Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. září 2022 Andrea

Šéf hokejového Přerova: Extraligu zatím v plánu nemáme

  9:31
Jako ředitel pivovaru Zubr, generálního sponzora přerovského hokeje, se Tomáš Pluháček stal i šéfem prvoligového klubu. Jaké má s ním vize?

Tomáš Pluháček je nejvýše postaveným mužem v hokejovém Přerově | foto: Jan Pořízek

Loni prožili přerovští hokejisté křest ohněm. Nikdo nemohl předem tušit, jak si v roli nováčka povedou v 1. lize. Cíl v podobě záchrany daleko překročili, navíc okusili čtvrtfinále play-off, kde je zastavil Motor České Budějovice. Během letní přestávky udrželi Zubři všechny opory, navíc přivedli zkušené extraligisty - Lubomíra Horčičku do branky a útočníka Karla Pláška. Narostla jim chuť udělat další krok vzhůru?

„Máme stejné cíle jako loni, chceme být do desátého místa po základní části, a tím se vyhnout play-out,“ zůstává jednatel klubu Tomáš Pluháček skromný.

Fanoušky jste loňskou sezonou namlsali. Budou znovu chtít zažít vyřazovací boje.
Určitě by chtěli. Máme tým na to, abychom mohli hrát play-off. Na druhou stranu i ostatní týmy posilují. Je tu ambiciozní nováček z Frýdku-Místku, o to to bude těžší než loni. Určitě se lidé těší na dobrý hokej a případné play-off.

Očekávání jsou velká?
Přerov je hokejové město. S fanoušky a lidmi, kteří chodí do kotle, se často potkáváme, snažíme se komunikovat. Cítím, že jsou nadšení z hokeje a první sezona je navnadila na to, aby chodili dál. Loni měli Zubři druhou nejvyšší návštěvnost v první lize. A přestože první domácí zápas jsme hráli v pátek před jedním z posledních hezkých víkendů, podařilo se nám přitáhnout 1 800 diváků, což je slušné.

Vaše výchozí pozice v návštěvnosti je výborná - v Přerově je hlad po první lize. Jak toho využít k posílení základny fanoušků?
Předně musím říct, že máme skvělé fanoušky, kteří s námi jezdí i na venkovní zápasy. Snažíme se komunikovat s kotlem o tom, co připravuje klub, abychom se vzájemně doplňovali. Hokej je v Přerově i společenská záležitost, proto připravujeme charitativní akce. Loni jsme hráli nějaké zápasy v růžových dresech na podporu Ligy proti rakovině, měli jsme i populárně připravenou podporu iniciativy Movember. Přitáhli jsme dětské domovy, zdravotně postižené a domovy pro seniory, kteří by normálně na hokej nepřišli. V této oblasti se docela snažíme a odměnou je nám to, že návštěvy jsou tak vysoké.

Na co se mohou lidé těšit letos?
Znovu chceme zopakovat Movember, místo dražby dresů bude jiná akce na podporu Ligy proti rakovině a máme v plánu ještě jednu akci, která ale dosud není úplně připravená, proto ji nechci zveřejňovat. Ale věřím, že se povede a dokáže, že HC Zubr Přerov myslí i na lidi a charitu.

Momentka z pátého čtvrtfinále České Budějovice - Přerov.
Potyčka v utkání České Budějovice vs. Přerov (žlutá).

Jste spokojený se složením týmu?
Na základě úspěchu v loňské sezoně jsme to postavili na hráčích, kteří tým táhli. Dva významnější příchody jsou přerovský rodák Karel Plášek a rozhodli jsme se posílit na místě gólmana, kam jsme získali na hostování ze Zlína Luboše Horčičku. Jsme spokojení s tím, jak se nám tým podařilo poskládat.

Co si slibujete od Karla Pláška, kterému bude v neděli 43 let?
Karel Plášek je osobnost, dlouho působil v extralize a zaslouží si i na konci kariéry, aby si zahrál doma, za Přerov. Už dokázal, že na ligu má a bude platný. Je perfektní bruslař a hraje druhou lajnu, takže od něj potřebujeme, aby bodoval a dával góly.

Jaké má klub dlouhodobé cíle?
Stanovili jsme si dvě vize hokeje v Přerově do budoucna. První je ryze sportovní - hrát důstojnou roli v první lize, nezachraňovat se a patřit mezi stálé členy první ligy. A druhá, pro nás neméně důležitá, je role společenská – bavit diváky a být pro lidi v Přerově užiteční.

Je v těch plánech i extraliga?
Zatím v plánech není. Jsme omezení nejen financemi, ale i stadionem, který nemá parametry pro extraligu, zejména kvůli kapacitě. Na ten náš se vejdou tři tisíce lidí, minimum je tuším 4 500 míst. V první řadě se chceme stát stálým členem první ligy, stabilizovat kádr, finanční stránku - a pak se můžeme bavit dál. Není to otázka v horizontu několika let.

