Úterý 7. dubna 2020, svátek má Heřman, Hermína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Klášterecký šéf po odvolání kouče: Hráče nemůžu degradovat na výkaly

JSTE HOV...! Drsný proslov trenéra Jägera junioři natočili. Vynadal jim, že "chlemtají" a nemají morálku. | foto: www.youtube.com

6 2014
Klášterecké hokejové televarieté strhlo sportovní národ, Vladimír Dvořák se však internetovými peticemi na podporu trenéra Michala Jägera řídit nebude. Předseda trvá na rozhodnutí výboru klubu, že koučův plamenný projev k juniorům, prokládaný vulgárními výrazy, uráží důstojnost hráčů.

"Není to kritika pana Jägera, ale kritika systému. Jestliže většina řekne, že takhle se ve sportu vychovává mládež, tak já v něm nemám co dělat," uvedl předseda.

Jägerův proslov o morálce a disciplíně natočil jeho syn, nahrávka se dostala na internet. A byl z toho poprask. Jäger rezignoval u juniorů, vedení ho odvolalo od druholigových mužů. A jeho syn sám oddíl opustil.

Drtivá většina ohlasů vyznívá pro trenéra. Co to s vámi dělá?
My v prohlášení řekli, že souhlasíme obsahově s tím, co pan Jäger svým svěřencům vytýkal. S touto informací musíme dál pracovat, to bez diskuse. Záběr na konci videa, kde se chlapci ovlivněni alkoholem radují a trenérovi nadávají, je rok starý, ale ukazuje nám, že situaci není možné podcenit.

Proč tedy musel skončit trenér?
Jsem bývalý učitel, dosáhl jsem nejvyššího pedagogického vzdělání. Proto mě nemůže nechat chladným forma trenérova projevu. Je nešťastná, vychází z jeho cholerické povahy. A my jako výbor jsme to nemohli přehlédnout. Když někdo v republice připustí, že tyhle výchovné metody jsou správné, tak je zařaďme do škol! Já se s tím nemůžu ztotožnit. Trenér je víc než učitel tělocviku, s hráči pracuje přes šest hodin týdně. To není kritika pana Jägera, ale kritika systému.

Kdo povede Klášterec

Sezonu ve 2. lize dokončí jako hlavní kouč dosavadní asistent Radek Nerad. Juniory povede David Suk, rovněž povýšený z asistenta.

Jenže lidé na internetu podepisují petice na jeho podporu.
Vím, že většina reakcí je pro trenéra pozitivní, lidé schvalují jeho chování. Ale pak je to známka toho, že ve sportu a v hokeji je normální, že se k hráčům přistupuje takhle. Můj názor je, že to normální není. A ukazuje to, kam směřuje společnost.

I bývalí hokejoví reprezentanti však říkají, že jsou takové proslovy běžné. A že bývají i ostřejší.
Ale já nechci takhle vychovávat mládež, která mi bude vydělávat na důchod. Pokud většina lidí řekne ano, takhle se to dělá, já nemám ve sportu co dělat. Člověk je pořád jen člověk, nemůžu ho degradovat na jakékoli výkaly, když chci po něm nějaký výkon. Je otázka, jestli jsem si zjednal pořádek v kabině, jestli v ní nebyl klid třeba jen na základě strachu. Jaká je reakce, když trenér z kabiny odejde? Možná taková jako na videu. A to je pro mě strašidelné.

Kritizovaný jste ale vy a celé klubové vedení. Jste zaskočený?
Lidé reagují jen na šestnáctiminutový sestřih, odtržený od souvislostí. Neznají situaci v oddíle, nálady současných hráčů ani těch, kteří z nějakých důvodů hokej opustili, a nám je to líto. Zase ale nechci, aby to bylo vztahováno na trenéra. Internetovou petici nevnímám jako skutečnou petici. Mládež je klidně 18 hodin denně u počítače, takže se připojí a podepíše během pár kliků. A dva tisíce hlasů pro trenéra a žádný hlas proti trenérovi, to je tak malá skupinka lidí, že není významná. Ale hlavně nemají objektivní informace, z hráčů se ozval jen mladý Jäger, snad i můj syn zveřejnil nějaký komentář.

