Pátek 7. srpna 2020, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 7. srpna 2020 Lada

Klášterecký šéf po odvolání kouče: Hráče nemůžu degradovat na výkaly

  9:59aktualizováno  9:59
Klášterecké hokejové televarieté strhlo sportovní národ, Vladimír Dvořák se však internetovými peticemi na podporu trenéra Michala Jägera řídit nebude. Předseda trvá na rozhodnutí výboru klubu, že koučův plamenný projev k juniorům, prokládaný vulgárními výrazy, uráží důstojnost hráčů.

JSTE HOV...! Drsný proslov trenéra Jägera junioři natočili. Vynadal jim, že "chlemtají" a nemají morálku. | foto: www.youtube.com

"Není to kritika pana Jägera, ale kritika systému. Jestliže většina řekne, že takhle se ve sportu vychovává mládež, tak já v něm nemám co dělat," uvedl předseda.

Jägerův proslov o morálce a disciplíně natočil jeho syn, nahrávka se dostala na internet. A byl z toho poprask. Jäger rezignoval u juniorů, vedení ho odvolalo od druholigových mužů. A jeho syn sám oddíl opustil.

Drtivá většina ohlasů vyznívá pro trenéra. Co to s vámi dělá?
My v prohlášení řekli, že souhlasíme obsahově s tím, co pan Jäger svým svěřencům vytýkal. S touto informací musíme dál pracovat, to bez diskuse. Záběr na konci videa, kde se chlapci ovlivněni alkoholem radují a trenérovi nadávají, je rok starý, ale ukazuje nám, že situaci není možné podcenit.

Proč tedy musel skončit trenér?
Jsem bývalý učitel, dosáhl jsem nejvyššího pedagogického vzdělání. Proto mě nemůže nechat chladným forma trenérova projevu. Je nešťastná, vychází z jeho cholerické povahy. A my jako výbor jsme to nemohli přehlédnout. Když někdo v republice připustí, že tyhle výchovné metody jsou správné, tak je zařaďme do škol! Já se s tím nemůžu ztotožnit. Trenér je víc než učitel tělocviku, s hráči pracuje přes šest hodin týdně. To není kritika pana Jägera, ale kritika systému.

Kdo povede Klášterec

Sezonu ve 2. lize dokončí jako hlavní kouč dosavadní asistent Radek Nerad. Juniory povede David Suk, rovněž povýšený z asistenta.

Jenže lidé na internetu podepisují petice na jeho podporu.
Vím, že většina reakcí je pro trenéra pozitivní, lidé schvalují jeho chování. Ale pak je to známka toho, že ve sportu a v hokeji je normální, že se k hráčům přistupuje takhle. Můj názor je, že to normální není. A ukazuje to, kam směřuje společnost.

I bývalí hokejoví reprezentanti však říkají, že jsou takové proslovy běžné. A že bývají i ostřejší.
Ale já nechci takhle vychovávat mládež, která mi bude vydělávat na důchod. Pokud většina lidí řekne ano, takhle se to dělá, já nemám ve sportu co dělat. Člověk je pořád jen člověk, nemůžu ho degradovat na jakékoli výkaly, když chci po něm nějaký výkon. Je otázka, jestli jsem si zjednal pořádek v kabině, jestli v ní nebyl klid třeba jen na základě strachu. Jaká je reakce, když trenér z kabiny odejde? Možná taková jako na videu. A to je pro mě strašidelné.

Kritizovaný jste ale vy a celé klubové vedení. Jste zaskočený?
Lidé reagují jen na šestnáctiminutový sestřih, odtržený od souvislostí. Neznají situaci v oddíle, nálady současných hráčů ani těch, kteří z nějakých důvodů hokej opustili, a nám je to líto. Zase ale nechci, aby to bylo vztahováno na trenéra. Internetovou petici nevnímám jako skutečnou petici. Mládež je klidně 18 hodin denně u počítače, takže se připojí a podepíše během pár kliků. A dva tisíce hlasů pro trenéra a žádný hlas proti trenérovi, to je tak malá skupinka lidí, že není významná. Ale hlavně nemají objektivní informace, z hráčů se ozval jen mladý Jäger, snad i můj syn zveřejnil nějaký komentář.

