Úterý 11. května 2021, svátek má Svatava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 11. května 2021 Svatava

Šéf hokejového Přerova: Extraligu zatím v plánu nemáme

  9:31
Jako ředitel pivovaru Zubr, generálního sponzora přerovského hokeje, se Tomáš Pluháček stal i šéfem prvoligového klubu. Jaké má s ním vize?

Tomáš Pluháček je nejvýše postaveným mužem v hokejovém Přerově | foto: Jan Pořízek

Loni prožili přerovští hokejisté křest ohněm. Nikdo nemohl předem tušit, jak si v roli nováčka povedou v 1. lize. Cíl v podobě záchrany daleko překročili, navíc okusili čtvrtfinále play-off, kde je zastavil Motor České Budějovice. Během letní přestávky udrželi Zubři všechny opory, navíc přivedli zkušené extraligisty - Lubomíra Horčičku do branky a útočníka Karla Pláška. Narostla jim chuť udělat další krok vzhůru?

„Máme stejné cíle jako loni, chceme být do desátého místa po základní části, a tím se vyhnout play-out,“ zůstává jednatel klubu Tomáš Pluháček skromný.

Fanoušky jste loňskou sezonou namlsali. Budou znovu chtít zažít vyřazovací boje.
Určitě by chtěli. Máme tým na to, abychom mohli hrát play-off. Na druhou stranu i ostatní týmy posilují. Je tu ambiciozní nováček z Frýdku-Místku, o to to bude těžší než loni. Určitě se lidé těší na dobrý hokej a případné play-off.

Očekávání jsou velká?
Přerov je hokejové město. S fanoušky a lidmi, kteří chodí do kotle, se často potkáváme, snažíme se komunikovat. Cítím, že jsou nadšení z hokeje a první sezona je navnadila na to, aby chodili dál. Loni měli Zubři druhou nejvyšší návštěvnost v první lize. A přestože první domácí zápas jsme hráli v pátek před jedním z posledních hezkých víkendů, podařilo se nám přitáhnout 1 800 diváků, což je slušné.

Vaše výchozí pozice v návštěvnosti je výborná - v Přerově je hlad po první lize. Jak toho využít k posílení základny fanoušků?
Předně musím říct, že máme skvělé fanoušky, kteří s námi jezdí i na venkovní zápasy. Snažíme se komunikovat s kotlem o tom, co připravuje klub, abychom se vzájemně doplňovali. Hokej je v Přerově i společenská záležitost, proto připravujeme charitativní akce. Loni jsme hráli nějaké zápasy v růžových dresech na podporu Ligy proti rakovině, měli jsme i populárně připravenou podporu iniciativy Movember. Přitáhli jsme dětské domovy, zdravotně postižené a domovy pro seniory, kteří by normálně na hokej nepřišli. V této oblasti se docela snažíme a odměnou je nám to, že návštěvy jsou tak vysoké.

Na co se mohou lidé těšit letos?
Znovu chceme zopakovat Movember, místo dražby dresů bude jiná akce na podporu Ligy proti rakovině a máme v plánu ještě jednu akci, která ale dosud není úplně připravená, proto ji nechci zveřejňovat. Ale věřím, že se povede a dokáže, že HC Zubr Přerov myslí i na lidi a charitu.

Momentka z pátého čtvrtfinále České Budějovice - Přerov.
Potyčka v utkání České Budějovice vs. Přerov (žlutá).

Jste spokojený se složením týmu?
Na základě úspěchu v loňské sezoně jsme to postavili na hráčích, kteří tým táhli. Dva významnější příchody jsou přerovský rodák Karel Plášek a rozhodli jsme se posílit na místě gólmana, kam jsme získali na hostování ze Zlína Luboše Horčičku. Jsme spokojení s tím, jak se nám tým podařilo poskládat.

Co si slibujete od Karla Pláška, kterému bude v neděli 43 let?
Karel Plášek je osobnost, dlouho působil v extralize a zaslouží si i na konci kariéry, aby si zahrál doma, za Přerov. Už dokázal, že na ligu má a bude platný. Je perfektní bruslař a hraje druhou lajnu, takže od něj potřebujeme, aby bodoval a dával góly.

Jaké má klub dlouhodobé cíle?
Stanovili jsme si dvě vize hokeje v Přerově do budoucna. První je ryze sportovní - hrát důstojnou roli v první lize, nezachraňovat se a patřit mezi stálé členy první ligy. A druhá, pro nás neméně důležitá, je role společenská – bavit diváky a být pro lidi v Přerově užiteční.

Je v těch plánech i extraliga?
Zatím v plánech není. Jsme omezení nejen financemi, ale i stadionem, který nemá parametry pro extraligu, zejména kvůli kapacitě. Na ten náš se vejdou tři tisíce lidí, minimum je tuším 4 500 míst. V první řadě se chceme stát stálým členem první ligy, stabilizovat kádr, finanční stránku - a pak se můžeme bavit dál. Není to otázka v horizontu několika let.

