Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

ZVOLNĚNÍ: Mladí vpřed! Kde dostávají prostor a kde se o tom spíš mluví

  13:22
Stanislav Svozil se týden před 17. narozeninami stal nejmladším bekem, který skóroval v samostatné extralize. Po mistrovství světa do 20 let se řeší, proč domácí soutěž na rozdíl od jiných zemí negeneruje zástupy juniorských reprezentantů. Jeden z argumentů pro kontroverzní uzavření soutěže je větší prostor pro talentované (a levnější) hokejisty.
Petr Kodýtek je jedním z plzeňských mladíků, kteří pravidelně dostávají příležitost v extralize. Mezi elitou už ve 21 letech nasbíral přes 150 startů.

Petr Kodýtek je jedním z plzeňských mladíků, kteří pravidelně dostávají příležitost v extralize. Mezi elitou už ve 21 letech nasbíral přes 150 startů. | foto: Petr Eret, MF DNES

Hokejové mládí je věčné téma, které se v různých formách do extraligy opakovaně vrací jako bumerang. Seriál Zvolnění nyní mapuje aktuální situaci v nejvyšší soutěži.

Kde v posledních sezonách dostávají junáci největší prostor? A kde naopak věty o zapojování dravého mladí vyznívají spíš jako bohulibé, leč nenaplněné fráze?

Schválně, tipněte si.

V jakém extraligovém klubu stráví na ledě nejvíc minut?

Chvíli budeme napínat...

Už máte tip?

Vítězem se stává...

Jednoznačně Plzeň.

Počty odehraných minut mladíků za šest sezon

1. Plzeň 3 261 minut
2. Vítkovice 2 132 minut
3. Pardubice 2 086 minut
4. Liberec 1 461 minut
5. Sparta 1 379 minut
6. Třinec 1 161 minut
7. Hradec 1 110 minut
8. Litvínov 1 102 minut
9. Brno 1 089 minut
10. Olomouc 990 minut
11. Zlín 925 minut
12. Boleslav 699 minut

* Výsledkem je zprůměrované číslo odehraných minut všech mladíků za posledních šest sezon (včetně letošní rozehrané). Proto se v tabulce objevují kluby, které působí v extralize nepřetržitě od sezony 2014/2015
** Započítány jsou starty hokejistů před dovršením 22 let. Do statistiky se nepočítají brankáři.
*** údaje získané z www.hokej.cz

„Máme to nastavené, že jsou vždycky potřeba zkušenější a starší hráči, kteří mladším ukážou směr,“ přibližoval před startem sezony sportovní manažer Tomáš Vlasák. „Vzhledem k malému výběru zabudováváme docela dost mladých: Pour, Kodýtek, Kantner, Kaňák nebo Přikryl, ve kterém vidíme budoucnost a chceme mu prostor dát. Ale záleží to na něm, nemůžeme mu dávat prostor jenom proto, že je mladý.“

Matadoři jako Kracík, bek Pulpán nebo vládce bodování Gulaš skutečně zvyšují věkový průměr Plzně, v extralize najdete dva týmy (Pardubice a Vítkovice) s nižší průměrnou cifrou. Jako kritérium můžete třeba také zohledňovat počty náctiletých, kteří zasáhnou do extraligových bojů. V tomto případě se zaměřujeme na statistiku, v níž se sčítají odehrané minuty všech hokejistů (vyjma gólmanů) v zápasech před 22. narozeninami.

Proč tato čísla? Pro mladého hokejistu mají významný přínos pro jeho rozvoj.

Pár minut za zápas pro talentovaného hokejistu nemusí být úplně ku prospěchu, spíš naopak. Konkrétnější případ v létě přibližoval třeba kouč Třince a reprezentace do 20 let Václav Varaďa.

„Vezměte si, že jsme s Třincem hráli v pátek v Chomutově, kam jsme vyjížděli o den dříve. Kdybychom vzali mladého kluka jen proto, abychom ho měli v sestavě, chybí ve škole, pořádně netrénuje a ani si nezahraje,“  líčil Varaďa. „Přijedeme v sobotu nad ránem, v poledne si jdou zahrát za juniorku, aby měli vytížení a následující den si jdou zase sednout za áčko. Tohle je pro ně frustrující a kontraproduktivní, neposouvají se dál.“

Plzeň. Vítkovice. Pardubice. Tam mládí prorazí

Zpět k číslům. V rozjeté sezoně nasbírali plzeňští mladíci v součtu nejvíce odehraných minut. Největší prostor na ledě tam dostali i ve čtyřech z uplynulých pěti ročníků. A borci jako Kubalík nebo Simon díky tomu teď sbírají starty v NHL. Do ciziny se podívali i obránci Sklenička, Moravčík nebo Mozík.

Jediné prvenství Plzni vyfoukl Liberec v sezoně 2017/2018, kdy Bílé Tygry krotil jako koučující sportovní manažer Filip Pešán, jenž věřil dravcům jako Ordoš, Lakatoš, Jašek nebo Pyrochta.

Pešánovo soustavné instalování odchovanců a mladíků bylo považováno za příkladné, v součtu za necelých šest sezon ale Liberec v našem přehledu předstihnou druhé Vítkovice a třetí Pardubice.

Počty odehraných minut mladíků za sezonu 19/20.

Překvapivé? Nejspíš ano. Řada někdejších vítkovických nadějí se nenápadně proměnila v stálé hráče extraligy, viz Štencel nebo Zdráhal. Nejvyšší soutěž „přerostlo“ a opustilo ji jen pár mladíků, například Klok nebo Hrbas.

Pardubice naopak extralize ukázaly Kauta se Zadinou, po nichž byla poptávka v prvním kole draftu NHL. Letošní čísla Dynama naopak „vylepšuje“ mač proti Karlovým Varům, v nichž kvůli zdravotní kalamitě museli nasadit tým juniorů.

Mladá Boleslav. Nová Boleslav s kanonýrem Vrbatou

Na opačném konci žebříčku za sledované období naleznete Mladou Boleslav, kde se mezi sezonami 2014/2015 až 2017/18 ignoroval prakticky každý, kdo měl teprve pár let řidičák. Hledejte v tom i rukopis Františka Výborného, který důvěřoval harcovníkům.

Seriál Zvolnění

Také vás unavují rozbory, ofsajdy, fauly nebo zakázaná uvolnění? Server iDNES.cz přináší pravidelný seriál Zvolnění, ve kterém se reportéři MF DNES budou vážně i nevážně zabývat aktuálním extraligovým děním.

1. díl: S mikrofonem za hokejem končí, sbohem mé dětství

2. díl:  Jak extraliga tvoří legendy? Kdo další může jít přímo pod strop

3. díl: Kladeňák Jágr zase přeskočil Howea, Gretzky není daleko

4. díl: Ultimáta, překotná řešení. Extraliga hledá odpadlíka

5. díl: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

6. díl: Do NHL vjezd zakázán. A o extraligové hráče se nervou ani jinde

7. díl: V hlavní roli trenéři. Hádají se, mění se. A jak jsou úspěšní?

8. díl: Fair play je samozřejmostí? Nezapomínejme ho ale docenit

9. díl: Národní tým válel. Ale šmouhy na vitríně českého hokeje neubyly

10. díl: Zábranského sázka na sebe. Proč Kometa nemá lepší volbu

11. díl: Baráž v extralize začala. I když se už sestupuje přímo

12. díl: Posily, které fungují. Trefa do gólmanů, boduje Sparta i Zlín

13. díl: Jakubova cesta k černému Petrovi

14. díl: Vánoční přání extraligovým klubům do nového roku

15. díl: Proč nepřestávají v extralize překvapovat odepisovaní?

