Čtvrtek 24. června 2021, svátek má Jan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. června 2021 Jan

Zajíc prohrál sázku při dražbě Ptáčkova dresu. Uhradím ji rád, tvrdí

  9:44
Sportovní manažer českobudějovických hokejistů Josef Zajíc může být na tým pyšný. Na čele extraligy je pro 14 soků jen jedno místo. Obsazuje ho právě mužstvo z jižních Čech.

Josef Zajíc | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Máte za sebou 30 kol základní části extraligy a vedete ji. Uměl jste si to před sezonou představit?
Ono se vždycky po generálním i sportovním manažerovi a trenérovi před sezonou vyžaduje, aby vyhlásili nějaký postupný cíl. Nějakou vizi o umístění. Ale ať kdokoliv od sportu vyhlásí cokoliv, jde v dlouhodobé části vždycky o to, aby tým podával zápas od zápasu co nejvyrovnanější výkony. Aby odstraňoval nedostatky.

Takže jste na to nepomyslel?
Nikdo z nás není vizionář, abychom si řekli, že chceme být po 30. kole první a že jsme chtěli mít tolik bodů. My jsme chtěli hrát hokej, aby na něj lidi chodili. Chtěli jsme být úspěšní a chtěli jsme napravit reputaci z venkovních zápasů minulé sezony. To se povedlo. Přivezli jsme daleko víc bodů. Doma jsme naopak víc zápasů ztratili. Je to logicky proto, že soupeři se připravují na to, že jsme doma silní a máme dobrý nástup. Chtěli jsme, aby tu lidi byli spokojení.

Hrajete dobře, když bodujete.
Venku se nám daří víc a bodů máme slušně. Pro tým, pro trenéry i vedení klubu a majitele je odměnou, že dlouhodobě bojujeme o přední pozice v tabulce.

Je něco, co byste týmu nyní vytkl?
Samozřejmě. Po každém zápase je vyhodnocení u videa. Vždy se najdou věci, které se mohou řešit. Hokej je hra chyb. Nám dlouhodobě dělá problémy prosadit se v přesilových hrách. A to je v klubu klíčová práce pro sportovní úsek. Přesilovky jsou hodně důležité. Hrajeme dobře v oslabení, moc neinkasujeme. Ale přesilovky budou s přibývajícími zápasy důležitější. Čím více se bude hrát, tím víc se budou zápasy rozhodovat v přesilovkách. Na tom je potřeba neustále pracovat.

Co ještě postrádáte?
Chybí nám i větší agresivita při bránění. Je velmi těžké ji v rychlém sledu zápasů udržet. Díky ekonomické situaci nemůže být kádr enormně rozšířený. A hráči, kteří tady hrají, budou časem unavení. Záleží na tom, jak budou schopní rehabilitovat, jaký budou mít přístup k životosprávě, jak budou doplňovat stravu. To všechno pak má velký význam. Leden je pro vývoj sezony hodně důležitý a je tam moc zápasů. Ukáže se, jak jsme na takovou zátěž připravení.

Vy jste včetně Vykoukala uvolnili v sezoně z kádru tři hráče. Teď jsou ale obránci zranění a potřebujete je. Jak to tedy s Vykoukalem přesně bylo?
Je to tak, že během jednoho týdne se nám zranili Vráblík, Kolarz a Kranjc. Nemáme tolik prostředků, abychom měli smluvně vázaných 12 obránců. Je to velmi drahá záležitost a ani na trhu nejsou. Když se zraní klíčoví hráči, velice těžko se to nahrazuje. Dohoda s Jirkou Vykoukalem byla po minulé sezoně jasně daná. On akceptoval stav kabiny, protože je to člověk, který je velmi senzitivní.

Jistě víte, co přesně rozhodlo.
Bylo to jeho rozhodnutí. Byli jsme jasně domluvení na všech podmínkách přestupu a záleželo na jeho rozhodnutí. V té době jsme byli nahoře a Jirka se k mému zklamání, které jsme si ale vysvětlili, rozhodl pro jiný tým. Chybí nám bek do přesilovek. Ale vezměte si, že nastoupil v Plzni a hned se zranil. To je osud. Člověk v hokeji nikdy přesně neví, jaký může nějaký krok přinést důsledky. Jirka Vykoukal se ale o svém působení rozhodl opravdu sám.