Můžete pod tlakem internetové veřejnosti svůj postoj změnit?
Ne. Já nemůžu brát v potaz názor laické veřejnosti, která o klubu nic neví. Mužstvo juniorů bylo vyzváno, aby se jako jeden muž postavilo za svého trenéra. Kdyby ano, jsem ochoten svolat novou schůzi a jednat o tom. Pak bych se podřídil, ale ve sportu už bych působit nemohl. Junioři to neudělali. Měli schůzi, omluvili se trenérovi za to, že udělali, co se nedělá. Že vynesli záznam z kabiny. Jäger junior, který to natočil, pak oznámil, že chce ukončit své účinkování v kláštereckém hokeji. Sám ze své vůle. A hráči ještě slíbili, že máknou a budou dělat dál body, že to neovlivní jejich výkony. Nikdo však neřekl: My chceme trenéra zpátky. Ani jednotlivci. Internetový názor je zcela odlišný od názoru juniorského týmu i áčka. Tahle forma výchovy je i v nižších kategoriích, ale takhle to nejde. Možná jde, já se s tím však nevyrovnám.

Vedení trenéra potupilo, čertí se autor petice

Vyústění hokejového skandálu Klášterecgate s tajně natočeným záznamem proslovu trenéra Michala Jägera natolik Jakuba Siwka šokovalo, že na internetu založil petici na jeho podporu.

Jäger skončil u juniorů i druholigového áčka kvůli vulgaritám, kterými juniorský tým zpražil; toť vysvětlení vedení. "Aféru kolem onoho slavného proslovu jsem sledoval zpovzdálí. Čekal jsem, že klášterečtí junioři budou mít v nejbližší době na tréninku pořádné dusno, a tím to skončí," líčí Siwek, student pardubické univerzity a rodák ze Slezska. "Byl jsem ale v šoku, když jsem zjistil, že je všechno naopak a v klubu je pranýřován paradoxně trenér."

Siwek si pročítal diskusní fóra a narážel na hordu příspěvků, které trenéra podporovaly. "Píší je především lidé se zkušenostmi ze sportovního prostředí. Tyto povzbuzující hlasy jsem pak zaštítil pod jednu vlajku, tedy petici."

Na portále petice24.com už jsou víc než tři tisícovky signatářů a stále se přidávají další. (Jiná, facebooková petice měla ve středu v sedm večer už přes 6,5 tisíce podporovatelů.)

"My chceme vyjádřit hmatatelnou podporu trenérovi, který asi neprožívá nejšťastnější dny. A upozornit na nespravedlnost, které se mu dostalo ze strany klubu," vysvětlil Siwek. "Prohlášení kláštereckého vedení lze pro trenéra považovat přinejmenším za potupné."

Siwek s Kláštercem ani s trenérem Jägerem nemá nic společného, ale kauza ho zaujala. "Hlavně z hlediska paralely mezi tímto případem a celou společností. Mnohdy to bývá tak, že kdo dělá věci s láskou a poctivě, tak je po zásluze potrestán. V naší republice už jsou tyto případy na denním pořádku. Někdy v běžném životě a někdy třeba na kláštereckém zimáku..."

A proč Jäger musel i od áčka?
Jednak se domníváme, že je tam situace obdobná. Druhá věc je, že střídavě nám v áčku nastupuje pět až osm hráčů juniorky. A neumím si představit, že by kluci, kteří způsobí takovou újmu kouči, pod ním trénovali v áčku. Prostřednictvím SMS zprávy nás pan Jäger sám požádal o to, že už u juniorů nechce být a do kabiny již nevstoupí. Návaznost s áčkem jsme řešili i z psychologického hlediska. A také ohledně budoucnosti, tedy pokud bude příští rok druholigová sezona v Klášterci nad Ohří.

Je ohrožená účast ve 2. lize?
Náš region je ekonomicky nejvíc ohrožený v republice. Za dva roky jsme rozpočet stáhli z 5 milionů na 2,5. Příští rok nemusíme mít ani to. I sponzoři se snaží přežít, nemají možnosti jako dřív. Příspěvky na reklamu sbíráme po tisícikorunách. Nebudu-li mít na financování sezony, přesto ji budu hrát a na konci nebudu schopen všechno zaplatit, můžu se dopustit trestného činu. To bychom nechtěli. My jezdíme 340 kilometrů do Moravských Budějovic. A jak řekl jejich předseda, oni zase hrají sudetoněmeckou ligu, pořád musí k nám do pohraničí. Ale to nikoho nezajímá. Malé druholigové kluby nikdo nerespektuje. Na našem aktivu se něco dohodne, ale hokejový svaz to změní. Když prostě peníze neseženeme, budeme dělat jen mládež - a kvalitně ji vychovávat. Ne tak, jak je běžné. Že se hráči v juniorce stávají zbožím a nikoho nezajímají jejich pocity.