Až s loňským nástupem bývalého kanonýra z NHL Radima Vrbaty na pozici sportovního ředitele se situace změnila. V Boleslavi letos střádají minuty mladí útočníci Najman, Kousal nebo Flynn. „Chceme hledat hráče, kteří mají za cíl posouvat se. Boleslav pro ně nemá být klub, kde dokončí kariéru. Odsud se musí chtít dostat do NHL, Ruska, Švédska nebo Finska,“ líčil Vrbata. „Naším úkolem je vybírat hráče, kteří budou mít v sobě tuhle touhu.“

O trochu více za poslední roky důvěřovali mladíčkům v Olomouci a Zlíně. Pro oba moravské kluby představuje úspěšnou sezonu především pohodlná záchrana. A nejjistější cesta k ní vede přes zkušenosti a třicátníky. Čest výjimkám jako byl mladý olomoucký bek Jakub Galvas.

Kometa a Jandačova Sparta. Kde je mládí?

Často se o zapracování talentovaných hokejistů mluví v Brně, ostatně i šestnáctiletý rekordman Svozil si první trefu extraligovou trefu připsal v modrobílém dresu. Počátkem týdne si dokonce s extraligovým týmem zatrénoval teprve čtrnáctiletý Eduard Šalé.

Dlouhodobější statistika však hovoří proti Kometě.

Až na sezonu 2016/17, kdy především talentovaný Nečas a exvítkovický Štencel pomohli po půlstoletí pod Špilberk vrátit hokejový titul, se brněnští mladíci s nasbíranými minutami vždy řadili do spodní poloviny extraligy. Kometa se může pochlubit širokou základnou talentů, stálejší roli si však omladina v DRFG Areně získává sporadicky. I v aktuální sezoně je ve sledované statistice až osmá, ač má zmiňovaného Svozila nebo účastníka juniorského šampionátu Pláška.

Statistiky z předchozích extraligových sezon

Počty odehraných minut mladíků za sezonu 18/19.

Počty odehraných minut mladíků za sezonu 17/18.

Počty odehraných minut mladíků za sezonu 16/17.

Další zajímavá zjištění lze vyfiltrovat i z výsledků konkrétních ročníků. Pamatujete si vyjádření Josefa Jandače, který jako reprezentační trenér žehral na nedostatek schopných junáků nebo opakoval, že mládí není zásluha?

V sezonách 2014/15 a 2015/16, které patřily do zkoumaného vzorku, Sparta pod Jandačovým vedením patřila ve využívání mladíků do spodní poloviny tabulky. V žebříčku se do lepších čísel přehoupla po jeho odchodu, kdy borci Kalina, Černoch nebo Rousek nashromáždili desítky startů a stovky minut.

A co ostatní?

O dost níž by se bez Lukáše Doudery a Jana Myšáka v konečném zúčtování pohyboval Litvínov - ještě nedávno jedna z nejvyhlášenějších zásobáren hokejistů ze zlaté generace.

Podrobnější statistiky mladých hokejistů

Patrnou změnu lze vyčíst i v Hradci Králové, který si dřív kupoval zkušené reprezentanty a třicátníky. Od minulé sezony si místo v sestavě najdou i Chalupa s Pavlíkem, díky nimž patří Mountfieldu v současném ročníku čtvrtá příčka.

O tuzemské extralize leccos vypoví karlovarské sezony. Poslední ročníky před sestupem na jaře 2017 patřil klub s osekaným rozpočtem mezi týmy, kde se hojně využívalo služeb mladých a levných hokejistů. Po návratu do nejvyšší soutěže věří Vary o něco prověřenějším borcům a odchovancům, kteří se blíží k ideálnímu hokejovému věku.

I proto Vary trčí na posledním místě - byť je nutné připomenout, že by cifry vylepšil teenager Bednář. Brankářské minuty by však výsledky zkreslovaly.

