Čtvrtek 21. ledna 2021, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. ledna 2021 Běla

Debakly a divočina? Pěkné a nepředvídatelné, líbí se šéfovi extraligy

  18:59
Hokejová extraliga po listopadovém restartu baví - svižným tempem, nahuštěným programem po vzoru NHL a divokými výsledky. Jestliže někdo neměl strach o atraktivitu a kvalitu zápasů, byl to ligový šéf Josef Řezníček.

Šéf hokejové extraligy Josef Řezníček. | foto: ČTK

V hlavě měl už po druhém rozjezdu ligy především přání, aby rychlý sled zápasů a chybějící trénink neměly následky na zdraví hráčů. Jenže zatím do sebe vše dokonale zapadá a hokejový fanoušek tak sleduje extraligu, jaká už dlouho nebyla.

Hezké akce, živelné bitky, atraktivní zápasy a nepředvídatelná forma mužstev. Ředitel extraligy Josef Řezníček má před sebou jen jediný cíl - přivést příznivce zpátky na zimní stadion. Aby si novou tvář ligy mohli užívat zase naživo.

Nejdivočejší duely od restartu extraligy

5. kolo - 7.11.
Sparta - Pardubice 7:1

15. kolo - 9.11.
K. Vary - Třinec 2:7
Zlín - Sparta 4:6

17. kolo - 13.11.
Vítkovice - Sparta 5:4

13. kolo - 17.11.
Třinec - Budějovice 6:3

19. kolo - 20.11.
Zlín - Boleslav 3:7
Vítkovice - Budějovice 0:7

20. kolo - 22.11.
Pardubice - Třinec 7:6pp
Sparta - Olomouc 7:1

Po restartu se ze všech stran mluvilo o nerozehranosti hráčů. Vidíme přesný opak - moc pěkný hokej, spoustu divokých výsledků a debaklů. Jak se vám na to dívá?
Výsledky jsou někdy jako na houpačce, až překvapivé. Těžko se mi přemýšlí nad tím, čemu velké výkyvy přičítat. Nejspíš nevyrovnanému poměru sil po restartu soutěže. Ale ta nepředvídatelnost je na sportu přece krásná.

Nečekané výsledky připomínají NHL, kde každý může porazit každého. Lze je přičítat jen různému stupni fáze přípravy mužstev, z níž naskočila zpátky do extraligy?
Promítá se do nich spousta aspektů za současného psychického rozpoložení. Různá jednání o výši platů, restrikcích, testování. Hráči najeli na zcela jiný režim, než jsou zvyklí, a někdo ho snáší lépe, jiný hůř. Zápasy mají obrovské tempo na úkor přesnosti. Je dobře vidět, že hokejisté byli obrovsky natěšení. Některým možná docházejí síly a nejspíš se to podepisuje na krkolomných výsledcích nahoru a dolů. I trocha podcenění. Zřejmě i psychický stav. Roli v nevyrovnaných duelech může hrát velká řada věcí.

Co nejvíce?
Celá sezona, je totiž absolutně specifická. Hráči jsou vytržení ze svého komfortního prostředí. I když se nedá tvrdit, že bychom velké zvraty neviděli za normálních okolností, protože jsme pořád ve sportu.

Plzeňský Petr Kodýtek v bílém překonává Davida Honzíka.

To bychom mohli pokračovat napříč sporty, které dostaly svolení v covidové době pořádat zápasy. Podobně atraktivní výsledky nabízí i fotbalová liga. Má dlouhá pauza dopady ve všech sportovních odvětvích?
Určitě ano. Hokej a fotbal jsou jasné příklady, ale bude to platit v dalších soutěžích. Denní návyky sportovců jsou úplně někde jinde. Příprava i režim se zcela otočily. Dnes možná všichni přemýšlejí i jiným směrem. Každý vidí, že ve světě se něco děje, a peněz není nikde nazbyt.

Dokážu si představit, že víc než výsledky jste měl v hlavě bezpečnost a zdraví hráčů.
Po restartu ligy moje myšlenky mířily přesně tam. Když jsme znovu začínali, ptali jsme se na názor klubů. Ujistily nás, že jim stačí týden na trénink, což se nám úplně nepovedlo. Po uvolnění jsme už během pěti šesti dní startovali soutěž. Krátká příprava je nebezpečná hlavně proto, že když jdete do zápasu, nenakážete hráčům, aby hráli opatrně s ohledem na případné zranění. Vždycky se počítá s tím, že jdou do soubojů naplno. A nejhorší bylo, že některé kluby využívaly možnost trénovat venku. Hokejistu nikdy nepřipravíte běháním po lese, protože mu pak scházejí návyky, které získají jedině na bruslích.

