Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. srpna 2022 Soběslav

Soudce, který čistí hokej. Eratův zákrok byl úlet, říká Ujčík

  8:59
Se stejnou přímočarostí, díky které vynikal na ledě, se pustil do nové výzvy. „Mohl jsem dělat věc, která mě bavila a živila. Vím, že hokeji něco dlužím,“ říká Viktor Ujčík. Stejně jako řada vrstevníků ze zlaté generace se vrhl na trenéřinu. K tomu si ještě přibral funkci hokejového soudce.

Viktor Ujčík | foto: Profimedia.cz

„Jsem rád, že můžu pomoct, aby se extraliga v očích veřejnosti stala trošku lepší soutěží,“ líčí Ujčík. Už dřív byl členem disciplinární komise, teď při extraligovém play off a baráži dokončuje první sezonu jako její šéf.

Má jasnou vizi, jak trestat desperáty nebo nepřístojnosti na tribunách. Zároveň ale trojnásobný mistr světa férově přiznává: „Při rozhodování jsem udělal nějakou chybu, ale kdo ji neudělá? Důležité je si ji odvodit a příště rozhodnout jinak.“

Co byla pro vás zatím největší škola?
Pořád čerstvý případ Martina Erata. Dali jsme mu trest šest zápasů, což bylo vzhledem k zákroku a následkům pro Havránka hodně milosrdné. Bylo mi předhazováno, že se to srovnává se zákrokem zlínského Okála na Koloucha.

Oprávněně?
Z mého pohledu tam nebyla taková intenzita, bylo to i trochu ze strany. Volal jsem také manažerovi Olomouce, který říkal, že je Kolouch otřesený, ale že si vezme košík a mohl by hrát. Na základě toho jsem vynesl rozsudek tří zápasů, což byla chyba. Měl jsem dát minimálně o zápas víc.

Cítíte, že české prostředí není zvyklé na vyšší tresty?
Máte pravdu. Berme to tak, že když je hráč zodpovědný za hokejku, je otázka, jestli nezpřísnit posuzování zákroků s prvotním úmyslem zásahu kamkoliv na tělo. Může to být i neúmyslné, ale když se z toho stane zásah na hlavu, bere se to jen jako následek. Je ale spousta soubojů, kdy jde hráč do soupeře ramenem, automaticky přidá loket a míří to na hlavu. Je to o diskusi po sezoně, ale budu jednoznačně za to, aby se tresty za údery do hlavy zpřísnily.

Při Eratově zákroku jste zpočátku mluvil o horní hranici, kterou byl desetizápasový distanc. Adekvátní trest pro vás?
Ano.

Erat nakonec stál místo šesti jen pět duelů. Po neúspěšném odvolání se Brno obrátilo na výkonný výbor, který trest snížil. Co vy na to?
Nadšený jsem nebyl, ale beru to jako fakt. Mám názor, že trest měl zůstat původní, ale respektuju to. V nadsázce jsem okresní soud, disciplinární komise je krajský soud a nad ní je výbor jako Nejvyšší soud.

Viktor Ujčík

Zaujalo mě, že vám Erat před odvolacím rozsudkem sám volal. Je to obvyklé?
Nestává se to pravidelně, ale i soudce vyslýchá všechny strany. Má nějakou zprávu, je tam obhájce, žalobce. Vyslechnu si názory a na základě toho vynesu verdikt. A Martin nebyl jediný, kdo mi volal. Zdůvodňoval mi to tím, že tým nehrál dobře. Že tým potřeboval vidět, že když se srazí Martin Erat, budou se srážet i ostatní. Respektuju to a rozumím tomu, ale Brno vedlo 2:0, hrálo oslabení a hrozně málo hráčů se sráží ve středním pásmu při početní nevýhodě. Když se s někým srazím, vznikne situace čtyři na tři, což je výhodnější než pět na čtyři. Tenhle zákrok byl největší úlet v sezoně.

Martin Erat

a jeho hrozivý faul na Havránka

A váš verdikt precedens, že nehodláte tolerovat podobné věci?
To bych nechtěl. Bylo nešťastné, že se jednalo o Martina Erata, což je výborný hráč, který dělá spoustu věcí pro Kometu i český hokej. To ale nemůžu brát v potaz. Bral jsem jen to, že předtím nebyl trestaný. Věřím, že je to jasná zpráva, že takové zákroky se budou trestat.

Je vaší inspirací zámoří?
Když se dívám na tresty v NHL, nedovedu si představit, že bych u nás potrestal někoho za to, co předvedl Voráček (dvouzápasový trest za březnový „strom“ na Boychuka). On se jen postavil do cesty frajerovi, který byl rozjetý. Kdyby to neudělal, Voráčkovi naloží. Bránil se tím, že se mu postavil dřív, než to čekal. Je otázka, jestli se ubírat tím směrem, nebo jen v případě, kdy uvidíme aktivní pohyb. Člověk by měl být zodpovědný, kam hráče trefí.

