Startuje první hokejová liga

  • 1
Praha - Bez generálního partnera, s nezměněným počtem klubů a se dvěma kluby poškozenými srpnovými povodněmi odstartují v sobotu boje v hokejové 1. lize. Písek by měl mít halu k dispozici od počátku října, Beroun bude hrát své zápasy do odvolání na Kladně. Největší změnou je, že se všechny série play off budou hrát pouze na tři vítězné duely. Doposud se hrálo čtvrtfinále na čtyři. "Kluby si to odsouhlasili kvůli tomu, aby měl vítěz 1. ligy víc času k přípravě na baráž," uvedl Stanislav Šampalík, organizační pracovník ČSLH pověřený vedením soutěže. Jasným favoritem 1. ligy je Kladno. Los základní části 1. ligy najdete ZDE

Příklad Liberce, který dokázal v baráži na jaře postoupit přes Kladno do extraligy, je pro kluby lákavý. Oželely tak příjem ze zápasů play off, k čemuž po zeštíhlení čtvrtfinále dojde.

Po letech bude opět naše druhá nejvyšší hokejová soutěž bez přívlastku. Po zkrachovalé 1. Družstevní záložně odstoupil další silný partner Česká pojišťovna a týmy se nemohou spolehnout na jistý příjem do rozpočtů.

"První liga nemá generálního partnera, kluby se ovšem dohodly s agenturou BPA, že budou v omezené míře pokračovat ve spolupráci," uvedl Šampalík.

Až na zmíněné zeštíhlení play off zůstává soutěž beze změn. Po 26 kolech základní části nastupuje čtrnáctikolová nadstavbová část hraná systémem sudá - lichá podle výsledků základní části. Do play off postupuje nejlepších osm týmů, vítěz play off vyzve nejhorší extraligový celek v baráži o postup do extraligy.

Pro mužstva, jež budou po nadstavbě na devátém a desátém místě, skončí sezona. Týmy na 11. až 14. místě, budou hrát dvoukolově každý s každým skupinu o urdžení a poslední dvě mužstva z tabulky, do níž se započítávají body z dlouhodobé části, budou nuceny obhájit příslušnost k soutěži v baráži s nejlepšími druholigovými celky.

Na jaře se touto cestou dostala do 1. ligy Mladá Boleslav. Z opačného pólu naopak sestoupilo Kladno. Za nováčka lze dále počítat Hvězdu Brno, nástupnický oddíl po brněnském Ytongu a Hradec Králové, kde se soutěž dohrávala místo Šumperku a v létě byl stvrzen převod licence. Ve Žďáru nad Sázavou,kam se 1. liga přesunula v průběhu minulého ročníku z Rosic, poprvé zahájí sezonu Senátoři.

"Všech čtrnáct klubů je připraveno vstoupit do soutěže a jejich zástupci mě ubezpečili, že mají dostatek prostředků k jejímu zvládnutí," doplnil Stanislav Šampalík.

Největším favoritem 1. ligy je Kladno, které vyhlásilo, že má pro sezonu jasný cíl - návrat do extraligy. Středočeši mají nejvyšší rozpočet z účastníků 1. ligy a po pádu z extraligy se jim podařilo udržet silný kádr. Znepříjemnit Kladnu roli favorita se budou snažit Jihlava, Chomutov, Prostějov, Třebíč a další účastníci čtrnáctičlenného pelotonu.

Program 1. kola:
17.30, Kladno- Kadaň
17.00, Hvězda Brno - Opava
17.00, Hradec Králové - Prostějov
17.30, Jihlava - Třebíč
17.00, Ústí nad Labem - Písek
17.00, Źďár nad Sázavou - Mladá Boleslav
17.30, Chomutov - Beroun

Změny způsobené povodněmi, jež zasáhly Beroun a Písek:

Beroun bude až do odvolání hrát "domácí" zápasy na Kladně

Písek by měl mít domácí stadion k dispozici oř října a proto přistoupil k následujícím změnám:
- zápas 2. kola Písek - Žďár nad Sázavou se odehraje ve Žďáru
- zápas 4. kola Písek - Beroun se odehraje ve středu 30. 10. v přestávce mezi 13. a 14. kolem.