Neděle 13. června 2021, svátek má Antonín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 13. června 2021 Antonín

„Práskání“ klubů za draho. Zabráníme častým podnětům, slibuje si šéf extraligy

  12:56
Podněty na disciplinární komisi hokejové extraligy se staly oblíbeným prostředkem klubů k dosažení cílů. Odstavit klíčového protihráče, znervóznět rivala. Jednoduše jej vyšachovat. Od příští sezony bude „práskání“ a vzájemné osočování dražší než kdy jindy a týmy si rozmyslí, zda se jim to vyplatí. Samy si to odhlasovaly v anketě Českého hokeje a nejvyšší domácí soutěže.

Šéf hokejové extraligy Josef Řezníček. | foto: ČTK

Raději než aby se extraligové kluby dohadovaly nad přestupy, podáváním podnětů k disciplinárce a měsíce diskutovaly o změnách v pravidlech, přišlo vedení českého hokeje s nápady samo. A hodlá v tom pokračovat.

Od příští sezony proto uvidíme dřívější a především oficiální odhalení přestupů a nových tváří v klubech. Kluby budou za draho podávat podněty k disciplinární komisi. A od dalšího roku nejspíš samy zavedou rozšíření trenérské výzvy o možnost přezkoumání ofsajdu po dosažení branky, na které je nutné se nejprve technologicky i finančně připravit, aby nedopadly jako fotbal při zavádění systému VAR fungující jen na vybraných stadionech.

„Máme největší přehled o nedostatcích, nešvarech a slabostech systému. Přinášíme návrhy, ale i kluby mohou poukazovat na záležitosti, co se jim nelíbí. Zpracujeme je do ankety a připravíme změny,“ říká šéf extraligy Josef Řezníček.

Odradí navýšení poplatku na 15 tisíc za třetí a další podněty k disciplinárce některé kluby od jejich podávání?
Kluby se velmi výjimečně ozývaly. Když se cítily ublížené, nebo měly dojem, že se proti nim nepíská tolik faulů. Stalo se to jednou nebo dvakrát. Ale je to velmi zatěžující agenda, když se hraje i druhý den. Zvlášť v play off, kde nervy tečou. Navýšení na tak vysokou částku má zamezit zasílání deseti podnětů. Každý se totiž musí vyřešit, zprocesovat, ohodnotit a předseda komise musí rozhodnout. Vzhledem k časové tísni a neprofesionalizaci aparátu je zatěžující. Proto jsme tu věc navrhli a dává logiku.

Už je to kolorit, že na sebe kluby žalují. Stane se po této změně podávání podnětů prostředkem pro bohatší extraligové kluby?
To není o movitých a chudších klubech. Napříč extraligou není nějaký notorický stěžovatel. Případy se stávají, dojde i na potrestání a na veřejnosti to pak vypadá špatně. Jsou kluby, které přijdou do série nebo utkání a řeknou si: Hele, nic na sebe podávat nebudeme, ať to rozhodnou rozhodčí a my na ledě. Nejvíce kluby poukazují na simulování a to se za poslední čtyři sezony osvědčilo.

Ale v poslední době se podnětů objevovalo víc.
Některé kluby v emocích a na základě vývoje utkání i dlouhodobé rivality na sebe mohou žalovat a udělat tlak. Podněty musí být podané do jedenácti hodin. Stává se, že za pět jedenáct nám přijdou dva od jednoho klubu.

Kromě jiného si týmy schválily i brzké oznamování hráčských transferů. Pomůže zveřejňování přestupů současné situaci?
Jsem přesvědčený, že napomůže poupravit mediální obrázek o tom, že se tady něco nesmí podle přestupního řádu, ale všude v novinách se o transferech stejně píše, dělají se za tím otazníky a bubliny, jestli je to pravda. Lidi to zajímá, ale zajímá to i partnery, zda jejich manažer udržel hráče. Bude to i tlak na hráče. Pokud oznámí, že jde do jiného klubu, tak se bude muset ke zbytku sezony postavit tak, aby nevypadal trapně. Je to příkladná otevřenost.

Nezmizí z extraligy jakési kouzlo pro fanoušky, které spekulace o přestupech přinášely?
Myslím si, že se rozvinou debaty nad přestupem hráčů, co půjdou hrát jinam. Budou pod drobnohledem vlastních fanoušků i hostujících, kam následně přestupuje.

