Udělali jsme během roku z Motoru dobrou adresu, těší budějovické šéfy

Roman Turek (vpravo) a Stanislav Bednařík, činovníci hokejového klubu z Českých Budějovic. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

30 2014
Startovací sezonu má prvoligový tým ČEZ Motor České Budějovice už za sebou. K ostrému zápasu se hokejisté postaví zase až za půl roku. Tak dlouhé volno si ale rozhodně neužije vedení klubu. Pro ně práce právě začíná. Musí oslovit sponzory a hlavně vybudovat hráčský kádr na příští sezonu. A to rozhodně nebude nic snadného.

O dalším ročníku v první lize si MF DNES povídala s prezidentem klubu Romanem Turkem a generálním manažerem Stanislavem Bednaříkem.

Chvílemi byly letošní výkony Motoru slibné, pak zase naopak docela mizerné. Jak byste zhodnotili první sezonu nového klubu?
S. B.:
Nechci říkat, že to byla nultá sezona. Ale skončila sportovním neúspěchem, i když jsme neměli bůhvíjaká očekávání. Tajně jsme doufali, že náš poskládaný tým dokáže dosáhnout na lepší výsledky. Pak se kádr postupně doplňoval a ve čtvrté čtvrtině už to vypadalo, že nabíráme zase dech. I tak to byla sezona velmi, velmi poučná, protože každý z nás působil ve vrcholových manažerských funkcích premiérově. Snad naše zkušenosti dokážeme na příště zužitkovat.
R. T.: Pořád jsme nenašli příčinu, proč najednou po dobré čtvrté čtvrtině nastoupíme do play-out, a zase byl hokej o ničem jiném. Z toho se musíme ponaučit. Ale samozřejmě jsme letos zažili i dobré věci.

Stanislav Bednařík

Bývalý hokejový útočník se narodil 31. ledna 1969 v Benešově u Prahy. Od základny až do mladších žáků v Českých Budějovicích začínal s hokejem jako brankář. Přes obranu pak přešel do útoku, kde také zůstal. V sezoně 1989-1990 hrál na vojně za VTJ Písek. Mezi roky 1990 až 1993 nastupoval v dresu Českých Budějovic. Profesionální kariéru ukončil v sezoně 1993-1994 v Jindřichově Hradci. Potom se začal věnovat podnikání v oboru stavebnictví. Od loňského léta spolu s kolegy vybudoval nový tým ČEZ Motor, kde nyní působí jako generální manažer.

Takzvaně na papíře tým vypadal dobře, ale během sezony Motor porážely celky, které ani neměly tolik profesionálních hokejistů jako vy. Vrtá vám tohle hlavou?
S. B.:
Až takhle jsem o tom tedy nepřemýšlel. Ale v průběhu celé sezony jsme si pokládali otázku, proč nehrajeme lépe? Čeká nás posezonní analýza, kde si zkusíme pojmenovat důvody, proč nám to nešlo.

Nejdůležitější součástí příprav na novou sezonu je určitě shánění peněz. Jak jste na tom se sponzory teď?
S. B.:
Kromě největšího partnera, což je ČEZ, jsme s většími a významnými partnery už jednali. S těmi menšími zatím nechceme tlačit na pilu a trápit je otázkami, co bude příští sezonu, když tato vlastně teď skončila. Samozřejmě bychom chtěli, aby se rozpočet navýšil a navýšily se i reklamní smlouvy. Až na naprosté výjimky máme se sponzory uzavřené jednoleté smlouvy.
R. T.: Obcházení partnerů už začalo a teď to bude jenom pokračovat. Musíme veškeré schůzky pořádně domluvit, což také není s každým úplně jednoduché. Kromě rozpočtu musíte také shánět hráče.

Budete chtít tým přebudovat úplně od základů?
S. B.:
Jak moc tady zůstane kámen na kameni, to nám teprve ukážou jednání, na která se v těchto dnech chystáme. Chceme dát tým dohromady tak, abychom alespoň osmdesát procent kádru měli jasných do začátku letní přípravy, která začne 28. dubna. To by měl celý tým už trénovat pohromadě a Motor se začne připravovat tak, jak je to v Čechách naprosto běžné.

