Devětadvacetiletý útočník Tomáš Troliga se občerstvuje v průběhu prvního tréninku, který hradečtí hokejisté během letní přípravy absolvovali na ledě.

Devětadvacetiletý útočník Tomáš Troliga se občerstvuje v průběhu prvního tréninku, který hradečtí hokejisté během letní přípravy absolvovali na ledě. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Třetí pokus o českou extraligu, při prvním Troliga málem přišel o nohu

  • 0
Pokud by hokejový útočník Tomáš Troliga na třetí možnost zahrát si českou extraligu rezignoval, nikdo by se mu nemohl divit. Těsně před prvním pokusem před sedmi lety totiž málem přišel o nohu, před druhým přesně před rokem sice ve hře jeho zdraví nebylo, ale i tak odjel z Čech zklamaný.

V pražské Slavii totiž během letní přípravy prakticky nedostal šanci ukázat se v zápase, a tak sezonu odehrál v Dukle Trenčín. Nyní za sebou má první dva dny přípravy s Hradcem Králové, kde ve svých třiceti letech usiluje o to, aby si poprvé ve své kariéře zahrál v české nejvyšší soutěži.

„Do třetice snad bude všechno nejlepší,“ nechal se slyšet rodák z Prešova, jenž je jedním z adeptů na místo v týmu trenéra Petera Draisaitla.

Neúspěch dvou předchozích šancí zahrát si v české extralize vás neodradil, jak došlo k třetí?
Znám se s jedním z trenérů Tomášem Martincem, měl jsem zájem o zkoušku v Hradci a jsem velmi vděčný za to, že jsem tuto možnost dostal.

I přesto, že dvě předcházející nedopadly dobře a zvlášť ta první vám málem vzala nejen hokejovou kariéru, ale i život?
Tak to neberu. Prostě se to stalo a je to za mnou. Přestože to byla hodně velká komplikace, je to pro mě zkušenost do života, která mi na druhé straně hodně dala.

Tomáš Troliga

  • Třicetiletý hokejový útočník pocházející z Prešova se v těchto dnech uchází o angažmá v hradeckém Mountfieldu.
  • Do slovenské extraligy vstoupil před dvanácti lety v Košicích, poté vyzkoušel také nižší soutěže v zámoří.
  • V roce 2002 ho draftovalo St. Louis pro NHL, ale v této soutěži si nikdy nezahrál.
  • Po návratu ze zámoří hrál v několika slovenských klubech, v létě roku 2007 byl domluven se Znojmem na angažmá v české extralize. Při cestě na první trénink na ledě v rámci letní přípravy však měl těsně před Znojmem těžkou nehodu a skoro dvě sezony nemohl hrát.
  • Loni v létě zkoušel štěstí ve Slavii, ale smlouvu nedostal.

Málem jste ale přišel o nohu.
I tak. Měl jsem tehdy za sebou výbornou letní přípravu ve Znojmě pod trenérem Sýkorou a domluvené angažmá pro českou extraligu. Bohužel na první trénink na ledě jsem už nedojel.

Měl jste těžkou autonehodu, víte vůbec, co se vlastně stalo?
Asi čtyři kilometry před Znojmem, když už jsem ho měl vlastně nadohled, jsem zaspal.

Prý nehoda byla tak těžká, že jste málem přišel nejen o nohu, ale i o život.
To je pravda a dlouho jsem se z toho dostával. Místo toho, abych si na podzim toho roku zahrál za Znojmo českou extraligu, více než rok a půl jsem hrát nemohl vůbec. Absolvoval jsem pětadvacet operací, doktoři mluvili o tom, že s hokejem je konec. Přitom já jsem tehdy do Znojma jel s tím, že jsem domluvený na smlouvě a že ji jenom podepíšeme. Jak už jsem říkal, byl jsem skvěle připravený, vypadalo to na místo v prvním či druhém útoku. Bohužel to bylo pryč.

Podruhé jste se o českou extraligu pokoušel přesně před rokem v pražské Slavii, ale ani to vám nevyšlo. Proč?
Přesný důvod nevím, ale tehdy to bylo také komplikované. Byl jsem v Praze jen dva týdny, ale ani jsem nedostal šanci v zápase. Možná to bylo dané i tím, že se změnila pravidla, v týmu museli být mladí a pro nás starší tak byla místa jen v třech lajnách.

Sezonu jste pak odehrál v Trenčíně a pro vás vůbec nebyla špatná.
Lepší by bylo, kdybychom se dostali do play-off, o které jsme dlouho usilovali. Místo toho jsme museli odvracet nebezpečí, abychom nespadli do baráže. Ale i tak budu na tuhle sezonu vzpomínat docela rád.

Kvůli čemu?
V Trenčíně se totiž sešla výborná parta skvělých hokejistů. V brance Ján Lašák, v útoku třeba Róbert Petrovický a další. Jen kdybychom postoupili do play-off, byla by to výborná sezona.

Klub Z S B
1. HC Oceláři Třinec 11 44:30 21
2. HC Kometa Brno 10 27:23 21
3. BK Mladá Boleslav 10 31:20 20
4. HC Sparta Praha 10 43:31 19
5. HC Škoda Plzeň 10 40:32 19
6. Bílí Tygři Liberec 10 45:40 19
7. HC Energie Karlovy Vary 10 31:30 15
8. HK Mountfield Hradec Králové 10 30:32 15
9. HC Olomouc 10 20:27 13
10. HC Vítkovice Ridera 11 27:39 13
11. Rytíři Kladno 9 30:36 12
12. HC Verva Litvínov 10 28:33 11
13. HC Dynamo Pardubice 10 21:31 9
14. PSG Berani Zlín 11 28:41 6
podrobná tabulka