Sobota 5. prosince 2020, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 5. prosince 2020 Jitka

Zaťovič: Kluci občas napíšou, že mi ve Spartě drží místo

  11:07
Kapitán Energie Martin Zaťovič osiřel. Pech s Kumstátem jsou ve Spartě. Po náročné letní přípravě vyhlášený vtipálek nabírá síly na těžkou sezonu. "Doufám, že se dřina projeví na ledě," říká.

Karlovarský kapitán Martin Zaťovič. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Už delší dobu slýchal pohádku o přeměně z bojovníka ve střelce a tahouna týmu. Teď před Martinem Zaťovičem stojí nová výzva. Bez Lukáše Pecha, se kterým se vzájemně táhli na vrchol, pozvednout Energii. Věčně dobře naladěný borec dostal na bedra pořádnou nálož.

"Kluci odešli, musíme je zastoupit my, co jsme tady zůstali," říká klidně. Bez Pecha, bez Kumstáta. Elitní formace se rozpadla, Zaťovič zůstal jediný. Trenéři mu musí najít nové spoluhráče. "Jinak taky můžu skončit v Sokolově, se kterým klub spolupracuje," směje se.

Martine, jaká byla letní příprava - první pod koučem Žemličkou?
Náročná, pořád dřina a dřina. (úsměv) Nepolevili jsme ani na chvíli, do úplného konce to bylo hodně náročné. Ale doufám, že se dřina projeví na ledě.

Rozklad formace KPZ

Poslední dvě sezony padl mýtus o nutnosti složení elitní karlovarské formace. Nemuseli v ní být s Kumstátem ještě Skuhravý a Košťál. Čahoun s číslem 46 si sedl s drobnějšími Pechem a Zaťovičem. Dávali důležité góly, táhli Energii.

Od nové sezony budou zase jiné pořádky. Petru Kumstátovi skončila smlouva a upsal se pražské Spartě. "Už jsem toužil po změně," říkal s prosbou o pochopení. Varům svými góly pomáhal deset let.

Lukáš Pech se s klubem rozešel i přes platnou smlouvu. Energie mu dlužila výplaty, hráč rozvázal kontrakt a stal se volným hráčem.

Zamířil za svým parťákem Kumstátem do Sparty. Odešel, přestože loni podepsal pětiletou smlouvu. Z útoku KPZ tak zůstal jediný, Martin Zaťovič. Zdánlivě nesourodá trojička si vyhověla náramně, teď je třeba Zaťovičovi najít nové bombarďáky.

Dřív jste řekl, že máte problém stíhat mladším hráčům. Manko jste dohnali?
Jsou tam silnější kusy. (smích) Oni jsou mladí, mají víc elánu, a běhy a jízda na kolem jim tedy vyhovuje víc. Na druhou stranu my zase dřeme víc v posilovně, takže se to vyrovná. Samozřejmě když hrajeme nějaké hry, musí vyhrát zkušenost. (smích) Ale byla to dřina, pro celé mužstvo stejná.

Jak se vám líbil model přípravy Richarda Žemličky?
Zažil jsem tady strašně moc příprav. Srovnal bych ji s těmi nejtěžšími, člověk musel jet furt naplno. Síly ubývají velice rychle, ale ta dřina za to stojí. Určitě nám to pomůže na ledě a budeme z toho moci těžit.

Každý trenér má své metody, jaké zvolil váš kouč?
Za Venery jsme hodně hráli hry, dost jezdili na kole. Za pana Palečka taky. Teď jsme kolo nejezdili skoro vůbec, jen při soustředění v Železné Rudě. Jinak se spíš běhalo, dřelo v posilovně. Víc jsme byli v lese běhat než kolo. V posilovně jsme se samozřejmě snažili posílit hlavně nohy, ty jsou v hokeji strašně důležité.

