Úterý 26. ledna 2021, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. ledna 2021 Zora

ZVOLNĚNÍ: Mladí vpřed! Kde dostávají prostor a kde se o tom spíš mluví

  13:22
Stanislav Svozil se týden před 17. narozeninami stal nejmladším bekem, který skóroval v samostatné extralize. Po mistrovství světa do 20 let se řeší, proč domácí soutěž na rozdíl od jiných zemí negeneruje zástupy juniorských reprezentantů. Jeden z argumentů pro kontroverzní uzavření soutěže je větší prostor pro talentované (a levnější) hokejisty.

Petr Kodýtek je jedním z plzeňských mladíků, kteří pravidelně dostávají příležitost v extralize. Mezi elitou už ve 21 letech nasbíral přes 150 startů. | foto: Petr Eret, MF DNES

Hokejové mládí je věčné téma, které se v různých formách do extraligy opakovaně vrací jako bumerang. Seriál Zvolnění nyní mapuje aktuální situaci v nejvyšší soutěži.

Kde v posledních sezonách dostávají junáci největší prostor? A kde naopak věty o zapojování dravého mladí vyznívají spíš jako bohulibé, leč nenaplněné fráze?

Schválně, tipněte si.

V jakém extraligovém klubu stráví na ledě nejvíc minut?

Chvíli budeme napínat...

Už máte tip?

Vítězem se stává...

Jednoznačně Plzeň.

Počty odehraných minut mladíků za šest sezon

1. Plzeň 3 261 minut
2. Vítkovice 2 132 minut
3. Pardubice 2 086 minut
4. Liberec 1 461 minut
5. Sparta 1 379 minut
6. Třinec 1 161 minut
7. Hradec 1 110 minut
8. Litvínov 1 102 minut
9. Brno 1 089 minut
10. Olomouc 990 minut
11. Zlín 925 minut
12. Boleslav 699 minut

* Výsledkem je zprůměrované číslo odehraných minut všech mladíků za posledních šest sezon (včetně letošní rozehrané). Proto se v tabulce objevují kluby, které působí v extralize nepřetržitě od sezony 2014/2015
** Započítány jsou starty hokejistů před dovršením 22 let. Do statistiky se nepočítají brankáři.
*** údaje získané z www.hokej.cz

„Máme to nastavené, že jsou vždycky potřeba zkušenější a starší hráči, kteří mladším ukážou směr,“ přibližoval před startem sezony sportovní manažer Tomáš Vlasák. „Vzhledem k malému výběru zabudováváme docela dost mladých: Pour, Kodýtek, Kantner, Kaňák nebo Přikryl, ve kterém vidíme budoucnost a chceme mu prostor dát. Ale záleží to na něm, nemůžeme mu dávat prostor jenom proto, že je mladý.“

Matadoři jako Kracík, bek Pulpán nebo vládce bodování Gulaš skutečně zvyšují věkový průměr Plzně, v extralize najdete dva týmy (Pardubice a Vítkovice) s nižší průměrnou cifrou. Jako kritérium můžete třeba také zohledňovat počty náctiletých, kteří zasáhnou do extraligových bojů. V tomto případě se zaměřujeme na statistiku, v níž se sčítají odehrané minuty všech hokejistů (vyjma gólmanů) v zápasech před 22. narozeninami.

Proč tato čísla? Pro mladého hokejistu mají významný přínos pro jeho rozvoj.

Pár minut za zápas pro talentovaného hokejistu nemusí být úplně ku prospěchu, spíš naopak. Konkrétnější případ v létě přibližoval třeba kouč Třince a reprezentace do 20 let Václav Varaďa.

