Úterý 21. ledna 2020, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

ZVOLNĚNÍ: Mladí vpřed! Kde dostávají prostor a kde se o tom spíš mluví

Petr Kodýtek je jedním z plzeňských mladíků, kteří pravidelně dostávají příležitost v extralize. Mezi elitou už ve 21 letech nasbíral přes 150 startů. | foto: Petr Eret, MF DNES

14 2020
Stanislav Svozil se týden před 17. narozeninami stal nejmladším bekem, který skóroval v samostatné extralize. Po mistrovství světa do 20 let se řeší, proč domácí soutěž na rozdíl od jiných zemí negeneruje zástupy juniorských reprezentantů. Jeden z argumentů pro kontroverzní uzavření soutěže je větší prostor pro talentované (a levnější) hokejisty.

Hokejové mládí je věčné téma, které se v různých formách do extraligy opakovaně vrací jako bumerang. Seriál Zvolnění nyní mapuje aktuální situaci v nejvyšší soutěži.

Kde v posledních sezonách dostávají junáci největší prostor? A kde naopak věty o zapojování dravého mladí vyznívají spíš jako bohulibé, leč nenaplněné fráze?

Schválně, tipněte si.

V jakém extraligovém klubu stráví na ledě nejvíc minut?

Chvíli budeme napínat...

Už máte tip?

Vítězem se stává...

Jednoznačně Plzeň.

Počty odehraných minut mladíků za šest sezon

1. Plzeň 3 261 minut
2. Vítkovice 2 132 minut
3. Pardubice 2 086 minut
4. Liberec 1 461 minut
5. Sparta 1 379 minut
6. Třinec 1 161 minut
7. Hradec 1 110 minut
8. Litvínov 1 102 minut
9. Brno 1 089 minut
10. Olomouc 990 minut
11. Zlín 925 minut
12. Boleslav 699 minut

* Výsledkem je zprůměrované číslo odehraných minut všech mladíků za posledních šest sezon (včetně letošní rozehrané). Proto se v tabulce objevují kluby, které působí v extralize nepřetržitě od sezony 2014/2015
** Započítány jsou starty hokejistů před dovršením 22 let. Do statistiky se nepočítají brankáři.
*** údaje získané z www.hokej.cz

„Máme to nastavené, že jsou vždycky potřeba zkušenější a starší hráči, kteří mladším ukážou směr,“ přibližoval před startem sezony sportovní manažer Tomáš Vlasák. „Vzhledem k malému výběru zabudováváme docela dost mladých: Pour, Kodýtek, Kantner, Kaňák nebo Přikryl, ve kterém vidíme budoucnost a chceme mu prostor dát. Ale záleží to na něm, nemůžeme mu dávat prostor jenom proto, že je mladý.“

Matadoři jako Kracík, bek Pulpán nebo vládce bodování Gulaš skutečně zvyšují věkový průměr Plzně, v extralize najdete dva týmy (Pardubice a Vítkovice) s nižší průměrnou cifrou. Jako kritérium můžete třeba také zohledňovat počty náctiletých, kteří zasáhnou do extraligových bojů. V tomto případě se zaměřujeme na statistiku, v níž se sčítají odehrané minuty všech hokejistů (vyjma gólmanů) v zápasech před 22. narozeninami.

Proč tato čísla? Pro mladého hokejistu mají významný přínos pro jeho rozvoj.

Pár minut za zápas pro talentovaného hokejistu nemusí být úplně ku prospěchu, spíš naopak. Konkrétnější případ v létě přibližoval třeba kouč Třince a reprezentace do 20 let Václav Varaďa.