Vy kolo nemusíte, tak vám příprava vyhovovala?
Rozhodně mi to sedělo. Vytrvalostní sporty nejsou nic pro mě, spíš se řadím mezi ty rychlejší. Při vytrvalosti je to spíš bída. (úsměv)

Znovu jste hráli pár fotbalových zápasů, letos jste nemusel do brány. Byl jste rád?
Raději jdu do útoku, tam mě to táhne víc. Proto jsem šel dopředu, dřív mě tam starší kluci nechtěli pouštět. Pomalu se to posouvá a můžu si zahrát vepředu.

Novic Hovorka do brány chtěl?
Jo, sám se o to přihlásil. On je takový Čontofalský. (smích) Není to jeho vzor, stačí jen to, že je to taky Slovák.

Petr Kumstát na tréninku Karlových Varů

Petr Kumstát

Kádr se hodně změnil, chybí Pech i Kumstát, vaši spoluhráči z formace. Půjde to bez nich?
Nepochybně je to velká ztráta. Oba jsou to vynikající hokejisté, dělali hodně bodů a tým táhli. Ale klub chce trochu změnit styl hokeje. Péťa navíc dostal dobrou nabídku z Prahy. Odešel i Venca Skuhravý, který je karlovarskou ikonou. Oba kluci tady udělali titul, pro Vary hodně znamenají. Musíme se pokusit je nahradit a zastoupit.

Z tahounů minulých let jste zůstal jediný, neděsíte se toho?
Odešel Pecháček, Péťa Kumstát. Třeba i mě můžou v září vyhodit. (smích) Ale jsem rád, že jsem tady zůstal. Chci být u toho, když se tady buduje nový tým, a chceme být úspěšní. Doufám, že všechno bude směřovat k tomu, dostat se do play-off.

Očekáváte na sebe větší tlak?
Už dva roky jsem hrál s Lukášem Pechem, je to pořád stejné. Tlak je na góly. Pokud je hráč nedává, tlak se stupňuje. Jsme tady od toho, abychom nějaké góly dali. Uvidíme, jak se lajny poskládají. Bude to zase něco jiného a nového. Poslední roky jsem byl zvyklý na Lukáše vedle sebe, teď to bude jinak.

Klub hlásí, že chce hrát bruslivý agresivní hokej. To vám sedí, že?
Určitě, to je můj styl. S tím já problém mít nebudu. Když se vejdu do sestavy, neměl bych s tím mít problém.

Vnímal jste intenzivně situaci kolem Lukáše Pecha?
Bavili jsme se s Lukášem i Péťou. Petr řekl už po sezoně, že ho hraní play-out strašně vyčerpává a dostal výborné nabídky. Nakonec se dohodl v Praze. Lukáš se rozhodl, jak se rozhodl. Já k tomu můžu těžko něco říkat, je to čistě jeho věc. Já jsem v té situaci nebyl. Nechtěl bych se k tomu vyjadřovat, jde to mimo mě.

Jste spolu dál v kontaktu?
Jo, už nějaké hecování probíhá. (úsměv) Pecháček mi píše, ať ho pak na ledě moc neřežu. Odepisoval jsem, že si vezmu Kumiho, protože je větší. Jsme v kontaktu skoro každý den, s klukama je sranda. Z oběda mi vždycky píšou, že mi tam drží místo. (smích) Ale zbytečně, jen se špičkujeme.

Sami jsou asi rádi, že jsou spolu v jednom týmu.
Záleží, jak trenér Sparty poskládá jednotlivé útoky. Sparta hodně posílila, má hodně špičkových hokejistů. Nevíme, jak si kádr sedne. Ale to je věc Pražáků, my se musíme soustředit na sebe. Sžít se a dokázat něco tady, ne v Praze.

Lukáš Pech z Karlových Varů (vlevo) a Milan Hluchý z Kladna v souboji.