„Vezměte si, že jsme s Třincem hráli v pátek v Chomutově, kam jsme vyjížděli o den dříve. Kdybychom vzali mladého kluka jen proto, abychom ho měli v sestavě, chybí ve škole, pořádně netrénuje a ani si nezahraje,“  líčil Varaďa. „Přijedeme v sobotu nad ránem, v poledne si jdou zahrát za juniorku, aby měli vytížení a následující den si jdou zase sednout za áčko. Tohle je pro ně frustrující a kontraproduktivní, neposouvají se dál.“

Plzeň. Vítkovice. Pardubice. Tam mládí prorazí

Zpět k číslům. V rozjeté sezoně nasbírali plzeňští mladíci v součtu nejvíce odehraných minut. Největší prostor na ledě tam dostali i ve čtyřech z uplynulých pěti ročníků. A borci jako Kubalík nebo Simon díky tomu teď sbírají starty v NHL. Do ciziny se podívali i obránci Sklenička, Moravčík nebo Mozík.

Jediné prvenství Plzni vyfoukl Liberec v sezoně 2017/2018, kdy Bílé Tygry krotil jako koučující sportovní manažer Filip Pešán, jenž věřil dravcům jako Ordoš, Lakatoš, Jašek nebo Pyrochta.

Pešánovo soustavné instalování odchovanců a mladíků bylo považováno za příkladné, v součtu za necelých šest sezon ale Liberec v našem přehledu předstihnou druhé Vítkovice a třetí Pardubice.

Počty odehraných minut mladíků za sezonu 19/20.

Počty odehraných minut mladíků za sezonu 19/20.

Překvapivé? Nejspíš ano. Řada někdejších vítkovických nadějí se nenápadně proměnila v stálé hráče extraligy, viz Štencel nebo Zdráhal. Nejvyšší soutěž „přerostlo“ a opustilo ji jen pár mladíků, například Klok nebo Hrbas.

Pardubice naopak extralize ukázaly Kauta se Zadinou, po nichž byla poptávka v prvním kole draftu NHL. Letošní čísla Dynama naopak „vylepšuje“ mač proti Karlovým Varům, v nichž kvůli zdravotní kalamitě museli nasadit tým juniorů.

Mladá Boleslav. Nová Boleslav s kanonýrem Vrbatou

Na opačném konci žebříčku za sledované období naleznete Mladou Boleslav, kde se mezi sezonami 2014/2015 až 2017/18 ignoroval prakticky každý, kdo měl teprve pár let řidičák. Hledejte v tom i rukopis Františka Výborného, který důvěřoval harcovníkům.

Seriál Zvolnění

Také vás unavují rozbory, ofsajdy, fauly nebo zakázaná uvolnění? Server iDNES.cz přináší pravidelný seriál Zvolnění, ve kterém se reportéři MF DNES budou vážně i nevážně zabývat aktuálním extraligovým děním.

1. díl: S mikrofonem za hokejem končí, sbohem mé dětství

2. díl:  Jak extraliga tvoří legendy? Kdo další může jít přímo pod strop

3. díl: Kladeňák Jágr zase přeskočil Howea, Gretzky není daleko

4. díl: Ultimáta, překotná řešení. Extraliga hledá odpadlíka

5. díl: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

6. díl: Do NHL vjezd zakázán. A o extraligové hráče se nervou ani jinde

7. díl: V hlavní roli trenéři. Hádají se, mění se. A jak jsou úspěšní?

8. díl: Fair play je samozřejmostí? Nezapomínejme ho ale docenit

9. díl: Národní tým válel. Ale šmouhy na vitríně českého hokeje neubyly

10. díl: Zábranského sázka na sebe. Proč Kometa nemá lepší volbu

11. díl: Baráž v extralize začala. I když se už sestupuje přímo

12. díl: Posily, které fungují. Trefa do gólmanů, boduje Sparta i Zlín

13. díl: Jakubova cesta k černému Petrovi

14. díl: Vánoční přání extraligovým klubům do nového roku

15. díl: Proč nepřestávají v extralize překvapovat odepisovaní?