Generální manažer Hradce Králové Aleš Kmoníček vyjádřil obavu, že oficiální zveřejňování smluv v dřívějším čase vyostří vztahy mezi kluby, manažery i hráči.
Může to tak být, ale ty jsou vyhrocené už dnes. Z 95 % stejně o přestupech dopředu podle mě ví. Když si hráče pozvou na jednání o smlouvě a on jim řekne, že nejde, už tuší. Někde bokem se dozví, že má podepsáno jinde. Třeba ještě neví kde, ale vědí, že už v jejich klubu nebude. Manažeři jsou v čilé komunikaci s agenty, přes různé informátory si všechno dají dohromady. Přinese to nové zkušenosti...

Už žádná tajemství. Extraliga oznámí přestupy dříve. Vyostří to vztahy, říká manažer

Jaké?
O hráčově přestupu se teď spekuluje a hraje proti svému novému týmu. Odstoupí raději ze hry, jen aby se vyhnul střetu s budoucím zaměstnavatelem, nebo hraje špatně. Je to v takové anonymitě, tohle si na konci sezony spojí jen typičtí fanoušci vidící různé spekulace. Teď to bude úplně otevřené. Hráč se s novým klubem potká v play off, baráži nebo i finále extraligy. Za stávající klub ze sebe musí vydat všechno podle sportovní etiky a cti, aby ho divák nesepsul.

Fotbal přistupuje k hráčům s budoucími smlouvami v jiných klubech velmi svérázně. Hráči jsou přeřazováni do B týmu, odstaveni od mužstva nebo sedí na tribuně. Dočká se něčeho podobného i hokej?
Nemyslím si to. Smlouvy jsou předem dané. Ví se, kdo může být přeřazený do nižší soutěže a kdo ne. Očekávejme, že klub hokejistu s novým kontraktem například už v lednu raději vymění. A klidně do jeho nového týmu.

Je napravení stavu okolo zveřejňování přestupů krokem k postupnému informování o platech hráčů?
Naše společnost je nějakým způsobem nastavená, manažeři si smlouvy chrání a já si nemyslím, že v dohledné době dojde ke zveřejňování výše i délky kontraktů. Ať je to hodně, nebo málo. Mají totiž přeplacené i podhodnocené hráče. To je prostě know how klubů. Pracují tak, aby ekonomicky vždycky vyšly. Když neberu covid, což je průšvih, za poslední roky je extraliga díky licenčnímu řádu, hodnocení a předkládání uzávěrek konzervativní, bezpečná a není předlužená.

A mluvíte o tom s kluby?
Bavíme se. Když je možnost, zveřejňování platů s nimi probíráme. Je velice těžké otevírat na plénu klubů takové otázky. Proto je lepší udělat anketu, aby nám to podaly písemně, a my to připravíme. Na plénu bývá diskuse, do níž se zapojují lidé z různých klubů, kteří se mění a neznají historii schůzí a vývoje. Je pak těžké dostat sofistikovaný nebo jednotný názor. Je potřeba ty otázky otevírat už proto, že musíme posouvat úroveň extraligy a sjednocovat ji, aby měl produkt vyšší marketingovou hodnotu pro partnery.

Gulaš je zase doma, mistr světa Němec se upsal Zlínu. Co další extraligové přesuny?

Milan Gulaš

Překvapilo vás, že kluby shodily ze stolu návrh na profesionalizaci panelu disciplinární komise?
Zasahuje to do financí klubů. Udělali jsme hrubý nástřel rozpočtu, aby kluby měly přehled o nákladnosti profesionalizace disciplinárky. Jde to do statisíců, což by se promítlo do extraligového startovného.

Jaké byly reakce?
Vesměs negativní, ale nesbírali jsme odůvodnění. Představili jsme plusy a mínusy, a co by zavedení profesionálů obnášelo. Znamenalo by to najmout takové specialisty, co by sedm zápasů sledovali živě a vytahovali by zákroky neslučující se s disciplinou, které by spadaly do kategorie dodatečného disciplinárního potrestání. Potřebovali by střihací nástroje, a tak by se muselo servisovat všech 364 utkání extraligy. Náklady by byly vysoké a kluby to odmítly.