Myslíte si, že bude jednodušší podepsat nové tváře, než tomu bylo loni?
S. B.:
Ani před rokem nebylo těžké sehnat hráče, ale prostě na to bylo málo času. Nemohli jsme moc přemýšlet o tom, jestli spíš chceme hráče X, nebo hráče Y. Vypadalo to takhle: Chceš k nám jít, tak tě bereme. Teď je situace taková, že na jednotlivé posty máme připraveno hned několik variant podle toho, jaké budou mít kluci podmínky na mzdu, podle vyjednávání s jejich mateřskými kluby a vůbec podle toho, jak se nám daný hráč bude hodit do koncepce. I když byla letošní sezona sportovně neúspěšná, udělali jsme si velice dobré jméno mezi hráči po celé republice. Velice rychle se rozkřiklo, že držíme své závazky, platíme výplaty včas a že naše zázemí se rovná extraligovým podmínkám. Takže mnoho hráčů, kterým někde končí smlouva anebo fungují v první lize, má zájem jít k nám.
R. T.: Letos tedy máme čas a také z čeho si vybírat. V tom vidíme naši hlavní výhodu.
S. B.: Nás těší, že zájem hráčů o klub je, ale kdo tady nakonec bude hrát, to se bude samozřejmě odvíjet od ekonomické stránky. Pořád dokola platí, kolik peněz seženeme, tolik vyplatíme.

Můžete už říci nějaká konkrétní jména?
S. B.:
Ne, to určitě ne. Kluci se to dozví na společném jednání. Dopředu jména říkat nechceme.

Přece jenom jedno jméno musí padnout. Kapitán Aleš Kotalík prohlásil, že se v létě rozhodne, zda ukončí kariéru, nebo bude pokračovat. Kdyby řekl, že končí, budete ho chtít ještě zkusit přemluvit?
R. T.:
Také jsem kdysi musel udělat rozhodnutí o konci. Rozhodně nebudu ten, který by Aleše přemlouval, protože to sám nemám rád a není to příjemné. Ale byl bych rád, kdyby pokračoval. Víme, že to byl letos náš nejlepší hráč, a jeho ukončení kariéry by bylo v mužstvu znát.
S. B.: Já s prezidentem souhlasím. Jak říká Eda, přemlouvat nikoho nemá cenu. Ale hlavně: Aleš myšlenku o konci kariéry v hlavě nenosí týden, určitě o tom pořád přemýšlí. Myslím si, že si Aleš otázku už dobře rozmyslel, a jestli bude pokračovat, tak budeme moc spokojení.

Roman Turek

Bývalý hokejový brankář se narodil 21. května 1970 ve Strakonicích. Devět let odchytal v NHL v týmech Dallas Stars, St. Louis Blues a Calgary Flames. Může se pyšnit Stanley Cupem z roku 1999 a oceněním William M. Jennings Trophy v letech 1999 a 2000. Z mistrovství světa má bronzovou medaili z roku 1993 a zlatou z roku 1996. Od roku 2004 až do roku 2010 chytal v první lize i extralize za České Budějovice. Pak oznámil konec aktivní kariéry. Ve svém mateřském klubu poté trénoval brankáře a od letošní sezony je prezidentem ČEZ Motor České Budějovice.

Dalším a dost podstatným faktorem uplynulé sezony byli diváci, kteří na první ligu chodili ve velkém množství. Myslíte si, že za vysokými návštěvami pořád stály letní události a odchod extraligy?
R. T.:
Tím jsme si stoprocentně jistí!
S. B.: Určitě je to důsledek jakési euforie, po tom, co se tady na jaře a v létě odehrávalo. Protože naše výkony asi nebyly tím, co by diváky do hlediště táhlo. Pro nás je to fantastické a lidem patří velké díky. O to větší ale máme před sebou závazek, abychom sestavili lepší tým a hráli hezčí hokej plný úspěchů.
R. T.: Také nás mrzí to, že většinu dobrých zápasů jsme odehráli na venkovních stadionech a většina diváků lepší hru neviděla.

Nemohly vysoké návštěvy naopak některým hráčům svazovat ruce?
S. B.:
Myslím si, že u nás měly někdy výhodu spíše hostující týmy, které přijely do neznámého prostředí. Hosté hráli tak, že nemají co ztratit, a hráli s velkou motivací. Paradoxně naše domácí prostředí bylo mnohdy výhodou pro naše soupeře.

Jak se chystáte udržet vysoký standard v návštěvnosti, máte už připravené nějaké benefity pro fanoušky a podobně?
S. B.:
Alfa a omega je jasná, divákovi musíme ukázat hezčí a lepší hokej. Potom spíše, než případné zlevňování vstupného, plánujeme mírnou úpravu cen. Týká se to mládeže, která také funguje v Budvar aréně. Teď intenzivně projednáváme s občanským sdružením podmínky naší spolupráce. I my i vedení mládeže se chceme domluvit. Chceme mladé kluky podporovat i finančně, proto uvažujeme o tom, že bychom zdražili vstupné. Dám příklad, zvedneme ceny o deset korun, ale příspěvek půjde jenom na chod mládeže. Takže v tomto duchu zřejmě ke zdražení lístků dojde. Ceny lístků jako takových zůstanou s největší pravděpodobností stejné.