Až s loňským nástupem bývalého kanonýra z NHL Radima Vrbaty na pozici sportovního ředitele se situace změnila. V Boleslavi letos střádají minuty mladí útočníci Najman, Kousal nebo Flynn. „Chceme hledat hráče, kteří mají za cíl posouvat se. Boleslav pro ně nemá být klub, kde dokončí kariéru. Odsud se musí chtít dostat do NHL, Ruska, Švédska nebo Finska,“ líčil Vrbata. „Naším úkolem je vybírat hráče, kteří budou mít v sobě tuhle touhu.“

O trochu více za poslední roky důvěřovali mladíčkům v Olomouci a Zlíně. Pro oba moravské kluby představuje úspěšnou sezonu především pohodlná záchrana. A nejjistější cesta k ní vede přes zkušenosti a třicátníky. Čest výjimkám jako byl mladý olomoucký bek Jakub Galvas.

Kometa a Jandačova Sparta. Kde je mládí?

Často se o zapracování talentovaných hokejistů mluví v Brně, ostatně i šestnáctiletý rekordman Svozil si první trefu extraligovou trefu připsal v modrobílém dresu. Počátkem týdne si dokonce s extraligovým týmem zatrénoval teprve čtrnáctiletý Eduard Šalé.

Dlouhodobější statistika však hovoří proti Kometě.

Až na sezonu 2016/17, kdy především talentovaný Nečas a exvítkovický Štencel pomohli po půlstoletí pod Špilberk vrátit hokejový titul, se brněnští mladíci s nasbíranými minutami vždy řadili do spodní poloviny extraligy. Kometa se může pochlubit širokou základnou talentů, stálejší roli si však omladina v DRFG Areně získává sporadicky. I v aktuální sezoně je ve sledované statistice až osmá, ač má zmiňovaného Svozila nebo účastníka juniorského šampionátu Pláška.

Statistiky z předchozích extraligových sezon

Počty odehraných minut mladíků za sezonu 18/19.

Počty odehraných minut mladíků za sezonu 18/19.

Počty odehraných minut mladíků za sezonu 17/18.

Počty odehraných minut mladíků za sezonu 17/18.

Počty odehraných minut mladíků za sezonu 16/17.

Počty odehraných minut mladíků za sezonu 16/17.

Další zajímavá zjištění lze vyfiltrovat i z výsledků konkrétních ročníků. Pamatujete si vyjádření Josefa Jandače, který jako reprezentační trenér žehral na nedostatek schopných junáků nebo opakoval, že mládí není zásluha?

V sezonách 2014/15 a 2015/16, které patřily do zkoumaného vzorku, Sparta pod Jandačovým vedením patřila ve využívání mladíků do spodní poloviny tabulky. V žebříčku se do lepších čísel přehoupla po jeho odchodu, kdy borci Kalina, Černoch nebo Rousek nashromáždili desítky startů a stovky minut.

A co ostatní?

O dost níž by se bez Lukáše Doudery a Jana Myšáka v konečném zúčtování pohyboval Litvínov - ještě nedávno jedna z nejvyhlášenějších zásobáren hokejistů ze zlaté generace.

Podrobnější statistiky mladých hokejistů

Patrnou změnu lze vyčíst i v Hradci Králové, který si dřív kupoval zkušené reprezentanty a třicátníky. Od minulé sezony si místo v sestavě najdou i Chalupa s Pavlíkem, díky nimž patří Mountfieldu v současném ročníku čtvrtá příčka.

O tuzemské extralize leccos vypoví karlovarské sezony. Poslední ročníky před sestupem na jaře 2017 patřil klub s osekaným rozpočtem mezi týmy, kde se hojně využívalo služeb mladých a levných hokejistů. Po návratu do nejvyšší soutěže věří Vary o něco prověřenějším borcům a odchovancům, kteří se blíží k ideálnímu hokejovému věku.

I proto Vary trčí na posledním místě - byť je nutné připomenout, že by cifry vylepšil teenager Bednář. Brankářské minuty by však výsledky zkreslovaly.

