Tomáš Vlasák se raduje z gólu do sítě Karlových Varů. Plzeň regionální derby vyhrála a přeskočila Spartu. | foto: Daniel Beran, MAFRA

Vítkovice i přes prohru udržely první místo, Plzeň přeskočila Spartu

• 44
Hokejová extraliga začala svou druhou polovinu. Ve 27. kole padl lídr z Vítkovic po devíti domácích výhrách, když ztratil duel s Českými Budějovicemi. Plzeň přestřílela v regionálním derby Karlovy Vary 5:4 a přeskočila v tabulce dosud jedenáctou Spartu.

Západočeši sice přišli kvůli špatné registraci hráčů o 19 bodů, ale už se dotahují na vytouženou desátou pozici.

Sparta se totiž topí v bídě a v předehrávce prohrála v Pardubicích a přepustila tak Plzni 11. místo. Slavia naopak v předehrávaném utkání porazila Litvínov. (více čtěte ZDE)

V souboji dalších dvou potrestaných týmů vyhrálo Kladno nad Mladou Boleslaví. Liberec veze dva body ze Zlína, kde zvítězil na nájezdy.

Zaváhání Vítkovic nevyužil Třinec, který v Brně s Kometou získal jediný bod. V nájezdech se trefil pouze Kamil Brabenec.

vítkovice - české budějovice 4:6

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

V první třetině to vypadalo, že Vítkovice zaokrouhlí počet domácích vítězství v řadě na 10. Měly převahu, nad soupeřem navíc vedly 3:1. Jenže druhou část hosté vyhráli 4:0, dva téměř indentické góly Milana Gulaše domácí zdrtily. Po Kuchejdově trefě odjel vítkovický brankář Roman Málek na střídačku. Místo přepustil Šindelářovi teprve podruhé v sezoně. A vůbec poprvé padli Vítkovičtí v ČEZ Aréně.

Dále čtěte: Dostali jsme facku, řekl vítkovický brankář Málek

Mojmír Trličík (Vítkovice): "Po první polovině utkání, minimálně po první třetině, měl být stav vyšší. To se nám bohužel nepovedlo. První dva góly hostů byly šťastné. Od druhé třetiny ale daleko líp bruslili. Hráli svoji hru a to, co je zdobí. To znamená tlak a puky do brány. Na to dneska Budějovice vyhrály."

Milan Kupka (České Budějovice): "Domácí byli v úvodu aktivnější a dostali se do vedení. Ve druhé třetině jsme ale zlepšili hru, dali jsme góly a výsledek se nám podařilo otočit. Výsledek jsme pak udrželi až do konce."

Branky a nahrávky: 9. Strapáč (Klimek, Pohl), 13. Húževka (Tomas), 16. Huna (Malík), 59. M. Hlinka (Klimek) - 15. Červený (Kuchejda), 22. Martynek (Gulaš, Kašpařík), 30. Gulaš (Martynek, Kašpařík), 37. Gulaš (Martynek, Ptáček), 38. Kuchejda (Kolarz), 43. Ptáček (Kašpařík). Rozhodčí: Homola, Hradil - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. Diváci: 3056. Třetiny: 3:1, 0:4, 1:1.

Vítkovice: Málek (38. Šindelář) - Punčochář, Barinka, Ovčačík, Trnka, Malík, Voráček, Rehák - Šedivý, Húževka, Tomas - Huna, Burger, Káňa - Pohl, Strapáč, Klimek - Svačina, J. Sýkora, Szturc - od 41. navíc M. Hlinka. Trenéři: Trličík a Moták.

České Budějovice: Jakub Kovář - Snopek, Šulc, Kolarz, Ptáček, Novák, Tůma - Šimánek, Mikeska, L. Květoň - Gulaš, Kašpařík, Martynek - Mertl, Langhammer, Podlešák - Kuchejda, Červený, R. Pšurný. Trenéři: F. Výborný a Kupka.

kladno - mladá boleslav 2:1

Uktání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Velmi důležitý souboj zvládli lépe Kladenští. V případě prohry by se na ně soupeř dotáhl, ztrácel by jediný bod. Takhle Mladá Boleslav na posledním místě zaostává o sedm. Základ k výhře položili domácí v polovině první třetiny. Vítěz Stanley Cupu Jiří Bicek dostal před Schwarzem hodně prostoru, mladoboleslavského brankáře si položil a pohodlně zakončil. Náskok navýšil Kuchler, snížení Fabuše přišlo pozdě.

Petr Tatíček (Kladno): "Viděli jsme hodně nervózní zápas. Soupeř byl v některých úsecích výrazně lepší, ale nás velice podržel Falter v brance. Musím uznat, že naše vítězství je hodně šťastné, ale třech bodů si nesmírně ceníme. Martin Falter si určitě vybojoval nominaci na nejbližší zápas, ale doufám, že bude zdravý, protože měl v posledních dnech problémy s třísly."

