Jakub Illéš slaví s jihlavskou střídačkou gól.

Jakub Illéš slaví s jihlavskou střídačkou gól. | foto: Luboš VáchaMF DNES

Kladno a Jihlava mají v semifinále první výhru. Ale byla to dřina

• 2
Kladenští hokejisté v boji o návrat do extraligy vstoupili úspěšně do semifinále první ligy s Porubou a zvítězili 5:3. Tým hrajícího majitele Jaromíra Jágra sice dvakrát prohrával, ale v závěrečné třetině strhl nejlepší tým základní části vítězství na svou stranu. V domácím prostředí uspěla i Jihlava, která zdolala Vsetín 4:3 po nájezdech.

Kladno v první třetině nejdříve nevyužilo tři přesilové hry při trestech Lukáše Endála, Dušana Žovince a Jana Hudečka a samo v prvním oslabení inkasovalo. Faul Tomáš Gumana potrestal Hudeček, který si najel před gólmana Andreje Košarišťana na přihrávku Jakuba Tepera.

Od času 26:02 hráli Rytíři dlouhých devět minut v oslabení. Odolali při pobytu Vševoloda Sorokina na trestné lavici a sedm sekund po jeho návratu Nicolas Hlava při signalizovaném trestu za krosček ještě helmou udeřil také do masky Žovince a dostal navíc trest na pět minut a do konce utkání.

Kladno ale nejdříve dokázalo v oslabení vyrovnat, když Tomáš Plekanec po zaváhání Patrika Urbance na útočné modré čáře v přečíslení našel Ondřeje Machalu, který překonal Frederika Foltána. Za 43 sekund vrátil Ostravanům vedení po přihrávce Petra Stloukala zakončením do odkryté branky Fin Markus Korkiakoski.

V 37. minutě zachytil vyhození Šimona Szathmáryho americký bek Zachary Frye a vyrovnal. Rytíři dovršili obrat v čase 49:17, kdy se po přihrávce Rostislava Marosze zpoza branky trefil Matyáš Filip. V 53. minutě si hosté srazili do branky nahození Marka Račuka. Při power play hostů upravil do prázdné branky Antonín Melka na 5:2. V závěru ještě zkorigoval výsledek zpoza branky o Košarišťanova záda Radim Toman.

Jihlava, která hrála ještě ve středu a otočila sérii s Litoměřicemi z 1:3 na 4:3 na zápasy, do utkání se Vsetínem vstoupila lépe. V 6. minutě otevřel skóre Jakub Illéš, jehož bekhendový pokus prošel mezi betony Davida Gáby. V čase 11:13 byl vyloučen za faul kolenem na Adama Hořanského domácí útočník Tomáš Jiránek, ale Dukla se v dlouhém oslabení ubránila.

Ještě v závěru úvodní třetiny však při trestu Matěje Zadražila Valaši vyrovnali. Po střele Davida Březiny se dostal před brankou k dorážce Sebastián Gorčík a bekhendem překonal Maxima Žukova. Ve 33. minutě otočil stav po rychlém protiútoku střelou z pravého kruhu Březina.

V čase 45:45 využil již po devíti sekundách přesilovou hru při vyloučení Tomáš Harkabuse Roman Vlach a Vsetín vedl 3:1. Dukla ale dokázala odpovědět. V 52. minutě proměnil únik bekhendovým blafákem Tomáš Čachotský a za necelé tři minuty krátce po skončení přesilové hry smazal ztrátu Matěj Pekr. Obrat dovršil v sedmé sérii nájezdů Tomáš Havránek.

Rytíři Kladno - HC RT TORAX Poruba 2011 5:3 (0:1, 2:1, 3:1)

Branky: 31:07 Machala (Plekanec), 36:24 Frye, 49:17 Filip (Marosz, Račuk), 52:56 Račuk, 57:55 Melka - 17:35 Hudeček (Teper, Kozák), 31:50 Korkiakoski (T. Jáchym, Stloukal), 58:45 Toman (Szathmáry). Rozhodčí: Čech, Jaroš – Otáhal, Komínek. Stav série: 1:0

Rytíři Kladno Košarišťan (Brízgala) – Frye, Mikliš, Snuggerud, V. Sorokin, Suchánek, S. Zacharčuk, Zelingr – Machala, Plekanec (C), Jágr (A) – Filip, Marosz, Račuk (A) – Hlava, Pitule, Melka – Guman, Machač, Kubík.

HC RT TORAX Poruba 2011 Foltán (Slíž) – Teper, Žovinec, Urbanec, T. Voráček, Kozák (C), Szathmáry, Slavík – Hotěk, Hudeček, Kanko – Sikora (A), Adam Raška I, Pořízek – Špaček, Toman, Endál (A) – Korkiakoski, T. Jáchym, Stloukal.

HC Dukla Jihlava - VHK ROBE Vsetín 4:3N (1:1, 0:1, 2:1 - 0:0)pen. 2:1

Branky: 05:52 Illéš (Fronk, Jiránek), 51:14 Čachotský (T. Havránek, Strejček), 54:00 Pekr (Lichanec, Juda), T. Havránek - 18:47 Gorčík (Březina), 32:01 Březina (Pechanec, Gorčík), 45:45 R. Vlach (Bartko, A. Zeman). Rozhodčí: Barek, Pilný – Maštalíř, Bohuněk. Stav série: 1:0

HC Dukla Jihlava Žukov (Jan Brož) – T. Černý, D. Kolář (A), Dundáček, Mareš, Bilčík, Strejček, Eliáš – Jiránek, Fronk, Illéš – Čachotský (A), Skořepa (C), Mácha – T. Harkabus, M. Zadražil, Pekr – T. Havránek, Lichanec, Juda.

VHK ROBE Vsetín Gába (Málek) – Ondračka, Smetana, Hryciow, Š. Jenáček, Kudělka (C), Štach (A), Bartko – Berger, R. Vlach, A. Zeman – R. Půček, Kucharczyk (A), Klímek – Březina, Pechanec, Hořanský – Gorčík, Přikryl, L. Bednář.