Pátek 6. prosince 2019, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Slavia a rychlý návrat do extraligy? Trenéři: Favorit jsou Budějovice

Slávistické trenérské duo Pavel Hynek (vpravo) a Milan Razým | foto: Profimedia.cz

15 2015
Hokejová Slavia se po sestupu z extraligy až nečekaně rychle oklepala a o soutěž níž udivila sérií devíti vítězství za sebou, které ji vyšvihly na první místo. Náhoda, nebo klub opravdu směřuje k rychlému návratu mezi elitu?

„Jsme skromní. Výsledky jsou dobrým signálem pro fanoušky a sponzory, ale nepřeceňujeme je,“ tvrdí hlavní kouč Pavel Hynek a jeho asistent Milan Razým dodává: „Stačí tři prohry a jsme čtvrtí, všechno se může rychle změnit. V předsezonních prognózách jsme byli až za Budějovicemi s Kladnem a myslím, že to platí dál.“

Držíte se na zemi, přesto: nejste až překvapení, jak si mužstvo sedlo?
Hynek: Před sezonou jsme měli obavy, začátek byl hodně těžký a my byli rádi, že se nám povedlo složit tak kvalitní mužstvo. Ani jsme tomu nevěřili. Přestože vyhráváme, tak si tým pořád sedá, protože je v něm šestnáct nových hráčů.
Razým: Náš cíl je samozřejmě vytvořit si co nejlepší pozici pro play-off a pokud to půjde, tak se prokousat do baráže. Pořád ale máme pokoru.
Hynek: Vždyť tu Milan seděl v 5. kole a říkal: My nikomu nedáme víc než dva góly. Co budeme dělat? Koho chceme porazit? Pořád jsme na startu.

Většina posil se rychle zapracovala. Měli jste při výběru šťastnou ruku?
Razým: Vypovídá to o tom, že má náš manažer Luděk Bukač velký přehled o hráčích a nejen českých - vždyť tu máme Kanaďana, Slovince, Maďara a kluky ze Slovenska. Posily jsou kvalitní. Zmínil bych pozici brankáře, Saša Hylák v úvodu, kdy jsme nestříleli moc gólů, držel a drží nás dál. Stavební kámen byl položený velmi dobře. Zbyli tu nějací kluci slávisti a spadl nám do klína David Hruška. Věříme, že týmu pomůže.

„Že máme dobré výsledky? Vždyť tu Milan seděl v 5. kole a říkal: My nikomu nedáme víc než dva góly. Co budeme dělat? Koho chceme porazit? Jsme pořád na startu.“

Pane Razýme, jaký je pro vás vůbec přechod z Plzně do Prahy?
Hynek: On už je Pražák.
Razým: Každá pohádka má svůj konec. Nic netrvá věčně, za sedm let v Plzni jsem Martinovi Strakovi vděčný. Rozešli jsme se v dobrém. Myslím, že už bylo na čase najít novou štaci. Jsem moc rád, že mi kluci dali šanci.

Jaké to bylo jít do Slavie v době, kdy sestoupila, všichni odcházeli a bylo spoustu dalších nejistot?
Hynek: Když o tom zpětně přemýšlím, tak pro mě byla největší výzva v tom, že budu dělat s lidmi, s nimiž dělat chci. Také bylo důležité, že budeme moct ovlivnit složení mužstva a výběr hráčů. To jsem všude necítil a bylo to ubíjející a demotivující. Že je to o soutěž níž, to osobně nevidím jako problém.
Razým: Dělat práci doma, která navíc byla okořeněná mistrovským titulem, je pěkná věc, ale tady můžu dělat s lidmi, kterým věřím. Společně můžeme jít za vytyčeným cílem.

Je pro vás úleva, že se to takhle odvíjí?
Razým: Cítíme, že musíme kluky udržet na vítězné vlně co nejdéle. Ale pro nás je to stejné - musíme se připravit na soupeře a každý zápas chtít vyhrát. Je to pouze první čtvrtina, zatím to nic neznamená.
Hynek: Pořád je dost věcí, v kterých se musíme zlepšovat. Věřím, že můžeme hrát ještě mnohem líp.