Lukáš Pech

V týmu máte hodně nových tváří, jak zapadly?
Během suché přípravy je to těžké, protože jsme byli rozdělení do dvou skupin a všichni společně se moc nepotkávali. Spíš se tak míjeli. Uvidí se až při přípravě na ledě, kdy se budeme bavit o svých pozicích v týmu a na ledě. Každý si musí uvědomit, od čeho v týmu je. Pokud je tu někdo proto, aby bránil, tak prostě musí bránit. Nikdo se nesmí cítit ublížený, že třeba nehraje tolik jako druhý. Musíme táhnout za jeden provaz jako tým.

Povedlo se podle vás, kapitána, přivést charakterově kvalitní hráče?
Ukážou až tréninky na ledě. Jména vždycky vypadají dobře, ale hokej a výsledky dělají výkony na ledě. Můžeme mít super jména, ale hrát špatný hokej. Stejně pak můžeme prohrávat a zase být v play-out. To už snad nezažiju. Doufám, že letos desítku uděláme.

O složení formací jste se s trenéry ještě vůbec nebavili?
Ne, to ne. Bavili jsme se leda tak o tepové frekvenci. (smích) Pořád říkali, že bych měl přidat a ještě přidat. Útoky jsme ještě neřešili, na všechno je čas do začátku nástupu na led koncem července.

Už spadáte do skupiny starších hráčů, máte volno tři týdny. Jak je trávíte?
Stejně musím i během dovolené něco dělat, nemůžu jen ležet. To bych se do toho asi nevrátil. Volno trávím aktivně. Teď jsme na dva týdny na Moravě, k moři nejedeme. I když možná ještě někam vypálíme. Ale přemýšlel jsem, že bych si dovolenou zkrátil a začal do haly chodit už od středy, ještě uvidím.

Energie bude nově spolupracovat s druholigovým Sokolovem. Nemůže to být problém, nižší soutěž?
Záleží hodně na přístupu jednotlivých hráčů. Nesmí tam jezdit uražení, že musí hrát za Sokolov. Budou tam určitě dost vytěžovaní, což jim může pomoct. A i na druhou ligu je třeba mít určitou výkonnost. Pokud ji mít nebudou, nemůžou hrát ani druhou ligu.

Martin Zaťovič

Martin Zaťovič

Vy sám jste to zažil, že?
Chtěly se po mně nějaké body, které jsem udělal. Poslední dobou mám pocit, že tam mladí kluci jedou spíš jako za trest. Když už tam jedu, snažím se dát pět gólů a oni si mě všimnou. Ne jet uraženě, že mě poslali do druhé ligy a já se na to vykašlu. Ať ukáže ve druhé lize, že je dobrý, že na to má. Ať dá pět gólů a klub si ho vytáhne zpátky do vyšší soutěže. Kluci musí chtít hrát, protože když je to nebude bavit, pak skončili úplně.

Druhou ligu sledujete, máte přehled o výsledcích Baníku?
Spíš moravskou část sleduju, nebo aspoň výsledky. Moc kluků tam neznám. Sleduju spíš Přerov, tam je to hokejová bašta. Na hokej chodí dva tisíce lidí. Kamarádi se tam ze mě dělají srandu, že za chvíli budeme hrát proti sobě. Na to je snad ještě čas.

Autor:

Bodování

27

Milan Gulaš

Plzeň

25

Martin Růžička 27

Třinec

21

Matěj Stránský

Třinec

Góly

15

Peter Schneider

Kometa

14

Matěj Stránský

Třinec

13

David Šťastný

Boleslav

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Třinec 15 13 1 1 0 69:35 42
2. Plzeň 18 11 3 1 3 69:41 40
3. K. Vary 16 11 1 0 4 49:48 35
4. Sparta 19 10 1 2 6 62:45 34
5. Ml. Boleslav 16 9 1 2 4 59:40 31
6. Hr. Králové 17 9 1 0 7 50:38 29
7. Liberec 17 6 2 2 7 48:46 24
8. Kometa 15 5 2 1 7 41:46 20
9. Vítkovice 15 4 2 3 6 36:47 19
10. Pardubice 16 3 3 1 9 36:55 16
11. Zlín 16 4 1 0 11 41:54 14
12. Olomouc 16 4 0 2 10 28:55 14
13. Litvínov 15 2 3 1 9 29:43 13
14. Č. Budějovice 17 2 0 5 10 39:63 11
  • Nejčtenější

