Zlín na úvod série doma nezaváhal

• 189
Zlín - Zlínský útočník Ivan Rachůnek těsně před koncem úvodní třetiny lehce klepl do puku a ten se sotva došoural za brankovou čáru. Stadion Luďka Čajky explodoval nadšením. Jásal nad klíčovým momentem první čtvrtfinálové bitvy mezi Zlínem a Spartou. Úřadující vicemistr v domácím prostředí nezaváhal, vyhrál 2:1.

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži ZDE

Vše podstatné se odehrálo už v první třetině, v níž padly všechny tři branky.

Úvod duelu provázela oboustranná nervozita. Domácí tým myslel hlavně na obranu a kouskováním hry nechtěl pustit Spartu do tempa.

Taktiku ovlivnila i častá vyloučení, Zlín při Hamrlíkově trestu hned ve druhé minutě sehrál dokonale oslabení a soupeře nepustil do koncovky. Stejně se ale vedlo po vyloučení obránce Tomana i spartě.

Co nešlo při klasické přesilovce, povedlo se Zlínu při dvojnásobné výhodě. Při
signalizovaném vyloučení Sivka ještě fauloval zbytečně obránce Vykoukal a Sparta tak nabídla soupeři plné dvě minuty hry pěti proti třem.

A domácí nabídnutou šancí nepohrdli. Obránce Blaťák našel přesnou přihrávkou za brankou Bendu a dezorientovaní zadáci Sparty opomenuli pokrýt Gardoně, který střelou pod horní tyč překonal bezmocného Břízu.

Sparta postupně přidávala a dostávala se častěji do šancí. Největší měl v 18. minutě Kratěna, jehož první střelu pozorný Murín vyrazil a druhý pokus se odrazil od tyče.

Nápor ale Sparta brzy vzápětí využila, když po Chabadově nahrávce namířil Kratěna z levého kruhu přesně. Puk se od Murínova ramena odrazil pod horní tyč zlínské branky.

Když už se schylovalo k závěru první třetiny, vypálil zprava zlínský kapitán Okál, Bříza puk nezachytil a volně mu ležel mezi betony. Nejrychleji se zorientoval Ivan Rachůnek a lehkým šťouchnutím poslal kotouč těsně za brankovou čáru.

Zlínští po nabytí těsného vsadili ve druhé třetině více na jistotu, bránili dokonale střední pásmo a čekali trpělivě na chyby soupeře.

Sparta se pokoušela o tlak, jediná chybička domácího týmu nabídla ve 27. minutě šanci Sivkovi, jenž si ale při sólovém nájezdu neporadil s brankářem Murínem. Po půlhodině hry Zlín zvýšil tempo a začal soupeře napadat hned po ztrátě kotouče.

Tato změna taktiky přinesla ve 33. minutě šanci Melenovskému, jehož pokus o blafák v sólovém nájezdu stačil Bříza vyrazit a následnou šanci neproměnil
Záhorovský, který netrefil kotouč.

Tvrdou bitvu v závěrečné třetině násobila snaha Sparty o vyrovnání. Zlín se houževnatě bránil, aktivní defenzivu prokládal při každé příležitosti rychlými protiútoky.

Šanci na zvýšení náskoku propásl deset minut před koncem opět Melenovský, jenž bekhendem těsně minul odkrytou branku. Sparta sice zůstávala na dlouhé minuty usazena v obranném pásmu soupeře, do střeleckého prostoru se ale Pražané často nedostávali. V 57. minutě mohl vyrovnat Hlinka, netrefil však branku.

Kritický moment pro domácí nastal v 59. minutě, kdy Trávníček nevybíravým zákrokem narazil na mantinel hostujícího centra Josefa Straku. Důrazný útočník za zákrok vyfasoval trest do konce utkání.

Sparta hrála přesilovku, kterou navíc umocnila hrou bez brankáře. V největší šanci ale těsně před koncem Chabada minul a Zlín těsnou výhru uhájil.

Jaroslav Stuchlík (Zlín): "Měli jsme obavy ze síly Sparty a hlavně její útočné činnosti. Proto byl také začátek zápasu hodně opatrný. Soupeře se nám podařilo udržet na uzdě hlavně zásluhou nesmírně disciplinovaného výkonu v obraně. Dostali jsme pouze jednu branku, což svědčí o ukázkové hře při bránění. Série bude velmi vyrovnaná a přinese přetlačovanou o každý kus ledu. V zítřejší odvetě budeme citelně postrádat vyloučeného Trávníčka, kterého zřejmě nahradí Čech. Oba brankáři patřili k ozdobám utkání a nebyla
náhoda, že byli vyhlášeni nejlepšími hráči zápasu."

Marian Jelínek (Sparta):
"Zápas měl dostatek hokejové krásy, i když  zatím oba týmy neodkryly všechny své možnosti. V první třetině jsme inkasovali z přesilovky soupeře pěti proti třem, byl by hokejový zázrak, kdyby se nám podařilo tak dlouhé oslabení přežít bez inkasované branky. Po vyrovnání jsme v závěru třetiny zaváhali a inkasovali druhou branku. Ve druhé třetině jsme měli iniciativu, nepodařilo se nám ale skórovat. Také proto, že Zlín má dokonale propracovanou obranu ve středním pásmu. Zraněný Straka má několik stehů na nose, snad bude zítra k dispozici."

Zlín - Sparta (2:1, 0:0, 0:0)
Branky a nahrávky:
11. Gardoň (Benda, Blaťák), 20. Rachůnek (Okál, Zubíček) - 19. Kratěna (Chabada, Hlinka). Rozhodčí: Mikula, Smeták - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:6, navíc Trávníček 5 min. a do konce zápasu, Leška (oba Zlín) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 4884. Stav série: 1:0.

Zlín: Murín - Hamrlík, Blaťák, Vosátko, Galvas, Nosek, Zubíček - Barinka, Leška, Mokrejš - Okál, Král, Rachůnek - Kristek, Benda, Trávníček - Melenovský, Gardoň, Záhorovský. Trenéři: Bokroš a Stuchlík.
Sparta: Bříza - Ptáček, Toman, Vykoukal, Jan Hanzlík, Tabaček, Černošek, Pilař, Stehlík - Ton, Marek, Sivek - O. Kratěna, J. Hlinka, Chabada - Špaňhel, J. Straka, Netík - Langhammer, Kašpařík, Dragoun. Trenéři: Výborný a Jelínek.

"Valašský král" Bolek Polívka zahajuje čtvrtfinálovou sérii mezi Zlínem a Spartou.

Závar před brankou Sparty, již hájil Petr Bříza.

Zlínský Jan Benda (v modrém) v ostrém souboji se sparťanem Josefem Strakou.

Zlínští hokejisté (v pozadí) se radují po vstřelení první branky ve čtvrtfinálovém utkání play off hokejové extraligy se Spartou.

Sparťanský útočník Ondřej Kratěna se snaží ve čtvrtfinálovém utkání play-off hokejové extraligy překonat zlínského brankaře Igora Murína.