Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. září 2021 Berta

Zaťovič: Kluci občas napíšou, že mi ve Spartě drží místo

  11:07
Kapitán Energie Martin Zaťovič osiřel. Pech s Kumstátem jsou ve Spartě. Po náročné letní přípravě vyhlášený vtipálek nabírá síly na těžkou sezonu. "Doufám, že se dřina projeví na ledě," říká.

Karlovarský kapitán Martin Zaťovič. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Už delší dobu slýchal pohádku o přeměně z bojovníka ve střelce a tahouna týmu. Teď před Martinem Zaťovičem stojí nová výzva. Bez Lukáše Pecha, se kterým se vzájemně táhli na vrchol, pozvednout Energii. Věčně dobře naladěný borec dostal na bedra pořádnou nálož.

"Kluci odešli, musíme je zastoupit my, co jsme tady zůstali," říká klidně. Bez Pecha, bez Kumstáta. Elitní formace se rozpadla, Zaťovič zůstal jediný. Trenéři mu musí najít nové spoluhráče. "Jinak taky můžu skončit v Sokolově, se kterým klub spolupracuje," směje se.

Martine, jaká byla letní příprava - první pod koučem Žemličkou?
Náročná, pořád dřina a dřina. (úsměv) Nepolevili jsme ani na chvíli, do úplného konce to bylo hodně náročné. Ale doufám, že se dřina projeví na ledě.

Rozklad formace KPZ

Poslední dvě sezony padl mýtus o nutnosti složení elitní karlovarské formace. Nemuseli v ní být s Kumstátem ještě Skuhravý a Košťál. Čahoun s číslem 46 si sedl s drobnějšími Pechem a Zaťovičem. Dávali důležité góly, táhli Energii.

Od nové sezony budou zase jiné pořádky. Petru Kumstátovi skončila smlouva a upsal se pražské Spartě. "Už jsem toužil po změně," říkal s prosbou o pochopení. Varům svými góly pomáhal deset let.

Lukáš Pech se s klubem rozešel i přes platnou smlouvu. Energie mu dlužila výplaty, hráč rozvázal kontrakt a stal se volným hráčem.

Zamířil za svým parťákem Kumstátem do Sparty. Odešel, přestože loni podepsal pětiletou smlouvu. Z útoku KPZ tak zůstal jediný, Martin Zaťovič. Zdánlivě nesourodá trojička si vyhověla náramně, teď je třeba Zaťovičovi najít nové bombarďáky.

Dřív jste řekl, že máte problém stíhat mladším hráčům. Manko jste dohnali?
Jsou tam silnější kusy. (smích) Oni jsou mladí, mají víc elánu, a běhy a jízda na kolem jim tedy vyhovuje víc. Na druhou stranu my zase dřeme víc v posilovně, takže se to vyrovná. Samozřejmě když hrajeme nějaké hry, musí vyhrát zkušenost. (smích) Ale byla to dřina, pro celé mužstvo stejná.

Jak se vám líbil model přípravy Richarda Žemličky?
Zažil jsem tady strašně moc příprav. Srovnal bych ji s těmi nejtěžšími, člověk musel jet furt naplno. Síly ubývají velice rychle, ale ta dřina za to stojí. Určitě nám to pomůže na ledě a budeme z toho moci těžit.

Každý trenér má své metody, jaké zvolil váš kouč?
Za Venery jsme hodně hráli hry, dost jezdili na kole. Za pana Palečka taky. Teď jsme kolo nejezdili skoro vůbec, jen při soustředění v Železné Rudě. Jinak se spíš běhalo, dřelo v posilovně. Víc jsme byli v lese běhat než kolo. V posilovně jsme se samozřejmě snažili posílit hlavně nohy, ty jsou v hokeji strašně důležité.

Vy kolo nemusíte, tak vám příprava vyhovovala?
Rozhodně mi to sedělo. Vytrvalostní sporty nejsou nic pro mě, spíš se řadím mezi ty rychlejší. Při vytrvalosti je to spíš bída. (úsměv)

Znovu jste hráli pár fotbalových zápasů, letos jste nemusel do brány. Byl jste rád?
Raději jdu do útoku, tam mě to táhne víc. Proto jsem šel dopředu, dřív mě tam starší kluci nechtěli pouštět. Pomalu se to posouvá a můžu si zahrát vepředu.

Novic Hovorka do brány chtěl?
Jo, sám se o to přihlásil. On je takový Čontofalský. (smích) Není to jeho vzor, stačí jen to, že je to taky Slovák.

Petr Kumstát na tréninku Karlových Varů

Petr Kumstát

Kádr se hodně změnil, chybí Pech i Kumstát, vaši spoluhráči z formace. Půjde to bez nich?
Nepochybně je to velká ztráta. Oba jsou to vynikající hokejisté, dělali hodně bodů a tým táhli. Ale klub chce trochu změnit styl hokeje. Péťa navíc dostal dobrou nabídku z Prahy. Odešel i Venca Skuhravý, který je karlovarskou ikonou. Oba kluci tady udělali titul, pro Vary hodně znamenají. Musíme se pokusit je nahradit a zastoupit.

