Radost hokejistů Sparty

Radost hokejistů Sparty po vítězství v prodloužení. | foto: Marta Myšková, ČTK

Sparta ve finále vede. Udeřila v prodloužení

• 183
Praha - Sparta ve finále hokejové extraligy vede. Po 101 vteřině prodloužení předložil v přečíslení dva na jednoho Petr Ton puk Josefu Strakovi a Petr Franěk byl bez šance. Slavii se nevyplatil risk, když do nastaveného času poslala tři útočníky a jen jednoho obránce. Sparta vyhrála třetí finálovou bitvu 2:1.

Slavia byla po většinu utkání aktivnějším týmem, díky Sobotkově brance dlouho vedla. Nakonec ale odešla z ledu poražena a ve finálové sérii ztrácí.

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži ZDE

Sparta začala před rekordní diváckou návštěvou sezony aktivně. Netík nabil zpoza branky Strakovi, po Graňákově zaváhání při rozehrávce pálil Dragoun.

Ale i ve třetím finálovém derby šla do vedení Slavia. Graňák vyvezl puk, chytře ho prostrčil na Sobotku, který svůj krátký nájezd zakončil střelou mezi Břízovy betony.

Sparta se mohla záhy vrátit do zápasu, ale přesilovku trestuhodně promarnila. Naopak Břízovu branku ostřelovali Duda se Sobotkou, při přesilovce Slavie minul z ideální pozice mezi kruhy Sup.

Sparta kontrovala Dragounovou střelou, dvěma šancemi Hlinky, které ale zneškodnil Franěk. Po té druhé se málem poprali Duda s Kratěnou a oba byli vyloučeni.

A při hře čtyři na čtyři přišla další šance Michala Supa. Po Stehlíkově chybě byl slávistický bojovník sám mezi kruhy, ale ležícího Břízu bekhendem nepřehodil.

Slavia hru kontrolovala, působila kompaktněji než domácí tým. Ten měl ale zřetelnou převahu v hledišti. Když se po Prorokově hitu na Vykoukala domáhali sparťanští fanoušci vyloučení, kontrovali slávisté v narážce na nedávné derby skandováním: "Tohle není fotbal."

Ale i domácí tým měl šance. Hned po první přestávce se před Fraňka zleva natlačil Marek,  slávistický brankář však jeho střelu ramenem vytěsnil. Slavia se ale v hale Sparty rozhodně nechovala jako pokorný host. Při dlouhém náporu Sobotkovy formace pálil z otočky Prorok. Těsně mimo.

Z největšího tlaku hostujícího týmu ujel Petr Ton a by faulován Graňákem. Spartě se ale, stejně jako předtím Slavii, přesilovka nepovedla.

Branky nepřibývaly, ale tempo hry neupadalo. Divíšek najížděl s Kopeckým v přečíslení dva na jednoho, ale jeho střelu Bříza vytěsnil. Osamocený Duda zase z pravého kruhu těsně přestřelil. Závěr druhé části zase přinesl nápor Sparty, ale i Franěk odolal.

Utkání bylo nadále otevřené a našlapaná holešovická hala ve varu. A i na ledě se jiskřilo. Oba týmy dřely na doraz a Sparta postupně získávala převahu. Její soupeř ale těsné vedení dlouho držel. I po obrovské šanci Sivka, jemuž puk do jízdy mezi kruhy naservíroval Kratěna. Franěk brankovou čáru utěsnil.

Přesto se sparťané dočkali. Marek si vykoledoval Žižkův faul a po pouhých pěti vteřinách sparťané přesilovku využili. Straka vyhrál buly a Pilař od modré vyrovnal. A finálové derby podruhé dospělo k prodloužení.

Z něj uplynulo přesně 101 vteřin, když Josef Straka v přečíslení zužitkoval přihrávku Petra Tona. Sparta vede ve finále 2:1 na zápasy.

František Výborný (Sparta): "Začali jsme aktivně, ale vydrželo nám to pět minut. Pak nás dostal dolů gól, při kterém hráč projel přes celé kluziště. Slavia byla potom lepší, ale říkali jsme hráčům, aby takový stav nepřipustili. Atmosféra byla vynikající, lidi nás hnali a ve třetí třetině bylo otázkou času, kdy dáme gól. Prodloužení je o štěstí a dnes jsme ho měli my."
Jiří Kalous (Slavia): "Soupeř se na nás dotáhl se štěstím, kdy padla branka v přesilové hře. V prodloužení jsme chtěli rozhodnout, proto jsme postavili tři útočníky, ale nevyšlo to. Udělali jsme chybu, která byla potrestaná a to utkání jsme ztratili. Což je škoda, protože si myslím, že jsme hráli velmi dobře."

Sparta - Slavia 2:1 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)
Branky a nahrávky:
53. Pilař (J. Straka, J. Hlinka), 62. J. Straka (Ton, Pilař) - 5. Sobotka (Graňák) Rozhodčí: Minář, Smeták - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. Diváci: 14.171. Stav série 2:1.
Sparta: Bříza - Ptáček, Černošek, Vykoukal, Jan Hanzlík, Pilař, Tabaček, Stehlík - O. Kratěna, J. Hlinka, Sivek - Ton, Marek, Kašpařík - Netík, J. Straka, Špaňhel - Dragoun, Langhammer, M. Růžička. Trenéři: Výborný a Jelínek.
Slavia: Franěk - Kadlec, Kolařík, J. Novák, Žižka, Graňák, Žabka - Duda, Beránek, Tomica - Bednář, Vlasák, Sup - D. Hruška, Sobotka, Prorok - Vondrka, Divíšek, Dlouhý - Kopecký. Trenéři: Růžička, Weissmann a Kalous.