Loni jste se rozkoukávali v první lize, co bylo potřeba v klubu po postupu změnit?
Druhá liga ještě není profesionální, zatímco první liga už je čistě profesionální a hráči se hokejem živí. Byly potřeba dvě důležité věci – sehnat finance, to je základ, aby se první liga mohla hrát. Museli se oslovit partneři a zjistit, jestli seženeme prostředky. To se nakonec povedlo, ale peněz samozřejmě není nikdy dost. Druhá věc – realizační tým a management klubu bylo potřeba jednak zprofesionalizovat, a také trochu rozdělit role a zodpovědnost v klubu, aby mohl fungovat v delším časovém horizontu. Po stránce sportovní, sponzorů a společenské. Tyto dva úkoly byly nejtěžší, aby klub mohl dál fungovat. Sehnat peníze, stabilizovat management a realizační tým.

Proto jste zrušili pozici generálního manažera?
Přesně, jak jsem říkal. Chtěli jsme tuto pozici rozdělit na marketingového a obchodního manažera, který spadá pode mě a má na starosti stránku partnerů, organizaci zápasů a manažerskou práci v klubu, a pak sportovního manažera, který má na starosti sportovní stránku. Nešlo v jednom člověku tohle všechno dělat dohromady. Proto jsme tuto pozici zrušili a nahradili ji těmito dvěma. Tým musí být profesionální a tyto dvě pozice jsou plně profesionální a mohou se věnovat svým úkolům.

Vlastimil Dostálek z Přerova v akci (vpravo)
Vlastimil Dostálek z Přerova v akci (vlevo)

Nechtěli jste si nechat Lubomíra Svobodu, který pozici zastával a zná tedy hokejové prostředí?
Jakési diskuse byly. Nakonec jsme se rozhodli pro tuto cestu, a tak jsme se vzájemně rozešli.

Rozpočet Zubrů odhaduji někde kolem 12 až 14 milionů. Odpovídá to realitě?
Jsme sportovní subjekt, nechci to potvrzovat, ale jste blízko.

Kdy a jak jste se dostal k hokeji?
Trochu se to váže i k postupu do první ligy a roli generálního partnera klubu, což je pivovar Zubr v Přerově. V okamžiku, kdy bylo potřeba finance a stabilizovat management, tak pivovar hodně zvýšil podporu, i jeho zájmem totiž bylo, aby se tu první liga hrála, tým jezdil po celé republice a dělal reklamu a zviditelňoval Přerov i pivovar. Bývá běžné, že ve vedení klubu bývá zástupce generálního partnera, který dává největší reklamní plnění. Bylo to nabídnuto mně v rámci představenstva (Tomáš Pluháček je ředitelem pivovaru Zubr – pozn. red.), a protože jednak sportuju a hokej mě baví, tak jsem to přijal a teď jsem odpovědný za áčko já.

Je to pro vás práce navíc?
Baví mě to. A kdybych nechtěl, dělat to nemusím. Ale jsem sportovní fanoušek, sám sportuju a myslím, že Přerov si zaslouží, aby to fungovalo, a proto jsem se do toho pustil.

Jak se sportovní prostředí liší byznysu?
Mám výhodu v tom, že pocházím z byznysu a že většina pravidel, která v něm platí, tak se dají uplatnit i v hokeji. Klub může fungovat jako firma, i když po dvou letech musím říct, že to není na sto procent, ale tak z devadesáti procent. Je to hodně podobné.

A těch zbylých deset procent?
Sportovní prostředí má svá specifika. Například můžete dělat všechno co nejlépe, ale když si nesedne parta, nebo do toho vstoupí nemoci a zranění, tak se nemusí dařit i přesto, že uděláte všechno pro to, aby se dařilo. To v byznysu sice může být taky, ale hokej tím, že je sport, tak je proměnlivější a výsledky ovlivňuje spousta faktorů. To je u firmy malinko jednodušší.

Hodně prožíváte zápasy?
To si pište, že je prožívám, a myslím, že čím dál víc. Dokud jsem byl jen fanoušek, tak jsem je samozřejmě také prožíval, ale od té doby, co mám zodpovědnost, je prožívám o to víc. Sedím mezi ostatními diváky a myslím, že je to na mě i vidět. Rád si zakřičím i zafandím.

Přerov musí po čtvrtině ligy zlepšit kázeň a přesilovky

Momentka z pátého čtvrtfinále České Budějovice - Přerov.

Devatenáct bodů a desáté místo, taková je bilance přerovských hokejistů po čtvrtině základní části první ligy. Pár zápasů ale může ve vyrovnané tabulce všechno změnit. Vždyť Zubři ztrácejí na třetí příčku jen šest bodů, ovšem také na dvanáctý Most mají náskok pouhých tří...