Pomáhá mužstvu, že Slavia není pod takovým tlakem jako v extralize?
Hynek: Pohoda je závislá na výsledcích. Ze začátku to šlo hodně ztuha. Bylo to poznamenané tou negativní atmosférou, která tady na tom zimáku pořád je. Tlak jsme cítili před ligou - hodně nových hráčů, špatné výsledky v přípravě a každý čekal, co bude. Na mančaftu ležela deka. Pro mě byl obrovským strašákem vystoupení Kladna, které si nechalo po sestupu dvě pětky dobrých hráčů, ale jednu chvíli byli třeba desátí a kupovali Kaberleho, Hlaváče atd.
Razým: Když jsme se sešli s realizačním týmem, tak jsme si říkali, že se musí udělat tlustá čára - co tady bylo, bylo. Nechceme se k tomu vracet a koukáme dopředu. Je tady nový tým, noví trenéři, nový cíl. Pro spoustu hráčů se změnily role, ale stejně musely přijít posily. Chemie týmu se dlouho hledala, v prvních pěti zápasech jsme třeba nedali gól v přesilovce.

Hokejisté Slavie se radují z gólu.

Některé posily se opravdu povedly - Markovič je nejproduktivnější hráč soutěže, Kanaďan Robinson asi taky bude dobrý. Můžete je popsat?Hynek: Nepouštěl bych se do hodnocení jednotlivců, protože tohle mužstvo nemá žádného lídra, který by ho táhnul. Máme čtyři vyrovnané pětky, v tom je naše největší síla. Ale ještě navážu na Milana: pamatuju si, že dr. Wohl říkával, že když manažer koupí pět hráčů a tři se povedou, je to úspěch. My jsme věděli, že nám se musí povést všech pět. Nemohli jsme sáhnout vedle i kvůli financím. Pro nás je důležitý každý hráč až po juniory.

Byl důležitý příchod slávisty a střelce Davida Hrušky? Mohl by on být tím lídrem?
Razým: My už tady máme Pavla Kolaříka, který je kovaný slávista, z těch starších jediný. Vsadili jsme na něj, je kapitánem týmu a ikonou Slavie. Jsme rádi, že jsme se s Davidem rychle domluvili. Přišel s pytlem, že tady chce být a jestli může jít na trénink. Věděl, proč sem jde a že chce Slavii pomoct. Čekáme od něj branky.

Kádr doplňujete i v průběhu sezony. Očekáváte, že i kvůli naplnění cíle to tak bude pokračovat dál i před baráží?
Hynek: Může to nastat, ale baráž je strašně daleko. Reagujeme na situaci na trhu, měli jsme jednoho top hráče na pozici centra, praváka, ale pro něj první liga v Česku byla málo. Jméno neřeknu. Nebáli jsme se vzít Šafránka z Kolína, který zapadl. Uvidíme, jestli do ledna ještě někdo zajímavý přijde.
Razým: Určitě nějaká porážka přijde, nebudeme pořád vyhrávat. Takže ke změnám může dojít.
Hynek: Řekl bych nejdůležitější věc - chceme hráče, kteří tady chtějí hrát, a ne že jsme jim jenom zbyli. Hráčům, kteří se rozutekli, nejde nic vyčítat. Prostě šli za lepším. Všem jsme zdůrazňovali, že chceme jenom ty, kteří chtějí za Slavii padnout a jsou schopní akceptovat podmínky. U někoho byly ty požadavky až o sto procent vyšší. My nejsme Chomutov a Boleslav, týmy, které dokázaly držet po sestupu extraligové smlouvy nebo hráče ještě přeplácely. Kluci bojují, vidíme, že kabina je zdravá.

„Chceme hráče, kteří za Slavii padnou a akceptují podmínky. Nejsme Chomutov a Boleslav, týmy, které dokázaly držet po sestupu extraligové smlouvy nebo hráče ještě přeplácely.“

Na každém zápase venku máte vyprodáno. Cítíte, že stoupá kredit Slavie?
Razým: Spíš než respekt cítíme zvědavost. Pro fanoušky je lákavé jméno Slavie, která byla spojená dvacet let s extraligou. Táhne jméno klubu.

Máte zpětnou vazbu od vlastních fanoušků? Cítíte, že se atmosféra obrací k lepšímu?
Hynek: Říkali jsme si, jaké budou návštěvy. Byly smělé odhady, že bude chodit patnáct set, dva tisíce lidí a na lepší soupeře třeba trojka čtyřka. Já jsem říkal, že když budou chodit dva tisíce, tak to bude úspěch. Od prvního zápasu, kdy přišlo 970 lidí, se to postupně zvedá. Jsme rádi, že věrní slávisté jsou s klubem i v těžkých dobách. Každý domácí zápas hrajeme o každého fanouška. I patnáct set lidí tady vytvoří pěknou atmosféru. Ale hlavně bychom chtěli poděkovat těm, kteří s námi jezdí i ven. Je to pro nás strašně důležité, že fanoušci stojí za námi. Věříme, že když veřejnost uvidí, že máme nějaký směr, tak to přiláká diváky a třeba i sponzory.

