Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. srpna 2021 Dominik

Zámoří hokejistům neškodí, Kanada mi dala jen pozitiva, říká Huml

  11:45
Je to slyšet z každé strany: útěky mladíků za oceán jsou zhoubou českého hokeje i samotných hokejistů. Brněnský útočník Ivan Huml, který do zámoří zamířil už v sedmnácti, však nesouhlasí. "Chápu postoj klubů, které vychovávají kvalitní hráče a pak o ně přijdou. Ale juniorka v Kanadě je na úplně jiné úrovni, takže se těm klukům nedivím."

Ivan Huml | foto: Ladislav NěmecMF DNES

Nyní 28letému Humlovi se jeho cesta vyplatila. V Bostonu nakoukl do NHL, zahrál si i ve Finsku a Švédsku. Od začátku října pak pomáhá Kometě vydrápat se z bažiny, do níž zapadla v úvodu sezony.

"Naše hra jde pomalu nahoru. Proti Kladnu jsme divákům ukázali, že hokej umíme, že umíme hrát poctivě zezadu," sděluje příjemný chlapík, který zatím v modrobílém dresu nasbíral čtyři asistence. Ale gól žádný. "V kariéře jsem ještě takovéhle trápení nezažil, musím to prolomit," hlásí Huml odhodlaně.

Máte za sebou zajímavou kariéru. Co vás vedlo k odchodu do zámoří?
Přišlo to někdy v listopadu, kdy se mi moc nedařilo, nedostával jsem šanci v kladenském áčku a hrál jsem za juniory. Jeden den jsem se rozhodl, že to půjdu zkusit. V té době už jsem měl agenta, zavolal jsem mu a během týdne jsem byl ve druhé nejvyšší juniorské lize v Kanadě.

Takže jste se rozhodl sám? Nikdo vás k tomu nenaváděl?
Bylo to jenom moje rozhodnutí. Přišel jsem po zápase domů a řekl jsem si, že už nechci hrát na Kladně a půjdu do Kanady.

Vyplatilo se vám to?
Hodnotím to jenom pozitivně, na ta juniorská léta mám úžasné vzpomínky. Naučil jsem se řeč, zdokonalil jsem se v hokeji a myslím, že mi to prospělo. Určitě bych neměnil.

České Budějovice - Pardubice: Ivan Huml před brankou BudějovicČeské Budějovice - Zlín, domácí Huml (v červeném) se snaží ustát souboj s Lučkou.

V Česku se přitom často říká, že tak brzké odchody hráčům škodí. Že je pobyt v kanadských juniorských ligách hokejově kazí.
Já mám trošku jiné zkušenosti. Hrál jsem druhou juniorskou ligu, ne tu nejvyšší, takže těžkomůžu posuzovat, jak se v ní k Čechům chovají. Ale já jsem tam hrál stejný hokej jako v Česku, dával jsem góly, chtěli, abych hrál s pukem. K tomu jsem se přizpůsobil tvrdé kanadské hře, takže to pro mě mělo jenom pozitiva. Když někdo říká, že to kazí naše talenty, tak tomu moc nevěřím. Spíš si myslím, že to klukům strašně pomůže. I když pro český hokej to samozřejmě dobré není.

Vy jste to dotáhl až do Bostonu. Jak na působení v NHL vzpomínáte?
Bylo to hezké období, i když zápasů jsem neodehrál tolik, kolik bych si představoval. Ale NHL je nejlepší liga světa a asi jí navždy zůstane. Byl zážitek ji hrát.

Proč zůstalo jen u 49 utkání?
Sbíral jsem je po troškách během tří sezon. Jeden trenér mě měl rád a dostával jsem šanci. Pak se přestalo týmu dařit, přišel nový trenér, ten chtěl oživit tým a mě jako hráče s dvoucestnou smlouvou poslal zpátky na farmu. Tak to tam funguje. Bylo pak hodně těžké ho přesvědčit, aby mě vzal zpátky.

Proč jste vlastně svou zámořskou anabázi ukončil?
Když byla stávka, tak jsem měl nastupovat za Kladno, ale v posledním přípravném zápase jsem si přetrhl křížový vaz a celou sezonu jsem nehrál. Pak už jsem se do Ameriky nedostal.

Přivezl jste si z USA nějaké návyky do běžného života? Oblíbil jste si třeba nějaký americký sport?
Hlavně jsem si odtud přivezl manželku, to je to nejcennější, co jsem tam získal (smích). Do Ameriky jezdím každé léto, mám k ní hodně blízko. Když mám šanci, tak se jdu živě podívat na Red Sox (bostonský baseballový tým). Na Patriots (tým amerického fotbalu) jsem se nikdy nedostal, to mě trošku mrzí. Pokud někdy bude šance, rád bych to napravil. Jinak se na NFL rád podívám v televizi.

České Budějovice - Kladno: domácí Ivan Huml

Jak se vaší ženě líbí život v Česku?
Chvílemi se jí samozřejmě stýská, tak jako každému v cizí zemi. Ale jinak myslím, že je spokojená. Tady v Brně se jí moc líbí.

Hrál jste také ve Finsku a Švédsku. Co vám dala tato angažmá?
Taky to pro mě byly veliké zkušenosti. Hokej je tam trošku jiný než tady, takže se člověk něco přiučí.

Můžete ty rozdílnosti přiblížit?
Ve Finsku je hokej založený hodně na bruslení a důraznosti, má nejblíž k tomu kanadskému. Mně se tam poměrně dařilo, Turku je krásné město, takže jsem tam byl spokojený. Pak jsem přešel do Švédska, kde je hokej mnohem techničtější a propracovanější. Kvalita je o něco vyšší než ve Finsku, což je dané i tím, že v Elitserien drží jen dvanáct týmů.

Jaké jsou další odlišnosti? Váš spoluhráč Jakub Šindel, který hrál ve Finsku, říkal, že je na tamních klubech hodně znát, že jsou mnohem víc než v Česku závislé na svých fanoušcích. Je to tak?
Je to znát a musím říct, že něco podobného, co jsem tam viděl na stadionech, jsem v Česku zažil až v Brně. Atmosféra ve Švédsku i Finsku je celou sezonu úžasná, to se musí zažít. Fanoušci poctivě chodí, jezdí i ven. U nás se to dá srovnat jenom s Brnem, trochu ještě s Pardubicemi.

Jak jste si vlastně v Kometě zvykl? Jste v ní spokojený?
Mně se tu líbí moc. Zázemí, realizační tým i všechno ostatní je v pořádku, akorát výsledky zatím nejsou takové, jaké bych si představoval. Myslím si ale, že naše hra jde pomalu nahoru. Proti Kladnu jsme divákům ukázali, že hokej umíme, že umíme hrát poctivě zezadu. To samé jsme předvedli i v Třinci, odkud se bez bodu odjíždělo hodně těžko. Myslím, že to bylo malinko nespravedlivé, porážku jsme si nezasloužili.

Mrzela vás hodně?
Samozřejmě. Náš výkon byl hodně dobrý, Třinec je velmi ofenzivní tým a u nich doma se hraje hodně těžko, přesto jsme je ve třetí třetině téměř k ničemu nepustili a sami jsme si pár šancí vypracovali. Ale pak přišla jedna malá chybička a přišli jsme o všechny body. Člověk se s tím těžko srovnává, ale musíme to hodit za hlavu. Teď máme čtyři zápasy doma a podmínkou je ve všech bodovat, abychom se dokázali do půlky sezony dotáhnout na předposledního. Pak uvidíme, co bude dál, ale už je nejvyšší čas, abychom začali pravidelně bodovat.

