Úterý 29. září 2020, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. září 2020 Michal

Olomoucký kouč Venera: Kluci jsou skromní a odhodlaní

  10:25aktualizováno  10:25
Bookmakeři mají jasno: olomoučtí hokejisté jsou kandidáty na pád do baráže číslo jedna. Zase po roce. Omlazenému kádru bez hvězd a veteránů Patery, Trvaje nebo Majeského experti nevěří. Navíc se na jeho pohodě může podepsat i policejní vyšetřování hospodaření klubu či překvapivá rezignace majitele Jiřího Dopity na post asistenta trenéra.

Střídačka olomouckých hokejistů. Pokyny udílí trenér Zdeněk Venera. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Jako by sázkové kanceláře vůbec nebraly v potaz, že „kohouti“ v přípravě z osmi zápasů prohráli jediný – a to ještě na nájezdy. „Ale tomu ani my nepřikládáme žádný význam,“ říká nový olomoucký kouč Zdeněk Venera před dnešním (18.30) prvním extraligovým soubojem na Spartě. „Víme, že to bude hodně náročná sezona, ovšem baráži se chceme vyhnout a stabilizovat se v nejvyšší soutěži.“

Třikrát jste byl ve finále extraligy, ve které patříte k nejúspěšnějším trenérům v počtu vítězných zápasů. Neobáváte se, že s Olomoucí budou výhry naskakovat obtížněji?
To nevadí, naopak já se tady cítím dobře. I výběr hráčů byl dělaný takovým způsobem, aby byli dobří povahově, aby to nebyli machýrci, kteří si hrají na hvězdy. O to líp se s nimi může dát pracovat. Uvidíme.

„Kohoutí“ novinky

Klub vydal prohlášení, v němž reaguje na informace v médiích o policejním vyšetřování. „HC Olomouc dlouhodobě – již od září roku 2012 – čelí promyšlené a předem plánované kampani.“ Podle klubu jde o osobní mstu Bohdana Nerušila, jenž trestní oznámení podává. - Jiří Trvaj po ukončení kariéry zůstává na Hané jako trenér brankářů. - Z Mory naopak odešli mladí útočníci Milan Ostřanský (střídavý start v Šumperku) a Lukáš Králík (francouzský klub GamYo Epinal).

Změnilo se pro vás něco po rezignaci majitele klubu Jiřího Dopity na post vašeho asistenta?
Zatím je to krátce... Nějak to zvládneme. Bylo to překvapení. Za tu krátkou dobu – ať už jsme dělali letní přípravu, nebo začátek na ledě – jsme si spolupráci zajeli dobře, fungovalo to. Ale Honza Tomajko u mužstva byl už loni. V této situaci je to ta nejlepší verze, že se vrátil, když už se Jirka Dopita rozhodl, že dál trénovat nebude. Věřím, že to bude taky fungovat a že to výkony mužstva výrazněji nepoznamená.

Také Tomajko, dvojnásobný světový šampion, je olomouckou osobností. V A-týmu má dlouhodobě na starost videorozbory. Je to jeho přednost?
Dělá nám sestřihy, ale zase je to skromnější než v jiných klubech, kde je profesionální videotrenér, který má na to vybavení, programy. Honza Tomajko to dělá na svém notebooku, v nižších podmínkách na svém programu, ale to, co potřebujeme, nám to splní.

Věděl jste, že jdete do skromnějšího klubu. Překvapilo vás něco?
To ne. Ale je to na delší debatu. Třeba obrovská nevýhoda je, že Olomouc je jediný extraligový klub, který nemá druhou ledovou plochu. Ale to jde trošku mimo extraligu, protože my máme ledu, kolik chceme. Trpí na to další. Mládež také potřebuje trénovat, aby jednou byli extraligovými hráči. V prvním mužstvu, a to je má práce, mě nic mimořádného nepřekvapilo.

