V době, kdy 99 procent profesionálních hokejistů používá kompozitové hole dovezené z Číny a jiných koutů světa, působí továrny na dřevěné hokejky jako poslední ostrůvky zašlých časů.
Jeden z nich je ve Svratce u Hlinska. Odtud si nechává hole vozit Martin Ručinský a jeho parťák David Výborný, kteří válčí za Spartu v probíhajícím play-off. Pražané jsou v něm krok od vyřazení v sérii s Vítkovicemi.
Oba slavní veteráni nedají na dřevo dopustit. Třeba Ručinský si nechává posílat kolem patnácti hokejek za měsíc.
Kdo používá dřevěné holEMartin Ručinský (Sparta) |
„Zkoušel jsem hrát s kompozitovými, ale nemám s nimi takový cit. Pořád jsem musel koukat po puku,“ vypráví olympijský vítěz z Nagana.
Právě on se zasadil o to, že místo zaniklých „Sherwoodek“ používá českou značku Swerd, která je dědicem „klanu“ výrobců hokejek už od první republiky.
„Naší firmu založil dědeček v roce 1927. Nejdřív vyráběl lyže a sáňky, hokejky se tu dělají od padesátých let. Nejdřív pod názvem Vítěz Speciál,“ zve na exkurzi Miroslav Kučera z firmy Swerd.
„V sedmdesátých letech podnik nuceně s výrobou holí skončil, začal vyrábět můstky na spartakiádu a pádla na moskevskou olympiádu. Produkce hokejek se sem vrátila zase v roce 1993.“
S holemi ze Svratky hrála třeba skoro celá slavná generace Dukly Jihlava ze šedesátých let i další legendy jako Tikal nebo Černý.
V současnosti je mezi profíky používá už jen pár staromilců. A pak tisíce amatérů na rybnících a v halách bez diváků, kteří si hrají na Ručinského a spol.
Jak se vyrábějí dřevěné hokejkyNásada se vyrábí z osiky a z březové lamely. „To se lepí dohromady a vyrábí se z toho sendviče. Dál se to řeže a hobluje,“ popisuje Miroslav Kučera z firmy Swerd. Čepele se vyrábějí z jasanu. Existují dva druhy: celodřevěné a asymetrické. U těch je jasanový plátek o třetinu tenčí a na bekhendové straně je nahrazen uhlíkovým vláknem. Hokejky se pak lepí dohromady dvěma způsoby. První je takzvaně kanadský: na čep a rozpor. „Ten používá třeba Martin Ručinský. Jasanová čepel představuje čep a tyč dělá rozpor,“ popisuje Kučera. Druhý způsob je tzv. evropský, při něm je čepel s tyčí spojená plastovým ABS klínem. „Takové hokejky používá třeba Tomáš Divíšek.“ |