Z tahounů minulých let jste zůstal jediný, neděsíte se toho?
Odešel Pecháček, Péťa Kumstát. Třeba i mě můžou v září vyhodit. (smích) Ale jsem rád, že jsem tady zůstal. Chci být u toho, když se tady buduje nový tým, a chceme být úspěšní. Doufám, že všechno bude směřovat k tomu, dostat se do play-off.

Očekáváte na sebe větší tlak?
Už dva roky jsem hrál s Lukášem Pechem, je to pořád stejné. Tlak je na góly. Pokud je hráč nedává, tlak se stupňuje. Jsme tady od toho, abychom nějaké góly dali. Uvidíme, jak se lajny poskládají. Bude to zase něco jiného a nového. Poslední roky jsem byl zvyklý na Lukáše vedle sebe, teď to bude jinak.

Klub hlásí, že chce hrát bruslivý agresivní hokej. To vám sedí, že?
Určitě, to je můj styl. S tím já problém mít nebudu. Když se vejdu do sestavy, neměl bych s tím mít problém.

Vnímal jste intenzivně situaci kolem Lukáše Pecha?
Bavili jsme se s Lukášem i Péťou. Petr řekl už po sezoně, že ho hraní play-out strašně vyčerpává a dostal výborné nabídky. Nakonec se dohodl v Praze. Lukáš se rozhodl, jak se rozhodl. Já k tomu můžu těžko něco říkat, je to čistě jeho věc. Já jsem v té situaci nebyl. Nechtěl bych se k tomu vyjadřovat, jde to mimo mě.

Jste spolu dál v kontaktu?
Jo, už nějaké hecování probíhá. (úsměv) Pecháček mi píše, ať ho pak na ledě moc neřežu. Odepisoval jsem, že si vezmu Kumiho, protože je větší. Jsme v kontaktu skoro každý den, s klukama je sranda. Z oběda mi vždycky píšou, že mi tam drží místo. (smích) Ale zbytečně, jen se špičkujeme.

Sami jsou asi rádi, že jsou spolu v jednom týmu.
Záleží, jak trenér Sparty poskládá jednotlivé útoky. Sparta hodně posílila, má hodně špičkových hokejistů. Nevíme, jak si kádr sedne. Ale to je věc Pražáků, my se musíme soustředit na sebe. Sžít se a dokázat něco tady, ne v Praze.

Lukáš Pech z Karlových Varů (vlevo) a Milan Hluchý z Kladna v souboji.

Lukáš Pech

V týmu máte hodně nových tváří, jak zapadly?
Během suché přípravy je to těžké, protože jsme byli rozdělení do dvou skupin a všichni společně se moc nepotkávali. Spíš se tak míjeli. Uvidí se až při přípravě na ledě, kdy se budeme bavit o svých pozicích v týmu a na ledě. Každý si musí uvědomit, od čeho v týmu je. Pokud je tu někdo proto, aby bránil, tak prostě musí bránit. Nikdo se nesmí cítit ublížený, že třeba nehraje tolik jako druhý. Musíme táhnout za jeden provaz jako tým.

Povedlo se podle vás, kapitána, přivést charakterově kvalitní hráče?
Ukážou až tréninky na ledě. Jména vždycky vypadají dobře, ale hokej a výsledky dělají výkony na ledě. Můžeme mít super jména, ale hrát špatný hokej. Stejně pak můžeme prohrávat a zase být v play-out. To už snad nezažiju. Doufám, že letos desítku uděláme.

O složení formací jste se s trenéry ještě vůbec nebavili?
Ne, to ne. Bavili jsme se leda tak o tepové frekvenci. (smích) Pořád říkali, že bych měl přidat a ještě přidat. Útoky jsme ještě neřešili, na všechno je čas do začátku nástupu na led koncem července.

Už spadáte do skupiny starších hráčů, máte volno tři týdny. Jak je trávíte?
Stejně musím i během dovolené něco dělat, nemůžu jen ležet. To bych se do toho asi nevrátil. Volno trávím aktivně. Teď jsme na dva týdny na Moravě, k moři nejedeme. I když možná ještě někam vypálíme. Ale přemýšlel jsem, že bych si dovolenou zkrátil a začal do haly chodit už od středy, ještě uvidím.

Energie bude nově spolupracovat s druholigovým Sokolovem. Nemůže to být problém, nižší soutěž?
Záleží hodně na přístupu jednotlivých hráčů. Nesmí tam jezdit uražení, že musí hrát za Sokolov. Budou tam určitě dost vytěžovaní, což jim může pomoct. A i na druhou ligu je třeba mít určitou výkonnost. Pokud ji mít nebudou, nemůžou hrát ani druhou ligu.

Martin Zaťovič

Martin Zaťovič

Vy sám jste to zažil, že?
Chtěly se po mně nějaké body, které jsem udělal. Poslední dobou mám pocit, že tam mladí kluci jedou spíš jako za trest. Když už tam jedu, snažím se dát pět gólů a oni si mě všimnou. Ne jet uraženě, že mě poslali do druhé ligy a já se na to vykašlu. Ať ukáže ve druhé lize, že je dobrý, že na to má. Ať dá pět gólů a klub si ho vytáhne zpátky do vyšší soutěže. Kluci musí chtít hrát, protože když je to nebude bavit, pak skončili úplně.