Do Komety jste přišel na začátku října z Českých Budějovic. Jak jste přijal přesun do posledního týmu tabulky?
Pro mě to bylo vysvobození. V Budějovicích jsem neměl důvěru trenéra a většinu zápasů jsem strávil na střídačce, což není dobře. Hodně mě to poznamenalo a ještě furt se z toho dostávám. Deset zápasů plus přípravu jsem hrál osm minut za zápas a je to na mojí hře pořád vidět. Ale cítím, že jdu taky nahoru, a hodně důležité by pro mě bylo dát konečně gól. V kariéře jsem ještě nezažil takovéhle trápení, musím to prolomit. V Brně dostávámdost prostoru, za což jsem strašně rád, ale se svým výkonem ještě nejsem vůbec spokojený.

České Budějovice - Slavia, Budějovický Huml (v červeném) se přetlačuje se slávistou Beránkem.České Budějovice - KladnoČeské Budějovice - KladnoČeské Budějovice - Mladá Boleslav, domácí Ivan Huml atakován hostujícím Důrasem.

Právě na první gól za Kometu jsem se chtěl zeptat. Vyhlížíte jej tedy hodně netrpělivě?
Bylo by hezký ho dát zrovna teď proti Budějovicím, abych jim to trošičku vrátil. Ten příští zápas je pro nás hodně důležitý, musíme potvrdit, že naše forma je opravdu stoupající. Musíme hrát tak zodpovědně jako poslední zápasy a vyvarovat se chybiček, které pořád přichází a brzdí nás. Ale proti prvním zápasům po mém příchodu se to podstatně zlepšilo, naše forma má stoupající tendenci. Jen to musíme potvrdit i body.

V jakém stavu byl brněnský tým, když jste do něj přišel?
Já jsem přišel v době, kdy měla Kometa jeden bod. I když teď to není lepší, v tabulce ztrácíme naopak ještě víc než tehdy. Na klucích je to samozřejmě vidět, atmosféra není optimální, ale na druhou stranu vždycky byla bojovná. Nikdo neskládal zbraně, bylo vidět, že to všichni chtějí prolomit. Částečně se nám to podařilo, jenom škoda, že jsme to nepotvrdili doma proti Litvínovu a teď v Třinci. Pak by byla naše situace v tabulce úplně jiná.

V čem je teď hra Komety lepší než v době největší krize? Pomohla vám tolik hra na tři pětky?
Je pravda, že na tři lajny se nám poměrně daří, odehráli jsme dvě dobrá utkání. Ale ani předtím jsme nehráli tak špatně, třeba v Plzni jsme odehráli solidní zápas a měli jsme šanci bodovat. Největším zklamáním byla domácí prohra s Litvínovem.

Mluvilo se o tom, že Kometě schází fyzická síla. A najednou hrajete na tři lajny, což bývá fyzicky náročnější. Jak to, že to najednou zvládáte?
Musím říct, že pro mě je lehčí hrát na tři lajny než na čtyři. Dostanu se víc do tempa, dokážu se v něm udržet celých šedesát minut a hraje se mi skvěle. Když jsme hráli na čtyři lajny, tak už mi ve třetí třetině docházely síly. Zní to hodně zvláštně, ale je to tak.

Věříte pořád v lepší zítřky Komety? Může se dotáhnout třeba na desáté místo, zajišťující předkolo play-off?
Myslím, že už je vidět, že se zlepšujeme. Ale samozřejmě se nemůžeme koukat tak daleko. Musíme se dívat na týmy, které jsou těšně před námi, a zkusit se na ně dotáhnout. Koukat se někam na desítku pro nás v tuhle chvíli není rozumné, musíme se soustředit na každý zápas, postupně začít získávat body. A uvidíme, jak to dopadne.