Můžete pod tlakem internetové veřejnosti svůj postoj změnit?
Ne. Já nemůžu brát v potaz názor laické veřejnosti, která o klubu nic neví. Mužstvo juniorů bylo vyzváno, aby se jako jeden muž postavilo za svého trenéra. Kdyby ano, jsem ochoten svolat novou schůzi a jednat o tom. Pak bych se podřídil, ale ve sportu už bych působit nemohl. Junioři to neudělali. Měli schůzi, omluvili se trenérovi za to, že udělali, co se nedělá. Že vynesli záznam z kabiny. Jäger junior, který to natočil, pak oznámil, že chce ukončit své účinkování v kláštereckém hokeji. Sám ze své vůle. A hráči ještě slíbili, že máknou a budou dělat dál body, že to neovlivní jejich výkony. Nikdo však neřekl: My chceme trenéra zpátky. Ani jednotlivci. Internetový názor je zcela odlišný od názoru juniorského týmu i áčka. Tahle forma výchovy je i v nižších kategoriích, ale takhle to nejde. Možná jde, já se s tím však nevyrovnám.

Vedení trenéra potupilo, čertí se autor petice

Vyústění hokejového skandálu Klášterecgate s tajně natočeným záznamem proslovu trenéra Michala Jägera natolik Jakuba Siwka šokovalo, že na internetu založil petici na jeho podporu.

Jäger skončil u juniorů i druholigového áčka kvůli vulgaritám, kterými juniorský tým zpražil; toť vysvětlení vedení. "Aféru kolem onoho slavného proslovu jsem sledoval zpovzdálí. Čekal jsem, že klášterečtí junioři budou mít v nejbližší době na tréninku pořádné dusno, a tím to skončí," líčí Siwek, student pardubické univerzity a rodák ze Slezska. "Byl jsem ale v šoku, když jsem zjistil, že je všechno naopak a v klubu je pranýřován paradoxně trenér."

Siwek si pročítal diskusní fóra a narážel na hordu příspěvků, které trenéra podporovaly. "Píší je především lidé se zkušenostmi ze sportovního prostředí. Tyto povzbuzující hlasy jsem pak zaštítil pod jednu vlajku, tedy petici."

Na portále petice24.com už jsou víc než tři tisícovky signatářů a stále se přidávají další. (Jiná, facebooková petice měla ve středu v sedm večer už přes 6,5 tisíce podporovatelů.)

"My chceme vyjádřit hmatatelnou podporu trenérovi, který asi neprožívá nejšťastnější dny. A upozornit na nespravedlnost, které se mu dostalo ze strany klubu," vysvětlil Siwek. "Prohlášení kláštereckého vedení lze pro trenéra považovat přinejmenším za potupné."

Siwek s Kláštercem ani s trenérem Jägerem nemá nic společného, ale kauza ho zaujala. "Hlavně z hlediska paralely mezi tímto případem a celou společností. Mnohdy to bývá tak, že kdo dělá věci s láskou a poctivě, tak je po zásluze potrestán. V naší republice už jsou tyto případy na denním pořádku. Někdy v běžném životě a někdy třeba na kláštereckém zimáku..."

A proč Jäger musel i od áčka?
Jednak se domníváme, že je tam situace obdobná. Druhá věc je, že střídavě nám v áčku nastupuje pět až osm hráčů juniorky. A neumím si představit, že by kluci, kteří způsobí takovou újmu kouči, pod ním trénovali v áčku. Prostřednictvím SMS zprávy nás pan Jäger sám požádal o to, že už u juniorů nechce být a do kabiny již nevstoupí. Návaznost s áčkem jsme řešili i z psychologického hlediska. A také ohledně budoucnosti, tedy pokud bude příští rok druholigová sezona v Klášterci nad Ohří.

Je ohrožená účast ve 2. lize?
Náš region je ekonomicky nejvíc ohrožený v republice. Za dva roky jsme rozpočet stáhli z 5 milionů na 2,5. Příští rok nemusíme mít ani to. I sponzoři se snaží přežít, nemají možnosti jako dřív. Příspěvky na reklamu sbíráme po tisícikorunách. Nebudu-li mít na financování sezony, přesto ji budu hrát a na konci nebudu schopen všechno zaplatit, můžu se dopustit trestného činu. To bychom nechtěli. My jezdíme 340 kilometrů do Moravských Budějovic. A jak řekl jejich předseda, oni zase hrají sudetoněmeckou ligu, pořád musí k nám do pohraničí. Ale to nikoho nezajímá. Malé druholigové kluby nikdo nerespektuje. Na našem aktivu se něco dohodne, ale hokejový svaz to změní. Když prostě peníze neseženeme, budeme dělat jen mládež - a kvalitně ji vychovávat. Ne tak, jak je běžné. Že se hráči v juniorce stávají zbožím a nikoho nezajímají jejich pocity.

