Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Olomoucký kouč Venera: Kluci jsou skromní a odhodlaní

  10:25
Bookmakeři mají jasno: olomoučtí hokejisté jsou kandidáty na pád do baráže číslo jedna. Zase po roce. Omlazenému kádru bez hvězd a veteránů Patery, Trvaje nebo Majeského experti nevěří. Navíc se na jeho pohodě může podepsat i policejní vyšetřování hospodaření klubu či překvapivá rezignace majitele Jiřího Dopity na post asistenta trenéra.

Střídačka olomouckých hokejistů. Pokyny udílí trenér Zdeněk Venera. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Jako by sázkové kanceláře vůbec nebraly v potaz, že „kohouti“ v přípravě z osmi zápasů prohráli jediný – a to ještě na nájezdy. „Ale tomu ani my nepřikládáme žádný význam,“ říká nový olomoucký kouč Zdeněk Venera před dnešním (18.30) prvním extraligovým soubojem na Spartě. „Víme, že to bude hodně náročná sezona, ovšem baráži se chceme vyhnout a stabilizovat se v nejvyšší soutěži.“

Třikrát jste byl ve finále extraligy, ve které patříte k nejúspěšnějším trenérům v počtu vítězných zápasů. Neobáváte se, že s Olomoucí budou výhry naskakovat obtížněji?
To nevadí, naopak já se tady cítím dobře. I výběr hráčů byl dělaný takovým způsobem, aby byli dobří povahově, aby to nebyli machýrci, kteří si hrají na hvězdy. O to líp se s nimi může dát pracovat. Uvidíme.

„Kohoutí“ novinky

Klub vydal prohlášení, v němž reaguje na informace v médiích o policejním vyšetřování. „HC Olomouc dlouhodobě – již od září roku 2012 – čelí promyšlené a předem plánované kampani.“ Podle klubu jde o osobní mstu Bohdana Nerušila, jenž trestní oznámení podává. - Jiří Trvaj po ukončení kariéry zůstává na Hané jako trenér brankářů. - Z Mory naopak odešli mladí útočníci Milan Ostřanský (střídavý start v Šumperku) a Lukáš Králík (francouzský klub GamYo Epinal).

Změnilo se pro vás něco po rezignaci majitele klubu Jiřího Dopity na post vašeho asistenta?
Zatím je to krátce... Nějak to zvládneme. Bylo to překvapení. Za tu krátkou dobu – ať už jsme dělali letní přípravu, nebo začátek na ledě – jsme si spolupráci zajeli dobře, fungovalo to. Ale Honza Tomajko u mužstva byl už loni. V této situaci je to ta nejlepší verze, že se vrátil, když už se Jirka Dopita rozhodl, že dál trénovat nebude. Věřím, že to bude taky fungovat a že to výkony mužstva výrazněji nepoznamená.

Také Tomajko, dvojnásobný světový šampion, je olomouckou osobností. V A-týmu má dlouhodobě na starost videorozbory. Je to jeho přednost?
Dělá nám sestřihy, ale zase je to skromnější než v jiných klubech, kde je profesionální videotrenér, který má na to vybavení, programy. Honza Tomajko to dělá na svém notebooku, v nižších podmínkách na svém programu, ale to, co potřebujeme, nám to splní.

Věděl jste, že jdete do skromnějšího klubu. Překvapilo vás něco?
To ne. Ale je to na delší debatu. Třeba obrovská nevýhoda je, že Olomouc je jediný extraligový klub, který nemá druhou ledovou plochu. Ale to jde trošku mimo extraligu, protože my máme ledu, kolik chceme. Trpí na to další. Mládež také potřebuje trénovat, aby jednou byli extraligovými hráči. V prvním mužstvu, a to je má práce, mě nic mimořádného nepřekvapilo.

Kafka chce Spartu potopit

Sparta se v létě přestěhovala z holešovické Tipsport Areny do O2 areny, kde jako první dnes (18.30) přivítá Olomouc. Pražané řeší problémy v obraně. Mimo hru jsou zranění Piskáček, Švrček a Eminger. Mora je na tom ještě hůř: marodí Rác, Matai, Pekr, Zeman, Staněk a Rašner. Nejistý je i start Houdka. Speciální motivaci má sparťanský odchovanec ve službách Hanáků Petr Kafka. „Kdo se proti Spartě nechce vytáhnout? Navíc já, kterého tam nechtěli. Má motivace je tedy asi tak trojnásobně vyšší než u ostatních. Dám do toho všechno a budu se snažit, abych je potopil,“ řekl klubovému webu.

Na co si váš tým v sezoně věří?
Loni se tady udělal obrovský kus práce, kdy se podařilo extraligu udržet, což není po 17 letech jednoduché. Cíl, který si dáváme, je, aby se tady extraliga stabilizovala a aby to nebylo až v baráži. Takovým nervům by se chtěl každý vyhnout.

Na play-off nemyslíte?
Cíle jsou postupné: extraligová příslušnost, play-off a tak dále. Víme dobře, že sezona nebude jednoduchá. Olomouc určitě patří podmínkami ke skromnějším klubům, ale já věřím, že hráči udělají maximum. Pokud se nám podaří něco víc, tak budeme rádi. Nebude to jednoduché, přestože se nám v přípravě výsledkově dařilo. Ale byly tam i zápasy, kdy nás soupeř výrazně přehrával a jen díky výborným gólmanům jsme neprohráli. Výsledkům v přípravě nepřikládáme velký význam a snažíme se k tomu nabádat i hráče, aby komentáře, že Olomouc neprohrála, brali s velkou rezervou. To opravdu neříká vůbec nic. V přípravě týmy zkouší hráče. Nesmí nás přepadnout optimismus, že je to výborné a že to bude jednoduchá sezona. To nebude.

Je vám varováním Slavia, která také před sezonou zářila a pak sestoupila?
Já bych neřekl, že naše příprava byla vynikající. Byly zápasy, kdy nás soupeř přehrával, ať už Vítkovice, nebo Hradec Králové. Zachytali výborně gólmani. Nemůžeme říct, že ve všech zápasech byl výkon excelentní. Třeba v Třinci jsme vyhráli 2:0, ale to proti nám nehrál Třinec – jejich první dvě pětky nehrály. Takže na tom nemůžeme stavět.

Ale i výsledky v přípravě o něčem svědčí. A minimálně sebevědomí týmu posílí, ne?
Samozřejmě že po stránce sebevědomí je to dobré. Já jsem hlavně viděl koncentrovaný výkon proti Karlovým Varům a to bylo na základě toho, že si hráči uvědomují, že to může být náš potencionální soupeř v boji o play-off. Bylo to zajímavé porovnání, kdo na koho má. Hodně vyrovnané utkání, padl jeden gól. Oni měli přesilovku pět na tři, dali tyčku. Bude to boj o každý bod.

V minulé sezoně se Olomouc zachránila až v baráži s odřenýma ušima. Nebude to teď však ještě složitější s ohledem na to, jak posílily týmy Karlových Varů či Liberce, nebo na ekonomickou sílu chomutovského nováčka?
Bude to těžká sezona, to víme. Přípravné zápasy neberu za bernou minci. V přípravě jsem se seznámil s novým prostředí i hráči. Období poznávání končí.

Co vám ukázalo?
Šlo o poznání kádru, prostředí a město není tak podstatné. Je to dostatečná doba, abych poznal, jak se kluci chovají v zátěži, jak kdo na tom fyzicky je. Mužstvo má velké odhodlání, snahu. Je předpoklad, že bude bojovat a dodržovat herní disciplínu. Jsou to skromní kluci. Jen snaha nestačí, musíme přidat hokejové vlastnosti. Věřím, že tým potáhne za jeden provaz, že se budou hráči předhánět v obětavosti a do každého utkání půjdou naplno.