Bude podle vás nadcházející sezona všeobecně těžší, než byla tato?
S. B.:
Možná tlak veřejnosti bude vyšší, ale nemyslím si, že sezona bude náročnější. Jak jsem ze začátku říkal, ve svých funkcích jsme loni začínali a za rok jsme se už něco přiučili. Rozběhnutí firmy máme za sebou, takže z tohoto pohledu bude všechno jednodušší. O to víc času budeme mít na řešení sportovní stránky, kterou jsme loni možná trochu upozadili kvůli jiným věcem. Z hlediska sportovního prostě nový ročník nemůže být horší než ten, co právě skončil.

Sledujete zápasy a bývalé hráče Budějovic v dresech Hradce Králové?
R. T.:
Sleduji celkově celou extraligu, nejen výsledky Hradce Králové. Ale když vidím zápas Hradce v televizi, tak se kouknu na jejich sestavu, protože přeci jen kluky všechny znám. Jejich sestavu tedy sleduji více než ostatních týmů.

Je možné, že by se v příští sezoně nebo sezonách v dresu Motoru objevil některý hráč právě z Hradce Králové?
S. B.:
Troufám si tvrdit, že pokud se jedná o budějovické kluky a v Hradci jim bude končit smlouva a budou chtít nové angažmá, tak ho budou určitě hledat i doma. My se budeme snažit jim nabídnout dobré podmínky. Ale je to také o jednání s Hradcem, protože jsou všichni dnes kmenovými hráči Hradce a jejich cena na trhu bude nějaká.

Budete mít vůbec čas si najít chvilku, abyste si od hokejového dění po roce pořádně odpočinuli?
R. T.:
Bude to těžké, ale samozřejmě musíme nabrat nové síly a chuť do práce. Dokážu si dovolenou představit, ale musím energii načerpat hlavně mimo stadion a svoji kancelář.
S. B.: Dovolená bude standardní, takže nejkratší možná.

Autor:

Sport v roce 2019

Rok 2019 přinese celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Australian Open, Fed Cup, Davis Cup, SP v biatlonuLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS basketbalistů, MS v ragby, souhrn Sport 2019

Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně...

Hokejisté v Česku vám chtějí dokázat, že pravdu mají oni, říká Hořava

Miloš Hořava

Je rázný, má vize a nebojí se je prosazovat. Hokejový trenér Miloš Hořava je zpátky v extralize a...

Lepší než Rinne nebo Lundqvist. Rittich bodoval v zámořském žebříčku

Český brankář ve službách Calgary David Rittich inkasuje gól v utkání s...

Před sezonou se do žebříčku nejlepších gólmanů NHL nevešel vůbec, v její polovině je však mezi...

Florida ve třetí třetině smetla San Jose, Vegas nestačilo na Minnesotu

Tomáš Hertl (uprostřed) ze San Jose bráněný Ianem McCoshenem z Floridy před...

VIDEO Ve čtyřech pondělních zápasech hokejové NHL se z Čechů nikdo bodově neprosadil. Trio v sestavě San...

Chytil opět skóroval, Faksa dal vítězný gól. Simonova trefa nestačila

Filip Chytil z New York Rangers (čelem) slaví se spoluhráči svůj gól proti...

VIDEO Útočník Filip Chytil skóroval v NHL ve druhém zápase za sebou a gólem pomohl New York Rangers k...

Další z rubriky

Najednou bylo vidět, že má Dukla strach, zjistili v Budějovicích

Asistent českobudějovického trenéra Aleš Totter.

Po čtyřiceti minutách mu do smíchu zrovna nebylo, ovšem na konci mohl být asistent hlavního trenéra...

Usmáli jsme se na sebe a šlo se na led. Havránek mění Jihlavu za Třebíč

Tomáš Havránek během zápasu své Třebíče

Přišlo to jako blesk z čistého nebe. Ještě v sobotu hrál hokejový útočník Tomáš Havránek za...

Náskok v čele první ligy se tenčí, hokejisté Jihlavy selhali i doma

Nicolas Werbik

Hokejisté Dukly Jihlava prohráli druhý zápas po sobě a na čele Chance ligy už mají před druhým...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz