Čtvrtek 25. února 2021, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 25. února 2021 Liliana

Budějovický šéf Bednařík: Kdyby se Gulaš vrátil, byl by jako magnet

  14:59
Vrátí se Milan Gulaš? A kdo nahradí na pozici trenéra Václava Prospala? Fanoušci budějovických hokejistů už se zajímají o další sezonu možná víc než o tu probíhající. Ročník 2021/22 už musí řešit i vedení Motoru. Nováček extraligy zůstává u dna tabulky. A generální manažer klubu, 51letý Stanislav Bednařík, ví, co se musí změnit, aby klub hrál výš.

Generální manažer budějovických hokejistů Stanislav Bednařík | foto: Marek Podhora, MAFRA

Na přelomu roku Motor pravidelně bodoval, přiblížil se pozicím pro play off, ale teď se soupeři v tabulce opět vzdalují. Jak to berete?
Je to pro nás těžký rok. Průběh sezony je silně narušený covidem, přípravu jsme měli ovlivněnou ještě víc než ostatní. Bodů jsme získali málo, nedaří se. A stejně jako všem týmům nám chybí diváci v hledišti.

Není prázdný stadion pro vás o něco větší handicap než pro další týmy? Umocnilo by nováčkovský elán.
Je to velmi pravděpodobné. Sám jsem zažil, když se postoupilo, jakou měli všichni chuť a jaká panovala na stadionu atmosféra. S diváky v hledišti bychom měli bodů podle mě víc. Ale je to stále jenom kdyby.

Základní části hokejové extraligy zbývá poslední čtvrtina. Je ještě reálná účast v play off?
Nevím, jestli se nám to povede. Ale budeme o to bojovat až do konce. Chceme vyhrát každý duel, na tom se nic nemění. Ale musí se změnit to, že kromě toho, že to chceme vyhrát, musíme i opravdu zvítězit.

Ale souvisí to i s koncem přestupního období ke 31. lednu. Plánujete ještě výraznější posilování?
Těžko teď můžeme chtít investovat peníze do posílení kádru, které nemáme. Pokud by se objevila možnost nějaké výměny, tak to zvážíme. Ale o naše hráče není až na výjimky žádný zájem. Pokud se naše bodová ztráta nebude výrazně snižovat, tak nemá cenu plýtvat prostředky. Stávající kádr zřejmě sezonu dohraje.

Hokejisté Českých Budějovic se radují z gólu proti Třinci.

Neměli by tím spíš dostávat větší prostor vlastní mladí hráči?
Sestava je věc trenérů. Osobně bych zapojil mladé hráče do sestavy dřív. Ať už Matěje Tomana, Pavla Nováka, nebo Šimona Kubíčka. Postoj trenérů byl takový, že dokud nebudou vědět, že tu hráči zůstanou do konce sezony, tak je nechtějí. Dále jsme v posledním měsíci před mistrovstvím světa dvacetiletých nechtěli ohrozit možnost našich hráčů vybojovat si nominaci a po dohodě s trenérem Karlem Mlejnkem jsme všechny nechali k dispozici národnímu týmu pro závěrečnou přípravu. Teď se situace změnila. Myslím, že s ohledem na jejich věk hrají velice slušně. A dá se s nimi počítat i dál. Předpokládám, že se někteří objeví v našem kádru i v příští sezoně.

Kouč Václav Prospal už v prosinci oznámil, že po sezoně v klubu končí. Už víte, kdo ho nahradí?
Ještě ne. Řešíme několik variant.

Může to být cizinec?
Někdo, kdo nemluví česky? Tak to vylučuji.

Do kdy se chcete rozhodnout?
Intenzivně o tom jednáme od chvíle, kdy Václav Prospal definitivně oznámil svůj konec. Chtěli jsme to mít jasné už v půlce ledna, teď už jenom co nejdřív.

Zároveň by mělo dojít k obnovení pozice sportovního manažera. Neosvědčil se vám současný model, kdy si hráče vybíral trenér?
Tak to není. Naopak si myslím, že převedení drtivé většiny pravomocí sportovního ředitele na hlavního trenéra funguje. Trenéři nejlépe vědí, koho do týmu potřebují, koho si přivedou a případně podrží. Teď ještě nevím, jaký systém řízení pro příští sezony zvolíme.

Bylo ve hře, že by Prospal skončil už v průběhu sezony?
Ano. Teď už ale ke změně zřejmě nedojde. V průběhu ročníku jsme zvažovali, jestli by výměna hlavního trenéra přispěla k výraznému zlepšení výsledků. Tehdy jsme si to nemysleli a nemyslíme si to ani teď.

Trenéři Českých Budějovic Václav Prospal (vlevo) a Aleš Totter během zápasu...