To jsou hlavní přednosti týmu?
Ano. Kolektivní pojetí, soudržnost, disciplína, kázeň, maximální nasazení. Brankářské posty máme dobře pokryté, obrana je také solidní, ale v útoku bych si dovedl představit výraznější první lajnu, hlavně centra. Dost prohráváme buly.

Postrádáte elitního centra?
Chybí mi trošku výraznější útok, základ, který špičková mužstva mají – že ví, kdo půjde na přesilovku, protože nepustí soupeře z pásma. Chybí nám osobnost Pavla Patery před deseti lety nebo Jirky Dopity. První centr, který by vyčníval. Tým mi přijde jako docela dost vyrovnaný, což je dobře, když se daří. Ale když přišla horší série, tak všichni hráči byli v jedné linii. Výraznější centr nebo střelec by pomohl, ale není to jednoduché. Centra typu Čajánka neseženeme, musíme si ho vychovat. Třeba vyroste z Kuby Hermana. Zase se ale vracím k tomu, že budeme spíš sázet na týmový duch než na to, že nám bude zápasy soustavně rozhodovat jednotlivec.

Nebudete ještě tlačit na vedení, aby vám centra přivedlo?
Tlačit na vedení můžu, ale když budete chtít dobře nakoupit, budete za A potřebovat plnou peněženku a za B plné regály kvalitního zboží.

Sedí na Olomouc nálepka party bezejmenných bojovníků?
Asi jo. Já bych byl strašně rád, kdybychom si po sezoně řekli, že v první desítce kanadského bodování máme třeba dva hráče, ale myslím si, že tento předpoklad tady není. Bude to spíš o kolektivním pojetí, bojovnosti, zodpovědné obraně a výborném výkonu gólmanů. Tím to musíme mít podložené.

To bude herní tvář „kohoutů“?
To ne, chtěli bychom dávat góly, lidi chodí na hokej proto, aby si zakřičeli gól. Ale i v přípravných zápasech nám střelec typu Tona chyběl. Střelec zamíří z deseti šancí devětkrát tam, kam chce, a jednou do břicha, u snaživce to jde z deseti šancí devětkrát do břicha a jednou se mu to podaří trefit. Prostě tak to je. Ten, kdo dává góly v žácích a dorostu, to umí trefit a hvizdne to tam.

Ale zase máte kvalitní brankářské duo. Na Spartě začne posila Branislav Konrád?
Myslím si, že by brankáři měli vědět, jak to zhruba je. Bylo to od začátku postavené tak, že Braňa Konráda jsme brali jako předpokládanou jedničku, měl by začít. Ale není to dogma na celou sezonu.

Konrád potvrdil formu také v generálce v Brně, s vaším jediným přemožitelem po nájezdech.
Celý zápas chytal parádně, a že to tam v nájezdech dvakrát propasíroval Němec, je jedno. Třeba v lize budeme šťastnější my. V generálce jsme prohráli na nájezdy, ale byl to dobrý zápas, a kdyby byl v lize, tak bychom s bodem byli spokojeni. Cením si, že kluci bojovali až do konce, takových zápasů může být v sezoně víc. Pro sebevědomí je to důležité. Hráči si ověřili, že se dá hrát s každým a vyplatí se bojovat do poslední chvíle. Kometa má kvalitní mančaft. Bohužel máme docela velkou marodku, ale to nevadí, může se to stát i v sezoně.

Kazí vám radost ze startu v novém angažmá velká marodka?
Chtěli jsme poslední zápasy v přípravě odehrát v extraligové sestavě, ale máme velkou absenci hráčů, dva beky, se kterými nemůžeme počítat – Rašnera, jenž teprve začal na ledě, a Staňka. Navíc Houdek nedohrál generálku. Z útočníků nám dělá starosti hlavně Zeman, se kterým jsme počítali jako se stabilním centrem. Spíš to vypadá, že začátek nestihne. Matai je dlouhodobě mimo, Pekr má ruku v sádře a Rác ještě nezačal trénovat. Je otázka, kdy mu to zdraví dovolí. Nastoupí kádr, jaký bude k dispozici. Věřím, že se nám začátek podaří a tým bude podávat dobré výkony.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2023

Hokejové MS 2023 se uskuteční od 12. do 28. května 2023 v lotyšské Rize a ve finském Tampere, kde se uskuteční boje o medaile. Původně se mělo hrát v Petrohradu, Rusku však byl turnaj kvůli agresi na Ukrajině odebrán. Titul z MS 2022 bude obhajovat Finsko.

Ze statistik

Martin Růžička

Nejvíce bodů

Petr Holík

Nejvíce asistencí

Marko Daňo

Nejvíce gólů

Mužstvo Z V VP PP P S B
1. HC Dynamo Pardubice 52 29 8 5 10 159:110 108
2. HC Vítkovice Ridera 52 28 4 10 10 159:122 102
3. HC Sparta Praha 52 28 6 3 15 155:122 99
4. Mountfield Hradec Králové 52 23 7 5 17 141:124 88
5. Bílí Tygři Liberec 52 19 10 10 13 156:129 87
6. HC Oceláři Třinec 52 21 5 7 19 149:121 80
7. HC Kometa Brno 52 19 6 3 24 134:150 72
8. HC Olomouc 52 19 6 2 25 121:141 71
9. HC Energie Karlovy Vary 52 19 4 3 26 129:163 68
10. HC Verva Litvínov 52 15 7 8 22 137:144 67

Předkolo

Liberec
3:2
Plzeň
Třinec
3:0
Litvínov
Kometa
3:1
Mladá Boleslav
Olomouc
3:1
Karlovy Vary
Vítkovice
4:2
Kometa
Hradec Králové
4:1
Liberec
Vítkovice
Hradec Králové
Pardubice
Třinec
Pardubice
4:0
Olomouc
Sparta
2:4
Třinec
  • Nejčtenější

K čemu je potřebujeme? Ruská legenda by po zákazu odstoupila z IIHF

Tlačil na úřady, aby mohl v osmdesátých letech vycestovat do zámoří za vysněnou NHL. Teď lobbuje za vystoupení ruského...

Hradec uspěl v přestřelce a postupuje, Třinec v čele s Kacetlem udolal Spartu

Po Pardubicích zná hokejová extraliga druhého semifinalistu. Stal se jím Hradec, který šesti góly srazil Liberec a po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec - Sparta 5:1. Oceláři posledním semifinalistou, Pražanům sezona končí

Hokejová extraliga se v úterý večer dočkala posledního semifinalisty. Nejlepší čtyřku po Pardubicích, Hradci a...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hradec uspěl proti Liberci v prodloužení, vedení v sérii se ujímá také Sparta

Zbylá třetí utkání čtvrtfinálových sérií nabídla dvě výhry hostů. Sparta ubránila ve třetí třetině těsný náskok, v...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

KOMENTÁŘ: Sparta jako vyškolený favorit. Chybou byl už Patera

Poslední titul slavila hokejová Sparta v roce 2007. Byli u toho jako hráči současní kluboví manažeři Jaroslav Hlinka a...

Třinec - Sparta 5:1. Oceláři posledním semifinalistou, Pražanům sezona končí

Hokejová extraliga se v úterý večer dočkala posledního semifinalisty. Nejlepší čtyřku po Pardubicích, Hradci a...

Proti pověrčivosti. Za postupem je poctivá robota, hlásil navrátilec Marcinko

To byl návrat! Útočník Třince Tomáš Marcinko v šestém čtvrtfinálovém duelu hokejové extraligy dvěma góly a jednou...

Hráčům se vyhýbám. Pospíšil o komentování i herectví: Štáb za mě psal petici

Premium V nejvyšší soutěži nastupoval už před rozdělením federace. Později se z ledu plynule přesunul k mikrofonu a svými...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

Evropští ministři stvrdili konec spalovacích motorů. S jednou výjimkou

Ministři pro energetiku členských států Evropské unie v úterý definitivně rozhodli o schválení normy, která omezí...