Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

ZVOLNĚNÍ: Mladí vpřed! Kde dostávají prostor a kde se o tom spíš mluví

  13:22
Stanislav Svozil se týden před 17. narozeninami stal nejmladším bekem, který skóroval v samostatné extralize. Po mistrovství světa do 20 let se řeší, proč domácí soutěž na rozdíl od jiných zemí negeneruje zástupy juniorských reprezentantů. Jeden z argumentů pro kontroverzní uzavření soutěže je větší prostor pro talentované (a levnější) hokejisty.

Petr Kodýtek je jedním z plzeňských mladíků, kteří pravidelně dostávají příležitost v extralize. Mezi elitou už ve 21 letech nasbíral přes 150 startů. | foto: Petr Eret, MF DNES

Hokejové mládí je věčné téma, které se v různých formách do extraligy opakovaně vrací jako bumerang. Seriál Zvolnění nyní mapuje aktuální situaci v nejvyšší soutěži.

Kde v posledních sezonách dostávají junáci největší prostor? A kde naopak věty o zapojování dravého mladí vyznívají spíš jako bohulibé, leč nenaplněné fráze?

Schválně, tipněte si.

V jakém extraligovém klubu stráví na ledě nejvíc minut?

Chvíli budeme napínat...

Už máte tip?

Vítězem se stává...

Jednoznačně Plzeň.

Počty odehraných minut mladíků za šest sezon

1. Plzeň 3 261 minut
2. Vítkovice 2 132 minut
3. Pardubice 2 086 minut
4. Liberec 1 461 minut
5. Sparta 1 379 minut
6. Třinec 1 161 minut
7. Hradec 1 110 minut
8. Litvínov 1 102 minut
9. Brno 1 089 minut
10. Olomouc 990 minut
11. Zlín 925 minut
12. Boleslav 699 minut

* Výsledkem je zprůměrované číslo odehraných minut všech mladíků za posledních šest sezon (včetně letošní rozehrané). Proto se v tabulce objevují kluby, které působí v extralize nepřetržitě od sezony 2014/2015
** Započítány jsou starty hokejistů před dovršením 22 let. Do statistiky se nepočítají brankáři.
*** údaje získané z www.hokej.cz

„Máme to nastavené, že jsou vždycky potřeba zkušenější a starší hráči, kteří mladším ukážou směr,“ přibližoval před startem sezony sportovní manažer Tomáš Vlasák. „Vzhledem k malému výběru zabudováváme docela dost mladých: Pour, Kodýtek, Kantner, Kaňák nebo Přikryl, ve kterém vidíme budoucnost a chceme mu prostor dát. Ale záleží to na něm, nemůžeme mu dávat prostor jenom proto, že je mladý.“

Matadoři jako Kracík, bek Pulpán nebo vládce bodování Gulaš skutečně zvyšují věkový průměr Plzně, v extralize najdete dva týmy (Pardubice a Vítkovice) s nižší průměrnou cifrou. Jako kritérium můžete třeba také zohledňovat počty náctiletých, kteří zasáhnou do extraligových bojů. V tomto případě se zaměřujeme na statistiku, v níž se sčítají odehrané minuty všech hokejistů (vyjma gólmanů) v zápasech před 22. narozeninami.

Proč tato čísla? Pro mladého hokejistu mají významný přínos pro jeho rozvoj.

Pár minut za zápas pro talentovaného hokejistu nemusí být úplně ku prospěchu, spíš naopak. Konkrétnější případ v létě přibližoval třeba kouč Třince a reprezentace do 20 let Václav Varaďa.

