V souboji gólmanů vyhrál Hnilička

Milan Hnilička | foto: Radek MíčaMF DNES

28 2006
Liberec - Přivezl si medaile z olympijských her i z mistrovství světa. Vévodí statistikám brankářů hokejové extraligy. Pomohl Liberci na první místo tabulky. Brankář Milan Hnilička byl podle redakce MF Dnes nejlepším sportovcem Libereckého kraje za rok 2006. Žezlo přejímá od akrobatické lyžařky Nikoly Sudové.

Když jsme hledali nejvýraznější sportovní postavu kraje, zvažovali jsme, jak silně zasáhla místní dění a jak se prosadila ve svém odvětví.

Do pomyslného finále postoupili dva brankáři. Kromě Hniličky ještě Marek Čech, strážce svatyně fotbalových mistrů z Liberce. Pro Milana Hniličku nakonec rozhodly vzácné medaile ze světových akcí.
 
Vzato čistě technicky, Liberec reprezentuje i fenomenální lyžařka Kateřina Neumannová, členka místní Dukly. Ta je ovšem spjatá se šumavským Zadovem a stala se proto sportovkyní kraje Jihočeského.

Její umění navíc sportovní fanoušci v regionu neměli možnost vidět. Proto jsme ji do našeho pořadí nezařadili stejně jako dalšího olympijského medailistu Lukáše Bauera.
 
Ale zpátky k Milanu Hniličkovi. Rok 2006 pro něj byl mimořádně úspěšný. „Ale mám z něj smíšené pocity,“ říká vítěz ankety MF DNES.
 
Důvodem je neúspěch s Libercem v extralize. Tým, který vyhrál základní část a měl našlápnuto k titulu, vypadl už ve čtvrtfinále s nováčkem z Českých Budějovic. A Hnilička se přitom zranil.
 
„Letos proto zápasy, ve kterých bych měl chytat přes bolest, raději vynechávám,“ prozrazuje Milan Hnilička. V Liberci je třetí sezonu, na dresu nosí číslo 33. S Bílými Tygry chce získat titul. Vyjde mu to na potřetí?

Milan Hnilička

Hokejový brankář, nar. 25. června 1973 v Litoměřicích
Přezdívka: Hnilda
Výška: 185 cm. Váha: 83 kg
Klub: Bílí Tygři Liberec
Rodina: ženatý, manželka Radka, dcery Barbora a Adéla
Největší úspěchy: olympijský vítěz 1998 v japonském Naganu, bronzový z olympiády v Turíně 2006. Mistr světa 1999, 2001 a 2005, mistr Evropy v kategorii osmnáctiletých 1991
Klubová kariéra: 1989-92 Kladno, 92-93 Swift Current (WHL), 93-94 Richmond (ECHL), Salt Lake (IHL), 94-95 Denver (IHL), 95-97 Kladno, 97-99 Sparta, 99-00 N.Y.Rangers, Hartford (AHL), 2000-02 Atlanta, 2002-03 Chicago (AHL), 2003-04 Manchester (AHL), Los Angeles, od 2004 Liberec

Rok 2006

Únor: Na olympiádu do Turína odjížděl jako trojka. Po zranění Haška a nejistých výkonech Vokouna se vyšvihl do pozice jedničky: odchytal i čtvrtfinále, v němž Češi porazili Slováky 3:1. Při semifinálovém debaklu se Švédskem pustil 5 gólů. Nakonec si přivezl bronz.
Březen: S Libercem vyhrál základní část extraligy. V prvním kole play-off se však zranil a Bílí Tygři vypadli s Českými Budějovicemi.
Květen: Na mistrovství světa v Lotyšsku pomohl českému reprezentačnímu výběru ke stříbrné medaili.
Prosinec: Hnilička je statisticky nejlepším brankářem celé extraligy, s Libercem vede tabulku.

Jestli půjdu pryč, tak nejvýš na rok, říká brankář
 
Milan Hnilička je populární člověk. Během rozhovoru v kavárně liberecké Hypernovy musel rozdávat i autogramy. „Komu to mám věnovat? Jardovi? Tak fajn,“ ochotně se podepisoval dvěma ženám středního věku, které přišly ke stolku i s jeho kartičkami.

Co pro vás letos bylo cennější? Bronz z olympiády, nebo stříbro ze světového šampionátu?
Možná to stříbro z mistrovství světa. Tam jsem se přece jen víc zapojil do hry. Celkově mám z letošního roku ale spíš smíšené pocity.
 
Jak to?
Prioritou pro mě byl Liberec. Celý rok se nám dařilo, ale pak v play-off přišlo moje smolné zranění, které mi neumožnilo zasáhnout plně do hry. Kdybychom postoupili dál, byl by ten rok úplně ideální. Takhle jsem aspoň vděčný za ty medaile z nároďáku.
 