Kouči Jägerovi prý dlužíte.
Ano, ale nejsou to částky, které by měly víc než čtyři nuly. Nikomu jsme nezůstali nic dlužní, nenastane to ani letos, o nic ho nepřipravíme. Největším sponzorem je město Klášterec, máme závazky, nějaké peníze jsme si museli půjčit. Město na jaře pošle zálohu, ve druhé půlce roku další peníze.

Není tenhle případ i špatným příkladem, že kdykoli si hráči zamanou, trenéra "odstřelí"?
Vynášet takové věci ven, to se nedělá. Ale je otázka, jestli je chyba v hráčích nebo někde v nás. Musím je vychovat tak, že co se v kabině uvaří, má se tam i sníst. Ale abych na to mohl apelovat, musím vařit něco, co sníst jde. Jestliže začnu vařit věci, které sníst nejdou, pod psychickým tlakem, z blbosti nebo z legrace něco vynesou. Kdyby bylo v týmu vše v pořádku, nikdo by ten hrubý projev pana Jägera nezveřejnil. A kdyby v něm nebyla vulgární slova, nikdo by na něj nekoukal.

"Není to kritika pana Jägera, ale systému. Takhle se hráči nevychovávají."

Vladimír Dvořák, předseda kláštereckého klubu

Jak potrestáte hráče?
Řekli, že věděli, že se natáčí. Ale že netušili, že se video bude sdílet na internetu. Pak to někdo pustil ven a vymklo se jim to z kontroly. Původce videa, Jägerův syn, skončil. Další hráče trestat nebudeme, i když jsem nemluvil s kolegy, jaký na to mají názor. Chyba byla v nás a ve špatné výchovné práci.

Za "chlemtání" před utkáním tedy může trenér? Junioři proti tomu při jeho proslovu neprotestovali.
S obsahem monologu se naprosto ztotožňuji. Co řekl, je pravda, s tím musíme dál pracovat, přijmout nějaká opatření. Nevím, jestli se to podaří už letos, pokud si to kluci sami neuvědomí. Dneska je to mezi osmnáctiletými kluky naprosto normální. Budeme apelovat, dělat kontroly, hlídat, aby k tomu nedocházelo. Výsledek ale nejde odhadnout.

Autor:
  • Nejčtenější

V krizi. Zábranský o krácení platů, uzavření ligy, Eratovi i Plekancovi

Před patnácti lety Libor Zábranský vyzvedl brněnskou Kometu ze smetiště a jal se z kupy šrotu vytvářet báječně...

Podraz a kudla do zad od ruské banky, stěžuje si Liberec na uťatý úvěr

Libercem cloumá velká zloba. Tamní obří sportovní areál Sport Park, jehož součástí je i hokejová aréna Bílých Tygrů,...

Hlavně se z toho nepo...! Rouška s Hlinkovým mottem jde na dračku

Motto hokejového velikána Ivana Hlinky "Hlavně se z toho neposrat!" vetknul extraligový Litvínov i do ochranných roušek...

Růžička: Zlaté časy jsou pryč, musím zase bojovat o místo a renomé

Vladimír Růžička býval nedotknutelnou personou českého hokeje, ale jeho status se v posledních letech mění. Někdejší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Silnější Motor. Do Budějovic míří Čiliak, bude brankářskou jedničkou

Klíčová otázka při sestavování českobudějovického kádru pro extraligu zdá se být vyřešená. Zákulisní informace...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Hokejový ústecký Slovan: Propouštění hráčů je nemorální

Předčasné ukončování hráčských kontraktů kvůli zásahu vyšší moci, tedy kvůli pandemii koronaviru, hokejový ústecký...

Měl bych se víc hýbat, ale už chybí vůle, tvrdí legendární jihlavský bek

Koronavirus je sice strašákem i pro něj, ovšem daleko větší problémy má v současné době bývalý obránce hokejové Dukly...

290 tisíc měsíčně. I jeden extrémní plat ušetří hokejový Chomutov

Výpovědi rozdané, ale smíří se s tím hokejisté Chomutova, jichž se předčasné ukončení smluv týká? Zatím to není jisté....

Současný stav se dotkne všech, i hráčů, říká šéf hokejistů Vsetína

Soupiska prvoligových hokejistů Robe Vsetín, která v pátek visela na jejich oficiální webové stránce, čítala jména 32...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz