanec doufá, že jeho aktuální angažmá bude mít úspěšnější a především delší průběh než v předchozím případě.

Kouč Roman Mejzlík na tréninku hokejistů Třebíče. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Tenkrát šlo o těžkou pozici. Byla zde předtím velice dobrá sezona pod Jardou Šindelem. A my s Romanem Vondráčkem jsme neměli takové výsledky, jaké jsme si představovali,“ vzpomíná Mejzlík na své odvolání už po úvodní čtvrtině základní části. „Nakonec šel k týmu Kamil (Pokorný, tehdejší sportovní manažer - pozn. red.), zachránil to a sezona dopadla dobře,“ doplnil (staro)nový hlavní trenér a sportovní manažer v jedné osobě.

Nyní platí, že pachatel se vrací na místo činu. I s touhou odčinit tehdejší nezdar?
Samozřejmě, že si člověk vzpomene. Ale bylo to před dlouhým časem a navíc teď je tu úplně jiná situace. Je všeobecně známo, že se tu stala určitá událost (úmrtí dosavadního hlavního trenéra a sportovního manažera Radka Nováka - pozn. red.) a bylo potřeba najít řešení. Jsem tu spíš na výpomoc.

Ve 47 letech zemřel kouč třebíčských hokejistů Novák

Horácká Slavia vyhrála osm z dvanácti zápasů pod vedením sportovního manažera...

Právě vy přebíráte povinnosti zesnulého kouče Nováka. Jak k tomu došlo? Bylo jednání s vedením klubu rychlé?
Koncem minulého týdne jsem dostal nabídku. U třebíčského áčka už jsem několikrát byl, většinou jako asistent. Vzal jsem si přes víkend čas na rozmyšlenou, musel jsem se prvně doma zeptat partnerky, jestli do toho mám jít znovu. Jestli čas, který to bude stát, je ochotna tolerovat. A po společné poradě jsme řekli, že ano.

Musel jste partnerku hodně přemlouvat?
Ne, partnerka je tolerantní. (usmívá se) Já jsem jí samozřejmě nastínil, co to bude obnášet. Většinou budeme hrát asi třikrát týdně, takže nebudu tolik doma. Ale zase to má svoje plusy. Dali jsme si klady a zápory dohromady a plusy vyhrály. A já jsem za to rád.

I předseda klubu Martin Svoboda na začátku týdne připustil, že ještě budete muset řadu věcí doladit.
Jsem tady, ale konkrétní podmínky ještě domluvené nemáme. Budeme se o nich teprve bavit. Já jsem měl být původně trenérem dorostu a juniorky, jenže pak přišla mezní situace a musela se vyřešit. A řešením bylo toto. Zbytek se musí domluvit. Věřím, že se to povede předtím, než půjdeme na led.

Do té doby by mělo být definitivně známé i kompletní složení realizačního týmu?
Je to složité. Je tu Jarda Barvíř (dosavadní asistent - pozn. red.), který o mě stál. Což je pro mě důležité. Právě po poradě s ním mi pan Svoboda místo nabídl. Ale odešel nám kustod Jaroslav Sýkora. Má jinou práci, tak sháníme někoho místo něj. Hledáme možnosti, jak to vykrýt operativně. Nějaké kluky jsme oslovili, ale je to samozřejmě o nějakých jejich představách a našich možnostech. Je to práce časově náročná, takže uvidíme, jestli se přihlásí někdo, komu budou stačit podmínky, které můžeme dát. Anebo si to prozatím budeme muset zkusit nějak rozdělit.

Jak jste spokojený se složením týmu, který máte k dispozici?
Je tu dobrá parta kluků, na práci s nimi se těším. Máme pohromadě kostru týmu, šestnáct hráčů a gólmana, kterou budeme doplňovat o hráče, o nichž víme, známe je a věříme, že k nám mohou zapadnout.

Kouč Roman Mejzlík na tréninku hokejistů Třebíče.
Kouč Roman Mejzlík na tréninku hokejistů Třebíče.

Přicházíte od třebíčské mládeže. Asi tak máte dobře zmapované odchovance Horácké Slavie. Zapojíte je do týmu?
Mládež zmapovanou mám, ale samozřejmě vím i to, že rozdíl mezi juniorkou a první ligou je veliký. Máme v přípravě dva naše kluky, uvidíme, co bude dál a jak budou vypadat na ledě. Ale početně na tom aktuálně nejsme dobře ani v juniorce. Takže asi i tam budeme muset kádr doplňovat.

