Chomutovští hokejisté vybojovali na brněnském ledě první semifinálové vítězství. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Překvapení na úvod: Ústí padlo doma. Prohrálo i Brno

• 37
Semifinále hokejového play-off začalo překvapením. Jeden z favoritů Ústí nad Labem nečekaně podlehl na vlastním ledě Hradci Králové 2:3. I v druhém duelu jásali hosté: souboj mezi Kometou a Chomutovem pro hosty rozhodl v 66. minutě Skořepa. Chomutovští vyhráli 2:1 po prodloužení.

Druhé zápasy se hrají v pátek.

Kometa Brno - cHomutov 1:2 po prodl.

Natěšené brněnské fanoušky zmrazil Chomutov už po 75 sekundách. Hašek nahodil bekhendem kotouč na brankáře Hyláka a po Mikšovičově teči skončil puk v síti. Hosty nečekaně rychlý náskok povzbudil, naopak Kometa znervózněla. Projevilo se to zejména na kombinaci, které chyběla myšlenka.

K překonání krize dopomohli Brňanům po půlhodině hry svou nekázní hosté. Po vyloučení Balázse dostal vzápětí dvouminutový trest za úmyslné vyhození kotouče do hlediště Domin a stosekundovou přesilovku pět na tři už Kometa využila k vyrovnání. Akci obránce Křetínského dokončili pardubičtí hokejisté: Pucher nahrál na modrou čáru obránci Komovi, jenž prostřelil chomutovského brankáře.

I když měla aktivněji hrající Kometa i v dalším průběhu převahu, proti takticky bránícímu soupeři se střelecky neprosadila. Nejslibnější příležitosti k rozhodnutí nevyužili Lhotský, Vondráček, Černý a Kostourek.

Zápas kometa - Chomutov jsme sledovali On-line

Také prodloužení začalo Brno ofenzivně, ale ranou do vazu bylo pro domácí Komovo vyloučení. Více než minutu trojice hráčů odolávala drtivému tlaku Chomutova, než se od Hyláka po Pulpánově střele od modré čáry odrazil kotouč k volnému Skořepovi, který ho snadno poslal do opuštěné branky.

Branky: 33. Koma - 2. Mikšovič, 66. Skořepa. Rozhodčí: Jeřábek, Pešina - Trunečka, Kašík. Vyloučení: 8:10. Využití: 1:1. Diváci: 7200 (vyprodáno). Stav série: 0:1.

ústí nad Labem - Hradec Králové 2:3

Hokejisté Hradce Králové byli na ledě favorizovaného Ústí dvě třetiny bojovnějším a aktivnějším týmem. Domácí nevyužili v úvodu více než minutovou přesilovku pět na tři, brankář Koutský si se střelami z dálky poradil, stejně jako jeho protějšek Salfický při následující početní převaze hostů. V polovině deváté minuty přivedl Hradec do vedení Fořt, který příklepem zúročil přihrávku od Kadlece.

Ústí pak mělo neplodnou převahu. Ve 23. minutě ujel v oslabení Roubík, ale Salfického nepřekonal. Úspěšnější byl o dvě minuty později spoluhráč Koudelka a hosté vedli 2:0. Za další dvě minuty přidal třetí hradeckou branku bombou pod horní tyčku Karlíček. Severočeši se pak usadili v soupeřově třetině a Mikulík před druhou přestávkou snížil střelou švihem na 1:3.

Do závěrečné třetiny vstoupili domácí s mnohem větším důrazem. Výborně chytající Koutský na začátku 49. minuty kapituloval po teči Václava Nováka, který skóroval poprvé v sezoně. Hosté se ve zbytku zápasu jen bránili, Ústí nevyužilo dvě po sobě následující přesilovky a v čase 19:27 odjel Salfický z branky na střídačku, ale ani pak se Severočechům nepodařilo vyrovnat.

Hradecký trenér Pavel Pazourek neskrýval spokojenost. "Do stavu 3:0 jsme hráli super hokej a s výkonem svých svěřenců jsem byl velice spokojen. Ve třetí třetině jsme si zápas poněkud zkomplikovali, dostali jsme laciné branky, ale zasloužené vítězství jsme udrželi," řekl.

Mimořádnou motivaci měl v zápase bývalý ústecký obránce Daniel Zápotočný, kterého Severočeši na začátku sezony propustili. "Z vítězství na ústeckém ledě mám velkou radost, podali jsme bojovný kolektivní výkon a nejsme proti Ústí bez šance ani v dalších zápasech," uvedl hradecký hokejista.

Branky: 38. Mikulík, 49. V. Novák - 9. Fořt, 25. Koudelka, 27. Karlíček. Rozhodčí: Šindler, Zubzanda - Rozlílek, Sichrovský. Vyloučení: 4:8. Využití: 1:0. Diváci: 4825. Stav série: 0:1.