„Vezměte si, že jsme s Třincem hráli v pátek v Chomutově, kam jsme vyjížděli o den dříve. Kdybychom vzali mladého kluka jen proto, abychom ho měli v sestavě, chybí ve škole, pořádně netrénuje a ani si nezahraje,“  líčil Varaďa. „Přijedeme v sobotu nad ránem, v poledne si jdou zahrát za juniorku, aby měli vytížení a následující den si jdou zase sednout za áčko. Tohle je pro ně frustrující a kontraproduktivní, neposouvají se dál.“

Plzeň. Vítkovice. Pardubice. Tam mládí prorazí

Zpět k číslům. V rozjeté sezoně nasbírali plzeňští mladíci v součtu nejvíce odehraných minut. Největší prostor na ledě tam dostali i ve čtyřech z uplynulých pěti ročníků. A borci jako Kubalík nebo Simon díky tomu teď sbírají starty v NHL. Do ciziny se podívali i obránci Sklenička, Moravčík nebo Mozík.

Jediné prvenství Plzni vyfoukl Liberec v sezoně 2017/2018, kdy Bílé Tygry krotil jako koučující sportovní manažer Filip Pešán, jenž věřil dravcům jako Ordoš, Lakatoš, Jašek nebo Pyrochta.

Pešánovo soustavné instalování odchovanců a mladíků bylo považováno za příkladné, v součtu za necelých šest sezon ale Liberec v našem přehledu předstihnou druhé Vítkovice a třetí Pardubice.

Počty odehraných minut mladíků za sezonu 19/20.

Počty odehraných minut mladíků za sezonu 19/20.

Překvapivé? Nejspíš ano. Řada někdejších vítkovických nadějí se nenápadně proměnila v stálé hráče extraligy, viz Štencel nebo Zdráhal. Nejvyšší soutěž „přerostlo“ a opustilo ji jen pár mladíků, například Klok nebo Hrbas.

Pardubice naopak extralize ukázaly Kauta se Zadinou, po nichž byla poptávka v prvním kole draftu NHL. Letošní čísla Dynama naopak „vylepšuje“ mač proti Karlovým Varům, v nichž kvůli zdravotní kalamitě museli nasadit tým juniorů.

Mladá Boleslav. Nová Boleslav s kanonýrem Vrbatou

Na opačném konci žebříčku za sledované období naleznete Mladou Boleslav, kde se mezi sezonami 2014/2015 až 2017/18 ignoroval prakticky každý, kdo měl teprve pár let řidičák. Hledejte v tom i rukopis Františka Výborného, který důvěřoval harcovníkům.

Seriál Zvolnění

Také vás unavují rozbory, ofsajdy, fauly nebo zakázaná uvolnění? Server iDNES.cz přináší pravidelný seriál Zvolnění, ve kterém se reportéři MF DNES budou vážně i nevážně zabývat aktuálním extraligovým děním.

1. díl: S mikrofonem za hokejem končí, sbohem mé dětství

2. díl:  Jak extraliga tvoří legendy? Kdo další může jít přímo pod strop

3. díl: Kladeňák Jágr zase přeskočil Howea, Gretzky není daleko

4. díl: Ultimáta, překotná řešení. Extraliga hledá odpadlíka

5. díl: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

6. díl: Do NHL vjezd zakázán. A o extraligové hráče se nervou ani jinde

7. díl: V hlavní roli trenéři. Hádají se, mění se. A jak jsou úspěšní?

8. díl: Fair play je samozřejmostí? Nezapomínejme ho ale docenit

9. díl: Národní tým válel. Ale šmouhy na vitríně českého hokeje neubyly

10. díl: Zábranského sázka na sebe. Proč Kometa nemá lepší volbu

11. díl: Baráž v extralize začala. I když se už sestupuje přímo

12. díl: Posily, které fungují. Trefa do gólmanů, boduje Sparta i Zlín

13. díl: Jakubova cesta k černému Petrovi

14. díl: Vánoční přání extraligovým klubům do nového roku

15. díl: Proč nepřestávají v extralize překvapovat odepisovaní?