Autor:
Sparta
4:0
Olomouc
Mladá Boleslav
4:0
Pardubice
Sparta
3:4
Liberec
Třinec
4:1
Liberec
Třinec
4:3
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Kometa
Liberec
4:0
Hradec Králové

Předkolo

Plzeň
0:3
Olomouc
Hradec Králové
3:0
Litvínov
Pardubice
3:1
Karlovy Vary
Vítkovice
2:3
Kometa Brno

Bodování

65

Peter Mueller

Kometa

63

Martin Růžička 27

Třinec

57

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

33

Matěj Stránský

Třinec

30

Peter Mueller

Kometa

26

David Šťastný

Boleslav

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Sparta 52 32 3 6 11 194:116 108
2. Třinec 52 31 4 5 12 187:130 106
3. Ml. Boleslav 52 26 6 7 13 167:126 97
4. Liberec 52 24 8 5 15 152:118 93
5. Plzeň 52 24 6 7 15 170:128 91
6. Hr. Králové 52 26 4 3 19 144:127 89
7. Pardubice 52 21 7 4 20 141:146 81
8. Vítkovice 52 20 4 6 22 130:142 74
9. Kometa 52 19 5 6 22 144:152 73
10. K. Vary 52 17 8 6 21 145:176 73
11. Litvínov 52 17 8 5 22 133:146 72
12. Olomouc 52 14 6 5 27 105:156 59
13. Zlín 52 11 3 4 34 108:178 43
14. Č. Budějovice 52 6 4 7 35 128:207 33
  • Nejčtenější

Končím, oznámil útočník Krejčí v Bostonu. Chce se vrátit do Česka

Hokejový útočník David Krejčí v oficiálním prohlášení uvedl, že končí v Bostonu a chystá návrat do České republiky....

Chceme tě, ale díky a jdi. Jak vypadal český brankářský kolotoč v NHL

Život vrcholových hokejistů vážně někdy připomíná putování kočovníků. Jeden den dáte rozhovor ke své budoucnosti a...

Mrázek v Torontu zabojuje o post jedničky. Vrací se Šustr s Jaškinem

Brankáře Davida Ritticha, který se nově upsal Nashvillu, v Torontu nahradí jiný český reprezentant Petr Mrázek. Stěhují...

POHLED: Hvězda z jiné galaxie. Proč návrat Krejčího nic netrumfne?

Premium Ne, takový návrat tu dlouho nebyl. A kdoví jestli vůbec někdy byl. Jasně, české zimáky rozzářil Jaromír Jágr. Ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hadamczik: Draft? Resumé práce svazu. Pak by Jágr nemusel kupovat cizince

První kolo nic, druhé kolo taky nic. Až ve třetí rundě draftu nadějí do slavné NHL zaznělo jméno prvního z osmi...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

Správnou technikou dýchání můžeme předejít i bolesti zad, radí fyzioterapeut

Premium Dýchání je provázané s tím, jak se člověk cítí. „Propojení dechu a emocí je neuvěřitelné,“ říká uznávaný fyzioterapeut...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

  • Další z rubriky

Pardubičtí hokejisté míří do malé haly. Fanouškům se omlouváme, hlásí klub

Hokejisty pardubického Dynama čeká v úterý v 17.30 první přípravné utkání na novou sezonu. Sehrají jej v Ostravě proti...

Krejčí se vrací do Olomouce. Historický moment pro nás i extraligu, řekl šéf klubu

O čem se spekulovalo, je už oficiálně potvrzené. Hokejový útočník David Krejčí bude po konci v Bostonu hrát za...

Nová Sparta na ledě. Jandač přemýšlel o konci, dočkal se podpory kabiny

Minulá sezona dlouho vyhlížený úspěch nepřinesla, ta další se kvapem blíží. Hokejová Sparta do ní vstoupí s výrazně...

POHLED: Hvězda z jiné galaxie. Proč návrat Krejčího nic netrumfne?

Premium Ne, takový návrat tu dlouho nebyl. A kdoví jestli vůbec někdy byl. Jasně, české zimáky rozzářil Jaromír Jágr. Ale...

Orgasmy předstírám. Muži to mají horší, říká pornoherečka Daisy Lee

Karolína Urbanová (23), známá pod uměleckým jménem Daisy Lee, patří k nejznámějším českým pornoherečkám. Dcera bývalé...

Podtrženo, sečteno, potvrzeno, říká Vondráčková o vztahu s Vojnarem

Zpěvačka Lucie Vondráčková (41) má nový vztah. Informoval o tom web Expres.cz, podle kterého je jejím novým partnerem...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...