„Vezměte si, že jsme s Třincem hráli v pátek v Chomutově, kam jsme vyjížděli o den dříve. Kdybychom vzali mladého kluka jen proto, abychom ho měli v sestavě, chybí ve škole, pořádně netrénuje a ani si nezahraje,“  líčil Varaďa. „Přijedeme v sobotu nad ránem, v poledne si jdou zahrát za juniorku, aby měli vytížení a následující den si jdou zase sednout za áčko. Tohle je pro ně frustrující a kontraproduktivní, neposouvají se dál.“

Plzeň. Vítkovice. Pardubice. Tam mládí prorazí

Zpět k číslům. V rozjeté sezoně nasbírali plzeňští mladíci v součtu nejvíce odehraných minut. Největší prostor na ledě tam dostali i ve čtyřech z uplynulých pěti ročníků. A borci jako Kubalík nebo Simon díky tomu teď sbírají starty v NHL. Do ciziny se podívali i obránci Sklenička, Moravčík nebo Mozík.

Jediné prvenství Plzni vyfoukl Liberec v sezoně 2017/2018, kdy Bílé Tygry krotil jako koučující sportovní manažer Filip Pešán, jenž věřil dravcům jako Ordoš, Lakatoš, Jašek nebo Pyrochta.

Pešánovo soustavné instalování odchovanců a mladíků bylo považováno za příkladné, v součtu za necelých šest sezon ale Liberec v našem přehledu předstihnou druhé Vítkovice a třetí Pardubice.

Počty odehraných minut mladíků za sezonu 19/20.

Překvapivé? Nejspíš ano. Řada někdejších vítkovických nadějí se nenápadně proměnila v stálé hráče extraligy, viz Štencel nebo Zdráhal. Nejvyšší soutěž „přerostlo“ a opustilo ji jen pár mladíků, například Klok nebo Hrbas.

Pardubice naopak extralize ukázaly Kauta se Zadinou, po nichž byla poptávka v prvním kole draftu NHL. Letošní čísla Dynama naopak „vylepšuje“ mač proti Karlovým Varům, v nichž kvůli zdravotní kalamitě museli nasadit tým juniorů.

Mladá Boleslav. Nová Boleslav s kanonýrem Vrbatou

Na opačném konci žebříčku za sledované období naleznete Mladou Boleslav, kde se mezi sezonami 2014/2015 až 2017/18 ignoroval prakticky každý, kdo měl teprve pár let řidičák. Hledejte v tom i rukopis Františka Výborného, který důvěřoval harcovníkům.

Seriál Zvolnění

Také vás unavují rozbory, ofsajdy, fauly nebo zakázaná uvolnění? Server iDNES.cz přináší pravidelný seriál Zvolnění, ve kterém se reportéři MF DNES budou vážně i nevážně zabývat aktuálním extraligovým děním.

1. díl: S mikrofonem za hokejem končí, sbohem mé dětství

2. díl:  Jak extraliga tvoří legendy? Kdo další může jít přímo pod strop

3. díl: Kladeňák Jágr zase přeskočil Howea, Gretzky není daleko

4. díl: Ultimáta, překotná řešení. Extraliga hledá odpadlíka

5. díl: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

6. díl: Do NHL vjezd zakázán. A o extraligové hráče se nervou ani jinde

7. díl: V hlavní roli trenéři. Hádají se, mění se. A jak jsou úspěšní?

8. díl: Fair play je samozřejmostí? Nezapomínejme ho ale docenit

9. díl: Národní tým válel. Ale šmouhy na vitríně českého hokeje neubyly

10. díl: Zábranského sázka na sebe. Proč Kometa nemá lepší volbu

11. díl: Baráž v extralize začala. I když se už sestupuje přímo

12. díl: Posily, které fungují. Trefa do gólmanů, boduje Sparta i Zlín

13. díl: Jakubova cesta k černému Petrovi

14. díl: Vánoční přání extraligovým klubům do nového roku

15. díl: Proč nepřestávají v extralize překvapovat odepisovaní?

