Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. února 2023 Hynek

Zaťovič: Kluci občas napíšou, že mi ve Spartě drží místo

  11:07
Kapitán Energie Martin Zaťovič osiřel. Pech s Kumstátem jsou ve Spartě. Po náročné letní přípravě vyhlášený vtipálek nabírá síly na těžkou sezonu. "Doufám, že se dřina projeví na ledě," říká.

Karlovarský kapitán Martin Zaťovič. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Už delší dobu slýchal pohádku o přeměně z bojovníka ve střelce a tahouna týmu. Teď před Martinem Zaťovičem stojí nová výzva. Bez Lukáše Pecha, se kterým se vzájemně táhli na vrchol, pozvednout Energii. Věčně dobře naladěný borec dostal na bedra pořádnou nálož.

"Kluci odešli, musíme je zastoupit my, co jsme tady zůstali," říká klidně. Bez Pecha, bez Kumstáta. Elitní formace se rozpadla, Zaťovič zůstal jediný. Trenéři mu musí najít nové spoluhráče. "Jinak taky můžu skončit v Sokolově, se kterým klub spolupracuje," směje se.

Martine, jaká byla letní příprava - první pod koučem Žemličkou?
Náročná, pořád dřina a dřina. (úsměv) Nepolevili jsme ani na chvíli, do úplného konce to bylo hodně náročné. Ale doufám, že se dřina projeví na ledě.

Rozklad formace KPZ

Poslední dvě sezony padl mýtus o nutnosti složení elitní karlovarské formace. Nemuseli v ní být s Kumstátem ještě Skuhravý a Košťál. Čahoun s číslem 46 si sedl s drobnějšími Pechem a Zaťovičem. Dávali důležité góly, táhli Energii.

Od nové sezony budou zase jiné pořádky. Petru Kumstátovi skončila smlouva a upsal se pražské Spartě. "Už jsem toužil po změně," říkal s prosbou o pochopení. Varům svými góly pomáhal deset let.

Lukáš Pech se s klubem rozešel i přes platnou smlouvu. Energie mu dlužila výplaty, hráč rozvázal kontrakt a stal se volným hráčem.

Zamířil za svým parťákem Kumstátem do Sparty. Odešel, přestože loni podepsal pětiletou smlouvu. Z útoku KPZ tak zůstal jediný, Martin Zaťovič. Zdánlivě nesourodá trojička si vyhověla náramně, teď je třeba Zaťovičovi najít nové bombarďáky.

Dřív jste řekl, že máte problém stíhat mladším hráčům. Manko jste dohnali?
Jsou tam silnější kusy. (smích) Oni jsou mladí, mají víc elánu, a běhy a jízda na kolem jim tedy vyhovuje víc. Na druhou stranu my zase dřeme víc v posilovně, takže se to vyrovná. Samozřejmě když hrajeme nějaké hry, musí vyhrát zkušenost. (smích) Ale byla to dřina, pro celé mužstvo stejná.

Jak se vám líbil model přípravy Richarda Žemličky?
Zažil jsem tady strašně moc příprav. Srovnal bych ji s těmi nejtěžšími, člověk musel jet furt naplno. Síly ubývají velice rychle, ale ta dřina za to stojí. Určitě nám to pomůže na ledě a budeme z toho moci těžit.

Každý trenér má své metody, jaké zvolil váš kouč?
Za Venery jsme hodně hráli hry, dost jezdili na kole. Za pana Palečka taky. Teď jsme kolo nejezdili skoro vůbec, jen při soustředění v Železné Rudě. Jinak se spíš běhalo, dřelo v posilovně. Víc jsme byli v lese běhat než kolo. V posilovně jsme se samozřejmě snažili posílit hlavně nohy, ty jsou v hokeji strašně důležité.

Vy kolo nemusíte, tak vám příprava vyhovovala?
Rozhodně mi to sedělo. Vytrvalostní sporty nejsou nic pro mě, spíš se řadím mezi ty rychlejší. Při vytrvalosti je to spíš bída. (úsměv)

Znovu jste hráli pár fotbalových zápasů, letos jste nemusel do brány. Byl jste rád?
Raději jdu do útoku, tam mě to táhne víc. Proto jsem šel dopředu, dřív mě tam starší kluci nechtěli pouštět. Pomalu se to posouvá a můžu si zahrát vepředu.

Novic Hovorka do brány chtěl?
Jo, sám se o to přihlásil. On je takový Čontofalský. (smích) Není to jeho vzor, stačí jen to, že je to taky Slovák.