Kafka chce Spartu potopit

Sparta se v létě přestěhovala z holešovické Tipsport Areny do O2 areny, kde jako první dnes (18.30) přivítá Olomouc. Pražané řeší problémy v obraně. Mimo hru jsou zranění Piskáček, Švrček a Eminger. Mora je na tom ještě hůř: marodí Rác, Matai, Pekr, Zeman, Staněk a Rašner. Nejistý je i start Houdka. Speciální motivaci má sparťanský odchovanec ve službách Hanáků Petr Kafka. „Kdo se proti Spartě nechce vytáhnout? Navíc já, kterého tam nechtěli. Má motivace je tedy asi tak trojnásobně vyšší než u ostatních. Dám do toho všechno a budu se snažit, abych je potopil,“ řekl klubovému webu.

Na co si váš tým v sezoně věří?
Loni se tady udělal obrovský kus práce, kdy se podařilo extraligu udržet, což není po 17 letech jednoduché. Cíl, který si dáváme, je, aby se tady extraliga stabilizovala a aby to nebylo až v baráži. Takovým nervům by se chtěl každý vyhnout.

Na play-off nemyslíte?
Cíle jsou postupné: extraligová příslušnost, play-off a tak dále. Víme dobře, že sezona nebude jednoduchá. Olomouc určitě patří podmínkami ke skromnějším klubům, ale já věřím, že hráči udělají maximum. Pokud se nám podaří něco víc, tak budeme rádi. Nebude to jednoduché, přestože se nám v přípravě výsledkově dařilo. Ale byly tam i zápasy, kdy nás soupeř výrazně přehrával a jen díky výborným gólmanům jsme neprohráli. Výsledkům v přípravě nepřikládáme velký význam a snažíme se k tomu nabádat i hráče, aby komentáře, že Olomouc neprohrála, brali s velkou rezervou. To opravdu neříká vůbec nic. V přípravě týmy zkouší hráče. Nesmí nás přepadnout optimismus, že je to výborné a že to bude jednoduchá sezona. To nebude.

Je vám varováním Slavia, která také před sezonou zářila a pak sestoupila?
Já bych neřekl, že naše příprava byla vynikající. Byly zápasy, kdy nás soupeř přehrával, ať už Vítkovice, nebo Hradec Králové. Zachytali výborně gólmani. Nemůžeme říct, že ve všech zápasech byl výkon excelentní. Třeba v Třinci jsme vyhráli 2:0, ale to proti nám nehrál Třinec – jejich první dvě pětky nehrály. Takže na tom nemůžeme stavět.

Ale i výsledky v přípravě o něčem svědčí. A minimálně sebevědomí týmu posílí, ne?
Samozřejmě že po stránce sebevědomí je to dobré. Já jsem hlavně viděl koncentrovaný výkon proti Karlovým Varům a to bylo na základě toho, že si hráči uvědomují, že to může být náš potencionální soupeř v boji o play-off. Bylo to zajímavé porovnání, kdo na koho má. Hodně vyrovnané utkání, padl jeden gól. Oni měli přesilovku pět na tři, dali tyčku. Bude to boj o každý bod.

V minulé sezoně se Olomouc zachránila až v baráži s odřenýma ušima. Nebude to teď však ještě složitější s ohledem na to, jak posílily týmy Karlových Varů či Liberce, nebo na ekonomickou sílu chomutovského nováčka?
Bude to těžká sezona, to víme. Přípravné zápasy neberu za bernou minci. V přípravě jsem se seznámil s novým prostředí i hráči. Období poznávání končí.

Co vám ukázalo?
Šlo o poznání kádru, prostředí a město není tak podstatné. Je to dostatečná doba, abych poznal, jak se kluci chovají v zátěži, jak kdo na tom fyzicky je. Mužstvo má velké odhodlání, snahu. Je předpoklad, že bude bojovat a dodržovat herní disciplínu. Jsou to skromní kluci. Jen snaha nestačí, musíme přidat hokejové vlastnosti. Věřím, že tým potáhne za jeden provaz, že se budou hráči předhánět v obětavosti a do každého utkání půjdou naplno.