Měl jste obavu, že hráči nebudou mít za sebou dostatečný trénink?
V létě se různými způsoby udržují, ale tentokrát to bylo jiné. Psychika má velký význam. Soutěž se oddalovala, potom se hrálo, přerušovalo. Prostě bylo víc tréninku než utkání a hráči se nejvíce zlepšují, když se hraje. Zápas bývá v úplně jiném nasazení než trénink.

Královský obrat Pardubic, Sparta rozdrtila Olomouc

Hokejisté Pardubic se radují z domácího vítězství 7:6 v prodloužení nad Třincem.

Nahuštěný extraligový program proto musí hráčům vyhovovat. Líbí se i vám tento vzor NHL?
Za mořem je to ještě specifičtější, protože se hrají dva zápasy za dva dny, potom je den pauza a zase dva duely na tripech. V našich podmínkách jsou rozhozené pořád do hracích dnů. Nahustili jsme utkání do úterý, pátku a neděle, ale i požadavky vysílatelů nám je rozmělňují mimo hrací dny, na něž extraliga lpěla. Divácká odezva vždycky bývala největší v pátek a v neděli a do toho jsme vkládali kompromisní úterý. A na to si fanoušci také zvykli. Odvíjí se to od marketingu.

Který, zdá se, zafungoval na všech frontách.
Hráči si s tím poradí, ale může to vést samozřejmě ke zraněním, k potřebě klubů budovat širší kádr a dalším jiným problémům. Současnou situaci neuměl nikdo namodelovat, nedalo se na ni připravit, protože ji prožíváme prvně.

Měly by extraligové kluby zájem upustit do budoucna od zajetého kalendáře a ponechat si nabitý hokejový týden i v pocovidové době?
Nemyslím si, že bychom měli tak obří fanouškovskou základnou jako NHL. Když to mám říct na rovinu, dejme si příklad Chicaga. Jeden den mu na stadion přijde 20 tisíc lidí na zápas a druhý den dalších dvacet tisíc. Tři tisíce z nich je skalních a zbytek se obmění. Město je tak veliké, že se tam fandové prostřídají. U nás je to limitované.

Máte na mysli zájem a finanční možnosti fandů?
Nemáme všechny extraligové týmy na úrovni velkých měst, aby dokázaly třikrát v týdnu naplnit halu. Musíme se orientovat na současný systém pro diváka, kdy je pro lidi přijatelných maximálně 52 až 60 kol. Vstupenky nejsou přehnaně drahé, ale pro kluby tvoří část příjmů, které dávají dohromady zhruba padesát procent rozpočtu. Ale diváky musíme na stadiony dostat. Někdy slýchávám, že musíme hrát víc a kluby musejí vyjíždět na tripy.

A souhlasíte s tímto názorem?
Trip v našem případě znamená, že vyrazíte na týden až deset dnů na stadiony soupeře, odehrajete tam čtyři zápasy, ale pak se vrátíte a to samé musíte přece absolvovat doma. Jinak to nejde, matematika je neúprosná. Ačkoliv vyjedete ven, kde vás diváci nezajímají, pak jste zase doma a musíte během tří čtyř dnů odehrát dva zápasy.

Hráči Českých Budějovic připravili nečekaný debakl 7:0 Vítkovicím.

Hráči Českých Budějovic připravili nečekaný debakl 7:0 Vítkovicím.

Dá se to zvládnout?
U druhého utkání už bude divácký propad tak markantní, že radši řeknete: „Dobře, v úterý a pátek bychom přilákali tolik lidí, ale středa a čtvrtek, kdy jsem si ulevil od cestovních nákladů na Moravu, mě stály na domácím hřišti dva tisíce diváků.“ Všichni si umíme spočítat, kolik to stojí. Tyto myšlenky s nahuštěným programem a tripy mívají hráči NHL, ale vždycky jim říkám reálné příklady jako teď.

V jakém případě byste se vzdali obvyklých hracích dnů?
Pokud uvidíme ustupující divácký zájem, pak tradiční termíny můžeme opouštět. My věříme, že se fanoušci vrátí, musíme je dostat do jejich komfortního prostředí, na které byli zvyklí.