Miloš Holaň (Mladá Boleslav): "Do Kladna jsme jeli s jasným cílem odvézt co nejvíce bodů. Ten jsme bohužel nesplnili, přestože jsme byli jasně lepším mužstvem, ale z celé řady příležitostí jsme nedokázali skórovat. Prohazardovali jsme i početní výhodu pět ku třem, proto odjíždíme s prázdnou. Určitě se v dnešním utkání hrálo o šest bodů."

Branky a nahrávky: 9. Bicek (Mrázek, Kuchler), 45. Kuchler (Kameš) - 60. Fabuš (Matějovský). Rozhodčí: Šindler, Husička - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 9:9. Bez využití. Diváci: 1 707. Třetiny: 1:0, 0:0, 1:1.

Kladno: Falter - Kameš, Drtina, Mrázek, Toman, L. Procházka, D. Růžička - Bicek, Patera, Kuchler - S. Treille, Kalla, Bílek - Látal, Stieler, Bělohlav - Eberle, Knotek, Kotrla. Trenéři: Tatíček a Kopecký.

Mladá Boleslav: Schwarz - Žabka, Mikuš, Marušák, Macháček, Hay, Chaloupka, Čížek, Jindra - Pabiška, Divíšek, Boháč - Macho, Gajovský, Fabuš - Barney, Vrbata, Bahenský - Loskot, Hrdel, Tvrdík. Trenéři: Holaň a Hiadlovský.

plzeň - Karlovy Vary 5:4

Plné zvratů bylo zápodočeské derby. Zaplněné hlediště hnalo dopředu domácí hráče, ale ze začátku zápasu byli spokojenější hosté. Po dvou minutách a devíti sekundách vedli, pak sice z přesilovky domácí vyronvali, ale Vary rychle vedení získaly zpátky a David Hruška ho ještě navýšil. Bojovní domácí se nezvdali. Martin Heřman dvěma góly vyrovnal. Pak se trefil Melenovský, jenže Vostřák 14 sekund před pauzou zase vyrovnal. Na trefu kapitána Maritna Straky ze 42. minuty však už hosté nezareagovali.

Milan Razým (Plzeň): "Zlomovým momentem utkání byla čtyřminutová přesilovka soupeře, ve které jsme vstřelili kontaktní branku na 3:2. Ta nás nastartovala a vše se rozhodovalo ve třetí části, kdy jsme dali gól, jak jinak než v přesilovce. Ne pokaždé se daří otočit výsledek. Nesmíme na to spoléhat. Nestalo se nám poprvé, že nám utekl začátek. Toho bychom se určitě chtěli do dalších zápasů vyvarovat."

Antonín Stavjaňa (Karlovy Vary): "Do Plzně jsme jeli s tím, že nechceme opakovat to první střelecky divoké utkání, ve kterém jsme tady prohráli. Nakonec byl ten konečný počet gólů téměř totožný. Zlom dnešního utkání vidím v naší čtyřminutové přesilovce ve druhé třetině, během níž jsme inkasovali kontaktní gól na 3:2."

Branky a nahrávky: 7. Jan Kovář (Vostřák, Vlasák) 24. M. Heřman (Slaney), 32. M. Heřman (Lammers, Dvořák), 40. Vostřák (Straka), 42. Straka (Vlasák, Modrý) - 3. Kumstát (Skuhravý), 9. Skladaný (Melenovský, Milan Procházka), 16. Hruška (Dej, Pech), 39. Melenovský. Rozhodčí: Souček, Turčan - Bláha, Pouzar. Vyloučení: 5:7, navíc Čutta (Karlovy Vary) 10 min. Využití: 3:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 6 579. Třetiny: 1:3, 3:1, 1:0.

Plzeň: Mazanec - J. Jeřábek, Jiří Hanzlík, Slaney, Modrý, Benák, Dresler - Vostřák, Jan Kovář, Vlasák - Duda, Straka, Johnson - Lammers, M. Heřman, Dvořák - Diviš, Pitule, Obdržálek. Trenéři: M. Jelínek, Razým a Pejchar.

Karlovy Vary: Mensator - Čutta, Kokko, Sloboda, Mucha, Dobroň, Rohan, Přindiš, Prošek - Kumstát, Skuhravý, Dej - Skladaný, Melenovský, Milan Procházka - D. Hruška, Pech, Zaťovič - Sailer, Klíma, Košťál. Trenéři: Stavjaňa, Baďouček a Kněžický.

Zlín - Liberec 2:3 po sam. nájezdech

Liberec vyhrál počtvrté v řadě. Ve Zlíně vedl po dorážce Tomáše Vaka v 8. minutě, ovšem zlínský útočník Leška za dvě minuty vyrovnal. Kubiš po zmatku před libereckou bránou obrátil skóre. Gól musel potvrdit videorozhodčí. Zásluhou Klimenty však hosté srovnali. V nájezdech byl jediným úspěšným střelcem Kudrna. Liberecké však příjemná cesta domů nečeká, na Moravě celý den sněžilo. Kalamita zřejmě ovlivnila i návštěvu na utkání.