Trenéři Českých Budějovic Václav Prospal (vlevo) a Aleš Totter během zápasu proti Pardubicím.

Už se musíte dívat i na skladbu kádru pro příští ročník. Bude v něm Milan Gulaš?
Pokud byste se zeptal zbývajících 13 generálních manažerů extraligových týmů, jestli ho chtějí mít v mužstvu, tak vám pravděpodobně odpoví, že ano. Existuje určitá pravděpodobnost, že by u nás hrál. Je v Budějovicích doma, už má nějaký věk a může cítit touhu návratu domů. V tom má náš klub obrovskou výhodu. Ale Milan má v Plzni podepsanou smlouvu i pro příští sezonu.

Gulaš by však byl rozdílovým hráčem, kterého tým potřebuje.
Souhlasím. Rozdíloví hráči nám scházejí, což se ukazuje ve vyrovnaných fázích zápasů. Když se utkání lámou a jeden gól překlopí duel na jednu ze stran, tak zaostáváme.

Byl by reprezentační forvard zároveň i magnetem pro další hráče, kteří by měli větší chuť jít hrát extraligu na jih Čech?
Jasně. Nikomu se nechce jít do týmu, který je poslední v tabulce a prohrává. V tom máme na hráčském trhu výrazně složitější pozici.

Pro příští sezonu tedy máte cíl přivést rozdílovou pětku? Třeba s útokem Gulaš – Mertl – Červený?
Určitě. Ta by se mi líbila. Kolem takové by se dal dobře stavět zbytek týmu. Ovšem taková možnost je momentálně vzdálená od reality.

Přestřelka na divokém východě, nervy z oceli. Šílenost, nevěřili Třinečtí

Spekulovalo se i o příchodu útočníka brněnské Komety Tomáše Vincoura. Je to varianta?
Ne a navzdory informacím v médiích ani nikdy nebyla.

Zmiňoval jste, že je zájem jen o některé hráče Motoru. Patří mezi ně Pavel Pýcha. Jak to vypadá s jeho pokračováním v klubu?
Nabídli jsme mu novou smlouvu, zatím jsme se nedohodli. Zájem o něj je, a to je asi i důvod, proč zatím kontrakt nepodepsal.

Pokud by odešel, byla by to pro klub velmi citelná ztráta. Je to jeden z nejlepších hráčů, kapitán, odchovanec, reprezentant.
Jednoznačně. Ušel s námi už pořádný kus cesty. Z mladého hráče, který byl na okraji kádru prvoligového týmu, se v průběhu let vypracoval až do reprezentace. Patří k nám a věřím, že si to uvědomuje. Vytvořili jsme mu v klubu velmi dobré podmínky. Nemyslím si, že by s ohledem na jeho výkonnostní růst dávalo smysl, aby šel do jiného klubu v Česku, snad jedině finanční. Pokud by zamířil třeba do Ruska nebo jiné prestižní evropské soutěže, tak dejme tomu. Ale na to možná ještě potřebuje trochu času, aby dozrál. Přeci jen neodehrál ještě ani jednu celou sezonu v extralize. Víc prostoru, než má u nás, mu v extralize těžko někdo dá. V Motoru je kapitán, první obránce, hraje první přesilovku i oslabení.

Co zbytek týmu? Už přibližně víte, kdo ze stávajícího kádru bude pokračovat?
Letos máme situaci lepší v tom, že víme, jakou soutěž budeme hrát příští sezonu. Ale zároveň i horší, zatím nevíme, kdo bude hlavní trenér. A bez něho nechceme dělat žádné zásadní rozhodnutí.

Smlouvu má podepsanou první brankář Marek Čiliak. Jste spokojený s tím, jak plní roli a očekávání, se kterými přicházel?
Určitě ne, protože očekávání byla o dost větší. Začátek sezony se mu vůbec nepovedl, poslední utkání už vypadal lépe. Ještě není konec sezony. Z mnoha stran slýchám, že Marek chytá až od ledna. Nechtěl jsem tomu věřit, v létě jsem se tomu smál. Tak uvidíme, co ještě předvede.

Kromě sportovních výsledků není dobrá ani ekonomická situace klubu. Jak ji zvládáte?
Jsme na tom velmi špatně. Pokud by právem chtěli vrátit peníze za permanentku všichni, kteří si ji před sezonou koupili, tak je to pro nás likvidace. Částka ze vstupného letos mohla být 25 až 30 milionů korun. Od státu jsme dostali nejvyšší možnou kompenzaci. Pořád nám schází skoro 18 milionů, které nemáme případně kde získat.

I proto jste snížili mzdy všem zaměstnancům klubu?
Ano. Je to nepopulární krok, ale nezbytný. Nějaká úspora to je, ale rozhodně to není spása. Takže se uvidí v jaké ekonomické kondici, a zda vůbec, vstoupíme do příští sezony.

