Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. září 2022 Jonáš

Totter vypráví o Prostějově i Prospalovi: Jednou bude asistentem trenéra v NHL

  10:29
Jeden, dva, tři, čtyři, pět. Víc hráčů v týmu prvoligových hokejistů Prostějova po minulé sezoně nezbylo. Přitom to byl nejúspěšnější ročník Jestřábů za posledních dvacet let. Poprvé od postupu do druhé nejvyšší soutěže v roce 2014 se Hanáci dostali do semifinále, kde zdecimovaní zdravotním stavem nestačili na Vsetín. „Pokud se tým vhodně doplní, může příští rok hrát o postup,“ mínil tehdy trenér Prostějova Aleš Totter.

Asistent českobudějovického trenéra Aleš Totter. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Padesátiletý kouč však nakonec společně s vedením udělal mnohem razantnější řez. „Věříme, že nově příchozí hráči jsou ještě kvalitnější,“ povídá a usrkne ledové kávy, aby se v perných vedrech zchladil. O chládek ale už nouzi mít nebude. Od pondělka se svými hochy na Zimním stadionu Prostějov zahájil přípravu na nový ročník.

Co vás vedlo k razantní změně?
Chceme udělat další krok dopředu. Podepsali jsme hráče, o nichž jsme přesvědčeni, že nám k tomu pomohou. Hledali jsme atributy, které nám loni chyběly. Větší osa týmu by byla lepší, ale byli jsme na hráče tvrdí a po dohodě s majitelem jsme podepsali jen ty, kteří v play off výkonnostně ještě povyskočili. Byli oporami. Vykrystalizovalo nám z toho pět hráčů.

Zbytek nenaplnil očekávání?
To ne. Hráči, co skončili, odevzdali svoje. Zkrátka jsme podepsali jen ty, se kterými jsme byli naprosto spokojeni. Nebylo to tak, že bychom z nich byli zklamaní. Ještě tam bylo pět šest hráčů, u kterých jsme novou smlouvu zvažovali, ale třeba jsme u nich neviděli takový progres. Taky nás trápilo málo důrazu. Rozhodli jsme se, že chceme tým omladit a především zrychlit. Řez byl nakonec větší, než jsme čekali. O to víc práce před námi je.

Značí to komplikace?
Je těžší to srovnat. Vyzkoušeli jsme si to loni. To se začínalo úplně od nuly, zbyli snad jen dva hráči. Teď alespoň jednu pětku máme. Mohli jsme buďto nechat osu, nebo přivést ještě lepší hráče.

Největší úspěch prostějovského hokeje za dvacet let. I přes výprask

Dovedli jste i mnoho juniorů.
To je to zrychlení a omlazení. Sledovali jsme play off juniorské extraligy. Máme kluky z Plzně. V áčku je ani pořádně neviděli, nebo se do týmu nedostali na poslední chvíli. Z Liberce jsme přivedli nejlepšího útočníka finále juniorské extraligy Filipa Jansu.

Z domácích zdrojů čerpat nelze?
V Prostějově hraje mládež až třetí nejvyšší soutěž. Nejde do ní sáhnout. Není tam potřebná návaznost ani adekvátní úroveň. Zdejší mládež potřebuje dorůst.

Nezůstalo jen u mladíků. Přichází také bývalí hráči Olomouce, Vilém Burian a David Ostřížek. 33 a 31 let.
Hledali jsme balanc. Máme buďto mladé kluky, kteří se musí otrkat, anebo hráče, kteří už mají něco odehráno. Zaměřovali jsme se na to, aby hráči měli dobrý charakter, herní myšlení a hlavně skvělé bruslení. Kdyby měli tým a nějakou roli, ještě určitě mohli hrát v extralize. Věříme, že je to něco, co jsme hledali. Že by měli být lídři a že jsou na tom fyzicky i v tomhle věku dobře. Že ještě můžou dvě tři sezony hrát.

Na co váš tým má?
Loni jsme naše ambice nijak neventilovali. Pan majitel Luňák ještě přijde určitě do kabiny a klukům řekne, co očekává. Nějaké přání už vyslovil. Loni chtěl semifinále. Udělat další krok. To se mu splnilo. Nechci za něho teď mluvit, říkal, že to vždy oznámil s velkou pompou a pak byla sezona zklamáním. Chceme do play off z nejlepší pozice. Hraje čtrnáct mančaftů a každý by měl chtít vyhrát.

Radost hráčů Vsetína po brance proti Prostějovu v semifinále Chance ligy.

A dnes na tom opět začínáte makat.
Pauza byla dlouhá, ale kluci měli individuální přípravu, které věříme. Loni se nám to vyplatilo. Ambice máme vysoké. Pan Luňák to má desátý rok, je to jeho jubilejní sezona, investoval do toho nějaké peníze. A jak se říká, s jídlem roste chuť. Loňské semifinále byla euforie. Tam už jsme pak se Vsetínem, i kvůli zdraví, nebyli důstojným soupeřem. Ale to je za námi, všichni se už těšíme na novou sezonu.

Se Vsetínem má Prostějov mizernou bilanci. Deset posledních zápasů – jediná výhra.
Dívejte, loni nám to říkali o Přerově, že se tam nevyhrálo kolik let. A porazili jsme je. To samé v Porubě. Osm proher za sebou a zlomili jsme to i tam. Teď bychom měli zlomit Vsetín. Já na nějakého oblíbeného a neoblíbeného soupeře nehraju. Máme derby s Přerovem, menší se Šumperkem. Divácky je atraktivní Vsetín, ale body musíte sbírat i v Sokolově na druhé straně republiky. Nevnímáme nějaký vsetínský komplex. Těšíme se i na zápas s ním.

Které týmy budou na špici?
Sokolov a Slavia udělaly parádní kádry. Ambiciózní bude i Zlín, Vsetín, Jihlava. Překvapí podle mě Šumperk. Všichni ho vidí dole, ale bude příjemným překvapením. Loni byl také a letos bude ještě větším. Dle mého udělá play off.

Některé týmy, co jste jmenoval, začaly s přípravou dříve než vy.
My jsme chtěli začít 18. července, ale dodělával se zimák. Museli jsme se přizpůsobit. Zkrátili jsme volno, dva týdny teď budou intenzivnější. Ale většina týmů začíná podobně, je to v pohodě.

Kolik hráčů na ledě přivítáte?
Máme hráče na try out. Dohromady jich bude asi 42. Dvě skupiny, v každé dva gólmani.

To je dost.
7. srpna to chceme zúžit. Ideálně tak, abychom měli devět beků, patnáct útočníků a tři brankáře; dvacet čtyři hráčů. Patnácti budeme muset říct, že končí. Bude to těžké rozhodování, ale všichni vědí, do čeho jdou. A že má někdo kontrakt, neznamená, že má místo. Když přijde nepřipravený, flek nedostane. Věříme tomu, že to má smysl. Už dnes máme hru pět na pět.

To máte jistě v hlavě spoustu variant.
Ano, ale je to všechno jen nástřel na papíře. Nechceme mít jednu silnou lajnu a pak třeba jen mladíky. Vsadili jsme na vyrovnanost a komplexnost. Změnit se to dá vždy. Uvidíme, jak si hráči budou rozumět. Nemá cenu držet je někde uměle, když si s jiným hráčem vyhoví víc.

Kádr si ponecháváte širší i kvůli semifinálové zdravotní mizérii?
Určitě. Pan majitel chtěl tým posílit už v lednu. Ale já jsem nechtěl do týmu zasahovat a v lednu přece jen možností moc nebylo. Ale teď si schválně necháváme víc hráčů, jak říkáte. Výhoda je, že hráče, co nebudou mít takové vytížení, budeme moct posílat hrát do Vyškova a Havířova. Takže si můžeme dovolit mít to širší.

Loňská sezona byla vaší premiérovou v Prostějově. A hned úspěch.
Patřila k lepším, to ano. Cíl jsme splnili, vyrovnali jsme historický úspěch. Ale pokud se nevyhraje poslední zápas sezony, nemůžete mluvit o úspěšném ročníku.

Trenéru Totterovi bude s hokejisty Prostějova pomáhat i Hubáček

Na post asistenta se vám posouvá Petr Hubáček. Bývalý hráč NHL, KHL a současný televizní expert loni v Prostějově působil jako dovednostní kouč.
Už loni zasahoval do týmu hodně. De facto byl v pozici asistenta. Je to typ člověka, co musí mít všechno zorganizované. Ví přesně, co bude za měsíc v deset hodin dopoledne. Nic nedělá napůl. Mělo by to být všechno O. K., bude plnohodnotný asistent. I přes jeho vytížení je připraven odevzdat sto procent. Jsem rád, že bude u týmu.

Vy jste také řešil nějaké jiné nabídky?
S panem Luňákem jsme se sešli hned po konci sezony. Chvilku to pochopitelně trvalo. Ale slíbil jsem, že počkám, než vysloví co a jak. Dával to vše dohromady. V mezičase jsem měl dvě nabídky, které jsem ale odmítl, protože jsem věřil, že to dopadne dobře tady. Chceme tým ještě posunout a spolupracovat další rok. Prostředí znám, zázemí na zimáku máme skvělé. Nová posilovna, rozcvičovna, střelnice. To jsou pro kouče parádní podmínky. Navíc jsme se společně podíleli na tvorbě kádru. To jsou všechno atributy, proč jsem neřešil nic jiného.

Už jste taky zažil mnoho jiných zkušeností. Trénoval jste v Polsku či na Slovensku.
Na Slovensku jsme hráli ruskou juniorskou ligu – velmi kvalitní a parádní soutěž. Hráči byli individuálně zruční, byla to dobrá zkušenost. V Polsku jsem byl jen na výpomoc na tamní play off. Jejich liga se mi zdála mnohem silovější a soubojovější. Naopak tam nebylo tolik herního myšlení. Byla podobná naší první lize. V něčem horší, v něčem lepší. Ale byl jsem tam chvilku, navíc se soutěž jistě změnila. Takže nechci moc porovnávat.

