Sparťanský střelec Petr Tenkrát v souboji se slávistou Jiřím Doležalem během

Sparťanský střelec Petr Tenkrát v souboji se slávistou Jiřím Doležalem během derby v Edenu. | foto: Michal Šula, MAFRA

Sparťanští hokejisté dostanou prémie, když skončí do čtvrtého místa

  • 5
Hokejová Sparta se chystá na sezonu, ve které má co napravovat. Kolaps z té uplynulé, v níž skončila na dvanáctém místě, má každý na paměti a nechce ho opakovat. "Na druhou stranu se v tom už nechceme šťourat. Musíme vstoupit do ligy s čistou hlavou," říká útočník Petr Ton.

Pražané jdou do sezony s rozpočtem 110 milionů korun. Tahle částka se však týká pouze hokejové části, jako jsou platy pro A tým, mládežnické trenéry atd. S další nemalou finanční částkou se musí počítat také na provoz Tesla Areny.

V extralize se šetří a ani Sparta není výjimkou. Hráči například dosáhnou na prémiovou složku ve svých platech pouze za předpokladu, že se v základní části umístí do čtvrtého místa. Z toho si lze vydedukovat cíle klubu, ačkoli o nich vedení i nový trenér Josef Jandač mluví opatrně.

"Nechci je konkretizovat, protože tu máme úplně nové mužstvo. Sice jsme už odehráli přípravu i kvalitní turnaj European Trophy, ale teprve až liga ukáže, jak na tom doopravdy jsme," poznamenal Jandač.

Příchody

Martin Falter (Kladno)
Jaroslav Kasík (Poprad)
Michal Sersen (Jekatěr.)
Angel Krstev (Jekatěr.)
Troy Milam (Norfolk/AHL)
Ivan Rachůnek (Zlín)
Tomáš Rachůnek (Znojmo)
Petr Tenkrát (Oulu)
Peter Jánský (Litvínov)
Adam Lapšanský (Poprad)
Alex Forster (Toronto Marlies/AHL)
Mario Bližňák (Manitoba/AHL)

Sparta prošla opravdu velkou obměnou, odešla spousta stálých opor v čele s Davidem Výborným nebo Ondřejem Kratěnou. Naopak do klubu přišlo celkem dvanáct nových jmen, z nichž rovná polovina je ze zahraničí.

"Potřebovali jsme doplnit střední generaci, tak uvidíme, jestli se nám tyhle hráče podaří zabudovat," řekl kouč, jenž by rád stavěl na výkonech, které Sparta předvedla v Evropském poháru proti Slavii. "Tam se ukázalo, že můžeme hrát výborně. Na druhou stranu nás trápí produktivita, proměňování šancí nebo přesilovky. Na tom musíme zapracovat."

Změna nastala na pozici kapitána, Pražany do sezony povede s céčkem na hrudi zkušený útočník Michal Broš, jeho zástupci budou další harcovníci Petr Ton a Petr Tenkrát. "Pro mě se ale nic nemění, už pár let patřím mezi starší hráče, od kterých se čeká, že mužstvo povedou," podotkl ke změně Broš.

Brankářskou jedničkou zůstává Tomáš Pöpperle, kterému bude krýt záda Martin Falter. "Jen nechceme, aby Tomáš odchytal všechny zápasy. Je to psychicky náročné a musí si odpočinout. Proto v některých zápasech dostane šanci Falter, který se také bude střídat s nadějným Sedláčkem na hostování v Písku," přiblížil trenér brankářů Radek Tóth.

Exhibice s New York Rangers

Sparta se chystá také na velký svátek, 29. září přivítá v exhibičním zápase zakládající tým NHL New York Rangers. "Lístky v předprodeji mizí, už jsme prodali 75 procent kapacity haly. Čekáme, že bude plno," uvedl klubový ředitel Zbyněk Černý. Fanoušci budou moci kromě samotného duelu zhlédnout den před zápasem trénink zámořského týmu.

Klub Z S B
1. HC Sparta Praha 17 65:43 35
2. HC Škoda Plzeň 16 58:42 32
3. BK Mladá Boleslav 17 51:36 32
4. HC Kometa Brno 16 46:38 32
5. HC Oceláři Třinec 18 63:48 31
6. HC Energie Karlovy Vary 18 61:47 30
7. Bílí Tygři Liberec 16 56:55 28
8. HK Mountfield Hradec Králové 18 48:53 26
9. HC Vítkovice Ridera 18 46:58 23
10. HC Olomouc 17 34:52 20
11. Rytíři Kladno 16 47:62 19
12. HC Verva Litvínov 17 42:53 17
13. PSG Berani Zlín 17 48:59 16
14. HC Dynamo Pardubice 17 37:56 16
podrobná tabulka