Do jednání vstoupila Plzeň.
Tam byl o jeho osobu ohromný zájem. Byly tam čtyři kluby. To už je otázka na něj, co ho vedlo k tomu, aby se rozhodl, jak se rozhodl. Nám nezbývá, než mu popřát, aby se mu dařilo. Náhrada za něj do přesilovek je v českých luzích a hájích komplikovaná.

Vrátí se do mužstva Mikeska?
Ne. Michal Mikeska má smlouvu do konce této sezony. Tím je to pro nás vyřešené. Odešel proto, že už absolutně nedostával prostor. Při zájmu Karlových Varů a splnění nějakých podmínek mezi kluby jsme Michala uvolnili.

Další uvolněný útočník Václav Pletka se v Plzni rozstřílel. Dal tam tři góly.
Je to podobný případ, nedostával tolik prostoru. Není tedy tolik využívaný. U nás ta vize, že bude využívaný víc, nebyla. Jestliže v průběhu sezony o něj projeví další klub zájem a je ochotný přistoupit na určité plnění dohod, rozhodli jsme se pro jeho odchod. Pro nás je také důležité, když ušetříme peníze za jeho plat. Zvažovali jsme obě varianty a rozhodli jsme se ho do konce sezony uvolnit.

Jakým způsobem budete řešit problémy v obraně?
V kádru máme sedm základních obránců. Osmý je Roman Němeček z Písku. Máme Martina Semráda v juniorce a Stanislava Dietze, který se zapojil slušně v Třebíči. A máme dohodu s Pískem, kde bychom mohli případně nějaké hráče využít. Ale jinak nehodláme žádné eso do obrany hledat.

Co marodi, kdo je v pořádku?
Kolarz měl lehčí zranění a už se uzdravil. Vráblík už je propuštěný z nemocnice. Už se objevil i v šatně aměl by být také v pořádku.

Váš brankář Kantor chytal nedávno ve druhé lize za Jindřichův Hradec a byl střídaný. U vás v týmu je jako náhradník.
Máme připravenou i variantu, že by tu byl Šimon Hrubec. Kantor je trojkou. Tady jako mladší kryje záda Jakubu Kovářovi a také poznává prostředí v extralize. Každopádně je to brankář, který je špičkový v extralize juniorů. Je schopen vychytat zápasy s nulou. Člověk, který zná zákonitosti druhé ligy, ví, jak se hraje. Když jedete z Jindřichova Hradce na Techniku Brno, je to naprosto specifická atmosféra. Druhou ligu jsem také hrál a vím, co znamená jet do Brna. To, že byl Kantor střídaný, nemusí znamenat jeho špatný výkon. Jsem přesvědčený o tom, že jel stoprocentně připravený. Mohlo tam být více vlivů. Jsem přesvědčený, že je to dobrý gólman a chytat umí.

Jedete na finále osmi týmů v Evropské trofeji do Vídně. Co od vašeho vystoupení očekáváte?
Je to play-off. Jedeme tam trochu rozbouchaní. Museli jsme rozšířit soupisku, protože máme zraněné hráče. Je to o jednom zápase. Hrajeme s Jokeritem Helsinky a přejeme si strašně moc, abychom uspěli. Jedou tam s námi fanoušci a majitelé klubu nám požehnali. Pro kluky je to samozřejmě těžká práce navíc. Mají toho za sebou dost. Místo pohodovějšího týdne s tréninkem a uvolněním ze zátěže nás čeká těžký boj. Bude to těžký zápas, který bude hodně sledovaný, hraný s velkým nasazením.

Jakým způsobem jste rozšířili kádr? Vezmete juniory?
Kádr jsme teď nedoplňovali. Máme ty varianty připravené od léta. Kdyby se v Rakousku nedařilo, chtěli bychom mít tu možnost, aby si někteří hráči ve třetím utkání odpočinuli. Můžeme vzít 25 hráčů. Vezmeme jich 22 a případně bychom to pak řešili operativně.