Představte si, že je květen příštího roku. Co byste tou dobou chtěl mít za sebou?
Určitě finále extraligy. Ale nechci to zakřiknout.

Když jste před necelými třemi lety přicházel do Liberce, řekl jste, že chcete získat titul. Teď máte poslední pokus.
Kdybych ho nechtěl, nic bych v hokeji nedokázal. Udělám maximum pro to, abychom se k němu přiblížili. Kdyby to třetí rok vyšlo, bylo by to perfektní. Ale jako nějaký svůj závazek to neberu. Každý rok se snažím zlepšovat, ale výsledek neovlivním.
 
Je těžké se pořád motivovat ke zlepšování? Tedy ne, že byste byl starý...
Ale jen to klidně řekněte, už toho mám odchytáno opravdu dost (usmívá se). Tu bojovnost má většina sportovců v sobě. Mě prostě baví na sobě pořád pracovat. A nic lepšího než chytat stejně neumím.

Nedávno jste měl v novinách slovní přestřelku s litvínovským útočníkem Prorokem, který prohlásil, že bez vás by reprezentace na mistrovství světa vyhrála. Už jste si to vyjasnili?
Nebavili jsme se o tom, já nemám důvod si s ním něco vyjasňovat. Byl to takový malý úlet.
 
Urazilo vás to hodně?
Vůbec ne. Ani jsem na to pak nereagoval, nebylo třeba. Každý si mohl udělat obrázek sám.
 
Liberec je na čele extraligy stejně jako vloni, kdy pak v play-off selhal.
Neříkáte si někdy: Hoši, brzdíme a schováme si něco do vyřazovací části?
To máte těžké. Člověk si nemůže říct: Tak a teď začneme prohrávat. Liberecký klub letos jasně směřuje ke konci soutěže. Není takový tlak na to, abychom hráli úplně nahoře. Dá se říct, že Bílé Tygry ten loňský výpadek posílil. Byla to drahá zkušenost..., ale dobrá. Ale letos nepanuje taková euforie jako minulý rok.
 
Čím to?
Herní projev týmu není zdaleka tak dobrý. Z loňska zůstalo snad jedině to, že se snažíme hrát ze zabezpečené obrany. S obranou máme taky problémy, ale asi nejmenší ze všech klubů. Dostáváme málo gólů, což je zásluha celého týmu.
 
Vloni vám konec sezony pokazilo zranění. Nebojíte se, že si zase něco uděláte? (Pokyvuje hlavou) Snažím se na to nemyslet. A zápasy, ve kterých bych měl nastoupit přes bolest, radši vynechávám. Abych byl zdravý na play-off.
 
Po sezoně vám končí v Liberci smlouva. Co dál? Půjdete do Ruska, odkud jste měl nabídky?
Člověka samozřejmě potěší, že je o něj zájem. Vnímám to, že mi končí smlouva, ale snažím se soustředit na konec sezony. A pokud bych snad z Liberce odešel, tak maximálně na rok.
 
Možnost, že s Bílými Tygry prodloužíte smlouvu, je také ve hře?
Určitě. Prodloužit smlouvu je pro mě lákavé. Jsem tady spokojený. Líbí se mi město a mám tu finanční podmínky, které bych jinde těžko hledal.
 
Původem jste Středočech. V Liberci jste si ale postavil dům a trávíte tu hodně času. Jak jste si tady zvykal?
Dá se říct, že jsem tu našel druhý domov. Tím prvním je Velká Dobrá vedle Kladna. Liberec mi ale čím dál víc přirůstá k srdci. Je úžasné, jak město kvete. Rostou v něm nové obchody a možnosti vyžití, jsou tu vynikající školky pro mé dvě dcery. Když chceme, za deset minut jsme na sjezdovce. Tedy pokud je sníh.
 
Mimochodem, kam tady chodíte lyžovat?
Mám v rodině na starosti sportovní vyžití, takže jsem vloni chodil s pětiletou dcerkou na Bucharku pod Ještěd a taky na Severák v Jizerských horách. Většinou jsem na ni čekal pod svahem, ale občas jsem se taky sklouzl.
 
V tomto roce jste také udělal zkušenost jako televizní hvězda. Pokud si vzpomínám, vystupoval jste ve dvou zábavných pořadech.
Ano, ve Zlatíčkách a v Nikdo není dokonalý. Byla to příjemná zkušenost, ale televize není pro mě, nejsem herec. Naštěstí jsem s sebou měl Pepu Náhlovského, což je podle mě náš nejlepší bavič, a ten všechno zachránil.

„Jeli jsme za ním až do Ameriky“

Jak ho vidím - Ctibor Jech, liberecký manažer

Vzpomínám si, jak jsme před třemi lety Milana Hniličku získávali. Tehdy jsme právě řešili problém brankáře. V Liberci chytal zkušený Svoboda, ale jeho angažmá se příliš nevydařilo. Gólmanů na českém trhu bylo málo a Milan se v tisku vyjádřil, že by se rád vrátil do Evropy.

Nečekali jsme, až se tak stane, ale sami jsme se za ním rozjeli do Ameriky. To byl možná rozhodující moment, že se rozhodl pro Liberec. Postupně jsme ho seznámili s naším klubem a on se přesvědčil, že Liberec by pro něj mohla být zajímavá štace.

Chtěli jsme post brankáře řešit dlouhodobě, abychom se mohli zabývat víc týmem. Po třech letech můžu říct, že se to povedlo. Milan Hnilička se stal ústřední postavou.

Nejcennější je jeho klid a zkušenosti, které dokáže předat celému mužstvu. To bylo dobře vidět v loňském play-off, kdy tým po jeho zranění vypadl už v prvním kole.

Jediná příčina našeho vyřazení to určitě nebyla, ale svůj význam měla. Dva naprosto vyrovnané brankáře má málokterý tým v extralize. Milan je tak výrazná jednička, že je důležité pro psychiku hráčů, aby ho měli za sebou. V play-off, kde jde o všechno, i takové věci rozhodují.

Nedá se říct, že by Milan Hnilička byl šéfem kabiny. Ostatně, stavět brankáře do této role není moc šťastné, od toho jsou jiní hráči. Ale jeho post je svým způsobem dominantní.

Pokud jde o reprezentaci, pokračuje v tom, co si připravil v minulosti. Jeho výkony vždycky očekává celá česká veřejnost a myslím, že ji nikdy nezklamal. Pro Bílé Tygry je to ohromná záležitost. Dostali jsme se totiž mezi kluby, které zásobují reprezentaci kvalitními hráči.

Po sezoně končí Milanovi smlouva a čeká ho rozhodování, co dál. Naším záměrem je, aby zůstal v Liberci, pokud bude mít chuť.

Bodování

25

Milan Gulaš

Plzeň

16

Michal Birner

Liberec

15

Tomáš Rachůnek T.

K. Vary

Góly

13

Milan Gulaš

Plzeň

8

Tomáš Mertl

Plzeň

8

Tomáš Marcinko

Třinec

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 12 8 1 1 2 33:26 27
2. Třinec 14 7 1 2 4 51:38 25
3. Ml. Boleslav 12 6 2 1 3 40:28 23
4. Sparta 11 4 4 1 2 45:32 21
5. K. Vary 12 6 1 1 4 40:34 21
6. Hr. Králové 13 6 1 0 6 38:38 20
7. Plzeň 11 6 0 1 4 41:35 19
8. Liberec 11 5 2 0 4 47:45 19
9. Olomouc 12 4 1 2 5 24:32 16
10. Vítkovice 13 4 1 2 6 30:43 16
11. Pardubice 12 4 0 1 7 27:35 13
12. Kladno 11 3 1 1 6 35:45 12
13. Litvínov 12 3 0 2 7 31:39 11
14. Zlín 12 3 0 0 9 34:46 9
  • Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Pastrňák se prostřílel do čela kanonýrů NHL, Rittich vychytal výhru

V pondělí zazářil David Pastrňák čtyřmi góly. Skvělou formu navíc potvrdil i ve čtvrtečním zápase Bostonu proti celku...

Že to nedává smysl? Pardubický manažer o záhadách Rolinkova konce

Hlavně, aby Dynamo neničily aféry podobné těm v minulé sezoně. S takovým cílem nastupoval na pozici generálního...

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Pardubice zdolaly Třinec a dole je Litvínov. Uspěl Hradec a Vary

Hokejisté Pardubic dokázali v 11. kole extraligy porazit mistrovský Třinec 5:2 a už nejsou předposlední. Přeskočili...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Útočník Bičevskis na odchodu z Hradce, agent mu hledá angažmá

Hokejový Hradec Králové po více než roce s velkou pravděpodobností opustí útočník Maris Bičevskis. Osmadvacetiletý...

Hokejový Zlín vyzkouší slovinského reprezentanta Jegliče

Patří k oporám slovinského národního mužstva, které reprezentoval na posledních dvou zimních olympiádách. A od úterý je...

Jágr vs. Plekanec. Na jaře hráli spolu, teď se potkají jako soupeři

V kabině se drželi kolem ramen a navzájem si děkovali. Lokli si šampaňského a typický odér mužských šaten okořenila...

Káva u mámy, pak výhra. A Plekanec vyhlížel další tornádo v peněžence

Vyšel ze šatny a po chvilce z něj vypadlo: „V téhle kabině jsem byl naposledy ve 14 letech jako dorostenec.“ Tomáš...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz