Středa 3. března 2021, svátek má Kamil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 3. března 2021 Kamil

Budějovický šéf Bednařík: Kdyby se Gulaš vrátil, byl by jako magnet

  14:59
Vrátí se Milan Gulaš? A kdo nahradí na pozici trenéra Václava Prospala? Fanoušci budějovických hokejistů už se zajímají o další sezonu možná víc než o tu probíhající. Ročník 2021/22 už musí řešit i vedení Motoru. Nováček extraligy zůstává u dna tabulky. A generální manažer klubu, 51letý Stanislav Bednařík, ví, co se musí změnit, aby klub hrál výš.

Generální manažer budějovických hokejistů Stanislav Bednařík | foto: Marek Podhora, MAFRA

Na přelomu roku Motor pravidelně bodoval, přiblížil se pozicím pro play off, ale teď se soupeři v tabulce opět vzdalují. Jak to berete?
Je to pro nás těžký rok. Průběh sezony je silně narušený covidem, přípravu jsme měli ovlivněnou ještě víc než ostatní. Bodů jsme získali málo, nedaří se. A stejně jako všem týmům nám chybí diváci v hledišti.

Není prázdný stadion pro vás o něco větší handicap než pro další týmy? Umocnilo by nováčkovský elán.
Je to velmi pravděpodobné. Sám jsem zažil, když se postoupilo, jakou měli všichni chuť a jaká panovala na stadionu atmosféra. S diváky v hledišti bychom měli bodů podle mě víc. Ale je to stále jenom kdyby.

Základní části hokejové extraligy zbývá poslední čtvrtina. Je ještě reálná účast v play off?
Nevím, jestli se nám to povede. Ale budeme o to bojovat až do konce. Chceme vyhrát každý duel, na tom se nic nemění. Ale musí se změnit to, že kromě toho, že to chceme vyhrát, musíme i opravdu zvítězit.

Ale souvisí to i s koncem přestupního období ke 31. lednu. Plánujete ještě výraznější posilování?
Těžko teď můžeme chtít investovat peníze do posílení kádru, které nemáme. Pokud by se objevila možnost nějaké výměny, tak to zvážíme. Ale o naše hráče není až na výjimky žádný zájem. Pokud se naše bodová ztráta nebude výrazně snižovat, tak nemá cenu plýtvat prostředky. Stávající kádr zřejmě sezonu dohraje.

Hokejisté Českých Budějovic se radují z gólu proti Třinci.

Neměli by tím spíš dostávat větší prostor vlastní mladí hráči?
Sestava je věc trenérů. Osobně bych zapojil mladé hráče do sestavy dřív. Ať už Matěje Tomana, Pavla Nováka, nebo Šimona Kubíčka. Postoj trenérů byl takový, že dokud nebudou vědět, že tu hráči zůstanou do konce sezony, tak je nechtějí. Dále jsme v posledním měsíci před mistrovstvím světa dvacetiletých nechtěli ohrozit možnost našich hráčů vybojovat si nominaci a po dohodě s trenérem Karlem Mlejnkem jsme všechny nechali k dispozici národnímu týmu pro závěrečnou přípravu. Teď se situace změnila. Myslím, že s ohledem na jejich věk hrají velice slušně. A dá se s nimi počítat i dál. Předpokládám, že se někteří objeví v našem kádru i v příští sezoně.

Kouč Václav Prospal už v prosinci oznámil, že po sezoně v klubu končí. Už víte, kdo ho nahradí?
Ještě ne. Řešíme několik variant.

Může to být cizinec?
Někdo, kdo nemluví česky? Tak to vylučuji.

Do kdy se chcete rozhodnout?
Intenzivně o tom jednáme od chvíle, kdy Václav Prospal definitivně oznámil svůj konec. Chtěli jsme to mít jasné už v půlce ledna, teď už jenom co nejdřív.

Zároveň by mělo dojít k obnovení pozice sportovního manažera. Neosvědčil se vám současný model, kdy si hráče vybíral trenér?
Tak to není. Naopak si myslím, že převedení drtivé většiny pravomocí sportovního ředitele na hlavního trenéra funguje. Trenéři nejlépe vědí, koho do týmu potřebují, koho si přivedou a případně podrží. Teď ještě nevím, jaký systém řízení pro příští sezony zvolíme.

Bylo ve hře, že by Prospal skončil už v průběhu sezony?
Ano. Teď už ale ke změně zřejmě nedojde. V průběhu ročníku jsme zvažovali, jestli by výměna hlavního trenéra přispěla k výraznému zlepšení výsledků. Tehdy jsme si to nemysleli a nemyslíme si to ani teď.

Trenéři Českých Budějovic Václav Prospal (vlevo) a Aleš Totter během zápasu...

Trenéři Českých Budějovic Václav Prospal (vlevo) a Aleš Totter během zápasu proti Pardubicím.

Už se musíte dívat i na skladbu kádru pro příští ročník. Bude v něm Milan Gulaš?
Pokud byste se zeptal zbývajících 13 generálních manažerů extraligových týmů, jestli ho chtějí mít v mužstvu, tak vám pravděpodobně odpoví, že ano. Existuje určitá pravděpodobnost, že by u nás hrál. Je v Budějovicích doma, už má nějaký věk a může cítit touhu návratu domů. V tom má náš klub obrovskou výhodu. Ale Milan má v Plzni podepsanou smlouvu i pro příští sezonu.

Gulaš by však byl rozdílovým hráčem, kterého tým potřebuje.
Souhlasím. Rozdíloví hráči nám scházejí, což se ukazuje ve vyrovnaných fázích zápasů. Když se utkání lámou a jeden gól překlopí duel na jednu ze stran, tak zaostáváme.

Byl by reprezentační forvard zároveň i magnetem pro další hráče, kteří by měli větší chuť jít hrát extraligu na jih Čech?
Jasně. Nikomu se nechce jít do týmu, který je poslední v tabulce a prohrává. V tom máme na hráčském trhu výrazně složitější pozici.

Pro příští sezonu tedy máte cíl přivést rozdílovou pětku? Třeba s útokem Gulaš – Mertl – Červený?
Určitě. Ta by se mi líbila. Kolem takové by se dal dobře stavět zbytek týmu. Ovšem taková možnost je momentálně vzdálená od reality.

Přestřelka na divokém východě, nervy z oceli. Šílenost, nevěřili Třinečtí

Spekulovalo se i o příchodu útočníka brněnské Komety Tomáše Vincoura. Je to varianta?
Ne a navzdory informacím v médiích ani nikdy nebyla.

Zmiňoval jste, že je zájem jen o některé hráče Motoru. Patří mezi ně Pavel Pýcha. Jak to vypadá s jeho pokračováním v klubu?
Nabídli jsme mu novou smlouvu, zatím jsme se nedohodli. Zájem o něj je, a to je asi i důvod, proč zatím kontrakt nepodepsal.

Pokud by odešel, byla by to pro klub velmi citelná ztráta. Je to jeden z nejlepších hráčů, kapitán, odchovanec, reprezentant.
Jednoznačně. Ušel s námi už pořádný kus cesty. Z mladého hráče, který byl na okraji kádru prvoligového týmu, se v průběhu let vypracoval až do reprezentace. Patří k nám a věřím, že si to uvědomuje. Vytvořili jsme mu v klubu velmi dobré podmínky. Nemyslím si, že by s ohledem na jeho výkonnostní růst dávalo smysl, aby šel do jiného klubu v Česku, snad jedině finanční. Pokud by zamířil třeba do Ruska nebo jiné prestižní evropské soutěže, tak dejme tomu. Ale na to možná ještě potřebuje trochu času, aby dozrál. Přeci jen neodehrál ještě ani jednu celou sezonu v extralize. Víc prostoru, než má u nás, mu v extralize těžko někdo dá. V Motoru je kapitán, první obránce, hraje první přesilovku i oslabení.

Co zbytek týmu? Už přibližně víte, kdo ze stávajícího kádru bude pokračovat?
Letos máme situaci lepší v tom, že víme, jakou soutěž budeme hrát příští sezonu. Ale zároveň i horší, zatím nevíme, kdo bude hlavní trenér. A bez něho nechceme dělat žádné zásadní rozhodnutí.

Smlouvu má podepsanou první brankář Marek Čiliak. Jste spokojený s tím, jak plní roli a očekávání, se kterými přicházel?
Určitě ne, protože očekávání byla o dost větší. Začátek sezony se mu vůbec nepovedl, poslední utkání už vypadal lépe. Ještě není konec sezony. Z mnoha stran slýchám, že Marek chytá až od ledna. Nechtěl jsem tomu věřit, v létě jsem se tomu smál. Tak uvidíme, co ještě předvede.

Kromě sportovních výsledků není dobrá ani ekonomická situace klubu. Jak ji zvládáte?
Jsme na tom velmi špatně. Pokud by právem chtěli vrátit peníze za permanentku všichni, kteří si ji před sezonou koupili, tak je to pro nás likvidace. Částka ze vstupného letos mohla být 25 až 30 milionů korun. Od státu jsme dostali nejvyšší možnou kompenzaci. Pořád nám schází skoro 18 milionů, které nemáme případně kde získat.

I proto jste snížili mzdy všem zaměstnancům klubu?
Ano. Je to nepopulární krok, ale nezbytný. Nějaká úspora to je, ale rozhodně to není spása. Takže se uvidí v jaké ekonomické kondici, a zda vůbec, vstoupíme do příští sezony.

Zda vůbec vstoupíte do příští sezony?
Je možné, že letošní rok ukončíme s obrovskou finanční ztrátou. A pak je otázka, jestli by akcionáři byli ochotní a schopní ji řešit.

Aktuální sezona je náročná pro všechny kluby. Zvládli byste ještě jednu takovou?
Určitě ne. Zvláštní ovšem je, že hráčský trh a agenti se chovají jako dřív. Jako kdyby bylo jasné, že od nové sezony budou všude plné stadiony, že se svět kvůli covidu neobrátil naruby.

Drží při vás alespoň partneři klubu?
S obrovskou radostí a respektem k nim musím říci, že ano. A jsme jim za to upřímně moc vděční. Zatím plní to, co nám slíbili. Do konce účetního období ještě zbývají skoro tři měsíce, tak snad to tak vydrží. A věříme, že při nás zůstanou i v příštím roce.

Už je jasno o pokutě, kterou jste měli dostat od hokejového svazu za přítomnost diváků v utkání s Třincem?
Ještě ne. Disciplinární komise s naší účastí proběhla. Čekáme na písemné rozhodnutí.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 se uskuteční od 21. května do 6. června v Lotyšsku. Spolupořadatelem mělo být i Bělorusko, ale z bezpečnostních důvodů bylo vyškrtnuto. Program MS 2021 začíná pro české hokejisty zápasem proti Rusku. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 bude obhajovat Finsko.

Bodování

64

Peter Mueller

Kometa

60

Martin Růžička 27

Třinec

53

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

32

Matěj Stránský

Třinec

30

Peter Mueller

Kometa

26

Michal Řepík

Sparta

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Sparta 50 31 3 6 10 187:113 105
2. Třinec 49 30 4 5 10 178:123 103
3. Ml. Boleslav 50 24 6 7 13 160:121 91
4. Liberec 50 22 8 5 15 143:115 87
5. Hr. Králové 50 25 4 3 18 136:121 86
6. Plzeň 50 22 6 7 15 156:125 85
7. Pardubice 50 20 6 4 20 133:142 76
8. Kometa 50 19 5 6 20 142:142 73
9. K. Vary 50 17 8 5 20 142:167 72
10. Vítkovice 50 19 4 6 21 125:138 71
11. Litvínov 49 15 8 5 21 123:138 66
12. Olomouc 50 14 6 5 25 104:143 59
13. Zlín 50 10 3 4 33 103:173 40
14. Č. Budějovice 50 6 4 7 33 125:196 33
  • Nejčtenější

Hokejový zápas Třince s Litvínovem byl odložen kvůli tragickému úmrtí

Duel 50. kola hokejové extraligy mezi domácím Třincem a Litvínovem je na neurčito odložený. Slezský klub potvrdil, že...

Sparta a Plzeň rozdaly debakly, vyhrála i Boleslav. Olomouc přetlačila Kometu

Tři klíčové příběhy dnes nabídlo 50. kolo hokejové extraligy. Sledovaný šlágr mezi Hradcem a Boleslaví rozhodl bývalý...

Sparta ovládla bitvu s Třincem, Kometa přehrála Hradec. Zvítězil i Liberec

Hlavním lákadlem 49. kola hokejové extraligy byl večerní šlágr mezi druhou Spartou a lídrem z Třince, Pražané se...

Záhada vyřešena. Vítkovický útočník Hruška přiznal, že mobil na ledě byl jeho

Hokejový útočník Jan Hruška z Vítkovic přiznal, že mobil, který se nečekaně objevil na ledě v průběhu pátečního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec prohrál a Sparta žije. Pardubice se trápí, čtvrtý je Hradec

Bitva o Prezidentský pohár v hokejové extralize je stále otevřená. Oba hlavní favorité totiž ve 48. kole zaváhali....

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

  • Další z rubriky

Škoda, mohli jsme jim odskočit, litoval hradecký obránce Pavlík

Pokud si chtějí hokejisté hradeckého Mountfieldu po náročném programu posledních týdnů trochu odpočinout a mít u toho...

Hokejisté Olomouce předvedli v závěru duelu s Vary fantastický obrat

Fantastický obrat předvedli hokejisté Olomouce. V souboji 49. kola extraligy proti Karlovým Varům prohrávali doma ještě...

ZVOLNĚNÍ: Haló z mobilu. A co další bizarní předměty na hokejovém ledě

Popelnice, chobotnice, kohout nebo sud od piva. Do kategorie nevšedností, které se při hokejovém utkání vyskytly na...

V hokejové extralize finišuje základní část. Jak to vidí bookmakeři?

Jiskřilo to mezi nimi, hádali se, i tu zůstaly neodpískané fauly a nefér zákroky. Vulgární slovo vyletělo také z úst...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Nová Fabia extrémně narostla, dostane až 150 koní. Už jsme s ní jeli

Přiznávám, pro fabie všech generací mám slabost. Hlavně ty kombíkové. Jsou fajn a na úplně normální ježdění pro ty, kdo...

Rodina bydlí v perfektním domě. Každý centimetr má své využití

Rok a půl sbírali manželé informace a vybírali, jaký typ stavby si pro svou rodinu postaví. Rozhodující byly návštěvy...