Až s loňským nástupem bývalého kanonýra z NHL Radima Vrbaty na pozici sportovního ředitele se situace změnila. V Boleslavi letos střádají minuty mladí útočníci Najman, Kousal nebo Flynn. „Chceme hledat hráče, kteří mají za cíl posouvat se. Boleslav pro ně nemá být klub, kde dokončí kariéru. Odsud se musí chtít dostat do NHL, Ruska, Švédska nebo Finska,“ líčil Vrbata. „Naším úkolem je vybírat hráče, kteří budou mít v sobě tuhle touhu.“

O trochu více za poslední roky důvěřovali mladíčkům v Olomouci a Zlíně. Pro oba moravské kluby představuje úspěšnou sezonu především pohodlná záchrana. A nejjistější cesta k ní vede přes zkušenosti a třicátníky. Čest výjimkám jako byl mladý olomoucký bek Jakub Galvas.

Kometa a Jandačova Sparta. Kde je mládí?

Často se o zapracování talentovaných hokejistů mluví v Brně, ostatně i šestnáctiletý rekordman Svozil si první trefu extraligovou trefu připsal v modrobílém dresu. Počátkem týdne si dokonce s extraligovým týmem zatrénoval teprve čtrnáctiletý Eduard Šalé.

Dlouhodobější statistika však hovoří proti Kometě.

Až na sezonu 2016/17, kdy především talentovaný Nečas a exvítkovický Štencel pomohli po půlstoletí pod Špilberk vrátit hokejový titul, se brněnští mladíci s nasbíranými minutami vždy řadili do spodní poloviny extraligy. Kometa se může pochlubit širokou základnou talentů, stálejší roli si však omladina v DRFG Areně získává sporadicky. I v aktuální sezoně je ve sledované statistice až osmá, ač má zmiňovaného Svozila nebo účastníka juniorského šampionátu Pláška.

Statistiky z předchozích extraligových sezon

Počty odehraných minut mladíků za sezonu 18/19.

Počty odehraných minut mladíků za sezonu 18/19.

Počty odehraných minut mladíků za sezonu 17/18.

Počty odehraných minut mladíků za sezonu 17/18.

Počty odehraných minut mladíků za sezonu 16/17.

Počty odehraných minut mladíků za sezonu 16/17.

Další zajímavá zjištění lze vyfiltrovat i z výsledků konkrétních ročníků. Pamatujete si vyjádření Josefa Jandače, který jako reprezentační trenér žehral na nedostatek schopných junáků nebo opakoval, že mládí není zásluha?

V sezonách 2014/15 a 2015/16, které patřily do zkoumaného vzorku, Sparta pod Jandačovým vedením patřila ve využívání mladíků do spodní poloviny tabulky. V žebříčku se do lepších čísel přehoupla po jeho odchodu, kdy borci Kalina, Černoch nebo Rousek nashromáždili desítky startů a stovky minut.

A co ostatní?

O dost níž by se bez Lukáše Doudery a Jana Myšáka v konečném zúčtování pohyboval Litvínov - ještě nedávno jedna z nejvyhlášenějších zásobáren hokejistů ze zlaté generace.

Podrobnější statistiky mladých hokejistů

Patrnou změnu lze vyčíst i v Hradci Králové, který si dřív kupoval zkušené reprezentanty a třicátníky. Od minulé sezony si místo v sestavě najdou i Chalupa s Pavlíkem, díky nimž patří Mountfieldu v současném ročníku čtvrtá příčka.

O tuzemské extralize leccos vypoví karlovarské sezony. Poslední ročníky před sestupem na jaře 2017 patřil klub s osekaným rozpočtem mezi týmy, kde se hojně využívalo služeb mladých a levných hokejistů. Po návratu do nejvyšší soutěže věří Vary o něco prověřenějším borcům a odchovancům, kteří se blíží k ideálnímu hokejovému věku.

I proto Vary trčí na posledním místě - byť je nutné připomenout, že by cifry vylepšil teenager Bednář. Brankářské minuty by však výsledky zkreslovaly.

