Hynek Kůdela v brance Českých Budějovic

Hynek Kůdela v brance Českých Budějovic | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Budějovický gólman Kůdela: Rozdělení na jedničku a dvojku je přežitek

  • 0
Kdo bude brankářskou jedničkou hokejistů prvoligových Českých Budějovic? Hynek Kůdela si nulou proti Havlíčkovu Brodu řekl o místo v sestavě. Zatím se gólmani v přípravě střídají.

Když gólman Hynek Kůdela na jihu Čech v dubnu podepsal dvouletý kontrakt a z brankářské dvojice minulé sezony zbyl v týmu sám, zdálo se být celkem jasné, kdo by měl přednostně obsadit post v brance ČEZ Motor.

Po polovině přípravy českobudějovických hokejistů na ledě je však situace těžko čitelná. Gólmani se střídají a trenéři nechtějí odkrýt, kdo by měl být jedničkou. Neřeší to ani 24letý Kůdela, který proti Havlíčkovu Brodu vychytal ve čtvrtek nulu.

Co pro vás čisté konto v přípravě znamená?
Je to dobrý výsledek.

Nic víc?
Nedělal bych z toho nějaké závěry. Pořád je to příprava, týmy v různých sestavách zkouší hráče.

Na druhou stranu lepší je i v přípravě vychytat nulu, než dostat sedm gólů od Sparty, ne?
Řekl bych, že spíše pro lidi. Fanoušek se dívá a říká si, že proti Spartě jsem pustil sedm gólů a teď nic. Že je to super. Z mého pohledu to byl například proti Spartě těžký zápas, šlo na mě hodně střel. V soutěži je to pak jasné. Nula je nula.

Jste zatím spokojený s tím, jak se vám v přípravě daří?
Tohle byl první zápas, co jsem nedostal výprask. Jsem za to rád, ale je to složité hodnotit. Pokaždé soupeř přijede s někým jiným. Opravdovou formu ukáže až liga.

V brance se střídáte s kolegou Ondřejem Bláhou. To je v přípravě obvyklá věc.
Řekl bych, že je to víceméně klasika. Uvidíme, jak to bude probíhat dál. V přípravě je to jedno. Všichni si to musíme osahat, vyzkoušet. Možná bude konec přípravy jiný, ale to zatím nechci a nebudu předjímat.

Nemáte plán, kdy bude kdo chytat?
Ne, ne. Dozvídáme se to den před zápasem, nebo v den zápasu. Zkouší se hráči do pole a stejné je to u nás gólmanů. Tím, že se teď točíme jen s Blaženou, je to možná o něco lepší, než kdybychom se točili ve třech.

Loni jste toho v lize odchytal dost a v dubnu podepsal dvouletý kontrakt. Zatím vám nikdo neřekl, že budete jednička?
Nic takového řečeno nebylo. Už jsem říkal i dřív, že nemám rád rozdělení na jedničku a dvojku. Tohle je dávný přežitek. Pokud chytáte, musíte podat takový výkon, abyste si vysloužil důvěru do dalšího duelu.

Také jste říkal, že máte rád, když si s kolegou brankářem rozumíte po lidské stránce. Panuje mezi českobudějovickými gólmany pohoda?
Myslím si, že se podporujeme, hecujeme a jsme kamarádi. Vzájemně se respektujeme s Blaženou i Gábičem (třetí brankář David Gába). Máme dobrou partu.

Navíc nejste věkově od sebe daleko.
Ale o to je větší konkurence. Tím, že jsem nejstarší, tak na mě dotírají a tlačí ke zdi. Musím se snažit.

Loňská příprava byla hodně hektická. Jaký je rozdíl tenhle rok pro gólmana?
Rozdíl je velký hlavně v zápasovém vytížení. I loni jsme trénovali hodně, ale zápasů bylo pět a tři gólmani. Letos je dvanáct utkání. Měli jsme zápasy po celý měsíc a klid na přípravu, abychom se dostali do formy.