DIVOKÁ RADOST. Střelec prvního třineckého gólu David Květoň je středem pozornosti spoluhráčů Martina Lojka a Lukáše Krajíčka. Domácí skórovali už v první minutě. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Třinec dokonal obrat v sérii se Slavií a postoupil do finále extraligy

• 386
Hokejové finále bude vonět ocelí, sladkou kořalkou miodulou a na ledě i v hledišti se bude mluvit "kratce a ponaszymu". V bitvě o extraligový titul si to rozdají Vítkovice s Třincem, který vyválčil postup v sedmém zápase proti Slavii. V něm ovšem nedal soupeři šanci, ve druhé třetině zcela ovládl zápas a nakonec vyhrál 5:2.

Hokejistům Třince se povedl úžasný kousek, který před ním zvládly jen tři týmy: Brno, Slavia a Zlín. V semifinále prohrával už 1:3 na zápasy, dokázal však vyrovnat a nakonec i definitivně udolat soupeře, kterému postupně docházely síly.

To bylo evidentní i v sedmém utkání. Domácí vlétli na Slavii jako hladoví draci, lépe bruslili i napadali a vytvářeli si tlak. Navíc dali rychlý gól - už ve 47. vteřině předvedl svůj typický kousek David Květoň: vybruslil si od pravého mantinelu a z kruhu prostřelil brankáře Kopřivu.

Hosté mohli i přes herní převahu Třince v pohodě vyrovnat. Svoboda měl před sebou už jen prázdnou branku, ale v poslední chvíli zblokoval střelu obránce Lukáš Zíb. V další přesilovce se netrefil v ideální šanci Dmitrij Jaškin, na druhé straně vychytal Miroslav Kopřiva nájezd Martina Adamského.

Sedmé semifinále v on-line reportáži

Slávisté tak nastupovali do druhé třetiny s přijatelným jednogólovým mankem. Jenže v prostřední části jejich finálové naděje roztály jako sníh na svazích Beskyd. Třineckým k tomu stačily tři minuty a 13 vteřin, v nichž nastříleli tři góly od modré čáry. Jeden vsítil Lukáš Krajíček, hned dva dal muž zápasu Zíb.

Od poloviny duelu se do slávistické branky postavil náhradník Dominik Furch a srdnatě odolával sílící ofenzivě nabuzených Slezanů. Frustrovaní slávisté vyvolali sérii potyček, ale ani to je nepomohlo nabudit. Domácí hokejisté hráli ve velké pohodě a bavili diváky i sami sebe jedním ofenzivním nápadem za druhým.

Slavia přece jen trochu ožila díky sérii přesilovek na začátku třetí třetiny, v nichž Petera Hamerlíka prostřelil Michal Vondrka. Druhý gól přidal sedm minut před koncem Lukáš Endál, na zvrat však už hosté neměli.

Slavia přišla o téměř vyhranou sérii, přesto však končí sezonu se ctí. Sedmý tým základní části vyřadil Karlovy Vary i druhý Liberec... Třinec však už byl nad její síly.

Domácí vyšperkovali výhru nádhernou přesilovkovou kombinací ve třetí třetině, v níž zakončoval Ladislav Kohn střelou do prázdné branky. Pod Javorovým vrchem se slaví velký obrat a postup do finále po 14 letech. Tahle párty však zas tak divoká nebude, finále totiž startuje už v pondělí, kdy do nejvýchodnější výspy na extraligové mapě přijedou Vítkovice.

Kompletní program finálových bitev přehledně ZDE.

Pavel Marek (Třinec): "Pomohl nám rychlý první gól. Slavia hrála i dnes velice dobře, ale my jsme ve druhé třetině přidali další branky a vedení jsme si pohlídali. Slavia byla ohromně těžký soupeř, hrála výborně organizovaný a fyzicky náročný hokej. Sérií zamíchaly naše prohry v druhém a třetím utkání, kdy jsme měli na výhru. Tým měl vnitřní sílu a věřili jsme, že se dostaneme dál, a to se povedlo. Jsme šťastní, teď je to pro nás obrovská výzva. Musíme se ale rychle zkoncentrovat a vyburcovat k maximálním výkonům."

Vladimír Růžička (Slavia): "Věděli jsme, že když to neuhrajeme doma v šestém utkání, tak to bude v Třinci těžké. Naším problémem byly přesilové hry, nedařily se nám ani přesilovky pět na tři. Chyběl nám střelec jako byl v Třinci Růžička. Střídáním gólmanů jsme chtěli dát mužstvu nový impulz. Mužstvo je strašně bojovné. Klukům musím poděkovat za práci, co předváděli v play-off, ale musíme zapracovat na přesilovkách."

Třinec - Slavia 5:2 (v sérii 4:3)

Branky a nahrávky: 1. D. Květoň (Kohn), 27. Zíb (Bonk, Hrabal), 28. Krajíček (Kohn, D. Květoň), 31. Zíb (Varaďa, Bonk), 51. Kohn (M. Růžička, D. Květoň) - 43. Vondrka (Pospíšil), 54. Endál (Krejčík, T. Svoboda). Rozhodčí: Hribik, Jeřábek - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 8:6, navíc Jaškin 5 min. a do konce utkání, Tomica (oba Slavia) 10 min. Využití: 3:1. Třetiny: 1:0, 3:0, 1:2. Diváci: 5200 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:3.

Třinec: Hamerlík - Hrabal, Zíb, Krajíček, Lojek, Richter, Seman - M. Růžička, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Kohn, Polák - Hrňa, Polanský, Adamský - Orsava, Peterek, Koudelka. Trenéři: Marek a B. Kopřiva.

Slavia: M. Kopřiva (31. Furch) - Kadlec, Vašíček, Kolařík, Žižka, Roth, Krejčík, Kuboš - Micka, P. Jelínek, J. Doležal - Pospíšil, T. Svoboda, Tomica - Krenželok, Sklenář, Vondrka - Jaškin (35. Endál), Třetina, Poletín. Trenéři: V. Růžička st. a Čelanský.