Loni jste se rozkoukávali v první lize, co bylo potřeba v klubu po postupu změnit?
Druhá liga ještě není profesionální, zatímco první liga už je čistě profesionální a hráči se hokejem živí. Byly potřeba dvě důležité věci – sehnat finance, to je základ, aby se první liga mohla hrát. Museli se oslovit partneři a zjistit, jestli seženeme prostředky. To se nakonec povedlo, ale peněz samozřejmě není nikdy dost. Druhá věc – realizační tým a management klubu bylo potřeba jednak zprofesionalizovat, a také trochu rozdělit role a zodpovědnost v klubu, aby mohl fungovat v delším časovém horizontu. Po stránce sportovní, sponzorů a společenské. Tyto dva úkoly byly nejtěžší, aby klub mohl dál fungovat. Sehnat peníze, stabilizovat management a realizační tým.

Proto jste zrušili pozici generálního manažera?
Přesně, jak jsem říkal. Chtěli jsme tuto pozici rozdělit na marketingového a obchodního manažera, který spadá pode mě a má na starosti stránku partnerů, organizaci zápasů a manažerskou práci v klubu, a pak sportovního manažera, který má na starosti sportovní stránku. Nešlo v jednom člověku tohle všechno dělat dohromady. Proto jsme tuto pozici zrušili a nahradili ji těmito dvěma. Tým musí být profesionální a tyto dvě pozice jsou plně profesionální a mohou se věnovat svým úkolům.

Vlastimil Dostálek z Přerova v akci (vpravo)
Vlastimil Dostálek z Přerova v akci (vlevo)

Nechtěli jste si nechat Lubomíra Svobodu, který pozici zastával a zná tedy hokejové prostředí?
Jakési diskuse byly. Nakonec jsme se rozhodli pro tuto cestu, a tak jsme se vzájemně rozešli.

Rozpočet Zubrů odhaduji někde kolem 12 až 14 milionů. Odpovídá to realitě?
Jsme sportovní subjekt, nechci to potvrzovat, ale jste blízko.

Kdy a jak jste se dostal k hokeji?
Trochu se to váže i k postupu do první ligy a roli generálního partnera klubu, což je pivovar Zubr v Přerově. V okamžiku, kdy bylo potřeba finance a stabilizovat management, tak pivovar hodně zvýšil podporu, i jeho zájmem totiž bylo, aby se tu první liga hrála, tým jezdil po celé republice a dělal reklamu a zviditelňoval Přerov i pivovar. Bývá běžné, že ve vedení klubu bývá zástupce generálního partnera, který dává největší reklamní plnění. Bylo to nabídnuto mně v rámci představenstva (Tomáš Pluháček je ředitelem pivovaru Zubr – pozn. red.), a protože jednak sportuju a hokej mě baví, tak jsem to přijal a teď jsem odpovědný za áčko já.

Je to pro vás práce navíc?
Baví mě to. A kdybych nechtěl, dělat to nemusím. Ale jsem sportovní fanoušek, sám sportuju a myslím, že Přerov si zaslouží, aby to fungovalo, a proto jsem se do toho pustil.

Jak se sportovní prostředí liší byznysu?
Mám výhodu v tom, že pocházím z byznysu a že většina pravidel, která v něm platí, tak se dají uplatnit i v hokeji. Klub může fungovat jako firma, i když po dvou letech musím říct, že to není na sto procent, ale tak z devadesáti procent. Je to hodně podobné.

A těch zbylých deset procent?
Sportovní prostředí má svá specifika. Například můžete dělat všechno co nejlépe, ale když si nesedne parta, nebo do toho vstoupí nemoci a zranění, tak se nemusí dařit i přesto, že uděláte všechno pro to, aby se dařilo. To v byznysu sice může být taky, ale hokej tím, že je sport, tak je proměnlivější a výsledky ovlivňuje spousta faktorů. To je u firmy malinko jednodušší.

Hodně prožíváte zápasy?
To si pište, že je prožívám, a myslím, že čím dál víc. Dokud jsem byl jen fanoušek, tak jsem je samozřejmě také prožíval, ale od té doby, co mám zodpovědnost, je prožívám o to víc. Sedím mezi ostatními diváky a myslím, že je to na mě i vidět. Rád si zakřičím i zafandím.

Přerov musí po čtvrtině ligy zlepšit kázeň a přesilovky

Momentka z pátého čtvrtfinále České Budějovice - Přerov.

Devatenáct bodů a desáté místo, taková je bilance přerovských hokejistů po čtvrtině základní části první ligy. Pár zápasů ale může ve vyrovnané tabulce všechno změnit. Vždyť Zubři ztrácejí na třetí příčku jen šest bodů, ovšem také na dvanáctý Most mají náskok pouhých tří...

„Nemůžu říct, že by nás letos někdo přehrál. Vyjma Kadaně, která byla minimálně půl zápasu lepší. Jinak jsme s nikým jiným nepropadli,“ hodnotil úvodních třináct kol pro klubový web Roman Pšurný, ofenzivní opora.

Přerovu se solidně rozehráli tahouni v útoku. Vlastimil Dostálek nastřílel jedenáct branek, nejvíce z celé ligy, a jeho centr z první lajny Pšurný zase s dvanácti asistencemi vládne nahrávačům. Daří se i gólmanu Luboši Horčičkovi, v úspěšnosti zákroků je sedmý (93,5 %) a v průměru obdržených branek dokonce čtvrtý – 1,86 na zápas.

Proč tedy Zubři nejsou výš? „Ztratili jsme hodně bodů. Vedli jsme o gól na Slavii, v Havířově, Litoměřicích a v Ústí to samé. Sice jsme tam dokázali vyhrát za dva body, ale ta vítězství za tři body nám prostě chybí,“ uvědomuje si Pšurný.

Plný bodový zisk si jeho tým dokázal připsat jen ve třech zápasech. V závěru čtvrtiny však přece jen Zubři naznačili, že se rozjíždějí, když dokázali doma přehrát první Kladno 4:0 a silnou Jihlavu 2:1. Avšak také naposledy prohrát na svém ledě s Třebíčí 1:5...

Zlepšit by měli herní kázeň, 203 trestných minut je druhá nejhorší bilance – a hlavně využívání vlastních přesilovek. Hrají jich nejvíce z celé ligy, úspěšnost využití pouhých 12 procent však znamená čtvrtou nejhorší bilanci.

„Naše přesilovky nás vždy dostanou z tlaku. Zdá se mi, že jsme při početních výhodách takoví vyčichlí, chybí nám střelba a moment překvapení. Přitom je pořád trénujeme. Když to nejde, tak je třeba to rozstřílet, nehrát na krásu a nedávat si to pořád až do kuchyně,“ velí Pšurný.

Los hokejové extraligy 2022/23

Nová sezona hokejové extraligy odstartuje ve čtvrtek 15. září zápasem Kometa - Karlovy Vary. Program základní části je rozplánován až do 5. března 2023, kdy se hraje poslední 52. kolo.

  • Nejčtenější

Česko nechce Rusy z NHL v Praze. Jedná o zrušení jejich víz, zapojil se i Hašek

Nová sezona NHL odstartuje 7. a 8. října v Praze, kde jsou na programu dva zápasy mezi San Jose Sharks a Nashville...

Do Česka buď s Rusy, nebo nikdo, zní z NHL. Zrušení nehrozí, věří promotér

Zpráva o tom, že si Česko nepřeje, aby na zápasy NHL v Praze dorazili hokejisté ruské národnosti, se během čtvrtka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec i Plzeň počtvrté prohrály, Kladno zdolalo Hradec. Slaví i Boleslav

Původně šestizápasový program čtvrtého kola hokejové extraligy zchudl kvůli nezpůsobilé ledové ploše o duel v Karlových...

Kvůli Rusku se vzdal snu o NHL. A po šesti zápasech slyšel: Nechceme tě

Po mimořádně úspěšném ročníku v Nitře se vydal do zámoří. Mohl zabojovat o místo v NHL, ale v létě překvapivě ukončil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šlágr pro Pardubice, první výhra Sparty. Gulaš hattrickem sestřelil Kometu

Druhé kolo hokejové extraligy nabídlo souboj uchazečů o celkové prvenství. Pardubice proti Třinci třikrát dorovnaly...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Drsný pozdrav fanoušků Zlína v derby: Budeme vás věšet, burani z vesnice!

Dlouho očekávané derby provázela skutečně bouřlivá atmosféra. Příznivci domácího Zlína si pro utkání čtvrtého kola...

Dobře, že facka přišla v prvním kole, našel zlínský Honejsek pozitivum

Hned v úvodním kole proti Kolínu si otevřel svůj střelecký účet v Chance lize. „Z každého gólu mám radost, ale nic...

Dukla se poprvé ukáže ve druhém azylu. Zlín pozvala na velkou plochu

Jihlavští hokejisté se poprvé v nové sezoně představí na stadionu v Jindřichově Hradci. Ve svém druhém přechodném...

Rozhodla vyloučení. Horácká Slavia se po slibném startu představí v Přerově

Na domácím ledě se třebíčským hokejistům vstup do nové prvoligové sezony povedl, porazili pražskou Slavii vysoko 5:1. V...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...