Kouči Jägerovi prý dlužíte.
Ano, ale nejsou to částky, které by měly víc než čtyři nuly. Nikomu jsme nezůstali nic dlužní, nenastane to ani letos, o nic ho nepřipravíme. Největším sponzorem je město Klášterec, máme závazky, nějaké peníze jsme si museli půjčit. Město na jaře pošle zálohu, ve druhé půlce roku další peníze.

Není tenhle případ i špatným příkladem, že kdykoli si hráči zamanou, trenéra "odstřelí"?
Vynášet takové věci ven, to se nedělá. Ale je otázka, jestli je chyba v hráčích nebo někde v nás. Musím je vychovat tak, že co se v kabině uvaří, má se tam i sníst. Ale abych na to mohl apelovat, musím vařit něco, co sníst jde. Jestliže začnu vařit věci, které sníst nejdou, pod psychickým tlakem, z blbosti nebo z legrace něco vynesou. Kdyby bylo v týmu vše v pořádku, nikdo by ten hrubý projev pana Jägera nezveřejnil. A kdyby v něm nebyla vulgární slova, nikdo by na něj nekoukal.

"Není to kritika pana Jägera, ale systému. Takhle se hráči nevychovávají."

Vladimír Dvořák, předseda kláštereckého klubu

Jak potrestáte hráče?
Řekli, že věděli, že se natáčí. Ale že netušili, že se video bude sdílet na internetu. Pak to někdo pustil ven a vymklo se jim to z kontroly. Původce videa, Jägerův syn, skončil. Další hráče trestat nebudeme, i když jsem nemluvil s kolegy, jaký na to mají názor. Chyba byla v nás a ve špatné výchovné práci.

Za "chlemtání" před utkáním tedy může trenér? Junioři proti tomu při jeho proslovu neprotestovali.
S obsahem monologu se naprosto ztotožňuji. Co řekl, je pravda, s tím musíme dál pracovat, přijmout nějaká opatření. Nevím, jestli se to podaří už letos, pokud si to kluci sami neuvědomí. Dneska je to mezi osmnáctiletými kluky naprosto normální. Budeme apelovat, dělat kontroly, hlídat, aby k tomu nedocházelo. Výsledek ale nejde odhadnout.

Autor:
  • Nejčtenější

Povedlo se mi být nejlepší na světě. A mohlo být ještě líp, říká Jágr

Nevěřím tomu, že jsem dosáhl v životě maxima, tvrdí hokejová legenda Jaromír Jágr v obsáhlém rozhovoru pro časopis...

Hokejové slzy. Rodina i spoluhráči se rozloučili s Ondřejem Buchtelou

I tvrďákům od hokeje tekly po tvářích slzy. Rodina, přátelé a spoluhráči se ve čtvrtek v pravé poledne rozloučili s...

Kubalík předvedl rekordní debut v play off NHL, Nečas dal vítězný gól

Restart hokejové NHL po březnovém přerušení kvůli šířící se pandemii koronaviru obstaraly úvodní kvalifikační série...

Rekord z roku 1982 už neplatí, teď patří Čechovi. Vyšlo mi vše, ví Kubalík

Když ho v NHL před několika týdny nominovali na nováčka roku, skromně vyprávěl, že on sám by trofej udělil jiným,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nakazili nás, tvrdí Švýcaři po hokeji s Čechy. S nemocí přijeli nevědomky

Švýcarská hokejová reprezentace do 17 let musí po přátelských zápasech s Českem do karantény kvůli dvěma koronavirem...

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

  • Další z rubriky

Ústecký trenér Roubík: Hráčů je přetlak, sami se nabízí. Všechny vzít nejde

Obnovil spojenectví s Miroslavem Machem, jenže už ne na úrovni trenér-kapitán, ale na levelu kouč-asistent. A Jaroslav...

Prostějovští hokejisté jako další klub přerušili přípravu

Hokejisté Prostějova jsou již čtvrtým prvoligovým týmem, který musel kvůli nemoci covid-19 přerušit přípravu na...

Ústí padlo s Kolínem, v Litoměřicích mají v karanténě i trenéry

Hokej s ručením omezeným a před fanoušky v rouškách začal už i na severočeských stadionech. Jako první zařízl brusle do...

Návrat z Anglie po pěti letech. Každá sezona navíc je pro mě z říše snů, říká Padělek

Druholigoví hokejisté Havlíčkova Brodu před novou sezonou získali velkou posilu: po návratu z Anglie se s týmem začal...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Pokutu za přespání v karavanu dohnal Němec až k soudu

Nocování na parkovišti v obytném autě se v Německu může dosti prodražit. Své si zažil jeden turista s karavanem, který...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...