Úterý 31. března 2020, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Šéf hokejového Přerova: Extraligu zatím v plánu nemáme

Tomáš Pluháček je nejvýše postaveným mužem v hokejovém Přerově | foto: Jan Pořízek

14 2016
Jako ředitel pivovaru Zubr, generálního sponzora přerovského hokeje, se Tomáš Pluháček stal i šéfem prvoligového klubu. Jaké má s ním vize?

Loni prožili přerovští hokejisté křest ohněm. Nikdo nemohl předem tušit, jak si v roli nováčka povedou v 1. lize. Cíl v podobě záchrany daleko překročili, navíc okusili čtvrtfinále play-off, kde je zastavil Motor České Budějovice. Během letní přestávky udrželi Zubři všechny opory, navíc přivedli zkušené extraligisty - Lubomíra Horčičku do branky a útočníka Karla Pláška. Narostla jim chuť udělat další krok vzhůru?

„Máme stejné cíle jako loni, chceme být do desátého místa po základní části, a tím se vyhnout play-out,“ zůstává jednatel klubu Tomáš Pluháček skromný.

Fanoušky jste loňskou sezonou namlsali. Budou znovu chtít zažít vyřazovací boje.
Určitě by chtěli. Máme tým na to, abychom mohli hrát play-off. Na druhou stranu i ostatní týmy posilují. Je tu ambiciozní nováček z Frýdku-Místku, o to to bude těžší než loni. Určitě se lidé těší na dobrý hokej a případné play-off.

Očekávání jsou velká?
Přerov je hokejové město. S fanoušky a lidmi, kteří chodí do kotle, se často potkáváme, snažíme se komunikovat. Cítím, že jsou nadšení z hokeje a první sezona je navnadila na to, aby chodili dál. Loni měli Zubři druhou nejvyšší návštěvnost v první lize. A přestože první domácí zápas jsme hráli v pátek před jedním z posledních hezkých víkendů, podařilo se nám přitáhnout 1 800 diváků, což je slušné.

Vaše výchozí pozice v návštěvnosti je výborná - v Přerově je hlad po první lize. Jak toho využít k posílení základny fanoušků?
Předně musím říct, že máme skvělé fanoušky, kteří s námi jezdí i na venkovní zápasy. Snažíme se komunikovat s kotlem o tom, co připravuje klub, abychom se vzájemně doplňovali. Hokej je v Přerově i společenská záležitost, proto připravujeme charitativní akce. Loni jsme hráli nějaké zápasy v růžových dresech na podporu Ligy proti rakovině, měli jsme i populárně připravenou podporu iniciativy Movember. Přitáhli jsme dětské domovy, zdravotně postižené a domovy pro seniory, kteří by normálně na hokej nepřišli. V této oblasti se docela snažíme a odměnou je nám to, že návštěvy jsou tak vysoké.

Na co se mohou lidé těšit letos?
Znovu chceme zopakovat Movember, místo dražby dresů bude jiná akce na podporu Ligy proti rakovině a máme v plánu ještě jednu akci, která ale dosud není úplně připravená, proto ji nechci zveřejňovat. Ale věřím, že se povede a dokáže, že HC Zubr Přerov myslí i na lidi a charitu.

Momentka z pátého čtvrtfinále České Budějovice - Přerov.
Potyčka v utkání České Budějovice vs. Přerov (žlutá).

Jste spokojený se složením týmu?
Na základě úspěchu v loňské sezoně jsme to postavili na hráčích, kteří tým táhli. Dva významnější příchody jsou přerovský rodák Karel Plášek a rozhodli jsme se posílit na místě gólmana, kam jsme získali na hostování ze Zlína Luboše Horčičku. Jsme spokojení s tím, jak se nám tým podařilo poskládat.

Co si slibujete od Karla Pláška, kterému bude v neděli 43 let?
Karel Plášek je osobnost, dlouho působil v extralize a zaslouží si i na konci kariéry, aby si zahrál doma, za Přerov. Už dokázal, že na ligu má a bude platný. Je perfektní bruslař a hraje druhou lajnu, takže od něj potřebujeme, aby bodoval a dával góly.

Jaké má klub dlouhodobé cíle?
Stanovili jsme si dvě vize hokeje v Přerově do budoucna. První je ryze sportovní - hrát důstojnou roli v první lize, nezachraňovat se a patřit mezi stálé členy první ligy. A druhá, pro nás neméně důležitá, je role společenská – bavit diváky a být pro lidi v Přerově užiteční.