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 se hraje od 21. května do 6. června v Lotyšsku. Spolupořadatelem mělo být i Bělorusko, ale z bezpečnostních důvodů bylo vyškrtnuto. Program MS 2021 začal českým hokejistům zápasem proti Rusku. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 obhajuje Finsko.

Sparta
4:0
Olomouc
Mladá Boleslav
4:0
Pardubice
Sparta
3:4
Liberec
Třinec
4:1
Liberec
Třinec
4:3
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Kometa
Liberec
4:0
Hradec Králové

Předkolo

Plzeň
0:3
Olomouc
Hradec Králové
3:0
Litvínov
Pardubice
3:1
Karlovy Vary
Vítkovice
2:3
Kometa Brno

Bodování

65

Peter Mueller

Kometa

63

Martin Růžička 27

Třinec

57

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

33

Matěj Stránský

Třinec

30

Peter Mueller

Kometa

26

David Šťastný

Boleslav

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Sparta 52 32 3 6 11 194:116 108
2. Třinec 52 31 4 5 12 187:130 106
3. Ml. Boleslav 52 26 6 7 13 167:126 97
4. Liberec 52 24 8 5 15 152:118 93
5. Plzeň 52 24 6 7 15 170:128 91
6. Hr. Králové 52 26 4 3 19 144:127 89
7. Pardubice 52 21 7 4 20 141:146 81
8. Vítkovice 52 20 4 6 22 130:142 74
9. Kometa 52 19 5 6 22 144:152 73
10. K. Vary 52 17 8 6 21 145:176 73
11. Litvínov 52 17 8 5 22 133:146 72
12. Olomouc 52 14 6 5 27 105:156 59
13. Zlín 52 11 3 4 34 108:178 43
14. Č. Budějovice 52 6 4 7 35 128:207 33
  • Nejčtenější

Po pěti letech mistři, Kanadě se povedla odveta. Finové titul neobhájili

Titul hokejových mistrů světa patří znovu po pěti letech Kanadě. Zámořští hokejisté porazili obhájce z Finska v...

Konec bostonské party. Sežene Krejčí práci v NHL, nebo se vrátí?

Je to už 17 let, co spojil hokejovou kariéru s Bostonem. David Krejčí (35) se postupně stal výraznou postavou týmu,...

KOMENTÁŘ: Pešán opět selhal. Bída byla, je a bude. Nedělejme si naděje

Premium Kdy jindy, když ne letos? Národní tým měl dosáhnout na medaili z mistrovství světa, na které se nedostaly stovky...

Finsko - Německo 2:1. Obhájci hokejového zlata jsou opět ve finále

Podceňovaní, s minimem posil z NHL, přesto opět krůček od zlata. Hokejisté Finska, úřadující světoví šampioni z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Od ostudy až do finále MS. Kanadští hokejisté zlomili v derby Američany

Hokejisté Kanady postoupili do finále mistrovství světa v hokeji. V odpoledním prvním semifinálovém klání a zároveň...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...

  • Další z rubriky

Návrat veterána. Vondrka je po 18 letech zpátky v Českých Budějovicích

Michal Vondrka se po 18 letech vrací do Českých Budějovic. Devětatřicetiletý hokejový útočník naposledy působil v...

Liberec posílí čerství slovenští šampioni Ivan a Melancon

Liberecké hokejisty posílí slovenský reprezentační obránce Michal Ivan a kanadský bek T. J. Melancon. Oba přicházejí ze...

Gulaš nám to sám nevyhraje. Mou rolí je sladit tým, říká budějovický kouč Modrý

Rozdal první rozhovory, představil se hráčům v kabině a vrhl se do práce. Hlavní trenér, padesátiletý Jaroslav Modrý,...

Klepiš: Chci pomoct Liberci, aby udělal poslední krůček k poháru

Má doma zlato z mistrovství světa, získal po dvou titulech v extralize i v KHL, zahrál si NHL. Nejvyšší ambice má...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Datově neomezený tarif nebyl nikdy tak levný. Co na to konkurence?

Datově neomezené tarify mají v nabídce všichni tuzemští mobilní operátoři, avšak ve srovnání s běžnými tarify s...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....