Systém PES

Podívejte se, jak jednotlivé stupně ovlivňují profesionální sportovní soutěže

Současné vládní nařízení to neumožňuje. Největší sporty v zemi si vyjednaly restart pro profesionální sportovce, jednáte s ministerstvem zdravotnictví také o výjimce, že by mohli diváci dříve na stadiony? 
S příchodem nového ministra Blatného jsme přeskočili do systému PES a ten striktně říká, za jakých podmínek a v jakém stupni můžeme provádět různé úkony. Proto nevím, jestli žádat o výjimky. Nemyslím si, že by nám bylo vyhověno. Čekáme na rozvolnění opatření a přechod do jiného stupně, kde jsou profesionální soutěže bez omezení. Posuňme se ještě na stupeň dva a už tam uvidíme i nějaké diváky.

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 by se mělo uskutečnit od 21. května do 6. června v Bělorusku a Lotyšsku. Stále se však čeká na potvrzení, zda se bude skutečně hrát v politicky nestabilním Bělorusku. Program MS 2021 zatím nebyl zveřejněn. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 bude obhajovat Finsko.

Bodování

44

Martin Růžička 27

Třinec

41

Milan Gulaš

Plzeň

37

Michal Řepík

Sparta

Góly

23

Matěj Stránský

Třinec

18

David Šťastný

Boleslav

18

Michal Řepík

Sparta

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Sparta 35 21 1 5 8 132:80 70
2. Třinec 33 18 4 5 6 113:83 67
3. Ml. Boleslav 34 16 5 5 8 111:81 63
4. Liberec 34 16 4 4 10 102:79 60
5. Plzeň 34 15 4 6 9 109:86 59
6. Hr. Králové 34 17 3 2 12 95:80 59
7. Pardubice 34 14 5 3 12 92:96 55
8. K. Vary 33 14 5 2 12 98:105 54
9. Kometa 33 11 5 4 13 89:92 47
10. Vítkovice 33 9 4 5 15 74:94 40
11. Olomouc 34 10 3 4 17 66:100 40
12. Litvínov 33 7 7 3 16 76:93 38
13. Zlín 34 8 3 2 21 70:109 32
14. Č. Budějovice 34 4 3 6 21 81:130 24
  • Nejčtenější

Povyk okolo Voráčka. Nařkl Růžičku, vyjel na reportéra, v týmu čelí tlaku

Premium Hokejista Jakub Voráček má za sebou teprve dva zápasy nevšední sezony. Posbíral v nich dvě asistence. S Philadelphia...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

Bělorusko přišlo o hokejový šampionát. Kvůli obavám o bezpečnost

Rada Mezinárodní hokejové federace v pondělí oficiálně odebrala Bělorusku pořadatelství mistrovství světa 2021. Člen...

POHLED: Škoda sešlápla brzdu. Probere tím hokejové bafuňáře?

Její auta tradičně stojí v rozích zimáků, zelené logo s okřídleným šípem nepřehlédnutelně září uprostřed ledu a řada...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Škoda Auto nechce sponzorovat hokejové MS, pokud bude v Bělorusku

Tlaky na změnu pořadatelství letošního mistrovství světa v hokeji dál sílí, vedle prohlášení politiků a sportovních...

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

  • Další z rubriky

Hradecký gólman Lukeš přidal k dobrým číslům i to podstatné: výhry

Statistická čísla neměl Štěpán Lukeš špatná ani dříve. Vždyť ho řadila a nyní dál řadí ke špičce celé hokejové...

Místo Anděla přiletí Kosticyn. Pardubice získaly protřelého Bělorusa

Hokejové Pardubice posílil běloruský útočník Andrej Kosticyn. Pětatřicetiletý hráč má bohaté zkušenosti z NHL a KHL....

Třinecký kapitán Vrána: Když si udržíme náš standard, můžeme být úspěšní

Hokejisté Třince chytají druhý dech. Středeční vítězství 2:1 v extraligové dohrávce v Litvínově bylo jejich třetí v...

Olomouc měla dvakrát tolik střel než Kometa. Stačilo to na dva body

Pavel Jekel si stoupnul v extralize do branky hokejového Brna po čtyřech letech. A dlouho to vypadalo, že z...

Advantage Consulting, s.r.o.
TEAMLEADER VE VÝROBĚ (30-35.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...