Kde najít hranici?
Hokej je tvrdá hra se spoustou střetů, což měnit nechci. Máme tu spoustu hráčů, kteří nevědí, že hrají kontaktní sport. Někam nahrají, podívají se za pukem a kašlou na to, že kolem nich jsou soupeři, kteří ho budou chtít dohrát. Ten kluk si do toho najede sám a soupeř se jen zpevní. Bohužel. Je to stejné jako na silnici – co si vezmu z toho, že mě srazí auto na přechodu? Vím, že tam mám jako chodec přednost, ale když je tam rozjeté auto, proč tam lezu? Musím si chránit zdraví na ledě i v životě.

Jako hráč jste byl za dobré výkony chválen. Nyní za sebelepší rozhodnutí většinou uslyšíte z jedné strany kritiku. Zvykl jste si?
To mají všichni, kteří něco rozhodují. Kolikrát jen žasnu, co má strana poškozeného za argumenty. Říkám si: Ty jo, to já vidím úplně jiný zákrok, ne? Přirovnávám to k panu Duškovi ze Čtyř dohod. Síla domněnky. Člověk chce vidět jen něco a není ochoten přijmout, že to je jinak.

Kromě dění na ledě řešíte i chování diváků. Třeba v Hradci fandové napadli pardubického trenéra Lubinu. Neměl místo pokuty 190 tisíc korun přijít exemplárnější trest – třeba uzavření sektorů?
Mají podmínku, snad všichni vědí, že to byl přešlap. Průchod trenérů je v Hradci dlouhodobý problém, klub se k tomu musí postavit, aby to měl pořešené na novou sezonu. Rozumím, že zabezpečit koridor jsou peníze navíc. V případě pana Lubiny se něco podobného možná dalo i předpokládat. Ať se na mě nikdo nezlobí, kdyby to bylo komando dvaceti lidí, dalo by se pochopit, že tomu klub nezabrání. Ale aby se dva pantátové – tím je nechci urazit – k němu dostali a napadli ho? To bylo špatně! Když se něco takového bude opakovat, sektor se zavře.

Viktor Ujčík

V Plzni zase láhev zasáhla rozhodčího i hráče soupeře. Vážně není na čase přitvrdit postihy?
Když se obdobné věci stanou ve fotbale, trest je vyšší, ale měli bychom si uvědomit příjmy fotbalu. S tím nemůžeme soupeřit. Klub má nějaký rozpočet a měl bych brát ohled na to, jestli provinění bylo závažné, abych ho obíral o závažnou částku.

Jak rozhodujete o verdiktech?
Mám k sobě takový poradní panel – Josefa Řezníčka a Vladimíra Šindlera (šéfy extraligy a rozhodčích). Při zákrocích se podívám, jak situaci viděli rozhodčí, co se dělo předtím na ledě. Jestli se mezi soupeři nestal nějaký startovací motiv. Jak hráč najíždí, z jakého úhlu, jestli měl snahu hrát puk. Několikrát si to prohlédnu, potom si po mailu napíšu s klukama. Když se zásadně rozcházíme, zavoláme si, vysvětlíme si to a rozhodnu se. Kluby mohou podnět poslat po zápase do jedenácti dopoledne následujícího dne, ale kolikrát se dívám na situace už před půlnocí.

„Kolikrát jen žasnu, co má strana poškozeného za argumenty. Říkám si: Ty jo, to já vidím úplně jiný zákrok, ne?“

Abyste nechodil s prací spát?
Snažím se rozhodnout hned, v play off to jsou ale občas taktické války. Klub pošle námět před jedenáctou dopoledne, aby soupeř byl v nejistotě, jestli bude moct nasadit daného hráče. Ale záleží na vzájemném respektu týmů. Většinou to funguje tak, že nedělám to, co nechci, aby mi dělali ostatní.

A děje se to?
Samozřejmě se stanou oba případy. Kluby posílají náměty hned po zápase, ale i za pět jedenáct. Může to být i tím, že videokouč uvidí nějaký zákrok až následující den při rozboru.

Teď máte perné dny, že?
Ale ne, na většinu zápasů se koukám v televizi. Pak tuším, s čím mám počítat. Hokej mě baví i z pohledu trenéra mládeže v Jihlavě. Spousta týmů má hezké signály, dobře řeší situace v obranném pásmu. Přítelkyně mi říká, že jsem postižený hokejem. Celý den jsem na zimáku, doma zapnu televizi, řeším disciplinárku a pak jsem schopný ještě do dvou do rána koukat na NHL.

Budete tohle vše zvládat i v příští sezoně?
Jestli se mnou bude spokojenost, na discplinárce budu chtít pokračovat.