Petr Kumstát

Kádr se hodně změnil, chybí Pech i Kumstát, vaši spoluhráči z formace. Půjde to bez nich?
Nepochybně je to velká ztráta. Oba jsou to vynikající hokejisté, dělali hodně bodů a tým táhli. Ale klub chce trochu změnit styl hokeje. Péťa navíc dostal dobrou nabídku z Prahy. Odešel i Venca Skuhravý, který je karlovarskou ikonou. Oba kluci tady udělali titul, pro Vary hodně znamenají. Musíme se pokusit je nahradit a zastoupit.

Z tahounů minulých let jste zůstal jediný, neděsíte se toho?
Odešel Pecháček, Péťa Kumstát. Třeba i mě můžou v září vyhodit. (smích) Ale jsem rád, že jsem tady zůstal. Chci být u toho, když se tady buduje nový tým, a chceme být úspěšní. Doufám, že všechno bude směřovat k tomu, dostat se do play-off.

Očekáváte na sebe větší tlak?
Už dva roky jsem hrál s Lukášem Pechem, je to pořád stejné. Tlak je na góly. Pokud je hráč nedává, tlak se stupňuje. Jsme tady od toho, abychom nějaké góly dali. Uvidíme, jak se lajny poskládají. Bude to zase něco jiného a nového. Poslední roky jsem byl zvyklý na Lukáše vedle sebe, teď to bude jinak.

Klub hlásí, že chce hrát bruslivý agresivní hokej. To vám sedí, že?
Určitě, to je můj styl. S tím já problém mít nebudu. Když se vejdu do sestavy, neměl bych s tím mít problém.

Vnímal jste intenzivně situaci kolem Lukáše Pecha?
Bavili jsme se s Lukášem i Péťou. Petr řekl už po sezoně, že ho hraní play-out strašně vyčerpává a dostal výborné nabídky. Nakonec se dohodl v Praze. Lukáš se rozhodl, jak se rozhodl. Já k tomu můžu těžko něco říkat, je to čistě jeho věc. Já jsem v té situaci nebyl. Nechtěl bych se k tomu vyjadřovat, jde to mimo mě.

Jste spolu dál v kontaktu?
Jo, už nějaké hecování probíhá. (úsměv) Pecháček mi píše, ať ho pak na ledě moc neřežu. Odepisoval jsem, že si vezmu Kumiho, protože je větší. Jsme v kontaktu skoro každý den, s klukama je sranda. Z oběda mi vždycky píšou, že mi tam drží místo. (smích) Ale zbytečně, jen se špičkujeme.

Sami jsou asi rádi, že jsou spolu v jednom týmu.
Záleží, jak trenér Sparty poskládá jednotlivé útoky. Sparta hodně posílila, má hodně špičkových hokejistů. Nevíme, jak si kádr sedne. Ale to je věc Pražáků, my se musíme soustředit na sebe. Sžít se a dokázat něco tady, ne v Praze.

Lukáš Pech

V týmu máte hodně nových tváří, jak zapadly?
Během suché přípravy je to těžké, protože jsme byli rozdělení do dvou skupin a všichni společně se moc nepotkávali. Spíš se tak míjeli. Uvidí se až při přípravě na ledě, kdy se budeme bavit o svých pozicích v týmu a na ledě. Každý si musí uvědomit, od čeho v týmu je. Pokud je tu někdo proto, aby bránil, tak prostě musí bránit. Nikdo se nesmí cítit ublížený, že třeba nehraje tolik jako druhý. Musíme táhnout za jeden provaz jako tým.

Povedlo se podle vás, kapitána, přivést charakterově kvalitní hráče?
Ukážou až tréninky na ledě. Jména vždycky vypadají dobře, ale hokej a výsledky dělají výkony na ledě. Můžeme mít super jména, ale hrát špatný hokej. Stejně pak můžeme prohrávat a zase být v play-out. To už snad nezažiju. Doufám, že letos desítku uděláme.

O složení formací jste se s trenéry ještě vůbec nebavili?
Ne, to ne. Bavili jsme se leda tak o tepové frekvenci. (smích) Pořád říkali, že bych měl přidat a ještě přidat. Útoky jsme ještě neřešili, na všechno je čas do začátku nástupu na led koncem července.

Už spadáte do skupiny starších hráčů, máte volno tři týdny. Jak je trávíte?
Stejně musím i během dovolené něco dělat, nemůžu jen ležet. To bych se do toho asi nevrátil. Volno trávím aktivně. Teď jsme na dva týdny na Moravě, k moři nejedeme. I když možná ještě někam vypálíme. Ale přemýšlel jsem, že bych si dovolenou zkrátil a začal do haly chodit už od středy, ještě uvidím.

