Jihlavští hokejisté se radují z výhry nad Kladnem ve finále první ligy. | foto: ČTK

Jihlavští hokejisté zvítězili na ledě Kladna a jsou krok od extraligy

• 67
Jihlavští hokejisté jsou jednu výhru od postupu do extraligy. V pátém finálovém souboji první ligy zvítězili na ledě Kladna 2:1 a v sérii vedou 3:2 na zápasy. V čase 53:56 rozhodl Jiránek. Šestý duel se hraje v úterý na Vysočině.

Kouč Jihlavy Viktor Ujčík je rád za skvělou šanci na postup a věří, že se jí jeho svěřenci nezaleknou. „Musím říct, že jsem radši jeden zápas od vítězství než jeden zápas od porážky. Myslím si, že tým je hodně psychicky odolný, protože jsme to dokázali v první sérii s Litoměřicemi,“ připomněl čtvrtfinálový obrat z 1:3 zápasy.

Potom jeho tým devětkrát za sebou vyhrál a neuspěl až za stavu 2:0 na zápasy ve finále dvakrát doma. „Já si myslím, že to byl s Litoměřicemi začátek všechno, té naší cesty ke společnému cíli . Ti kluci pochopili, o co nám všem jde. Hokej je samozřejmě hra chyb, chyby se dělají, ale když vidím, jak jeden druhému pomáhá, jak jeden druhého zastupuje... Dneska jsem jim řekl: ‚Klobouk dolů, pánové. Je radost trénovat takový tým‘,“ doplnil Ujčík.

ONLINE: Kladno - Jihlava

pátý finálový duel v podrobné reportáži

Jihlava sice při prvním střídaní zasypala v úvodu Košarišťana sérií střel, ale první větší šanci měl ve druhé minutě na druhé straně Hlava. Žukov však zasáhl vyrážečkou. Dukla se ubránila při čtyřminutovém vyloučení Illéše, při kterém si Žukov poradil s Plekancovou ránou, i při Marešově trestu. Hosté svou početní výhodu po špatném střídání Rytířů také nevyužili. Před pauzou kladenský gólman kryl možnost Patrika Čermáka.

Druhou část začalo Kladno náporem, ve 24. minutě ale mohla udeřit Dukla a Košarišťan zlikvidoval Fronkovu příležitost. V čase 30:48 se Rytíři při Bukačově vyloučení dočkali úvodní branky. Kubík sice bekhendem trefil levou tyč, ale puk se odrazil od nože na pravé brusli Žukova za brankovou čáru.

Zvýšit mohl vzápětí Frye, ale minul. Navíc po jeho faulu ve 34. minutě stačila půlminuta přesilové hry Dukle k vyrovnání. Černý nabil k modré čáře Pekrovi, jenž trefil přesně levý horní roh Košarišťanovy branky. Po Zacharčukově tvrdém zákroku na Pekra měli hosté další přesilovku, ale zkrátil ji faulem Jiránek.

Při Dundáčkově pobytu na trestné lavici si poradil Žukov s dalším nebezpečnou střelou Plekance a těsně po skončení přesilovky vytěsnil i Fryeův pokus. Vyřešil i Hlavovu ránu. Košarišťan zase kryl Bukačovu střelu i s Eliášovým průnikem. Kladenský Račuk po individuální akci také nerozhodný stav neprolomil.

„Je to těžké. Zápasy jsou hodně podobné. Jihlava hraje dobře do defenzivy, my se tam tlačíme, ale oni dávají více gólů. Na jejich styl v obranném pásmu je pro ně lepší naše užší hřiště, než když je to širší,“ podotkl útočník Marek Račuk.

Potom se snažil Marosz vyzrát na Žukova zakončením s hokejkou mezi nohama a ruský gólman si poradil hned i s následnou Hlavovou šancí po Kubíkově přihrávce. V 54. minutě tečoval při signalizovaném vyloučení Havránkovo nahození ze vzduchu před Košarišťanem úspěšně Jiránek a sudí si ještě u videorozhodčího ověřili, že se nejednalo o hru vysokou holí. Dukla už těsný náskok uhájila.

„Chybí mi tam klid a i v zakončení před bránou. Měli jsme to tam i posledních dvou minutách dvakrát na brankovišti. Gólman zasáhl výborně, ale myslím si, že tohle mají být góly,“ prohlásil trenér Kladna David Čermák.

Rytíři Kladno - HC Dukla Jihlava 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Branky: 30:48 Kubík (Melka, Račuk) - 33:50 Pekr (T. Černý, Čachotský), 53:56 Jiránek (T. Havránek, Lichanec). Rozhodčí: Zubzanda, Souček – Zídek, Bohuněk. Stav série: 2:3

Rytíři Kladno Košarišťan (Brízgala) – Frye, Mikliš, Snuggerud, V. Sorokin, Suchánek, S. Zacharčuk, Zelingr – Machala, Plekanec (C), Jágr (A) – Marosz, Kubík, Hlava – Melka, Pitule, Račuk (A) – Š. Jelínek, Machač, Bílek.

HC Dukla Jihlava Žukov (Jan Brož) – Dundáček, Bukač, T. Černý, Mareš, Bilčík (A), Strejček, Eliáš – T. Harkabus, Fronk, Illéš – Čachotský (C), Lichanec, T. Havránek – Jiránek, M. Zadražil, Pekr – Chlubna, Čermák, Vítězslav Brož.