Vladimír Růžička řekl, že Slavii už nesleduje. Cítíte, že jeho aura je už definitivně pryč?
Hynek: My jsme tu noví, nejsme zatížení minulostí. Vzpomínat mohou spíš pamětníci. My jsme si v Edenu zakázali bavit o tom, co vedlo k sestupu a kdo je pod to podepsaný nejvíc.
Razým: Na druhou stranu jsou tu vyvěšené prapory, kolik vyhráli titulů, kolikrát byli stříbrní a bronzoví... Úspěchy tu byly obrovské. My to ale nevnímáme. Skončila tu jedna éra a snažíme se odvést tu nejlepší práci.

A budete tu také 20 let?
Razým: Haha. My doufáme, že aspoň do 20. kola.

Jak se vám spolu pracuje? Jak máte třeba rozdělené role?
Hynek: Když se tu skládalo mužstvo a poprvé mě oslovil manažer Bukač, tak jsme se bavili o iks jménech. Věděl jsem, že nechci nikoho, kdo by byl spojený se Slávií z minulostí. Chtěl jsem někoho nezatíženého. Shodli jsme se na Milanovi. Dělali jsme spolu jenom rok v Plzni, ale fungovalo to. Určitě se o kompetence nehádáme, tady je práce tolik, že bychom potřebovali ještě někoho.

Pane Razýme, jste naladění na stejnou frekvenci, nebo jste kolegovi spíš oponentem?
Razým: Filozofie musí být podobná, rozumíme si. A v detailech, kde se rozlišujeme, vždycky společnou řeč najdeme, protože si rozumíme i lidsky. Nemám problém s tím, že jsem asistent. Je to o tom, jak spolu lidé spolupracují. Nám se to opakuje - v Plzni jsme dostali k ruce Rudu Pejchara, který tehdy začínal, teď máme Romana Málka. Je výborný, skvěle sem zapadl, i když jsme nevěděli, jestli ještě nebude chytat.

A bude?
Asi už ne. Byli bychom rádi, kdybychom mohli přivítat ještě kondičního trenéra.

Momentka ze zápasu Jihlava - Slavia

Jste při každodenní práci v kontaktu s manažerem Bukačem?
Razým: On to celé absolvuje s námi, vždyť já mu zrovna sedím na židli.
Hynek: Je s námi každý den. Sejdeme se po půl deváté a všechno rozebíráme: trénink, zápasy, hráče, možnosti, nabídky. Věděl jsem, že to bude fungovat, my jsme se ještě nestačili pohádat - ani s Luďkem ani s Milanem. Musím říct, že je s náma v kontaktu i majitel klubu Vláďa Pitter a zajímá se. Musím říct, že do Edenu chodím strašně rád a že mě to strašně nabíjí. Mám strašnou chuť do práce.

Jak byste zhodnotili kvalitu první ligy? Někdo říká, že je to dobrá soutěž a že ji spousta lidí podceňuje. Na druhé straně jsou skeptici.
Razým: Pro mě je první liga milým překvapením. Samozřejmě není tak vyrovnaná jako extraliga, kde poslední může porazit prvního, je tu výkonnostní rozdíl mezi určitými týmy, který se časem ukáže. Nicméně týmy svou kvalitu mají, jsou tu hráči, kteří extraligou prošli, jsou tu mladí hráči, kteří na svou šanci v extralize čekají. Myslím, že tu jsou i hodně kvalitní trenéři a týmy jsou dobře organizované a fungují. To, že jsme vyhrávali, nemění nic na tom, že úroveň zápasů je dobrá.

Fotogalerie

I když jste často vyhrávali výsledky jako 6:0?
Razým: To je pravda, ale lámali jsme to ve třetích třetinách. Drží nás i brankář Saša Hylák, k tomu se nám začaly dařit přesilovky a gólový rozdíl narostl.

