Jiří Marušák

Jiří Marušák | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Zlínský obránce Marušák: Že musíme, slyším už od desátého kola

  • 0
Jiří Marušák se pohledem na extraligovou tabulku nestresuje. Nejvytěžovanější bek hokejistů Zlína věří, že mistr odstartuje cestu vzhůru pátečním duelem s Karlovými Vary.

Prosincovým vzepětím se dokázali dotáhnout na elitní desítku extraligy. Krize na přelomu roku však hokejisty PSG Zlín zase srazila na předposlední místo tabulky. „Možná to zní blbě, ale je logické, že nějaký útlum přijde. Ale dobrý mančaft to déle jak dva tři zápasy nenechá. Teď je to na nás,“ říká obránce Jiří Marušák před domácím střetnutím s Karlovými Vary.

Nevrátila vás série tří porážek do úvodu sezony, kdy jste se dlouho trápili?
Podobnost tam jde najít, zase prohráváme. Ale na začátku byla jiná situace. Byli jsme unavení a šetřili pohybem. Teď už v takovém stavu nejsme. Bohužel zaslouženě ztracená koncovka utkání v Litvínově nás hodila do útlumu. Vedli jsme 3:1 a až moc spoléhali, že přivezeme tři body.

Vnímáte zápas s Karlovými Vary jako klíčový? Manko osmi bodů na předkolo by se už asi těžko stahovalo.
Tabulku nesleduji. Ani nevím, jakou máme ztrátu. Statistiky mě nezajímají. Mám to pak snadnější, koncentruji se na každý zápas. Ale je jasné, že je to další zápas, který musíme vyhrát. To už slyším od desátého kola. Pro mě to není nic nového.

Máte obavy z play-out, ke kterému máte teď blíže?
Je to realita. Silný mančaft se s tím vypořádá.

Připouštíte si, že sezona může skončit pořádným průšvihem?
Do zápasu musí jít každý s čistou hlavou. Jestli má někdo vzadu červíka, který hlodá, tak na ledě mu to stejně nepomůže. Pokud to vytěsníme, tak jenom dobře.

V přesilovkách vás spoluhráči neustále hledají na modré, ale v posledních zápasech se téměř nedostanete ke střelám. Není to frustrující?
Poslední dobou se ke mně těsněji stahuje jeden hrotový hráč. O to více místa je pro ostatní, v tu chvíli jde o to správně zareagovat.

Jste třetím nejstarším hráčem týmu, a přesto na ledě strávíte průměrně nejvíce času (23 minut). Jak to zvládáte?
Musím. Ale nenapadlo by mě, že v 39 letech budu hrát takový ice time. Na druhou stranu nemůžu říct, že by mi to vadilo. Každý hráč vám potvrdí, že když je v tempu, tak zápas vnímá úplně jinak, než když má jinovatku za krkem.

Jak se vypořádáváte s únavou?
Snažím se o to více odpočívat, v mém věku si tělo o regeneraci řekne samo. Uzpůsobuji tomu veškerou přípravu mimo led. Počítám s tím, že budu tolik hrát.

Mistra drží u dna i mizerná oslabení

Pokud si soupeř v zápase se zlínskými hokejisty vynutí čtyři přesilovky, má téměř jistotu, že vsítí gól. Tedy aspoň čistě statisticky. V extralize není v letošní sezoně v početní nevýhodě horšího mužstva. V řeči cifer jich obhájci titulu nepřežili 45 ze 195.

„V oslabení je to o bruslení, o správném volení pozic. Ale nám chybí pohyb a jsme statičtí,“ musel konstatovat obránce Jiří Marušák po dvou zmarněných zápasech v novém roce.

Svoji přesilovkovou úspěšnost si značně pozvedla Sparta Praha s Plzní, dohromady ztrestaly sedm zlínských prohřešků, Škodovka navíc dvakrát skórovala při avizovaném vyloučení. „Jsem přesvědčený, že se to zlepší,“ věří kouč Rostislav Vlach, který zatím nijak nehodlá měnit obvyklé složení obranných čtyřek. „Nemáme moc na výběr.“

Optimismus však není na místě. Léty pilovaná zlínská defenziva dostala se zvětšením útočné třetiny trhliny a vidět je to také v oslabeních. V předešlých dvou sezonách zakončených postupem do finále v nich Vlachův celek inkasoval v základní části jen 30 a 39 gólů.

Podle Vlacha přitom není samospasitelným řešením napadání. „Chceme hrát v oslabení rychlý přístup, ale ne za každou cenu. Lítání ve třetině, pokud nemá šablonu, je neúčinné a vznikají chyby. Důležité je, aby hráči uměli přečíst hru, odhadli, kdy můžou vyrazit a kdy ne,“ shrnul Vlach.

Přidat potřebuje jeho tým také v přesilovkách. Byť v jejich využívání mu náleží slušné osmé místo, v předešlých třech kolech promrhal více než pět minut dvojnásobné výhody.

„Puk by měl lítat svižněji. Musíme zrychlit nahrávky, zjednodušit hru, pokusit se začít od střel, od jednoduchého tlaku do brány,“ nabádá Marušák. „Přesilovkám se věnujeme každý trénink. Ale hodně je to o pohodě,“ dodal Vlach. A ta jeho týmu chybí.

Obdržené góly v oslabení
Hradec Králové 21
Plzeň, Třinec 23
Litvínov 28
Liberec, Vítkovice, Brno 29
Olomouc 31
Mladá Boleslav 32
Sparta Praha, Pardubice 35
Karlovy Vary 36
Slavia Praha 41
ZLÍN 45

Vstřelené góly v přesilovkách
Sparta 47
Litvínov 44
Třinec 41
Mladá Boleslav 38
Plzeň 35
ZLÍN 31
Olomouc 29
Vítkovice, Hradec Králové 27
Pardubice, Karlovy Vary 26
Brno 24
Slavia 22
Liberec 20