Je v těch plánech i extraliga?
Zatím v plánech není. Jsme omezení nejen financemi, ale i stadionem, který nemá parametry pro extraligu, zejména kvůli kapacitě. Na ten náš se vejdou tři tisíce lidí, minimum je tuším 4 500 míst. V první řadě se chceme stát stálým členem první ligy, stabilizovat kádr, finanční stránku - a pak se můžeme bavit dál. Není to otázka v horizontu několika let.

Loni jste se rozkoukávali v první lize, co bylo potřeba v klubu po postupu změnit?
Druhá liga ještě není profesionální, zatímco první liga už je čistě profesionální a hráči se hokejem živí. Byly potřeba dvě důležité věci – sehnat finance, to je základ, aby se první liga mohla hrát. Museli se oslovit partneři a zjistit, jestli seženeme prostředky. To se nakonec povedlo, ale peněz samozřejmě není nikdy dost. Druhá věc – realizační tým a management klubu bylo potřeba jednak zprofesionalizovat, a také trochu rozdělit role a zodpovědnost v klubu, aby mohl fungovat v delším časovém horizontu. Po stránce sportovní, sponzorů a společenské. Tyto dva úkoly byly nejtěžší, aby klub mohl dál fungovat. Sehnat peníze, stabilizovat management a realizační tým.

Proto jste zrušili pozici generálního manažera?
Přesně, jak jsem říkal. Chtěli jsme tuto pozici rozdělit na marketingového a obchodního manažera, který spadá pode mě a má na starosti stránku partnerů, organizaci zápasů a manažerskou práci v klubu, a pak sportovního manažera, který má na starosti sportovní stránku. Nešlo v jednom člověku tohle všechno dělat dohromady. Proto jsme tuto pozici zrušili a nahradili ji těmito dvěma. Tým musí být profesionální a tyto dvě pozice jsou plně profesionální a mohou se věnovat svým úkolům.

Vlastimil Dostálek z Přerova v akci (vpravo)
Vlastimil Dostálek z Přerova v akci (vlevo)

Nechtěli jste si nechat Lubomíra Svobodu, který pozici zastával a zná tedy hokejové prostředí?
Jakési diskuse byly. Nakonec jsme se rozhodli pro tuto cestu, a tak jsme se vzájemně rozešli.

Rozpočet Zubrů odhaduji někde kolem 12 až 14 milionů. Odpovídá to realitě?
Jsme sportovní subjekt, nechci to potvrzovat, ale jste blízko.

Kdy a jak jste se dostal k hokeji?
Trochu se to váže i k postupu do první ligy a roli generálního partnera klubu, což je pivovar Zubr v Přerově. V okamžiku, kdy bylo potřeba finance a stabilizovat management, tak pivovar hodně zvýšil podporu, i jeho zájmem totiž bylo, aby se tu první liga hrála, tým jezdil po celé republice a dělal reklamu a zviditelňoval Přerov i pivovar. Bývá běžné, že ve vedení klubu bývá zástupce generálního partnera, který dává největší reklamní plnění. Bylo to nabídnuto mně v rámci představenstva (Tomáš Pluháček je ředitelem pivovaru Zubr – pozn. red.), a protože jednak sportuju a hokej mě baví, tak jsem to přijal a teď jsem odpovědný za áčko já.

Je to pro vás práce navíc?
Baví mě to. A kdybych nechtěl, dělat to nemusím. Ale jsem sportovní fanoušek, sám sportuju a myslím, že Přerov si zaslouží, aby to fungovalo, a proto jsem se do toho pustil.

Jak se sportovní prostředí liší byznysu?
Mám výhodu v tom, že pocházím z byznysu a že většina pravidel, která v něm platí, tak se dají uplatnit i v hokeji. Klub může fungovat jako firma, i když po dvou letech musím říct, že to není na sto procent, ale tak z devadesáti procent. Je to hodně podobné.

A těch zbylých deset procent?
Sportovní prostředí má svá specifika. Například můžete dělat všechno co nejlépe, ale když si nesedne parta, nebo do toho vstoupí nemoci a zranění, tak se nemusí dařit i přesto, že uděláte všechno pro to, aby se dařilo. To v byznysu sice může být taky, ale hokej tím, že je sport, tak je proměnlivější a výsledky ovlivňuje spousta faktorů. To je u firmy malinko jednodušší.

Hodně prožíváte zápasy?
To si pište, že je prožívám, a myslím, že čím dál víc. Dokud jsem byl jen fanoušek, tak jsem je samozřejmě také prožíval, ale od té doby, co mám zodpovědnost, je prožívám o to víc. Sedím mezi ostatními diváky a myslím, že je to na mě i vidět. Rád si zakřičím i zafandím.

