Hokejisté Chomutova se spolu s fanoušky radují z prvního vítězství v sérii s...

Hokejisté Chomutova se spolu s fanoušky radují z prvního vítězství v sérii s Libercem. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Chomutov má první skalp Liberce, třetí semifinále rozhodl Vondrka

• 68
Slovenský gólmanský duel mezi Jánem Lacem a Jánem Lašákem se obešel bez branek dlouhých 49 minut. Poté poslal hokejisty Chomutova do vedení kapitán Michal Vondrka, na konečných 2:0 pak upravil Ivan Huml. Liberec tak v semifinále české extraligy vede už jen 2:1 na zápasy.

Piráti porazili Bílé Tygry díky dvěma klíčovým momentům v podání Vondrky - špičkovému obrannému zákroku a poté mazácky proměněnému brejku.

Chomutov - Liberec 2:0

Utkání jsme sledovali v podrobné on-line reportáži

Liberec byl podle očekávání od úvodních minut aktivnějším týmem, na hosty ovšem čekala pevná chomutovská obrana. A tak se čekalo na první větší šanci 11 minut. Vytvořili si ji domácí, Jakub Sklenář nicméně ranou z mezikruží Jána Lašáka nepřekonal. Vzápětí na druhé straně zahrozil jiný Jakub - Valský.

V 15. minutě dostali Liberečtí šanci si zahrát přesilovou hru, chomutovský Ján Laco v ní skvěle lapačkou vychytal Lukáše Krenželoka.

Větší šance se ale urodila před Lašákem, ač hráli oslabení, ujeli Michal Vondrka s Ivanem Humlem a přehráli obranu hostí. Huml z výborné pozice trefil pravou tyčku.

Více vzrušení první třetina nepřinesla. Domácí byli pasivnější i po přestávce, ideální příležitost na otevření skóre jim nicméně nabídla brzká početní výhoda. Huml při ní zůstal sám před Lašákem, ale neuspěl.

Poté bylo rušno před Lacem, ten si nejprve poradil s nebezpečnou ranou Jana Stránského a těsně před koncem druhé dvacetiminutovky se Laco zaskvěl opět proti Krenželokovi. Ten zakončoval pohlednou přesilovkovou kombinaci.

Liberec se dral za první gólem i dál, zkraje třetí třetiny minul Jan Ordoš z hrany brankoviště prakticky volnou branku. Poté opět pálil Krenželok.

Hosté málem šli do vedení v 47. minutě, zdánlivě beznadějnou situaci při přečíslení Stránského a Ondřeje Vitáska zachránil obětavým skokem do přihrávky chomutovský kapitán Vondrka. Ten se poté stal domácím hrdinou, v čase 48:19 krásnou kličkou zakončil brejk a pokořil Lašáka.

Huml: Dvě šance v oslabení? Nepamatuju

Uběhlo jen 96 sekund a bylo to 2:0 pro domácí. V oslabení se po výborné přihrávce Marka Tomici, který přetlačil Radima Šimka, prosadil Huml. Libereckou snahu o zdramatizování zápasu zkomplikovalo vyloučení Mária Bližňáka na čtyři minuty za krvavý faul vysokou holí.

Chomutov poté odolal i tlaku při závěrečné hře bez brankáře v podání hostů.

Vladimír Růžička st. (Chomutov): „Zápas byl hodně vyrovnaný. Pořád to bylo 0:0 a podle mého šlo pak o to, kdo dá první gól. My jsme v tom byli šťastnější, odjeli jsme a Michal Vondrka dal gól. Bylo deset minut do konce, Liberec to zkusil více otevřít a my jsme měli štěstí, když jsme ve čtyřech dali gól na 2:0. Jsem rád, že se nám to povedlo, protože za stavu série 0:3 by to bylo hodně složité. Takhle žijeme a já jsem moc rád, že se nám ten zápas povedlo vyhrát.“

Filip Pešán (Liberec): „Byl to velmi bojovný zápas, organizovaný z obou stran, oba celky si nedarovaly ani metr ledu, což jsme od zápasu očekávali. Celá série bude taková i nadále. Rozhodlo, že jsme ve vyložených šancích, když jsme jeli sami dva na brankáře, nedali gól a vzápětí jsme z podobné situace gól dostali. Rozhodla první proměněná šance. Druhý gól přidal Chomutov v naší přesilovce, kdy jsme tam situaci asi možná i podcenili, čímž zápas rozhodl. Nicméně je stav 2:1 pro nás, takže budeme zítra bojovat o třetí bod.“

Branky a nahrávky: 49. Vondrka (Kudělka), 50. Huml (Tomica, Rutta). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Gebauer, Ondráček. Vyloučení: 3:6. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 5250 (vyprodáno). Stav série: 1:2.

Chomutov: J. Laco - Rutta, L. Chalupa, Flemming, Kudělka, Valach, Dlapa - Vondrka, Huml, Tomica - Račuk, V. Růžička ml., Sklenář - Poletín, Skokan, Koblasa - Hlava, Lauko, D. Kaše. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

Liberec: Lašák - R. Šimek, Ševc, Jánošík, Vitásek, Mojžíš, Derner, od 21. navíc Pyrochta - Lakatoš, P. Jelínek, L. Krenželok - Ordoš, Bližňák, Radivojevič - Valský, Vantuch, Svačina - J. Stránský, Plodek, Bartovič. Trenéři: Pešán a Mlejnek.