Jestli se nemýlím, sportovního manažera u mužů jste nikdy nedělal. Jaké to bude, skloubit trenéřinu s funkcionařinou?
Běžná věc to není. Ale my nejsme žádný velkoklub. V Třebíči to už několik sezon bylo tak, že trenér staví tým po dohodě s manažerem, který má i jinou práci. Radek Novák dělal sportovního manažera a trénoval juniory. Prostě je to vše o dohodě, lidé jsou s tím seznámeni.

I vy už tušíte, jak to celé bude fungovat?
Abych pravdu řekl, zatím se s tím spíš seznamuji. Jsem tady na zkoušce. (usmívá se) Nějaké hráče si vytipoval ještě Radek Novák, tady s Jardou Barvířem. My je postupně kontaktujeme, hráči mají nějaká data, do kdy se nám mají ozvat. A budeme se navzájem poznávat. Jestli jsou ochotní přijet na zkoušku na led nebo jestli se budou chtít připojit ještě během zbývajících tří týdnů suché přípravy. Ale abych se přiznal na rovinu, zatím to řeší Jarda. Já spíš koukám, jak se to dělá a jak to funguje. Práce to není jednoduchá a já ji nikdy nedělal. Ale těším se, až se zapracujeme. Máme na to delší dobu, letní přípravu.

Kouč Roman Mejzlík na tréninku hokejistů Třebíče.

Platí to, co řekl šéf klubu Svoboda, že by noví hráči měli přicházet až v srpnu?
My bychom chtěli na led vyjet už v nějakém solidním počtu. S klukama, kteří to u nás chtějí zkusit. Máme standardní počet hráčů, kteří zde jsou. A do toho bychom měli postupně přibírat další. Hledáme vhodné hráče, agenti posílají nabídky. Kluci, se kterými jsme mluvili, většinou mají svého kondičního trenéra, pohybují se nebo připravují v klubech. A my si je vezmeme právě až na led.

Několikrát jste zmínil kolegu Barvíře. Stačili jste si už určit pravomoce a říct si, jak bude fungovat vaše komunikace?
My máme kompetence rozdělené tak, že se o všem bavíme společně. Snažíme se jeden druhého poslouchat, dát do toho každý něco svého. A zkusit vybrat si každý něco od toho druhého. Každý máme nějaký názor. Ale není to direktivní. Je to o spolupráci, Jarda je snaživý, má přehled, já mám zkušenosti. Tak uvidíme, jak nám to bude fungovat.

Mapujete i dění v ostatních klubech?
Zatím nemapujeme nic. Protože ani nevíme, jaký bude systém soutěže. Čekáme, jak se nakonec rozhodne. Pak můžeme reagovat. Zatím není na co. Víme, že přibudou kvalitní soupeři, kteří se do první ligy dostali. Soutěž bude rozšířená. Bude zase jiný systém, možná i více zápasů. Na to je potřeba reagovat, až budeme něco konkrétního vědět. Vidíme, jaká byla soutěž loni. Byly v ní kvalitní mančafty, pak mužstva, která kvalitu neměla. Ale všechno může být jinak. A určitě bude. Půjde o sestupovou sezonu, takže určitě nebude jednoduchá. 

Ambice v Třebíči mají. A laťka je vysoko

Žádný soupeř, ale až pandemie koronaviru ukončila v minulé sezoně dlouhou vítěznou sérii prvoligových třebíčských hokejistů. Horácká Slavia dokázala v období od 3. února do 10. března vyhrát čtrnáct zápasů v řadě.

Parádní sérii bílé hvězdy protáhly až do předkola play off, ve kterém si v úvodních dvou zápasech v Praze poradily s místní Slavií 3:1 a 3:2. Pak však přišla celostátní karanténa způsobená onemocněním covid-19 a s ní i předčasný konec sezony.

„Kluci to nesli určitě těžce. Mužstvo se zvedlo jako fénix z popela. Bylo de facto odepsané, ale našlo v sobě morální sílu,“ připomněl třebíčský kouč Roman Mejzlík zlomový moment minulého ročníku a výměnu na pozici hlavního trenéra. Při ní Martina Sobotku na konci kalendářního roku nahradil sportovní manažer Radek Novák, který následně z posledních 24 utkání základní části s týmem nebodoval pouze dvakrát.