Rostislav Vlach (Zlín): "Pro nás je Liberec nepříjemný soupeř. V minulé sezoně jsme s ním moc bodů nezískali, takže jsme se na dnešní zápas pečlivě připravovali. Bylo to vyrovnané utkání se šancemi na obou stranách a výbornými gólmany. Větší štěstí měl Liberec a samostatné nájezdy už jsou loterie. Ve třetí třetině jsme se po inkasovaném gólu stáhli a chtěli ubránit aspoň jeden bod. Liberec byl aktivnější a měl i spoustu šancí. Díky Jakubovi Sedláčkovi jsme neinkasovali další gól a zápas dotáhli aspoň k jednobodovému zisku."

Jiří Kalous (Liberec): "Tým Zlína je pro nás vždycky nepříjemný soupeř, což se potvrdilo i teď. Hrál výborně a měl hodně šancí. Hodně nás podržel brankář a taky jsme měli štěstí ve třetí třetině, ve které jsme dotáhli jednogólové vedení soupeře. Pro nás jsou dva body zlaté. Z naší druhé inkasované branky jsem nebyl nadšený; byla to situace, kdy domácí vytvořili velký tlak do branky a propasírovali to tam."

Branky a nahrávky: 10. Leška (Linhart), 36. Kubiš - 8. Vak (Derner), 45. Klimenta (Vak, Výtisk), rozhodující sam. nájezd Kudrna. Rozhodčí: Hodek, Pešina - Bejček, Charvát. Vyloučení: 6:5. Bez využití. Diváci: 3 626. Třetiny: 1:1, 1:0, 0:1 - 0:0.

Zlín: Sedláček - Hamrlík, Linhart, Švrček, Galvas, Grof, Řezníček, Míka, Lučka - Balaštík, Leška, Köhler - Důras, T. Sýkora, Rachůnek - Holík, Balán, F. Čech - Kubiš, Roman Vlach, Sivák. Trenéři: Venera a Rostislav Vlach.

Liberec: Vošvrda - Čakajík, Moravec, Výtisk, Derner, Hunkes, Trončinský, Pavlů, od 21. navíc Štich - Kudrna, Nedvěd, Dušek - Klimenta, Vak, M. Hořava - Vantuch, Podkonický, Víšek - Ondřej, Bárta, Špaček. Trenéři: Kalous, Pešán a Kapoun.

kometa brno - třinec 4:3 po sam. náj.

Před tradičně vyprodaným Rondem si Kometa vyšlápla na druhý celek tabulky. Velkou zásluhu na tom měl mistr světa Marek Kvapil, který bodoval už v desátém utkání za sebou. Proti Třinci se trefil dvakrát. Hosté přesto pokáždé dokázali vedení domácích smazat. V samostatných nájezdech Třinečtí prohráli pošesté.

Vladimír Jeřábek (Kometa Brno): "Třinec je silný tým hlavně v útoku. Ve druhé třetině jsme měli několik gólových příležitostí, kdy jsme mohli utéci soupeři. Vzápětí jsme udělali dvě chyby, kdy obránce vyrazil dopředu a nabídl Třinci přečíslení. Jednou soupeř nastřelil tyčku, podruhé skóroval. To se nemělo stát. Věděli jsme, že tlak soupeře přijde ve třetí třetině. Hosty zastavila na chvíli branka Kvapila. Když zápas skončil v normálním hracím čase remízou, tak jsem byli spokojeni.

Pavel Marek (Třinec): "Nejsem spokojen s výsledkem a hra byla podle mých představ až ve třetí třetině. Ale v prvních dvou třetinách jsme nehráli dobře, chybovali a nabízeli soupeři hodně prostoru."

Branky a nahrávky: 22. Kvapil (R. Hruška, Veselý), 36. Mojžíš (Brabenec), 47. Kvapil (R. Hruška), rozhodující sam. nájezd Brabenec - 35. Krajíček (Bonk, Varaďa), 43. Hudec (Polák, D. Květoň), 47. Adamský (Peterek, Hrňa). Rozhodčí: Šír, Mikula - Poruba, Vengřín. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 7 200 (vyprodáno). Třetiny: 0:0, 2:1, 1:2 - 0:0.

Kometa Brno: Hovi - Houdek, Stehlík, Bičánek, Zubíček, Mojžíš, Malec, Ostrčil - Erat, Dopita, Hubáček - Veselý, R. Hruška, Kvapil - Jakub Svoboda, Brabenec, Dlouhý - Huml, Švaňhal. Trenéři: V. Jeřábek a Lubina.

Třinec: Vojtek - Lojek, Richter, Krajíček, Seman, Hrabal, Hudec, Zíb - Polák, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Peterek, M. Růžička - Hrňa, Polanský, Adamský. Trenéři: Marek a B. Kopřiva.