K poslednímu mistrovskému titulu dokráčel Třinec, který v uplynulé sezoně neměl v základní části jediného mladého hokejistu, jenž by odehrál alespoň třicet utkání. I takhle vypadá současná extraliga.

Jak se sází v Tipsportu:

Kladno

Remíza

Litvínov

Tikety na utkání:

Ticket 12ivanivan11 (5 inspirací)

Vklad: 1 100 Kč

Kurz: 7,35

Výhra: 8 082,25 Kč

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Autor:

Bodování

62

Milan Gulaš

Plzeň

39

Martin Zaťovič

Kometa

39

Libor Hudáček

Liberec

Góly

31

Milan Gulaš

Plzeň

23

Martin Zaťovič

Kometa

18

Libor Hudáček

Liberec

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Liberec 36 22 4 1 9 125:88 75
2. Sparta 39 17 11 1 10 133:103 74
3. Plzeň 37 20 2 6 9 123:99 70
4. Ml. Boleslav 37 17 5 5 10 113:90 66
5. Třinec 36 18 3 4 11 116:93 64
6. Kometa 38 17 3 5 13 113:113 62
7. K. Vary 38 14 6 3 15 125:108 57
8. Zlín 38 15 3 3 17 118:111 54
9. Hr. Králové 37 14 4 4 15 92:90 54
10. Olomouc 39 12 5 5 17 88:105 51
11. Kladno 38 13 3 5 17 97:122 50
12. Vítkovice 37 8 6 4 19 91:131 40
13. Litvínov 37 9 2 5 21 98:131 36
14. Pardubice 39 8 2 8 21 84:132 36
  • Nejčtenější

Liberec zesměšnil Plzeň a je první. Kladno udolalo Kometu, Litvínov tápe

Hokejisté Liberce se vrátili do čela extraligy. Ve 37. kole totiž jednoznačně přejeli třetí Plzeň 7:1. Už v sobotu je...

Jágrův gól nestačil, Sparta přetlačila Pardubice. Slaví i Kometa a Třinec

Loňští finalisté se v neděli v rámci 38. kola extraligy znovu utkali, vítězně z duelu odešel Třinec díky výhře 4:3 nad...

Jágr je neskutečný. Bude hrát do padesáti, tvrdí někdejší hokejisté

Svým výkonem uhranul zaplněnou O2 arénu, v téměř 48 letech řídil výhru svého Kladna nad Spartou 8:4 dvěma góly a...

Zbývá pouze Jágr. Ovečkin už je druhý mezi evropskými střelci v NHL

Rus Alexandr Ovečkin byl jednou z hlavních postav hokejového Washingtonu v utkání proti Carolině. Prvním gólem se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další velký třesk v Pardubicích. Hokejový klub povede Ondřej Heřman

Vedení hokejového klubu Dynamo Pardubice se rozhodlo před závěrem soutěže totálně změnit obsazení manažerských postů....

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Další šťastný den Sparty, z bídy dva body. Bojovali jsme, chválil Pech

Rozhodující akce dokonale odrážela průběh celého zápasu. Pardubice se vydaly v prodloužení do přečíslení, jenže šanci...

Skvělý Jágr musel snášet pískot z boleslavských tribun

Kousek od své branky sebral puk a projel s ním až do útočného pásma. Předvedl při tom pěknou fintu a vzápětí akci...

Moravčík odchází do Litvínova. Plzeň doplní slovenský bek Jánošík

Michal Moravčík odchází v rámci hokejové extraligy z Plzně do Litvínova, který výměnou za reprezentačního beka uvolnil...

Kouč Hlinka bez reklam. Na dresech se objeví i další hokejové legendy

Na konci ledna to bude sedmdesát let, co se narodil Ivan Hlinka, jedna z největších osobností českého hokeje a trenér...

Najdete na iDNES.cz