Radost třebíčských hokejistů

Nečekaný vzestup byl hlavní příčinou toho, že Horácká Slavia nakonec hrála zmiňované předkolo play off. „Pozice mužstva byla hodně špatná, kluci s trenéry ale našli společnou řeč, šli za cílem, který nakonec splnili,“ obdivuje Mejzlík.

„Nevíme, kam až by to šlo, kdyby...“ nechá větu nedokončenou. „Žádné kdyby ve sportu neplatí.“

Třebíč se musela smířit se zásahem vyšší moci. „Pro kluky to určitě nebylo jednoduché, chtěli hrát dál. Jsou to hráči a hráč je od slova hrát,“ říká Mejzlík. „O to větší mají motivaci do další sezony.“

V ní však už Horáckou Slavii nebude moct vést Radek Novák, který 19. května ve věku 47 let zemřel. Právě jeho v pozici hlavního trenéra a zároveň sportovního manažera třebíčského týmu vystřídal Roman Mejzlík.

„Určitě chceme na práci Radka, kterou tady společně s Jardou udělal, navázat,“ zmiňuje Mejzlík asistenta Jaroslava Barvíře. „Ambice jsou, laťku máme vysoko. A chceme se jí aspoň přiblížit.“

A třeba zopakovat i podobně úspěšnou sérii. „Hráči si dokázali, že hokej umí. A mělo by jim to psychicky pomoct dál, do další práce,“ burcuje své nové svěřence Mejzlík. 

Autor:

Los hokejové extraligy 2022/23

Nová sezona hokejové extraligy odstartuje ve čtvrtek 15. září zápasem Kometa - Karlovy Vary. Program základní části je rozplánován až do 5. března 2023, kdy se hraje poslední 52. kolo.

  • Nejčtenější

Česko - USA 4:2. Fantastický výkon juniorů znamená senzační postup do semifinále

Překvapení, senzace, ale hlavně vítězství a postup do semifinále. Čeští junioři porazili ve čtvrtfinále hokejového...

Úspěšný, ale bez práce. Přivřel jsem si dveře, ví Varaďa. Kde si sjednal stáž?

Premium Dlouho se rozebíralo, zda právě on nevzkřísí hokejovou reprezentaci. Třikrát v řadě dovedl Třinec k extraligovému...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko - Lotyšsko 2:5. Prachbídný výkon dvacítky znamená čtvrté místo ve skupině

Česká juniorská reprezentace nezakončila základní skupinu hokejového mistrovství vůbec povedeně. Suverénně nejhorší...

Finsko - Česko 4:3N. Bojovný výkon proti favoritovi, dvacítka bere bod

Česká hokejová dvacítka má za sebou druhé vystoupení na světovém šampionátu v Edmontonu. Svěřenci Radima Rulíka ukázali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spíš se Jágr ožení a padne vláda. Hokejový průlom je v nedohlednu

Premium Vzal si dres, se kterým hrál na olympiádě v Soči. Do hokejových úborů navlékl i svá sedmiletá dvojčata a společně...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Řehoř se těší na exhibici s hvězdami NHL. Nervózní určitě nebudu, hlásí

I když nasbíral i přes třicet extraligových startů, většinu své kariéry strávil převážně v první lize. Přesně za týden...

Srpen ve znamení hokejových exhibic: hvězdy NHL ve Žďáru a rozlučky legend

Během letní pauzy se hokejoví fanoušci mají na co těšit, v srpnu jsou na programu benefiční akce či rozlučkové zápasy s...

Klhůfek o nezájmu Zlína: Nehrabu se v tom. Vsetín je nejlepší řešení

Na ledě zimního stadionu v Brumově, kde v úterý hokejisté Robe Vsetín zahájili přípravu na ledě, byl nepřehlédnutelný....

Drahé žďárské Hvězdy 2022? Koncert v Praze vyjde dráž, odpovídá Nečas senior

Chystají akci, kterou jim může závidět nejedna daleko věhlasnější hokejová bašta v republice. Do Žďáru nad Sázavou se...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...