„Nemůžu říct, že by nás letos někdo přehrál. Vyjma Kadaně, která byla minimálně půl zápasu lepší. Jinak jsme s nikým jiným nepropadli,“ hodnotil úvodních třináct kol pro klubový web Roman Pšurný, ofenzivní opora.

Přerovu se solidně rozehráli tahouni v útoku. Vlastimil Dostálek nastřílel jedenáct branek, nejvíce z celé ligy, a jeho centr z první lajny Pšurný zase s dvanácti asistencemi vládne nahrávačům. Daří se i gólmanu Luboši Horčičkovi, v úspěšnosti zákroků je sedmý (93,5 %) a v průměru obdržených branek dokonce čtvrtý – 1,86 na zápas.

Proč tedy Zubři nejsou výš? „Ztratili jsme hodně bodů. Vedli jsme o gól na Slavii, v Havířově, Litoměřicích a v Ústí to samé. Sice jsme tam dokázali vyhrát za dva body, ale ta vítězství za tři body nám prostě chybí,“ uvědomuje si Pšurný.

Plný bodový zisk si jeho tým dokázal připsat jen ve třech zápasech. V závěru čtvrtiny však přece jen Zubři naznačili, že se rozjíždějí, když dokázali doma přehrát první Kladno 4:0 a silnou Jihlavu 2:1. Avšak také naposledy prohrát na svém ledě s Třebíčí 1:5...

Zlepšit by měli herní kázeň, 203 trestných minut je druhá nejhorší bilance – a hlavně využívání vlastních přesilovek. Hrají jich nejvíce z celé ligy, úspěšnost využití pouhých 12 procent však znamená čtvrtou nejhorší bilanci.

„Naše přesilovky nás vždy dostanou z tlaku. Zdá se mi, že jsme při početních výhodách takoví vyčichlí, chybí nám střelba a moment překvapení. Přitom je pořád trénujeme. Když to nejde, tak je třeba to rozstřílet, nehrát na krásu a nedávat si to pořád až do kuchyně,“ velí Pšurný.

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 se uskuteční od 21. května do 6. června v Lotyšsku. Spolupořadatelem mělo být i Bělorusko, ale z bezpečnostních důvodů bylo vyškrtnuto. Program MS 2021 začíná pro české hokejisty zápasem proti Rusku. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 bude obhajovat Finsko.

  • Nejčtenější

Texaský masakr. Hokejisté Kanady vyprovodili Čechy z MS deseti góly

Čeští hokejisté do 18 let prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa s Kanadou 3:10 a na turnaji hraném v americkém...

Šílenství v New Yorku. Rangers se mstili za zraněnou hvězdu v šesti bitkách

Kolem slavného hokejového klubu New York Rangers je v posledních dvou dnech ukrutně živo. Vše odstartovalo zranění...

Podivný rozpis extraligy: ohrožený klub bude čekat 40 dní na baráž. Proč?

Pokud jste si projeli rozpis hokejové extraligy pro příští sezonu, možná vás to zarazilo. Základní část končí 8....

Hokejisté zdolali houževnaté Slovensko až díky gólům v závěru

Uf, to byla fuška. Čeští hokejisté se v přípravě na mistrovství světa proti Slovákům nadřeli na vítězství. První gól...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeští hokejisté porazili v přípravě Slovensko i podruhé. Rozhodl Šustr

Česká hokejová reprezentace vyzrála na Slovensko i podruhé. V pátek v pražské O2 areně zvítězila 2:1. Vítězný gól...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Jágr? Koukal jsem jako janek, říká Chlubna. Z Jihlavy míří do Budějovic

Ještě před pár dny oblékal ve finále hokejové Chance ligy dres mateřské Dukly Jihlava, v příští sezoně už ale bude...

Sen nám proklouzl mezi prsty, říká trenér jihlavských hokejistů Ujčík

Když trenér jihlavských hokejistů Viktor Ujčík hodnotil právě skončenou sezonu, bylo znát, jak moc je na svůj tým hrdý....

Pekr na odchodu: Nesplnil jsem cíl, se kterým jsem do Jihlavy přicházel

Když na začátku minulého týdne jihlavská Dukla prostřednictvím klubového webu zveřejnila informaci o tom, že ji opouští...

Zalekli jsme se. Někteří to v hlavě možná nezvládli, smutní lídr Jihlavy

I Jaromír Jágr uznal, že tak dlouhou sérii s Jihlavou o postup do extraligy nečekal. Myslel, že Dukla bude snazší...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Největší realitka chystá hromadné aukce bytů. Ceny zvýšíme o statisíce, tvrdí

Společnost M&M Reality začíná ve čtvrtek streamovat aukce svých nemovitostí. Největší tuzemská realitní kancelář tím...

Dům sestavili na pozemku za den. Na 56 metrů čtverečních se vešlo vše

Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061, byl na pozemku sestaven, k překvapení sousedů,...