Druhou ligu sledujete, máte přehled o výsledcích Baníku?
Spíš moravskou část sleduju, nebo aspoň výsledky. Moc kluků tam neznám. Sleduju spíš Přerov, tam je to hokejová bašta. Na hokej chodí dva tisíce lidí. Kamarádi se tam ze mě dělají srandu, že za chvíli budeme hrát proti sobě. Na to je snad ještě čas.

Autor:

Hokejová extraliga 2021-22

Extraliga má rekordních patnáct účastníků. Titul obhajuje Třinec, nováčkem je Kladno. Základní část se hraje od 8. září do 8. března 2022. První čtyři týmy postoupí přímo do čtvrtfinále, celky na 5. až 12. místě sehrají předkolo. Poslední tým sestupuje, na předposlední bude čekat od 17. dubna baráž s vítězem play off 1. ligy.

David Krejčí, Andrej Nestrašil, Michal Řepík, Dominik Hrachovina, Roman Horák, Jaromír Jágr, Alexandre Mallet, Tomáš Plekanec

Bodování

9

Lukáš Pech

Č. Buděj.

8

Martin Růžička

Třinec

8

Filip Chlapík

Sparta

Góly

5

David Krejčí

Olomouc

5

Milan Gulaš

Č. Buděj.

4

Jaromír Jágr

Kladno

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Třinec 6 3 1 1 1 22:15 12
2. Liberec 6 3 0 2 1 13:13 11
3. K. Vary 6 3 0 1 2 21:17 10
4. Ml. Boleslav 6 3 0 1 2 17:14 10
5. Č. Budějovice 5 3 0 1 1 19:18 10
6. Pardubice 5 3 0 0 2 19:15 9
7. Sparta 4 2 1 0 1 16:13 8
8. Hr. Králové 5 2 1 0 2 11:8 8
9. Olomouc 4 1 2 0 1 12:10 7
10. Kometa 5 1 2 0 2 13:15 7
11. Vítkovice 3 2 0 0 1 9:8 6
12. Litvínov 5 1 1 1 2 16:18 6
13. Plzeň 6 1 1 1 3 13:21 6
14. Zlín 6 0 1 2 3 16:23 4
15. Kladno 6 1 0 0 5 15:24 3
  • Nejčtenější

Pozor, Wayne! Číslo 68 se vrací do závodu. Jágr ztrácí už jen sedm gólů

Premium Už se zdálo, že světovým rekordmanem v počtu gólů nasázených ve špičkových hokejových ligách (včetně play off) a...

Kladno už není poslední, Kometa porazila Třinec, slaví i Sparta a Olomouc

Kladno má v extraligové sezoně po pátém kole první body. Utkání s Litvínovem (3:2) rozhodl dvěma góly a jednou...

Köhler vstřelil čtyři góly, Vondrka tři a Jágr stý. Ligu nově vede Liberec

Jaromír Jágr sice pokračuje ve fazoně, vstřelil stý gól v extralize a přidal k němu dvě asistence, ovšem jeho Kladno...

Prostředníčky na Jágra? Akce vyvolá reakci, tolerují mu moc, tvrdí šéf Ropáků

Fotografie, jak několik fanoušků z litvínovského kotle vztyčilo prostředníček na kladenskou legendu Jaromíra Jágra, je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plekanec o Jágrovi: Věděli jsme, že dřív nebo později půjde do první lajny

Jaromír Jágr se poprvé v sezoně instaloval do elitní Plekancovy formace a vystřelil své Kladno k premiérovým bodům v...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Pozor, Wayne! Číslo 68 se vrací do závodu. Jágr ztrácí už jen sedm gólů

Premium Už se zdálo, že světovým rekordmanem v počtu gólů nasázených ve špičkových hokejových ligách (včetně play off) a...

ZVOLNĚNÍ: Tahle liga je pro starý! Potvrzuje to Jágr, Krejčí i Evropa

Jaromír Jágr zařídil první kladenskou výhru v sezoně. David Krejčí zase v neděli oslnil omšelou olomouckou plechárnu...

Prostředníčky na Jágra? Akce vyvolá reakci, tolerují mu moc, tvrdí šéf Ropáků

Fotografie, jak několik fanoušků z litvínovského kotle vztyčilo prostředníček na kladenskou legendu Jaromíra Jágra, je...

Novotného výstavní zákrok zachránil Vary. Smrdělo to debaklem, štve Fleka

Hokejová extraliga má po nedělním pátém kole kandidáta na zákrok sezony. Karlovarský brankář Filip Novotný se blýskl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Obří dluhy čínského developera straší celý svět, už klesly akcie v USA

Čínský realitní kolos Evergrande zápasí s bilionovými dluhy. Kvůli tomu v pondělí výrazně klesaly indexy amerických i...