Hráči Liberce se radují z třetího gólu v brance Sparty.

Hráči Liberce se radují z třetího gólu v brance Sparty. | foto: ČTK

Liberec jasně přejel Spartu, došlo i na bitky. Zlín sérii srovnal

• 193
Sparta propadla v druhém souboji série extraligového předkola s Libercem. Zbytečně faulovala, dvě třetiny působila pasivně a v sérii na tři vítězná utkání po prohře 1:4 ztrácí už 0:2 na zápasy. Zlínští hokejisté zvládli lépe odvetu na ledě Olomouce, vyhráli 3:1 a srovnali sérii na 1:1.

Liberec - Sparta 4:1

Druhé předkolo mezi Libercem a Spartou se od první minuty odvíjelo podle představ domácího týmu. Svěřenci trenéra Filipa Pešána jasně přehrávali svého soupeře a od začátku kráčeli za vítězstvím. O bídě Pražanů svědčí i fakt, že Sparta za první třetinu ani jednou nevystřelila na brankáře Romana Willa. Když už se hosté odhodlali ke střele, branku buď minuli, nebo ji zablokoval jeden z hráčů domácích.

Na play off až neuvěřitelná bilance.

Skóre utkání otevřel po tlaku domácích v 19. minutě střelec Martin Bakoš, který dokázal zužitkovat pohotovou přihrávku obránce Filipa Pyrochty. Liberecký bek servíroval hezké pasy i v druhém dějství. Jeden z nich dokázal těsně po půli utkání proměnit v gól Michal Bulíř. Když o minutu později zvýšil obránce Ladislav Šmíd na 3:0, o výsledku bylo prakticky rozhodnuto.

Osobních střetů mezi oběma týmy ani za jasného skóre však neubývalo a rozhodčí se museli činit. Nejprve vyloučili obránce Sparty Marka Ďalogu do konce utkání za nesportovní chování, a pak závěru řešili dvě bitky. Jednu mezi Richardem Jarůškem a Dominikem Lakatošem. O pár minut později sparťan Dominik Uher vyzval k bitce Patrika Maiera.

Dominik Lakatoš v druhé bitce večera s Richardem Jarůškem ze Sparty.

Filip Pešán (Liberec): „Byli jsme po drtivou většinu zápasu lepším týmem. Byli jsme aktivní, tlačili jsme se do brány, Spartě jsme toho moc nedovolili a zaslouženě jsme vyhráli. Obránci odvádí dobrou práci, proti silným útočníkům zatím obstáli. Chtěli jsme po dvou zápasech vést 2:0 a to se nám povedlo. Vylepšit se dá vždy hodně věcí, nehráli jsme bez chyb, ale nasazení, chemie v kabině a podpora na střídačce jsou zatím na jedničku.“

František Výborný (Sparta): „V první třetině jsme se k ničemu nedostali. Liberec začal velice agresivně, chtěl dát rychlý gól a zlomit zápas, zatímco my jako bychom byli překvapení, že takhle hrají... Dostali jsme zbytečný gól před koncem třetiny, ani stav 0:1 ale nebyl tak hrozný. Škoda následného faulu před druhým gólem, za pár vteřin přišel další a Liberec se uklidnil. Zrovna ve chvíli, kdy jsme se zvedali a byly tam nějaké šance. Ale stejně mi přišlo, že až ve třetí třetině jsme zjistili, že se hraje play off. Ne kvůli bitkám, které k tomu patří, ale že jsme zvýšili důraz a byly tam další věci, které play off provází.“

Branky a nahrávky: 19. Bakoš (Pyrochta, J. Vlach), 33. Bulíř (Pyrochta, Filippi), 34. Šmíd (Ševc, L. Krenželok), 46. M. Kvapil (Bulíř) - 59. Pech z trestného střílení. Rozhodčí: Šír, Mrkva - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 8:10, navíc Maier, Lakatoš - Uher všichni 10 min., Ďaloga 5 min. a do konce utkání, Jarůšek 10 min. a do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 5334. Stav série: 2:0.

Liberec: Will - Pyrochta, Ševc, Maier, Šmíd, Jánošík, Derner - Jašek, P. Jelínek, L. Krenželok - Bakoš, Redenbach, Ordoš - Bulíř, Filippi, M. Kvapil - Lakatoš, J. Vlach, A. Dlouhý. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

Sparta: Aittokallio (48. Honzík) - Z. Michálek, T. Pavelka, Ďaloga, Kulda, T. Voráček, J. Mikuš, Piskáček - Řepík, P. Vrána, J. Hlinka - A. Kudrna, Pech, Buchtele - Jarůšek, Klimek, Říčka - Uher, Černoch, Pšenička. Trenéři: F. Výborný, Rulík, J. Nedvěd a Janeček.

Olomouc - Zlín 1:3

Zlínu se podařilo v první třetině úspěšně ubránit několik oslabení a dostali se díky brance Antonína Honejska do vedení.  První třetinu provázela oboustranná nervozita a dvanáct vyloučených hráčů, z toho osm na zlínské straně.

Po zvýšení hostujícího Pavla Klhůfka ve druhé části ve 49. minutě snížil Jan Knotek a olomoučtí dokonce měli šance na vyrovnání. Strapáč a po něm ani Herman však svoje šance nevyužili. Druhý jmenovaný dokonce trefil tyč Kašíkovy branky.

Vítězství hostů definitivně potvrdil 99 sekund před koncem Jiří Ondráček. Série bude pokračovat dvěma zápasy v pátek a v sobotu ve Zlíně.

Radost hráčů Zlína z druhé branky v olomoucké síti.

Zlínští hokejisté zvyšují na 2:0.

Skrumáž před zlínským brankářem Liborem Kašíkem.

Zdeněk Venera (Olomouc):Říká se, že kdo nepromění přesilovku pět na tři, tak nemůže vyhrát zápas. Speciálně to platí u našeho týmu, který moc gólů nedává. Začátek jsme měli velmi dobrý, byli jsme povzbuzeni včerejším vítězstvím. Přesilovku pět na tři jsme však sehráli velmi špatně, což ovlivnilo celý průběh první třetiny. Připadalo mi to, jako bychom hráli s tenisákem. Místo toho, abychom šli do vedení, tak se to podařilo soupeři. V poslední třetině bylo z naší strany nějaké vzepětí spojené se snahou o vyrovnání, což se nám nepodařilo. Dali jsme tyčku a měli nějaké šance do odkryté branky. Zlín zaslouženě vyhrál.“

Robert Svoboda (Zlín): Hráčům jsme zdůrazňovali, co nás může dovést k úspěchu. První třetina byla nejšílenější, kterou jsem v této trenérské roli zažil. Bylo moc vyloučení, střídali jsme brankáře. Neskutečné. Oslabení jsme naštěstí přežili. Kdyby tuto přesilovku domácí proměnili, tak jsme tady mohli těžko něco obracet. Ale jednobrankový náskok byl vzhledem k našim šancím málo. Vyloženou příležitost zahodil Žižka, Sedláček ujel a nedal. Na konci bylo drama. Bylo jasné, že do toho Olomouc pustí a bude riskovat. Deset minut v závěru bylo ještě napínavých.

Branky a nahrávky: 49. J. Knotek (J. Galvas, Eberle) - 10. Honejsek (Freibergs), 23. Klhůfek (Ferenc, Freibergs), 59. J. Ondráček. Rozhodčí: Pavlovič, Pešina - Frodl, Komárek. Vyloučení: 7:8. Bez využití. Diváci: 5194. Stav série: 1:1.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Vyrůbalík, Jaroměřský, Ondrušek, J. Galvas, L. Galvas - Eberle, J. Knotek, Laš - Irgl, Strapáč, Burian - Skladaný, B. Mráz, J. Káňa II - Jergl, Herman, Holec. Trenéři: Venera, Tomajko a Moták.

Zlín: Kašík (0:42 - 1:54 Štůrala) - Ferenc, Freibergs, Žižka, Valenta, Matějíček, Řezníček, M. Novotný - Okál, D. Šťastný, Roberts Bukarts - J. Ondráček, Fořt, Šlahař - Kubiš, Honejsek, O. Veselý - Klhůfek, Fryšara, P. Sedláček. Trenéři: R. Svoboda a M. Hamrlík.