To jsou hlavní přednosti týmu?
Ano. Kolektivní pojetí, soudržnost, disciplína, kázeň, maximální nasazení. Brankářské posty máme dobře pokryté, obrana je také solidní, ale v útoku bych si dovedl představit výraznější první lajnu, hlavně centra. Dost prohráváme buly.

Postrádáte elitního centra?
Chybí mi trošku výraznější útok, základ, který špičková mužstva mají – že ví, kdo půjde na přesilovku, protože nepustí soupeře z pásma. Chybí nám osobnost Pavla Patery před deseti lety nebo Jirky Dopity. První centr, který by vyčníval. Tým mi přijde jako docela dost vyrovnaný, což je dobře, když se daří. Ale když přišla horší série, tak všichni hráči byli v jedné linii. Výraznější centr nebo střelec by pomohl, ale není to jednoduché. Centra typu Čajánka neseženeme, musíme si ho vychovat. Třeba vyroste z Kuby Hermana. Zase se ale vracím k tomu, že budeme spíš sázet na týmový duch než na to, že nám bude zápasy soustavně rozhodovat jednotlivec.

Nebudete ještě tlačit na vedení, aby vám centra přivedlo?
Tlačit na vedení můžu, ale když budete chtít dobře nakoupit, budete za A potřebovat plnou peněženku a za B plné regály kvalitního zboží.

Sedí na Olomouc nálepka party bezejmenných bojovníků?
Asi jo. Já bych byl strašně rád, kdybychom si po sezoně řekli, že v první desítce kanadského bodování máme třeba dva hráče, ale myslím si, že tento předpoklad tady není. Bude to spíš o kolektivním pojetí, bojovnosti, zodpovědné obraně a výborném výkonu gólmanů. Tím to musíme mít podložené.

To bude herní tvář „kohoutů“?
To ne, chtěli bychom dávat góly, lidi chodí na hokej proto, aby si zakřičeli gól. Ale i v přípravných zápasech nám střelec typu Tona chyběl. Střelec zamíří z deseti šancí devětkrát tam, kam chce, a jednou do břicha, u snaživce to jde z deseti šancí devětkrát do břicha a jednou se mu to podaří trefit. Prostě tak to je. Ten, kdo dává góly v žácích a dorostu, to umí trefit a hvizdne to tam.

Ale zase máte kvalitní brankářské duo. Na Spartě začne posila Branislav Konrád?
Myslím si, že by brankáři měli vědět, jak to zhruba je. Bylo to od začátku postavené tak, že Braňa Konráda jsme brali jako předpokládanou jedničku, měl by začít. Ale není to dogma na celou sezonu.

Konrád potvrdil formu také v generálce v Brně, s vaším jediným přemožitelem po nájezdech.
Celý zápas chytal parádně, a že to tam v nájezdech dvakrát propasíroval Němec, je jedno. Třeba v lize budeme šťastnější my. V generálce jsme prohráli na nájezdy, ale byl to dobrý zápas, a kdyby byl v lize, tak bychom s bodem byli spokojeni. Cením si, že kluci bojovali až do konce, takových zápasů může být v sezoně víc. Pro sebevědomí je to důležité. Hráči si ověřili, že se dá hrát s každým a vyplatí se bojovat do poslední chvíle. Kometa má kvalitní mančaft. Bohužel máme docela velkou marodku, ale to nevadí, může se to stát i v sezoně.