Zato můžete porovnat rozdíl mezi pozicí asistenta v extralize a hlavního kouče v první lize.
Být hlavním koučem je mnohem větší zodpovědnost, bez ohledu na soutěž. Někdo namítne, že to je jen první liga, ale vezměte si, že trenérských pozic není moc. Čtrnáct v extralize, čtrnáct v první lize. Jsem rád, že jsem tu šanci dostal. Jako hlavní trenér delegujete pravomoci realizačnímu týmu. Asistenti mají jen dílčí úlohu v trénovaní. Asistent má jiný vztah k hráčům. Má k nim blíž. Hráči si přijdou si postěžovat, k hlavnímu mají trošku odstup. Je to prostě velký rozdíl, obě role mají své. Někdo nechce tu zodpovědnost celý život. Já si ji loni vzal. Padaly čtyři týmy, pátý šel do baráže. Jsem rád, že jsem do toho šel, byť jsme loni zažili i nelehké chvíle. Až do předposledního kola jsme byli na hraně.

Václav Prospal

Jakým trenérem je Václav Prospal, kterému jste asistoval v Budějovicích?
Přináší spoustu energie. Od rána je v týmu cítit. Prošel náročnou cestou. Velká vůle ho dostala do NHL. Neměl tolik talentu. Věří v tvrdou práci, což aplikuje i na tým. Zažil hodně trenérů, kteří byli úspěšní v NHL. Inspiruje se jimi. Trávili jsme spolu tři roky. Každý den více času, než jsme byli s našimi rodinami. Je pro mě inspirací a pracovat s ním byla super zkušenost. Pokud ne příští, tak tu další sezonu podle mě skončí v NHL u nějakého týmu jako asistent. Pro český hokej by to bylo super.

A kdo je vaším idolem?
Mě inspiruje hodně trenérů i z jiných sportů. Nedokážu mít konkrétní idol. Můžete si vzít od všeho něco. Trenérsky nejdál ze všech sportů je americký fotbal a basketbalová NBA. Z toho asi čerpám nejvíc. Ale inspirací je spousta.

Třeba kniha, co máte po vaší pravé ruce?
Ta je super. Phill Jackson – poslední sezona (americký trenér a bývalý hráč NBA, rekordman v počtu vyhraných šampionátů NBA, pozn. red.). Když jsem na vás čekal, nechtěl jsem jen zbůhdarma pít kávu, tak jsem si četl. U nás vyšla teprve v červenci a hodně si z ní beru.

Autor:

Los hokejové extraligy 2022/23

Nová sezona hokejové extraligy odstartuje ve čtvrtek 15. září zápasem Kometa - Karlovy Vary. Program základní části je rozplánován až do 5. března 2023, kdy se hraje poslední 52. kolo.

  • Nejčtenější

Česko nechce Rusy z NHL v Praze. Jedná o zrušení jejich víz, zapojil se i Hašek

Nová sezona NHL odstartuje 7. a 8. října v Praze, kde jsou na programu dva zápasy mezi San Jose Sharks a Nashville...

Do Česka buď s Rusy, nebo nikdo, zní z NHL. Zrušení nehrozí, věří promotér

Zpráva o tom, že si Česko nepřeje, aby na zápasy NHL v Praze dorazili hokejisté ruské národnosti, se během čtvrtka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová víza do Prahy ruští hráči NHL nedostanou, platným vyhovíme, řekl Lipavský

Ruští hokejisté z kádru San Jose Sharks a Nashville Predators nová víza do Česka, potažmo do schengenského prostoru,...

Třinec i Plzeň počtvrté prohrály, Kladno zdolalo Hradec. Slaví i Boleslav

Původně šestizápasový program čtvrtého kola hokejové extraligy zchudl kvůli nezpůsobilé ledové ploše o duel v Karlových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Povolávají všechny, ke kterým se dostanou. KHL se klepe před mobilizací

Původní zprávy po vyhlášení ruské mobilizace tvrdily, že sportovci, kteří mají předchozí vojenské zkušenosti, přijdou...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Rozhodla vyloučení. Horácká Slavia se po slibném startu představí v Přerově

Na domácím ledě se třebíčským hokejistům vstup do nové prvoligové sezony povedl, porazili pražskou Slavii vysoko 5:1. V...

Hübl s Lukešem poprvé ozářili druhou ligu. Adrenalin teprve přijde, tuší

V nejsledovanějším ročníku 2. ligy mají za sebou premiéru i její dva nejsledovanější muži, extraligový multirekordman...

Dukla se poprvé ukáže ve druhém azylu. Zlín pozvala na velkou plochu

Jihlavští hokejisté se poprvé v nové sezoně představí na stadionu v Jindřichově Hradci. Ve svém druhém přechodném...

Znovuzrození rivality. Hokejisty Zlína a Vsetína čeká po letech derby

Hokejové derby mezi Zlínem a Vsetínem je zpátky. Ožívá tak dávné soupeření obou klubů, které začalo v 90. letech....

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...