Až s loňským nástupem bývalého kanonýra z NHL Radima Vrbaty na pozici sportovního ředitele se situace změnila. V Boleslavi letos střádají minuty mladí útočníci Najman, Kousal nebo Flynn. „Chceme hledat hráče, kteří mají za cíl posouvat se. Boleslav pro ně nemá být klub, kde dokončí kariéru. Odsud se musí chtít dostat do NHL, Ruska, Švédska nebo Finska,“ líčil Vrbata. „Naším úkolem je vybírat hráče, kteří budou mít v sobě tuhle touhu.“

O trochu více za poslední roky důvěřovali mladíčkům v Olomouci a Zlíně. Pro oba moravské kluby představuje úspěšnou sezonu především pohodlná záchrana. A nejjistější cesta k ní vede přes zkušenosti a třicátníky. Čest výjimkám jako byl mladý olomoucký bek Jakub Galvas.

Kometa a Jandačova Sparta. Kde je mládí?

Často se o zapracování talentovaných hokejistů mluví v Brně, ostatně i šestnáctiletý rekordman Svozil si první trefu extraligovou trefu připsal v modrobílém dresu. Počátkem týdne si dokonce s extraligovým týmem zatrénoval teprve čtrnáctiletý Eduard Šalé.

Dlouhodobější statistika však hovoří proti Kometě.

Až na sezonu 2016/17, kdy především talentovaný Nečas a exvítkovický Štencel pomohli po půlstoletí pod Špilberk vrátit hokejový titul, se brněnští mladíci s nasbíranými minutami vždy řadili do spodní poloviny extraligy. Kometa se může pochlubit širokou základnou talentů, stálejší roli si však omladina v DRFG Areně získává sporadicky. I v aktuální sezoně je ve sledované statistice až osmá, ač má zmiňovaného Svozila nebo účastníka juniorského šampionátu Pláška.

Statistiky z předchozích extraligových sezon

Počty odehraných minut mladíků za sezonu 18/19.

Počty odehraných minut mladíků za sezonu 17/18.

Počty odehraných minut mladíků za sezonu 16/17.

Další zajímavá zjištění lze vyfiltrovat i z výsledků konkrétních ročníků. Pamatujete si vyjádření Josefa Jandače, který jako reprezentační trenér žehral na nedostatek schopných junáků nebo opakoval, že mládí není zásluha?

V sezonách 2014/15 a 2015/16, které patřily do zkoumaného vzorku, Sparta pod Jandačovým vedením patřila ve využívání mladíků do spodní poloviny tabulky. V žebříčku se do lepších čísel přehoupla po jeho odchodu, kdy borci Kalina, Černoch nebo Rousek nashromáždili desítky startů a stovky minut.

A co ostatní?

O dost níž by se bez Lukáše Doudery a Jana Myšáka v konečném zúčtování pohyboval Litvínov - ještě nedávno jedna z nejvyhlášenějších zásobáren hokejistů ze zlaté generace.

Podrobnější statistiky mladých hokejistů

Podrobné statistiky mladých hokejistů z ročníku 19/20.
Podrobné statistiky mladých hokejistů z ročníku 18/19.

Patrnou změnu lze vyčíst i v Hradci Králové, který si dřív kupoval zkušené reprezentanty a třicátníky. Od minulé sezony si místo v sestavě najdou i Chalupa s Pavlíkem, díky nimž patří Mountfieldu v současném ročníku čtvrtá příčka.

O tuzemské extralize leccos vypoví karlovarské sezony. Poslední ročníky před sestupem na jaře 2017 patřil klub s osekaným rozpočtem mezi týmy, kde se hojně využívalo služeb mladých a levných hokejistů. Po návratu do nejvyšší soutěže věří Vary o něco prověřenějším borcům a odchovancům, kteří se blíží k ideálnímu hokejovému věku.

I proto Vary trčí na posledním místě - byť je nutné připomenout, že by cifry vylepšil teenager Bednář. Brankářské minuty by však výsledky zkreslovaly.