Energie bude nově spolupracovat s druholigovým Sokolovem. Nemůže to být problém, nižší soutěž?
Záleží hodně na přístupu jednotlivých hráčů. Nesmí tam jezdit uražení, že musí hrát za Sokolov. Budou tam určitě dost vytěžovaní, což jim může pomoct. A i na druhou ligu je třeba mít určitou výkonnost. Pokud ji mít nebudou, nemůžou hrát ani druhou ligu.

Martin Zaťovič

Vy sám jste to zažil, že?
Chtěly se po mně nějaké body, které jsem udělal. Poslední dobou mám pocit, že tam mladí kluci jedou spíš jako za trest. Když už tam jedu, snažím se dát pět gólů a oni si mě všimnou. Ne jet uraženě, že mě poslali do druhé ligy a já se na to vykašlu. Ať ukáže ve druhé lize, že je dobrý, že na to má. Ať dá pět gólů a klub si ho vytáhne zpátky do vyšší soutěže. Kluci musí chtít hrát, protože když je to nebude bavit, pak skončili úplně.

Druhou ligu sledujete, máte přehled o výsledcích Baníku?
Spíš moravskou část sleduju, nebo aspoň výsledky. Moc kluků tam neznám. Sleduju spíš Přerov, tam je to hokejová bašta. Na hokej chodí dva tisíce lidí. Kamarádi se tam ze mě dělají srandu, že za chvíli budeme hrát proti sobě. Na to je snad ještě čas.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2023

Hokejové MS 2023 se uskuteční od 12. do 28. května 2023 v lotyšské Rize a ve finském Tampere, kde se uskuteční boje o medaile. Původně se mělo hrát v Petrohradu, Rusku však byl turnaj kvůli agresi na Ukrajině odebrán. Titul z MS 2022 bude obhajovat Finsko.

Ze statistik

Dominik Frodl

nejlepší brankář

Lukáš Pech

Nejvíce asistencí

Mužstvo Z V VP PP P S B
1. HC Dynamo Pardubice 43 26 8 4 5 135:84 98
2. HC Vítkovice Ridera 43 22 4 9 8 131:104 83
3. HC Sparta Praha 42 22 5 2 13 122:95 78
4. HC Oceláři Třinec 42 19 4 5 14 120:88 70
5. Bílí Tygři Liberec 43 14 6 10 13 125:111 64
6. HC Olomouc 42 18 4 2 18 106:107 64
7. HC Škoda Plzeň 43 15 6 7 15 113:115 64
8. Mountfield Hradec Králové 42 15 7 4 16 114:109 63
9. HC Kometa Brno 43 14 6 2 21 110:133 56
10. HC Energie Karlovy Vary 43 16 3 2 22 106:134 56
  • Nejčtenější

Pardubice opět úspěšné, Sparta padla. Kometa slaví, problémy Kladna nekončí

Pardubice uspěly také ve třiačtyřicátém kole hokejové extraligy a kráčí za celkovým prvenstvím v základní části. Mladou...

Mohutné obraty a další třinecké zaváhání. Kritická situace Kladna se horší

Hokejová extraliga v pátek pokračovala pěti duely 42. kola. Obhájce mistrovského hattricku z Třince popáté v řadě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krize Třince trvá, naopak uspěla Kometa i Kladno. Boleslav zdolala Olomouc

Tři čistá konta a dvě ukončené série proher nabídlo 41. kolo hokejové extraligy. Kladno přemohlo Liberec, Kometa si...

Pastrňák zazářil čtyřmi body, gólman Vaněček asistoval u vítězné trefy

Dominance hokejistů Bostonu v NHL nebere konce. Na úterní výhře 4:2 v Montrealu se výrazně podepsali i Češi. Hvězda...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Růžička končí u litvínovského dorostu. Hráče svazovala jeho autorita

Doma není prorokem. Legendární Vladimír Růžička v hokejovém Litvínově, odkud se odpíchl k báječné kariéře, trenérsky...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

Hradecké hokejisty posílil brankář Machovský, Růžičku poslali k rivalovi

Hokejový brankář Matěj Machovský bude ve zbytku sezony působit v extraligovém Hradci Králové. Devětadvacetiletý gólman...

Žonglování s přenosem. ČT nakonec zápas Sparty s Pardubicemi vysílat bude

Moc atraktivnějších hokejových střetnutí v tuzemsku nenajdete. Extraligový zápas mezi třetí Spartou a vedoucími...

Pár hodin v Hradci a hned vítězství: Bylo to ale těžké, přiznal Werek

V polovině sedmé minuty vzal na pravé straně puk, nezadržitelně s ním projel do dobré pozice na střelu a pak tvrdou...

Gól v poslední vteřině. Hokejisté Olomouce tráví nejkrutější možnou prohru

Zřejmě tím nejkrutějším možným způsobem prohráli hokejisté Olomouce domácí zápas s Karlovými Vary. Třebaže dvakrát...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...