Přerov musí po čtvrtině ligy zlepšit kázeň a přesilovky

Momentka z pátého čtvrtfinále České Budějovice - Přerov.

Devatenáct bodů a desáté místo, taková je bilance přerovských hokejistů po čtvrtině základní části první ligy. Pár zápasů ale může ve vyrovnané tabulce všechno změnit. Vždyť Zubři ztrácejí na třetí příčku jen šest bodů, ovšem také na dvanáctý Most mají náskok pouhých tří...

„Nemůžu říct, že by nás letos někdo přehrál. Vyjma Kadaně, která byla minimálně půl zápasu lepší. Jinak jsme s nikým jiným nepropadli,“ hodnotil úvodních třináct kol pro klubový web Roman Pšurný, ofenzivní opora.

Přerovu se solidně rozehráli tahouni v útoku. Vlastimil Dostálek nastřílel jedenáct branek, nejvíce z celé ligy, a jeho centr z první lajny Pšurný zase s dvanácti asistencemi vládne nahrávačům. Daří se i gólmanu Luboši Horčičkovi, v úspěšnosti zákroků je sedmý (93,5 %) a v průměru obdržených branek dokonce čtvrtý – 1,86 na zápas.

Proč tedy Zubři nejsou výš? „Ztratili jsme hodně bodů. Vedli jsme o gól na Slavii, v Havířově, Litoměřicích a v Ústí to samé. Sice jsme tam dokázali vyhrát za dva body, ale ta vítězství za tři body nám prostě chybí,“ uvědomuje si Pšurný.

Plný bodový zisk si jeho tým dokázal připsat jen ve třech zápasech. V závěru čtvrtiny však přece jen Zubři naznačili, že se rozjíždějí, když dokázali doma přehrát první Kladno 4:0 a silnou Jihlavu 2:1. Avšak také naposledy prohrát na svém ledě s Třebíčí 1:5...

Zlepšit by měli herní kázeň, 203 trestných minut je druhá nejhorší bilance – a hlavně využívání vlastních přesilovek. Hrají jich nejvíce z celé ligy, úspěšnost využití pouhých 12 procent však znamená čtvrtou nejhorší bilanci.

„Naše přesilovky nás vždy dostanou z tlaku. Zdá se mi, že jsme při početních výhodách takoví vyčichlí, chybí nám střelba a moment překvapení. Přitom je pořád trénujeme. Když to nejde, tak je třeba to rozstřílet, nehrát na krásu a nedávat si to pořád až do kuchyně,“ velí Pšurný.

  • Nejčtenější

290 tisíc měsíčně. I jeden extrémní plat ušetří hokejový Chomutov

Výpovědi rozdané, ale smíří se s tím hokejisté Chomutova, jichž se předčasné ukončení smluv týká? Zatím to není jisté....

Podraz a kudla do zad od ruské banky, stěžuje si Liberec na uťatý úvěr

Libercem cloumá velká zloba. Tamní obří sportovní areál Sport Park, jehož součástí je i hokejová aréna Bílých Tygrů,...

V krizi. Zábranský o krácení platů, uzavření ligy, Eratovi i Plekancovi

Před patnácti lety Libor Zábranský vyzvedl brněnskou Kometu ze smetiště a jal se z kupy šrotu vytvářet báječně...

Nezdolné Bělorusko? Tragikomedie, nechápe Sýkora ledabylost v zemi

Pokud dostanete v současném sportovním vakuu chuť na hokej, máte jedinou možnost: pustit si běloruskou ligu. Všechny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný virus nevidím. Hokej je nejlepší medicínou, tvrdí Lukašenko

Zatímco se svět obává vysoce nakažlivé nemoci COVID-19 a umírají na ni denně tisíce lidí, běloruský prezident Alexandr...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Když hokejisty sestup netrápí. Kouč Kladna popisuje krutý pád i Réwaye

Jaké to je koučovat útočníka Jaromíra Jágra, promarněný talent Martina Réwaye a tým sestupující z extraligy, v jehož...

Kluci vědí, že je čas pomáhat, říká přerovský kouč o nouzovém stavu

Nikdo by se nemohl divit, kdyby přerovští hokejisté spílali osudu, vždyť je opatření kvůli šíření koronaviru připravilo...

Současný stav se dotkne všech, i hráčů, říká šéf hokejistů Vsetína

Soupiska prvoligových hokejistů Robe Vsetín, která v pátek visela na jejich oficiální webové stránce, čítala jména 32...

Hokejové Litoměřice: Budeme solidní, krátit smlouvy se nechystáme

I přes koronavirovou krizi se snaží dodržet své závazky vůči hráčům hokejové Litoměřice. „Nemůžu úplně mluvit za...

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...