PO OSMI LETECH. Hokejsté Třince se radují z postupu do semifinále extraligy.

PO OSMI LETECH. Hokejsté Třince se radují z postupu do semifinále extraligy. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Třinec uspěl v Litvínově a je v semifinále. Liberec vybojoval sedmý zápas

• 204
Hokejisté Třince se stali třetím semifinalistou extraligy. Vítěz základní části dokázal zbourat litvínovskou baštu a nakonec slaví vítězství 4:2 na zápasy. Liberec naopak sérii prodloužil, uspěl v nájezdech na Slavii a posunul čtvrtfinále do sedmého zápasu.

Prvními extraligovými semifinalisty se stali obhájci titulu z Pardubic, v neděli je doplnili vicemistři z Vítkovic. Třetím postupujícím je sousední Třinec, který veze klíčovou výhru z Litvínova a mezi nejlepší čtyřku se prodral po osmi letech. O posledním semifinalistovi se rozhodne mezi Slavií a Libercem až v sedmém zápase. Ten je na programu ve středu pod Ještědem.

Slavia - Liberec 2:3 po náj. (na zápasy 3:3)

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Slávisté si zkomplikovali původně hladký průběh čtvrtfinále, v němž vedli už 3:1 na zápasy. Po výhře 2:0 v pátém duelu dokázal Liberec uspět i v Praze a protáhl tak sérii do sedmého zápasu.

Slavia šla v první třetině do vedení, ale pak nevyužila víc než minutu dlouhou přesilovku čtyři na tři, když Kadlec trefil pouze levou tyčku Vošvrdovy branky. V končící deváté minutě tak bylo vyrovnáno. Jelínek se na vlastní obranné modré čáře nechal snadno obrat o puk Podkonickým, ten ho vzápětí posunul na Nedvěda a liberecký kapitán zamířil po ledě přesně.

Hosté měli poté výrazně navrch a v 15. minutě jejich snaha vygradovala, když se polovysokou trefou zapsal do střelecké listiny Bartovič po přihrávce muže zápasu Nedvěda.

Tempo a dramatičnost duelu vygradovaly ve třetí třetině. Po sérii šancí na boou stranách vyrovnal Sklenář a za stavu 2:2 začala strhující pasáž, kdy měla obě mužstva několik možností rozhodnout.

Do prodloužení šli Bílí tygři v oslabení, neboť Štich čtyři vteřiny před sirénou vyfasoval po bitce před střídačkou Slavie kromě trestu do konce utkání i tři dvouminutové tresty, jeho sok Vašíček naproti tomu jen dva. Hosté se bez větších potíží dokázali ubránit, oba gólmani zůstali i poté bezchybní a došlo až na nájezdy.

Rozstřel načal neúspěšně hostující Urban a netrefil se ani Svoboda. Třetí se rozjel Nedvěd a rychlým švihem zavěsil pod horní tyč, zatímco Vondrku vychytal Vošvrda. Když poté přidal druhý gól Liberce Vak, bylo jasné, že o osudu série rozhodne až poslední sedmý duel.

Liberecký kapitán Petr Nedvěd dává vítěznou branku a posílá sérii se Slavií do sedmého zápasu.
Jakub Sklenář ze Slavie vyrovnává proti Liberci na 2:2.
VELKÝ KOCOUR. Tahoun Liberce Petr Nedvěd slaví další z gólů, které sám zařídil

Jiří Čelanský (Slavia): "Neproměnili jsme druhý mečbol, přestože jsme měli trochu více ze hry. Bohužel jsme dali jen dva góly, zápas dospěl do prodloužení a nakonec jsme nebyli úspěšní na penalty. Rozhodne tak zápas pravdy."

Jiří Kalous (Liberec): "Přijeli jsme sem s jediným cílem, aby se série vrátila do Liberce. Tento úkol jsme splnili, za což jsme nesmírně rádi, protože Slavia byla lepším týmem a dostávala nás pod tlak. Vynikající výkon Tomáše Vošvrdy a bojovnost celého týmu nás dovedly se štěstím zpět do Liberce."

Branky a nahrávky: 3. Sklenář (Vondrka), 46. Sklenář (Pospíšil, Kadlec) - 9. P. Nedvěd (Podkonický), 15. Bartovič (P. Nedvěd, Podkonický), rozhodující sam. nájezd P. Nedvěd. Rozhodčí: Šindler, Šír - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:10, navíc Štich (Liberec) do konce utkání. V oslabení: 1:0. Diváci: 8165. Třetiny: 1:2, 0:0, 1:0 - 0:0. Stav série: 3:3.

Slavia: Kopřiva - Kadlec, Vašíček, Kolařík, Žižka, Roth, Krejčík, od 21. navíc Kuboš - Micka, P. Jelínek, J. Doležal - Pospíšil, T. Svoboda, Tomica - Krenželok, Endál, Vondrka - M. Čermák, Třetina, Sklenář - Jaškin. Trenéři: V. Růžička st., Čelanský a Beránek.