Pešán kritizoval vnuka Hadamczika. Ten reaguje: Arogantní génius na deseti židlích

Svazový šéftrenér Filip Pešán odsoudil mladého útočníka Marcela Barinku za to, že dal přednost novému angažmá v Německu...

Sparta prohrála, selhala i Kometa. Zaválela naopak Plzeň proti Liberci

Hokejisté Třince potvrdili výsadní postavení v letošním ročníku extraligy vítězstvím 4:2 nad Spartou. Těsně za nimi se...

Kometa uspěla v Plzni a první je už Třinec. Výhru slaví Pardubice a Sparta

Hokejová extraliga má nového vládce. Je jím dosud stále neporažený Třinec, jenž zdolal Liberec 6:4, Na první místo v...

Zkáza spadla z nebes. Jak Haška ničili Jágr či Lemieux a proč opustil Buffalo

Premium Zlatá česká sezona 2000-01 byla poslední, kterou fenomenální Dominik Hašek strávil v klubu Buffalo Sabres. Třebaže dál...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec si opět poradil s Hradcem. I Kometa vyhrála, Sparta a Pardubice ne

Hokejový Třinec se po nedělním programu 22. kola vrátil na čelo extraligové tabulky, s Hradcem Králové si během týdne...

Jaro jsme zpackali, řídila to parta ambiciózních analytiků, bilancuje Balík

Premium Česko jarní vlnu epidemie koronaviru nezvládlo, lockdown byl zbytečně tvrdý a jeho následky pocítí lidé teprve v...

Drsná svědectví z českých „callcentráků“: trestání baseballkou, celý den bez WC

Premium Ponižování, výsměch i fyzické tresty. To vše zažili lidé v některých call centrech. Jedni vzpomínají na minimální čas...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

  • Další z rubriky

Rakouská raketa má první hattrick v extralize. Kometa zírá na Schneidera

Hokejová extraliga má novou atrakci. Rakouský útočník Peter Schneider z Komety Brno v pátek hattrickem do sítě Olomouce...

Už jsem se začínal proklínat, ulevil si pardubický Mandát po hattricku

Hokejový útočník Jan Mandát vstřelil v pátek za Pardubice hattrick a pomohl Dynamu k výhře nad Vítkovicemi 5:1....

Návrat? Děkuji klukům, Brnu jsem gól daroval, kál se Mazanec

Tři týdny kvůli zranění čekal královéhradecký hokejový Marek Mazanec na návrat a když se ho dočkal, pomohl svému týmu...

6:0, 7:5. Plzeň táhl mladík, zlínský Hamrlík politoval gólmany

Do Vyškova, kam míří na závěrečný kemp reprezentační dvacítky před světovým šampionátem v Kanadě, pojede plzeňský...

Jaká je smrtnost? Kde hrozí nákaza covidem? Nové důkazy vědců nepotěší

Jaké jsou vědecké důkazy o účinnosti roušek a respirátorů? V jaké situaci je největší riziko nákazy? Kolik procent...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Fronty u kadeřníků, obchody počítají zákazníky. Velké rozvolnění začalo

Sledujeme online Po více než měsíci se ve čtvrtek opět otevřely obchody, restaurace a provozovny služeb. Obchodníci se na něj dlouhodobě...

Prožil jsem jedno z nejkrásnějších období s milovanou ženou, říká Langmajer

Jiří Langmajer (54) už je přes rok ženáč. Po boku manželky Adély Gondíkové (47) je herec spokojený, pochvaluje si život...