Zda vůbec vstoupíte do příští sezony?
Je možné, že letošní rok ukončíme s obrovskou finanční ztrátou. A pak je otázka, jestli by akcionáři byli ochotní a schopní ji řešit.

Aktuální sezona je náročná pro všechny kluby. Zvládli byste ještě jednu takovou?
Určitě ne. Zvláštní ovšem je, že hráčský trh a agenti se chovají jako dřív. Jako kdyby bylo jasné, že od nové sezony budou všude plné stadiony, že se svět kvůli covidu neobrátil naruby.

Drží při vás alespoň partneři klubu?
S obrovskou radostí a respektem k nim musím říci, že ano. A jsme jim za to upřímně moc vděční. Zatím plní to, co nám slíbili. Do konce účetního období ještě zbývají skoro tři měsíce, tak snad to tak vydrží. A věříme, že při nás zůstanou i v příštím roce.

Už je jasno o pokutě, kterou jste měli dostat od hokejového svazu za přítomnost diváků v utkání s Třincem?
Ještě ne. Disciplinární komise s naší účastí proběhla. Čekáme na písemné rozhodnutí.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 se uskuteční od 21. května do 6. června v Lotyšsku. Spolupořadatelem mělo být i Bělorusko, ale z bezpečnostních důvodů bylo vyškrtnuto. Program MS 2021 začíná pro české hokejisty zápasem proti Rusku. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 bude obhajovat Finsko.

Bodování

59

Martin Růžička 27

Třinec

58

Peter Mueller

Kometa

49

Matěj Stránský

Třinec

Góly

31

Matěj Stránský

Třinec

28

Peter Mueller

Kometa

24

Michal Řepík

Sparta

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Třinec 47 30 4 5 8 174:116 103
2. Sparta 47 29 3 6 9 174:105 99
3. Ml. Boleslav 47 22 6 7 12 148:111 85
4. Liberec 47 22 7 5 13 138:107 85
5. Hr. Králové 47 24 4 3 16 130:111 83
6. Plzeň 47 20 6 6 15 145:122 78
7. Pardubice 47 19 6 4 18 123:131 73
8. Kometa 47 17 5 5 20 132:137 66
9. K. Vary 47 16 7 4 20 131:157 66
10. Vítkovice 47 17 4 6 20 113:128 65
11. Litvínov 47 13 8 5 21 113:133 60
12. Olomouc 47 13 4 5 25 95:137 52
13. Zlín 47 10 3 3 31 95:155 39
14. Č. Budějovice 47 6 4 7 30 121:182 33
  • Nejčtenější

Kamarád, kterému se vykalo. Tykal mi jen Jágr, vzpomínal Černý

V kabině kladenských hokejových žáčků se tísnili Jágr, Patera, Vejvoda nebo Kaberle a před zápasem hltali každé jeho...

Pastrňák vypadl z elitní formace. Ale jdu ke Krejčímu, zahání obavy

Vypadnout z elitního útoku může na první pohled vypadat jako trest, ne však pro Davida Pastrňáka, který se díky tomu...

Sparta přejela Liberec a dál vede. Kometa padla. Pardubice otočily s Hradcem

Hokejová Sparta zvládla atraktivní utkání v Liberci díky povedené třetí třetině, v níž vstřelila čtyři góly a vyhrála...

Skvělý Pastrňák v utkání NHL pod širým nebem nasázel hattrick

Už podruhé v sezoně se hokejový útočník David Pastrňák v NHL radoval z hattricku. V obou případech to odnesla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spartu po selhání střídá v čele Třinec. Kometa předvedla gólostroj

Hokejová extraliga má po 46. kole nového lídra. Zatímco Sparta překvapivě prohrála v domácím prostředí s Olomoucí jasně...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

O čtyřku se ještě popereme, slíbil plzeňský bek Čerešňák

Jeho gól ze 49. minuty poslal zápas do prodloužení. Plzeňský obránce Peter Čerešňák si v dohrávce desátého kola...

Třinec, nebo Sparta? Vrcholí souboj nejlepších o Prezidentský pohár

Do konce základní části zbývá pět kol a hokejová extraliga začíná řešit, kdo získá Prezidentský pohár. Třinec, nebo...

ZVOLNĚNÍ: Budějovický zmar. Když se euforie změní v pachuť

Měla to být velká sláva. Návratem do extraligy od loňského jara žila velká část Českých Budějovic. Zpozorněli i ti,...

S Olomoucí rozhodovaly speciální týmy, soudí litvínovský Lukeš

Do konce základní části hokejové extraligy zbývá posledních pět kol a Litvínov má už jistotu, že mu neunikne předkolo...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...