K poslednímu mistrovskému titulu dokráčel Třinec, který v uplynulé sezoně neměl v základní části jediného mladého hokejistu, jenž by odehrál alespoň třicet utkání. I takhle vypadá současná extraliga.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 by se mělo uskutečnit od 21. května do 6. června v Bělorusku a Lotyšsku. Stále se však čeká na potvrzení, zda se bude skutečně hrát v politicky nestabilním Bělorusku. Program MS 2021 zatím nebyl zveřejněn. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 bude obhajovat Finsko.

Bodování

48

Martin Růžička 27

Třinec

43

Milan Gulaš

Plzeň

39

Michal Řepík

Sparta

Góly

25

Matěj Stránský

Třinec

20

Michal Řepík

Sparta

18

David Šťastný

Boleslav

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Sparta 37 22 2 5 8 139:84 75
2. Třinec 35 19 4 5 7 124:93 70
3. Ml. Boleslav 36 17 5 6 8 116:86 67
4. Plzeň 36 17 4 6 9 118:92 65
5. Liberec 36 17 5 4 10 108:83 65
6. Hr. Králové 36 18 3 2 13 102:85 62
7. Pardubice 36 15 5 3 13 98:102 58
8. K. Vary 35 14 5 2 14 101:113 54
9. Kometa 35 12 5 4 14 94:98 50
10. Litvínov 35 9 7 3 16 83:98 44
11. Vítkovice 35 10 4 5 16 78:98 43
12. Olomouc 36 10 3 4 19 70:106 40
13. Zlín 36 8 3 3 22 74:115 33
14. Č. Budějovice 36 4 3 6 23 91:143 24
  • Nejčtenější

Povyk okolo Voráčka. Nařkl Růžičku, vyjel na reportéra, v týmu čelí tlaku

Premium Hokejista Jakub Voráček má za sebou teprve dva zápasy nevšední sezony. Posbíral v nich dvě asistence. S Philadelphia...

Voráčkův vulgární výpad zahýbal NHL. Fanoušci tleskají, experti tápou

Klidně seděl v tiskové místnosti, čepici měl ledabyle naraženou na hlavě kšiltem dozadu, jak bývá zvykem, a odpovídal...

Bělorusko přišlo o hokejový šampionát. Kvůli obavám o bezpečnost

Rada Mezinárodní hokejové federace v pondělí oficiálně odebrala Bělorusku pořadatelství mistrovství světa 2021. Člen...

POHLED: Škoda sešlápla brzdu. Probere tím hokejové bafuňáře?

Její auta tradičně stojí v rozích zimáků, zelené logo s okřídleným šípem nepřehlédnutelně září uprostřed ledu a řada...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec otočil divoký zápas. Sparta zvládla šlágr, Kometa přemohla Pardubice

Jeden šlágr, souboj zklamaných i duel o pohodu. V 39. kole hokejové extraligy je několik hádanek, které rozluští...

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  • Další z rubriky

Třinečtí hokejisté posilují útok. Z Finska přichází Špaček

Třiadvacetiletý útočník Michael Špaček posílil hokejisty Třince. Do extraligy se vrací po šesti letech, kdy hrál...

Mazanec poprvé v sezoně vynuloval soupeře. Konečně jsem měl i štěstí

Na konci předposlední minuty zápasu se před brankářem hradeckého Mountfieldu objevil s pukem na hokejce nikým...

Hokejová Sparta potvrdila Sobotkovo setrvání do konce sezony

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude hrát v pražské Spartě až do konce probíhající sezony. Dohodu s třiatřicetiletým...

Přestřelka na divokém východě, nervy z oceli. Šílenost, nevěřili Třinečtí

Šílený zápas. Takto utkání hokejových Ocelářů Třinec a Českých Budějovic hodnotil třinecký útočník Matěj Stránský....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta

Václav Kopta se v době šíření koronaviru stal řidičem autobusu v pražské MHD. Herec tvrdí, že si tím splnil dávný...