Přitom se mohlo stát, že teď už byste komisi nešéfoval, že?
Byli jsme domluvení, že pokud Jihlava postoupí do baráže o extraligu, převzal by disciplinárku na tu dobu Tomáš Jelínek. I když nejsem zaměstnaný přímo v Dukle a pracuju pro mládež, bylo by jasné, že je nesmysl, abych to rozhodoval.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2023

Hokejové MS 2023 se uskuteční od 12. do 28. května 2023 v lotyšské Rize a ve finském Tampere, kde se uskuteční boje o medaile. Původně se mělo hrát v Petrohradu, Rusku však byl turnaj kvůli agresi na Ukrajině odebrán. Titul z MS 2022 bude obhajovat Finsko.

Předkolo

Pardubice
3:0
Karlovy Vary
Plzeň
2:3
Mladá Boleslav
Liberec
3:2
Kometa Brno
Vítkovice
3:2
Olomouc
Sparta
4:1
Liberec
České Budějovice
4:1
Pardubice
Sparta
4:1
České Budějovice
Třinec
4:2
Sparta
Třinec
4:0
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Vítkovice
Hradec Králové
1:4
Mladá Boleslav

Bodování

70

Filip Chlapík

Sparta

57

Lukáš Pech

Č. Buděj.

56

Michal Bulíř

Plzeň

Góly

31

Filip Chlapík

Sparta

27

Robert Říčka

Pardubice

27

Michal Bulíř

Plzeň

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Hr. Králové 56 31 9 5 11 182:115 116
2. Třinec 56 31 6 7 12 174:118 112
3. Sparta 56 27 6 6 17 203:153 99
4. Č. Budějovice 56 26 5 5 20 166:151 93
5. Pardubice 56 22 11 5 18 173:152 93
6. Plzeň 56 24 5 9 18 167:154 91
7. Liberec 56 25 3 8 20 146:147 89
8. Vítkovice 56 22 8 5 21 142:149 87
9. Olomouc 56 20 8 4 24 133:152 80
10. Kometa 56 17 10 5 24 145:163 76
11. Ml. Boleslav 56 21 3 7 25 128:148 76
12. K. Vary 56 19 4 7 26 160:176 72
13. Litvínov 56 18 4 8 26 152:173 70
14. Kladno 56 14 6 8 28 142:183 62
15. Zlín 56 9 6 5 36 108:187 44
  • Nejčtenější

Můj syn nebude nikdy chodit ani mluvit. Hokejista o životě s postiženým dítětem

Premium Před šesti lety mu kvůli krvácení do mozku zemřela těhotná manželka. Nyní hokejista Juraj Valach vychovává předčasně...

Hvězdný Kaprizov v bezpečí i díky univerzitě. Z Ruska uprchl přes Turecko

Ruské úřady na něj měly políčeno kvůli údajnému nákupu padělaného vojenského průkazu, hrozila mu služba u výsadkářů....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

O plavání s rejnoky i zklamání v NHL. Klub má Nečase v hrsti: Třeba mě vymění

Premium Po vypadnutí Hurricanes z druhého kola play off dychtil třiadvacetiletý Martin Nečas po odpočinku. Aspoň chvíli nechtěl...

Půlka týmu má kouče ráda a půlka ho nesnáší, tvrdí Hertl. Mrzí ho ztráta kámoše

Premium Zatímco prožívá takřka idylické prázdniny, v jeho klubu NHL se dějí nevídané věci. V San Jose Sharks proběhla v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stávkujte! prosil Vetchý hokejisty Litvínova během revoluce. Teď se vrátil

Když se v Litvínově v sobotu loučili s domácím klubem Viktor Hübl s Františkem Lukešem, velkou slávu zblízka sledoval...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Litvínovská posila Stránský: Chci patřit mezi lídry, náš útok je slušný

S hokejovým trhem zatřásla válka na Ukrajině a útočník Šimon Stránský se nechtěl užírat nejistotou, kde bude působit....

Stávkujte! prosil Vetchý hokejisty Litvínova během revoluce. Teď se vrátil

Když se v Litvínově v sobotu loučili s domácím klubem Viktor Hübl s Františkem Lukešem, velkou slávu zblízka sledoval...

Srazila ho tatra i choroby. Rulík o cestě k trenéřině: Pořád myslím na Hlinku

Premium Vstup do extraligy mu usnadnil Marek Sýkora. Později spolupracoval s dalšími trenérskými kapacitami a výjimečnými...

Derniéra dvojčat v Litvínově: Stanley Cup z polystyrenu, dojatý Vetchý, Lukešovy slzy

Derniéra dvojčat skončila a neúnavně skandující kotel rozvinul přes svůj sektor obří plachtu. „#16 kanonýr Fufu, #26...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...

Čím víc odebere Čína ruského plynu, tím lépe pro Evropu, tvrdí analytici

Navýšený export ruského zemního plynu na území Číny může mít pro evropské země pozitivní dopady. Díky tomu se totiž...