Byl by tedy současný tým schopný hrát v extralize?
Razým: Určitě bychom tam mohli nějaký zápas vyhrát, ale určitě bychom v ní nevyhrávali. Podívejte, kde je Třinec - to by nikdo nevěřil. Stejně jako to, že bude v popředí Plzeň, Olomouc nebo Boleslav. Ale pak se podívejte na tabulku po 52. kole, jak bude vypadat. Slavia loni také měla skvělý začátek, a pak nevyhrála zápas.
Hynek: První liga je živelnější, takticky míň svázaná. Hraje se v ní otevřenější hokej a je v ní mnohem víc mladých hráčů. Ale mně přijde, že kluci neumějí chytit šanci za pačesy. Je to málo, co předvádí. V první lize stejně jako v extralize táhnou mužstva veteráni. V Mostu je nejlepší Alinč a Kubinčák, to je zarážející. V první lize jsou dva, tři týmy, které mohou mít ambice postoupit. Čtyři nejlepší týmy z první ligy by ale v extralize dlouhodobě měly problémy. Olomouc loni po postupu držela do Vánoc krok a pak jim došel kyslík a skončili v baráži.

„V extralize bychom mohli nějaký zápas vyhrát, ale určitě bychom v ní nevyhrávali. Čtyři nejlepší týmy z první ligy by měli nahoře z dlouhodobého hlediska problémy.“

Takže vás čeká ještě spousta práce, abyste dokázali vrátit Slavii zpátky?
Hynek: Ale vy s náma mluvíte, jako kdybychom měli zítra hrát baráž. Když to řeknu blbě, tak my jsme ještě nic nedokázali. Začali jsme se zlepšovat, ale čeká nás maraton 52 kol a play-off. Samozřejmě si přejeme dostat se do baráže, ale na to bude víc vlčáků.

Třeba Budějovice?
Hynek: Ano, ty jsou před námi o dva roky. Padly na bod nula a budujou to. První rok byly rádi, že jsou kolem desítky, loni se dostaly do baráže a letos jsou favoriti. Mají super stadion, výbornou návštěvnost a velkou podporu od města. Mají nakročeno, baráž si už zkusily a hlad po hokeji je tam obrovský.

Je baráž spravedlivá?
Razým:
Po sportovní stránce ano, i když je ohromně náročná.
Hynek: Já ji zažil třeba v Liberci, kde jsme se 19. dubna zachránili a Milan v Plzni o dva dny později zvedal nad hlavu pohár. Vyhráli titul a my vlastně taky. Podle mě stejně jednou přijde starý model s přímým sestupem a postupem. Tohle všechno vyřeší peníze a trh.

Jak to myslíte?
Hynek: Že za pár let nemusí být dost peněz, aby extraligu mohlo hrát 14 týmů.

  • Nejčtenější

Pastrňák s Krejčím rozhodli krásnou akcí, Voráček třikrát asistoval

Bohatý páteční program hokejové NHL otevřel duel mezi Bostonem a Rangers, ve kterém se střelecky dařilo Čechům....

Litvínov utíká Pardubicím. Se štěstím slaví Sparta, Hradec a Boleslav

Zajímavě se začíná v hokejové extralize vyvíjet situace na konci tabulky. Poslední jsou po 24. kole Pardubice, které...

Pardubice zvládly drama s Plzní, poslední je Litvínov. Sparta opět slaví

Pardubicím se povedlo odpoutat ode dna tabulky hokejové Tipsport extraligy. Dynamo vyhrálo v 23. kole nad Plzní 4:3 po...

Krejčí s Pastrňákem si počínají excelentně. Proč je v Bostonu rozdělují?

Bydlí nedaleko od sebe. Když se občas navštíví, čtyřletá dcerka Davida Krejčího oslovuje Davida Pastrňáka strejdo....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Liberec přetlačil Kometu a je už druhý. Vítkovice znovu prohrály

Hokejová Kometa po dvou těsných vítězstvích opět prohrála. Tentokrát nestačila ve vyrovnaném souboji na Liberec 2:3....

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Z práce na trénink a zpět. Hokejisty Chomutova vede elektrotechnik

Na šestou jde do práce, na osmou na zimák, v poledne se opět hlásí ve svém zaměstnání. Elektrotechnik Miroslav Buchal...

První liga: Budějovice snadno vyhrály v Sokolově, Vsetín zdolal Porubu

Hokejisté lídra první ligy Motoru České Budějovice vyhráli ve 29. kole na ledě předposledního Sokolova vysoko 6:1 a...

Gilbert je zpět v sestavě, dvěma góly pomohl k výhře ve Frýdku-Místku

Delší dobu byl mimo sestavu a domácí zápasy sledoval z novinářské tribuny. Teď mu však trenér Václav Prospal zase dává...

Ve finále první ligy bude Motor a Vsetín, odhaduje Rob

První vážné setkání s extraligou neklaplo. Luboš Rob mladší se před dvěma lety marně snažil dostat do kádru Chomutova....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz