Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. února 2023 Hynek

Jinde by ho pranýřovali, zde se Stloukalovi tleská, diví se Bukač

  14:59
Kruciální zádrhel ve výchově dalších Jágrů, Hašků a Pastrňáků? Účelové rozdmýchaná a zbytečně přifukovaná kauza? Anebo prostě jen vděčná výplň hokejové prázdnoty? Záleží na vkusu. Jisté ale je, že stěží v Česku najdete sportovce, který by si tu nahrávku neposlechl. Anebo o ní alespoň nezaslechl v hospodě nebo na internetu. Osmiminutový monolog trenéra Martina Stloukala tepajícího dorostence Techniky Brno zaujal i Luďka Bukače mladšího.

Luděk Bukač mladší | foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

V Česku i okolních zemích pořádá hokejové kempy pro děti. Navazuje při nich na nadčasové myšlenky slavného otce, který jako trenérská kapacita dlouhé roky marně upozorňoval na úpadek českého hokeje. Potvrzuje ho i uniklá nahrávka, která rozvířila diskusi o výchově mladých sportovců.

„Otevřelo to polemiku, která mě ale zklamala,“ říká Bukač mladší. „Vznikly dva tábory a nic mezi tím.“

Jak to?
V tom prvním jsou většinou nespokojení rodiče postrádající řád, který tu v minulosti byl. Lidé, kteří se zastávají pojetí celého výstupu, vidí v trenérovi někoho, kdo ho dokáže nastolit. Pravda je, že nám všeobecně ve výchově mládeže chybí důslednost nebo pracovitost, což je v západním světě naprosto samozřejmé. Sám u dětí z Rakouska, Německa, ale i z Ameriky vidím, že jsou pracovitější a respektují určité principy.

„Všeobecně nám ve výchově mládeže chybí důslednost nebo pracovitost, což je v západním světě naprosto samozřejmé.“

Co druhý tábor, který je dle ohlasů a reakcí méně početný?
Tomu se nelíbí zesměšňování a vulgarismus. Souvisí s hulvátstvím, které tu už v dobách minulých také bylo a dnes je podle mě ještě rozšířenější.

V současnosti to nevypadá ani jako správná cesta, souhlasíte?
Pokud chcete poučit mladého hráče, jak se správně stravovat a co dělat, aby se z něj stal profesionální sportovec, dá se to říct úplně jinak. S Martinem Stloukalem se znám delší dobu, ale zklamala mě míra jeho odbornosti. Je to člověk, který trénoval na vysoké úrovni, ale jeho jazyk nemůže být takový, jako předvedl. Tím si respekt u mladých hráčů nezíská.

Ukázku svérázného trenérského monologu si poslechněte zde:

Není ale větší pochybení u rodičů, že patnáctiletým potomkům musí vštěpovat disciplínu a zodpovědnost až hokejový trenér?
Je to jedna z věcí, na kterou stále poukazuju. Nemáme tu špatné trenéry, kteří dělají špatná cvičení. Máme zásadní problém v prostředí, které nás stimuluje a určuje náš vývoj. Je daleko důležitější než to, co zdědíme po rodičích. Prostředí v hokeji tvoří rodiče, trenéři, funkcionáři. Zarážející také je, když se čeští hráči dostanou do zahraničí, do Finska nebo Švédska a chovají se úplně jinak. Úplně stejné to je s trenéry. Znám spoustu kolegů, kteří vědí, že když se budou vyjadřovat třeba v Rakousku jako na současné nahrávce, tak tam skončí.

Hokejový trenér Martin Stloukal (vpravo) a jeho kolega Karel Soudek.

Proč se doma chovají jinak?
Souvisí to s naší celospolečenskou situací. Politici udělají nějaký průšvih, jenže dál zůstávají ve svých funkcích. Prostředí nezměníme, pokud se sami nezačneme chovat kultivovaněji, což v hokeji obnáší výchovu, vystupování nebo vzdělávání. Jenže ani tam prostředí nemůže být rovně nastavené třeba už jen proto, že každý bývalý hráč si syna raději trénuje sám, aby si na něj dal pozor a nikdo jiný ho neovlivňoval.

Máte tip, jak přispět ke kultivaci atmosféry v českém hokeji?
Do naší hokejové školy chodí děti, protože se k nim chováme empaticky, slušně, ale zároveň jsme na ně i na jejich rodiče přísní. Kdybyste neměli řád, v Rakousku nebo Německu za vámi dítě nepřivedou.

Zůstala po něm hala, juniorský titul i spálené mosty. Kdo je trenér Stloukal

Stloukalovi jeho zaměstnavatel jen vyhuboval za jeho slovník. Neměl přijít razantnější trest, že tenhle přístup není vhodný?
Je to záležitost klubu a jeho názor na věc. V řadě dalších je navíc prostředí plus minus stejné. Zrovna jsem mluvil s agentem jednoho z nejtalentovanějších hráčů, který už v šestnácti hraje za áčko v extralize. A jednají s ním stylem: Buď podepíšeš smlouvu na šest let, anebo tady nebudeš hrát vůbec. Přitom ten kluk má na to, aby za tři roky byl v NHL. Norma společnosti musí být jiná. Také nám chybí férovost. Dám příklad.

Povídejte.
Kdyby se daly ve sportu zaregistrovat sponzorské dary, víte, že Karlíčkův táta poslal dvacet tisíc jednomu hokejovému klubu. Dělá se to a něco se za to očekává. Pokud budeme neustále pokřivovat prostředí a nebudeme transparentní, můžeme mít akademií, kolik chceme. Tohle musíme vyžadovat, a ne hulvátství a zesměšňování. Tím jsme se odborností vrátili o čtyřicet let zpátky.

Jak to myslíte?
Pořád jsme v době „drž hubu a krok“, anebo dáváme úplnou volnost. Problém je, že po některých dětech chceme přístup drž hubu a krok, ale někteří synové sponzorů a bývalých hokejistů jsou privilegovaní. Dítě není hloupé a už v šesti letech pochopí, zda se někdo chová férově, anebo je někdo upřednostňován.

Trochu jsme opustili povídání o aktuální kauze.
Ano, kvůli tomu všemu bych ale nechtěl říkat, zda se má Martin trestat. Jen mě zarazilo, když tvrdí, že by nic neměnil. Trenér pohybující se v těchto sférách by si měl sám uvědomit, že některé nadsázky tam prostě nepatří.

Jak jednat s hokejovými puberťáky? Experti: Přísnost ano, ale bez vulgarit

Kolik je v českém hokeji trenérů podobného ražení?
Hodně. Na můj vkus až moc. Na rovinu ale říkám, že každému hokejovému trenérovi už uletělo sprosté slovo nebo hráče seřval. To k tomu patří. Jsme ale v době, kdy si i hráči NHL stěžují, že do nich před deseti lety někdo šťouchl. Hokej je chlapské prostředí, které má svá specifika.

Kde leží hranice únosnosti?
Možná by se i novináři měli zamyslet a postupně by měli nastavovat normy. Pro mě je takový trenér dorostu z výchovného hlediska naprosto nepřijatelný. Určití lidé a autority se k tomu musí vyjádřit. Jestli se to bude i dál řešit tímhle stylem, nemá tenhle případ žádný smysl do budoucna.

Hokejový trenér Martin Stloukal.

Debatu to vyvolalo.
Vadí mi, že něco řekne předseda Techniky, něco řekne odborník, ale jestli se chceme dostat na úroveň Švédska, Finska nebo Kanady, musíme se k tomu postavit úplně jinak. Vezměte si, že v NHL vyhodí nebo pranýřují trenéra za to, že před deseti lety něco řekl nebo někoho praštil do zad. Společnost to odsoudí a i na nejvyšší úrovni jde trenér od válu. Tady se bavíme o výchově dětí a ještě tenhle přístup sklízí potlesk. To je bohužel špatně.

Myslíte, že ještě přijde ostřejší vyjádření?
Čekal bych ho od lidí, kteří mají ve svazu na starosti výchovu trenérů a mládeže, že věc zanalyzují a klidně jen slušně poví: Takhle teda ne. Víme, že nám chybí disciplína, a je špatně, když se maminky ptají, kdy je trénink. V jednom malém klubu jsem chtěl pomoct a rodiče mi psali, jak by se měla naplánovat letní příprava. Přijde mi to až nereálné, ale neznamená to, že se z trenéra stane hulvát, který bude kohokoliv zesměšňovat. Teď si navíc uvědomte ještě jednu věc.

Trenér, který ostře seřval mladé hokejisty: Kluci za mnou jdou a dřou

Jakou?
Že tihle trenéři vlastní nejvyšší licence, chodí na různá školení, studují poznatky o dětech a mládeži, ale před mladými lidmi začnou házet výrazy o smradlavých cikánech. To by se trošku měli zamyslet i jejich školitelé. Samozřejmě chápu, že nemůžete být zodpovědní za všechny lidi, které školíte. Jasné stanovisko mi ale chybí i od ČOV, České unie sportu nebo dalších organizací, co se zabývají výchovou. Ale nikdo to neudělal.

Jak by zareagoval váš otec?
Otec byl vzdělaný člověk a strašně mu vadilo, kam se náš hokej dostal. Zlomil nad ním hůl a nechtěl se v něm dál angažovat, když mu to nedávalo smysl. Nechci ale mluvit za něj, i když vím, jak by přemýšlel.

Sprosté slovo od něj hokejisté téměř nezaslechli, že?
Když se zeptáte hráčů, které trénoval, odpoví vám, že byl hodně tvrdý trenér. Možná i despota, ale takhle se nikdy nechoval.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2023

Hokejové MS 2023 se uskuteční od 12. do 28. května 2023 v lotyšské Rize a ve finském Tampere, kde se uskuteční boje o medaile. Původně se mělo hrát v Petrohradu, Rusku však byl turnaj kvůli agresi na Ukrajině odebrán. Titul z MS 2022 bude obhajovat Finsko.

  • Nejčtenější

Pardubice opět úspěšné, Sparta padla. Kometa slaví, problémy Kladna nekončí

Pardubice uspěly také ve třiačtyřicátém kole hokejové extraligy a kráčí za celkovým prvenstvím v základní části. Mladou...

Mohutné obraty a další třinecké zaváhání. Kritická situace Kladna se horší

Hokejová extraliga v pátek pokračovala pěti duely 42. kola. Obhájce mistrovského hattricku z Třince popáté v řadě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krize Třince trvá, naopak uspěla Kometa i Kladno. Boleslav zdolala Olomouc

Tři čistá konta a dvě ukončené série proher nabídlo 41. kolo hokejové extraligy. Kladno přemohlo Liberec, Kometa si...

Třinec v derby zdolal Vítkovice, Řepík hattrickem pomohl Spartě k obratu

Hokejová extraliga měla v úterý večer na programu dvě dohrávky. Třinec v utkání 43. kola díky vítězství 2:1 na ledě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pastrňák zazářil čtyřmi body, gólman Vaněček asistoval u vítězné trefy

Dominance hokejistů Bostonu v NHL nebere konce. Na úterní výhře 4:2 v Montrealu se výrazně podepsali i Češi. Hvězda...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

Samo to nepůjde, zjistili jihlavští hokejisté ve Zlíně. Domácí kralovali

Prvoligoví jihlavští hokejisté nenavázali na domácí vítězství s Frýdkem-Místkem a po sobotní porážce 1:4 ve Zlíně jsou...

Brankář Kašík se do Zlína nevrátí, v Nitře podepsal do konce sezony

Hokejový brankář Libor Kašík bude i po skončení měsíčního hostování z prvoligového Zlína pokračovat v Nitře....

V Budějovicích nevyužitý, v Jihlavě oporou? Hokej si chci opět užívat, říká Karabáček

Byla to série, kterou jednoduše nepřehlédnete. Šestadvacetiletý útočník Václav Karabáček v dresu extraligových Českých...

Potil jsem se hned od začátku zápasu, řekl Jekel po vychytané nule

Třebíčští hokejisté se díky středečnímu vítězství 2:0 v souboji s Přerovem vyhoupli do čela prvoligové tabulky. Brankář...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...