Kazí vám radost ze startu v novém angažmá velká marodka?
Chtěli jsme poslední zápasy v přípravě odehrát v extraligové sestavě, ale máme velkou absenci hráčů, dva beky, se kterými nemůžeme počítat – Rašnera, jenž teprve začal na ledě, a Staňka. Navíc Houdek nedohrál generálku. Z útočníků nám dělá starosti hlavně Zeman, se kterým jsme počítali jako se stabilním centrem. Spíš to vypadá, že začátek nestihne. Matai je dlouhodobě mimo, Pekr má ruku v sádře a Rác ještě nezačal trénovat. Je otázka, kdy mu to zdraví dovolí. Nastoupí kádr, jaký bude k dispozici. Věřím, že se nám začátek podaří a tým bude podávat dobré výkony.

Autor:

Bodování

6

Ladislav Šmíd

Liberec

5

Martin Růžička 27

Třinec

5

Jakub Orsava

H. Králové

Góly

4

Tomáš Mertl

Plzeň

4

David Šťastný

Boleslav

3

Jakub Flek

K. Vary

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Hr. Králové 4 3 1 0 0 16:8 11
2. Liberec 3 2 0 1 0 14:6 7
3. Plzeň 3 2 0 1 0 11:8 7
4. Třinec 2 2 0 0 0 11:5 6
5. Ml. Boleslav 4 2 0 0 2 13:11 6
6. Olomouc 3 2 0 0 1 8:7 6
7. Sparta 3 1 0 0 2 8:9 3
8. K. Vary 2 1 0 0 1 5:7 3
9. Zlín 4 1 0 0 3 5:10 3
10. Pardubice 4 0 1 0 3 6:14 2
11. Kometa 0 0 0 0 0 0:0 0
12. Vítkovice 0 0 0 0 0 0:0 0
13. Litvínov 2 0 0 0 2 5:10 0
14. Č. Budějovice 2 0 0 0 2 3:10 0
  • Nejčtenější

Stanley Cup patří hokejistům Tampy. Zisk trofeje slaví i Palát s Ruttou

Ve specifickém play off NHL, které se kvůli koronavirové pandemii po dlouhé pauze odehrávalo izolované v „kanadské...

Přerušte extraligu, žádají některé kluby kvůli omezením pro fanoušky

Podle informací iDNES.cz se začínají některé extraligové kluby, kupříkladu Plzeň a Sparta, přiklánět k přerušení...

Nosek o Vegas: Poznáte, když s vámi už nepočítají. Dost se toho změnilo

Víc jak rok nebyl v Česku, přes dva měsíce vídával manželku a malého synka jen přes obrazovku. Odloučení od rodiny...

Pardubice padly v Olomouci, Plzeň a Hradec vyhrály. Čtyři duely odloženy

Pouze tři z celkových sedmi zápasů 3. kola nabídla hokejová extraliga v pátek večer. Hradec Králové zůstává neporažený,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ZVOLNĚNÍ: Kupte si hokej za šest tisíc. „Charita“, které nerozumím

Nový a přísnější ministr zdravotnictví už je inaugurován, a tak se nejspíš (nejen) tuzemský hokej klepe, kdy z jeho úst...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

Vykoupí zlínští hokejisté první výhru sezony nákazou?

Hokejistům Zlína komplikuje koronavir plány. Kvůli nákaze v Třinci odložili dnešní domácí zápas, jejich poslední sok z...

Sudí se ukvapil, ale Grígerův nájezd uznal správně, vysvětluje Šindler

Bizarní gól libereckého útočníka Dávida Grígera z nájezdu během nedělního extraligového utkání v Hradci Králové uznali...

V Pardubicích se potvrdil covid, hokejisté odkládají další tři zápasy

Pardubice v úterý dopoledne potvrdily pozitivní nálezy v týmu na onemocnění covid-19 a zamířily do karantény. Hokejový...

Mazanec po Liberci: Potřebujeme vyhrávat s takhle silnými týmy

Brankář hradeckého Mountfieldu Marek Mazanec si všiml, že po jeho zákroku rozhodčí rozpažil, aby naznačil, že z tohoto...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...