K poslednímu mistrovskému titulu dokráčel Třinec, který v uplynulé sezoně neměl v základní části jediného mladého hokejistu, jenž by odehrál alespoň třicet utkání. I takhle vypadá současná extraliga.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.

Ze statistik

Dominik Frodl

nejlepší brankář

Petr Holík

Nejvíce asistencí

Ondřej Dlapa

Nejvíce tr. min.

Mužstvo Z V VP PP P S B
1. HC Dynamo Pardubice 52 29 8 5 10 159:110 108
2. HC Vítkovice Ridera 52 28 4 10 10 159:122 102
3. HC Sparta Praha 52 28 6 3 15 155:122 99
4. Mountfield Hradec Králové 52 23 7 5 17 141:124 88
5. Bílí Tygři Liberec 52 19 10 10 13 156:129 87
6. HC Oceláři Třinec 52 21 5 7 19 149:121 80
7. HC Kometa Brno 52 19 6 3 24 134:150 72
8. HC Olomouc 52 19 6 2 25 121:141 71
9. HC Energie Karlovy Vary 52 19 4 3 26 129:163 68
10. HC Verva Litvínov 52 15 7 8 22 137:144 67

Předkolo

Liberec
3:2
Plzeň
Třinec
3:0
Litvínov
Kometa
3:1
Mladá Boleslav
Olomouc
3:1
Karlovy Vary
Vítkovice
4:2
Kometa
Hradec Králové
4:1
Liberec
Vítkovice
3:4
Hradec Králové
Pardubice
3:4
Třinec
Pardubice
4:0
Olomouc
Sparta
2:4
Třinec
  • Nejčtenější

Doping v Hradci. Klíma, McCormack a Štohanzl byli vyloučeni z kádru

Hokejisté Kevin Klíma, Graeme McCormack a Martin Štohanzl byli pozitivně testováni na zakázanou látku. Hradecký klub po...

Co hrozí Hradci za doping? Rozhodne extraliga, může anulovat výsledky

Zastavením smluv trojici hradeckých hokejistů dopingová aféra nekončí. Může dojít na odebrání bodů pro příští sezonu či...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vegas sedmi góly rozneslo Floridu, potlučený Gudas zápas nedohrál

Hokejisté Vegas navázali na úvodní výhru 5:2 a v domácí odvetě deklasovali Floridu dokonce 7:2. Ve finále Stanley Cupu...

Vegas ovládlo úvodní finálový zápas NHL, rozhodl obránce Whitecloud

Hokejisté Vegas našli recept na rozjetou Floridu. Před svými fanoušky v prvním zápase finálové série play off NHL...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hadamczik: Že stojím proti Jalonenovi? Nesmysl! Ale nemůžeme jen čekat a bránit

O budoucnosti Kariho Jalonena by mělo být jasněji příští týden. Finský kouč přednese ve středu 7. června členům...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Trenér Moták se zastal Jalonena. Třineckou dynastii chce prodloužit

Z voleje odpovídal Zdeněk Moták. Trenér třineckých šampionů vyprávěl o vítězné mentalitě, jedinečné dynastii. Jak...

KVÍZ: NHL, Nagano, Slavia, úplatky. Co víte o šedesátníkovi Růžičkovi?

Zářil jako hráč, coby kapitán dovedl ke zlatu hokejisty v Naganu, prožil i trenérské úspěchy, ale i neslavnou kauzu s...

Sparta má další posilu. Po Chlapíkovi s Irvingem přichází i Mozík

Obranu pražské Sparty vyztuží další známé jméno, ze švédského Rögle do klubu míří Vojtěch Mozík. Třicetiletý odchovanec...

Teď se musím dobře nachystat, říká po návratu do Budějovic obránce Pýcha

Potřeboval změnit prostředí, odpoutat se od domácího stereotypu, udělat změnu. Na dva roky se proto hokejový obránce a...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...