Liberec: Vošvrda - Čakajík, Štich, Hunkes, Derner, Holub, Moravec, Trončinský, Ulrych - Bartovič, P. Nedvěd, Podkonický - Kudrna, Vak, M. Hořava - Klimenta, Špaček, Ondřej - Vantuch, Urban, Bárta. Trenéři: Kalous, Pešán a Kapoun.

Litvínov - Třinec 1:4 (na zápasy 2:4)

FANDÍME PO NASZYMU. Příznivci Třince přicestovali do Litvínova ze Slezska v hojném počtu

Hokejisté Třince vyhráli v šestém čtvrtfinále na ledě Litvínova 4:1 a poprvé od roku 2003 postoupili do semifinále. Slezané přitom prohrávali už od 81. vteřiny utkání po trefě Matěje Stříteského, ale skóre otočili Martin Adamský, Vojtěch Polák a Jan Peterek, který se stal díky 250. trefě v nejvyšší soutěži a české reprezentaci 59. členem Klubu hokejových střelců.

Litvínov nastoupil už s bekem Švarným a útočníkem Černým, naopak chyběl forvard Kracík. Domácím se povedl vstup do utkání a už po 81 vteřinách vedli, když od modré čáry zamířil přesně k pravé tyči Hamerlíkovy branky obránce Stříteský.

Vedení udrželi Litvínovští téměř do poloviny utkání. Hosté vyrovnali ve 28. minutě, když z levé strany prostřelil litvínovského gólmana mezi betony Adamský. 42 vteřin před koncem druhé části se Třinečtí dočkali obratu. Černý ztratil puk na útočné modré čáře, když jeho spoluhráči střídali, Polák využil volného prostoru a prostřelil Volkeho.

Na začátku závěrečného dějství nejdříve z úniku minul pravou tyč Lukeš. Pak zastavil Hamerlík pravým betonem Vopatovu šanci a vzápětí pojistili náskok hosté, kteří také neustále hrozili. Po kombinaci Kohna s Adamským zakončoval do okrytého prostoru u levé tyče Volkeho branky Peterek a připsal si jubilejní gólový zápis.

Litvínov se nevzdával, ale nedařilo se mu snížit ani v power play. Naopak, v 58. minutě byl faulován před zakončením do prázdné branky Růžička a sudí uznali technický gól. Severčeši se tak před vyprodaným hledištěm rozloučili se sezonou.

Vladimír Kýhos (Litvínov): "Chtěli jsme soupeře zatlačit a být agresivní, což se nám hlavně ze začátku první třetiny povedlo. Dali jsme i rychle gól. Třinec ukázal svou kvalitu. Došlo k tomu, že jsme mu víceméně góly darovali. Rozhodující byl hlavně ten druhý, kdy Kuba Černý minutu před koncem třetiny udělal kličku na modré čáře, ztratil puk a bylo z toho 1:2. Věděli jsme, že tak kvalitní mužstvo jako Třinec si to asi ubrání. Ale klobouk dolů před klukama. Jsme hrdý na mužstvo, že z takového laxního výkonu se dokázalo probudit a ukázat svou kvalitu v závěru sezony, v sérii s Plzní i s Třincem, který byl jasný favorit."

Pavel Marek (Třinec): "I když jsme úvodní dva zápasy v sérii doma vyhráli, tak jsme nebyli v úplně optimální formě a v týmu nebylo to pravé napětí. Zápasy v Litvínově nám hodně otevřely oči, probudili jsme se a do zápasu doma už jsme nastoupili úplně jinak, jako tým. Tentokrát jsme do toho šli s tím, že zápas chceme urvat za každou cenu, že nechceme nějaký nervák o všechno."

Ohlasy: Bál jsem se, že to nezvládneme, přiznal Peterek

Branky a nahrávky: 2. Stříteský (Kubinčák) - 28. Adamský (Kohn), 40. V. Polák, 45. Peterek (Adamský, Kohn), 58. M. Růžička (technický gól). Rozhodčí: Fraňo, Minář - Bláha, Kostka. Vyloučení: 2:4. Diváci: 7000 (vyprodáno). Konečný stav série: 2:4.

Litvínov: Volke - Černošek, Kubát, Stříteský, Jareš, Skuhrovec, Švarný, Gula - Černý, Vopat, Trávníček - Kubinčák, V. Hübl, Lukeš - Jánský, Heinisch, Jenáček - Majdan, Bojer, Gerhát. Trenéři: Kýhos a Kučera.

Třinec: Hamerlík - Hrabal, Seman, Krajíček, Zíb, Lojek, Hudec - M. Růžička, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Polanský, V. Polák - Kohn, Peterek, Adamský - Hrňa, McGregor, Zagrapan. Trenéři: Marek a B. Kopřiva.