Co víte o Jokeritu Helsinky?
Máme k dispozici nějaké DVD z jeho zápasu, abychom věděli, s čím na nás soupeř může nastoupit. Jinak si myslím, že je to tým jako každý jiný. Jsou to hráči jako jiní. Mají své problémy, jsou unavení, jsou pod tlakem. Všichni na tom jsou stejně. Jdou dělat práci navíc. V týmu zůstávají všichni hráči, nikdo nejede s reprezentací. Takže to máme podobné.

Podle klíče je zřejmé, že vítěz zápasu dohraje turnaj ve Vídni, zatímco poražený může cestovat do Salcburku. To asi nechcete.
Nechceme. Rádi bychom určitě zůstali ve Vídni.

Co když znovu narazíte na Plzeň? Hráli jste s ní v základní skupině Evropské trofeje, v extralize to byl váš poslední soupeř. A pojedete v lednu dvakrát do Plzně.
Doufám, že ji budeme porážet.

Nebylo odložení zápasu v listopadu v Plzni unáhleným krokem, když jste s tím souhlasili? Soupeř má uzdraveného Vlasáka a dostal se do formy, ve které nebyl, což naposledy ukázal.
I my jsme naposledy ukázali, že umíme hrát hokej. Bylo to vyrovnané utkání. Plzeň má svoje specifika. Když tam hrajeme, jsou naši hráči odolní a hrají tam dobré zápasy. Plzeň je schopná tu hru produkovat i na hřištích soupeřů. Díky Martinu Strakovi a jeho stodesetiprocentní práci je schopná aplikovat to na mladé hráče. Jsem přesvědčený o tom, že je čas vycházet si vstříc. Bylo odložené celé kolo. Plzeň požádala svaz a svaz požádal nás, abychom to kvůli Lize mistrů ve fotbale odložili. Všichni jsme se rozhodli to akceptovat. Pro oba týmy je to stejné.

Nebylo by tehdy lepší hrát hned druhý den?
Neměli jsme tam prostor. Hráli jsme brzy a potom s Pardubicemi a na Spartě.

Jaké máte ve Vídni zajištěné ubytování a kdo ho hradí?
Každý klub má hrazené ubytování pro 28 lidí. Pokud má někdo více lidí, hradí si to nad ten počet sám. Bydlet budeme v luxusním hotelu. Na jídlo budeme chodit jinam, kousek od haly.

Kolik eur je ve hře? Můžete získat vklad, nebo ještě něco navíc?
Vklad do soutěže byl pro každý klub dvacet tisíc eur. Pokud uspějeme, vstupní poplatek by se nám vrátil. Je to odměna pro vítěze. Podstatné také je, že těm, co hrají letos, se snižují vstupní poplatky na příští rok. Ale ta soutěž se vyvíjí a každý rok se nejdříve jedná o podmínkách.

Máte spoustu mimosportovních akcí. Dětský domov v Boršově, návštěva dětí v nemocnici a další, třeba setkání s fanoušky i autogramiády. Nemusíte hráče nutit, aby se účastnili?
Tohle je dobré vědět. Lidi si možná řeknou, že hráči jdou na trénink a pak domů. A že nic jiného nedělají. Znovu musím připomenout, že ti kluci dělají od šesti let výrazně víc než ostatní. Když chodí do školy, nemají na nic jiného čas než na školu a na sport. Statistika říká, že jeden ze sta se dostane do vrcholového sportu.

Hráči ale tolik volna nemají...
Vemte si rozpis soutěže a vidíte, že pro hráče neexistují soboty ani neděle. Mají taky rodiny a ráno třeba vozí děti do školy. V týmu, který tady máme, jsem jednou výjimečně zažil hráče, že na jednu akci nechtěl. Jsou to ale jinak profíci a plní si také povinnosti. Bez jakýchkoliv debat. Zeptají se kdy, kde a co na sebe. Když jim řeknete, že půjdou darovat krev nebo do dětského domova, jdou se zájmem, s respektem i s pokorou. Tady v týmu je to excelentní.

Co říkáte tomu, že dres Františka Ptáčka z tisícího zápasu jeho kariéry je vydražený za třináct tisíc korun?
Prohrál jsem rum. Nevěřil jsem, že to bude taková částka. Vsadil jsem se a prohrál jsem. Tleskám tomu. Rád ten rum zaplatím a budu se podílet na jeho vypití. Tleskám s respektem. Franta Ptáček je typ profíka.

Sparta
4:0
Olomouc
Mladá Boleslav
4:0
Pardubice
Sparta
3:4
Liberec
Třinec
4:1
Liberec
Třinec
4:3
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Kometa
Liberec
4:0
Hradec Králové

Předkolo

Plzeň
0:3
Olomouc
Hradec Králové
3:0
Litvínov
Pardubice
3:1
Karlovy Vary
Vítkovice
2:3
Kometa Brno

Bodování

65

Peter Mueller

Kometa

63

Martin Růžička 27

Třinec

57

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

33

Matěj Stránský

Třinec

30

Peter Mueller

Kometa

26

David Šťastný

Boleslav

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Sparta 52 32 3 6 11 194:116 108
2. Třinec 52 31 4 5 12 187:130 106
3. Ml. Boleslav 52 26 6 7 13 167:126 97
4. Liberec 52 24 8 5 15 152:118 93
5. Plzeň 52 24 6 7 15 170:128 91
6. Hr. Králové 52 26 4 3 19 144:127 89
7. Pardubice 52 21 7 4 20 141:146 81
8. Vítkovice 52 20 4 6 22 130:142 74
9. Kometa 52 19 5 6 22 144:152 73
10. K. Vary 52 17 8 6 21 145:176 73
11. Litvínov 52 17 8 5 22 133:146 72
12. Olomouc 52 14 6 5 27 105:156 59
13. Zlín 52 11 3 4 34 108:178 43
14. Č. Budějovice 52 6 4 7 35 128:207 33
  • Nejčtenější

Zpověď hokejisty: Na tu nemoc jsem plival, po covidu se ze mě stala troska

Premium Když po prodělaném covidu sčítal Martin Kadlec svoje první extraligové starty za karlovarskou Energii, chyběla mu...

Hráče a trenéry nároďáku vybere Nedvěd. Pešána i asistenty ponechal u týmu

Český hokej se učí světové trendy, naučil se využívat i široké trenérské štáby a po dalším šampionátu bez medaile se...

Brutálně zaražený palec zbrzdil Mrázka: Toronto? Chci hlavně Stanley Cup

Má nového agenta, protože chtěl nový impulz. A zřejmě ho dostane i přestupem do jiného klubu. Hokejovému brankáři Petru...

Nový Pešánův šéf. Sejmu z Filipa stres, funkcí má hodně, říká Nedvěd

Fakticky nový šéf české hokejové reprezentace. Člověk zodpovědný za výběr trenérů, hráčů a v důsledku i za výkony a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tampa Bay osmi góly deklasovala Islanders, mezi střelci byl i Palát

Nezvykle jednoznačný výsledek se zrodil v pondělním zápase play off hokejové NHL. Obhájci Stanley Cupu, celek Tampa...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Příští sezona bude asi pro draft zlomová, tuší plzeňský talent Jiříček

Dva mládežnické světové šampionáty, jedna akce dospělé reprezentace, premiérové trefy v extralize, trofej pro Nováčka...

Těšil jsem se na srandu v české kabině, říká Ordoš po návratu do Liberce

V minulé sezoně si poprvé vyzkoušel zahraniční angažmá, nahlédl i do reprezentace. Po roce stráveném ve Švédsku je...

Třinec našel náhradu za Gernáta, ze zámoří se vrací obránce Marinčin

Hokejisty extraligového mistra Třince posílí slovenský obránce Martin Marinčin, který se vrací do Evropy ze zámoří....

Pod taktovkou osobního kouče, hokejisté Kolář a Nakládal trénují po svém

Dlouhých sedm let strávil zkušený hokejový obránce Jan Kolář v zahraničí, kde nastupoval v prestižní KHL. Teď má před...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Turistickým atrakcím zvoní umíráček. K radosti místních, ke zlosti majitelů

Některá donedávna uzavřená turistická lákadla, jako například muzea strašidel, sexu, tortury či komunismu, dětské herny...