Hokejový útočník David Stach z Kladna překonal bodový rekord 1. ligy se ziskem 91 bodů. | foto: Rytíři Kladno

Rekord věnoval sestře, která hraje u Djokoviče. S Kladnem chce postup

  • 11
Slavný hokejista Václav Prospal zrovna na Floridě slavil 41. narozeniny, když přišel o rekordní zápis z výlukové sezony 2004/2005. Českobudějovického hráče ve středu večer překonal kladenský David Stach, který v 51 zápasech 1. ligy posbíral 91 bodů za 25 gólů a 66 přihrávek.

Zatímco Prospalovi možná trochu narozeninové radosti Stach sebral, brzy plnoleté sestře věnoval na kladenském zimáku pěkný dárek. Talentovaná tenistka se totiž přijela na bratrův zápas proti Prostějovu (8:7) podívat až ze Španělska.

„Chtěl sem jí touhle cestou popřát, doufám, že se jí to líbilo. Přemýšlel jsem, co dát za dárek, tak jsem vymyslel tohle,“ culil se Stach, který - aby toho nebylo málo - oslaví čtyřiadvacátiny příští týden.

Kateřina Stachová zatím nedosahuje sportovní slávy staršího sourozence, ale má možnost trénovat v Djokovičově tenisové akademii, takže ní třeba v budoucnu bude slyšet víc. Teď však zaujal hokejista David.

Ale spousta fanoušků Stacha pořádně nezná. Takže kdo je ten „udatný“ Rytíř z Kladna, jenž smazal Prospalovo maximum, jež mělo zůstat v prvoligové historii navždy?

David Stach

útočník, Rytíři Kladno

Odchovanec kladenského hokeje si zahrál v roce 2010 na mistrovství světa hráčů do 18 let, pak odešel na tři sezony do finské juniorské soutěže. „Když jsem do Finska přišel poprvé, to bylo zrovna na letní přípravu, tak jsem po prvním tréninku odcházel po čtyřech. V juniorské kategorii jsou tam tréninky peklo,“ vzpomínal Stach v rozhovoru pro hokej.cz.

Po návratu domů hostoval v Havlíčkově Brodě, v minulé sezoně už patřil do kádru Rytířů a letos překonal rekord v bodování 1. ligy.

S přítelkyní vychovává dceru.

Stach je především „echt“ Kladeňák. „Cítím se tak. Jsem v tom vychovaný, protože táta a děda jsou Kladeňáci. Milují Kladno a já jsem stejný,“ říkal šikovný útočník v jednom z rozhovorů. Stachův dědeček Adolf za místní klub nastupoval a pak tu vedl dorostence, mladý David má po něm přezdívku „Áda“.

A když se na začátku článku probírala výročí, tak je potřeba zmínit, že Adolf Stach oslavil v této sezoně 75. narozeniny. Takže rekord kladenské opory patří jistým dílem i jemu.

Právě kvůli silné vazbě na středočeské město si Stach mladší přeje, aby se Kladno vrátilo do extraligy. „Je to můj velký sen,“ svěřil se. „Pro každého hráče je příjemné, když ji hraje tam, kde se narodil.“

Rytíři i díky Stachově rekordnímu počinu (a střeleckému rekordu jeho parťáka Vítězslava Bílka) vyhráli základní část WSM ligy a ve čtvrtfinále narazí na Ústí nad Labem, Kadaň, nebo Litoměřice.

Sám Stach zařídil 91 z 201 kladenských gólů! Třeba v prosinci měl průměr 2,625 bodu na zápas.

Podepsání smlouvy s tímto mladíkem (a samozřejmě angažování Bílka) se tak ukázalo pro tým majitele Jaromíra Jágra jako zásadní. Trenér Jindřich Lidický oběma věřil už před startem ročníku.

„Ale mně kdyby někdo řekl před sezonou, že překonám rekord v bodování, nevěřil bych mu,“ přiznal Stach. „Beru to jako úspěch, na druhou stranu Venca Prospal tehdy hrál jenom 39 zápasů, kdyby hrál tak jako já, dal by bodů třeba sto padesát.“

Stacha chválily také legendy kladenské hokeje, ale třeba Pavel Patera upozornil: „Uvidíme, jestli zvládne být tahounem i v extralize.“

Fotogalerie

Propsal v roce 2005 dovedl České Budějovice k postupu a pak na mistrovství světa ve Vídni vybojoval zlato.

Zhnusený výkony rozhodčích, které označil jako „arogantní žebráky“, se pak vrátil do NHL a vyjádřil se, že v Česku už hrát nebude.

Stachovi by nyní určitě stačil postup s Kladnem.

Pokud by s Rytíři v play-off či pak v baráži selhal, zřejmě si ho stáhne jiný klub v nejvyšší soutěži. Pak může dokázat, že jeho 91 bodů o „patro níž“ nebyla jen zásluha štěstí a spoluhráčů.

Nebo mu někdy oplatí letošní narozeninovou pozornost sestra Kateřina velkým tenisovým úspěchem?

Rekordy 1. hokejové ligy

BODOVÁNÍ

1. David Stach (Rytíři Kladno, 2015/2016) 91 bodů
2. Václav Prospal (České Budějovice, 2004/2005) 88 bodů
3. Tomáš Nouza (České Budějovice, 2014/2015) 77 bodů
4. Josef Straka (České Budějovice, 2014/2015) 77 bodů

STŘELCI

1. Vítězslav Bílek (Kladno, 2015/2016), 39 gólů
2. Patrik Fink (Znojmo, 1998/1999), 38 gólů
2. Jaroslav Roubík (Ústí nad Labem, 2014/2015), 38 gólů
4. Kamil Koláček (Chomutov, 1997/1998), 37 gólů