K poslednímu mistrovskému titulu dokráčel Třinec, který v uplynulé sezoně neměl v základní části jediného mladého hokejistu, jenž by odehrál alespoň třicet utkání. I takhle vypadá současná extraliga.

Autor:

Hokejová extraliga 2021-22

Základní část skončí 8. března 2022. První čtyři týmy postoupí přímo do čtvrtfinále, celky na 5. až 12. místě sehrají předkolo. Poslední tým sestupuje, na předposlední bude čekat od 17. dubna baráž s vítězem play off 1. ligy.

Bodování

47

Peter Mueller

Kometa

46

Filip Chlapík

Sparta

42

Erik Thorell

Sparta

Góly

23

Peter Mueller

Kometa

21

Filip Chlapík

Sparta

20

Robert Říčka

Pardubice

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Třinec 38 23 4 4 7 122:80 81
2. Hr. Králové 40 22 6 3 9 129:89 81
3. Pardubice 39 18 9 4 8 130:100 76
4. Plzeň 40 17 4 6 13 125:114 65
5. Vítkovice 39 17 4 4 14 97:101 63
6. Liberec 40 17 2 7 14 101:108 62
7. Č. Budějovice 37 18 1 3 15 110:101 59
8. Kometa 40 13 8 4 15 113:116 59
9. Ml. Boleslav 38 16 3 3 16 88:99 57
10. Sparta 38 13 6 5 14 137:118 56
11. Litvínov 38 14 2 5 17 104:113 51
12. Olomouc 37 12 7 1 17 89:101 51
13. K. Vary 36 13 1 4 18 105:107 45
14. Kladno 38 6 4 7 21 94:140 33
15. Zlín 38 5 3 4 26 70:127 25
  • Nejčtenější

Hokejová nominace pro Peking: bez Gulaše a Chlapíka, vrací se Červenka

V čtyřiadvacetičlenné nominaci české hokejové reprezentace na olympijské hry figuruje Roman Červenka, vrací se i Tomáš...

Uspěl Liberec, Pardubice i oslabený Třinec, Forman sestřelil Hradec

Kvůli stoupajícím číslům nakažených v hokejové extralize se páteční program 41. kola smrskl jen na čtyři zápasy. První...

Liberec přetlačil Spartu, slaví i Kometa. Litvínov naděloval, Kladno padlo

Hlavní událostí dvaačtyřicátého kola byl návrat Ladislava Šmída do sestavy Liberce. Zkušený obránce naskočil do hry po...

Naděje na olympijský úspěch bez hráčů z NHL rostou. Kam se Češi v Číně řadí?

Ještě před pár dny živil naději, že se objeví v americké nominaci na olympiádu. „Je to příležitost, která se nemusí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pastrňák hattrickem zařídil výhru, gól slavili i Kubalík a Zohorna

Hokejový útočník David Pastrňák byl hlavní hvězdou čtvrteční výhry Bostonu 3:2 nad Philadelphií, když výsledek...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Kapitán hokejistů Brna Zaťovič si kvůli faulu na Šaldu dva zápasy nezahraje

Hokejisté extraligového Brna se musí ve dvou zápasech obejít bez kapitána Martina Zaťoviče. Zkušený útočník byl...

Zlín a Mladá Boleslav si vyměnily hráče, Claireaux a Flynn se vracejí

Den poté, co hokejový Zlín oznámil příchod ruského útočníka Pavla Makarenka, provedl další změny v kádru. Poslední tým...

Omikron řádí, hokejové plány se drolí. Otázky a odpovědi, co bude s extraligou

Zvláštní doba přináší ještě zvláštnější situace. „Jsme zdraví. Je nám to ale houby platné, protože nehrajeme,“...

Kanadský útočník Camara prodloužil v Pardubicích smlouvu o dva roky

Na různých místech ve městě i na zápasech Dynama přímo v hale byly v poslední době k vidění vzkazy pardubických...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...