„Je to neakceptovatelný pokřik a chování, které nemá na hokejových stadionech své místo. Nic z toho není v souladu s hodnotami, které jako HC Sparta Praha zastáváme a prosazujeme,“ uvedl pro iDNES.cz tiskový mluvčí klubu Marek Táborský.
Tradiční derby se v juniorské kategorii konalo poprvé od listopadu 2021. Slavia totiž strávila uplynulé dvě sezony v druhé nejvyšší soutěži, na jaře si vybojovala návrat mezi elitu.
Na Spartu v úvodním kole nestačila, po dvou inkasovaných gólech ve třetím dějství prohrála 1:3. Sudí Lukáš Bejček a Daniel Jechoutek se nenudili, dohromady rozdali patnáct dvouminutových trestů.
Nejiskřilo se jen na ledě. Domácí fanoušci na poměry mládežnického hokeje solidně zaplnili kotel, od úvodních minut byli slyšet, zároveň si neodpustili několik hrubých pokřiků.
Slova „Jude Slavie“ zazněla ve Sportovní hale v Holešovicích opakovaně, soupeř si je vyslechl také v blízkosti šaten o přestávce mezi úvodní a prostřední dvacetiminutovkou.
„Hlavní rozhodčí se na další průběh utkání dohodl s pořadatelskou službou, která do tohoto prostoru dále nepouštěla fanoušky,“ píše se v oficiálním zápise.
Fanoušci versus hooligans. Do kotle chodí tátové, Jude Slavie je štve |
Disciplinární komise Českého svazu ledního hokeje udělila Spartě pokutu. Nikoliv výraznou, spíše symbolickou. Nevhodné chování na tribunách přišlo klub na pět tisíc korun.
„V průběhu konání utkání se dopustili blíže nezjištění diváci projevů hanobících ať už skutečnou či domnělou příslušnost hráčů družstva klubu HC Slavia Praha k židovskému náboženskému vyznání, aniž by pořadatelská služba proti takovému jednání účinným způsobem zasáhla, čímž došlo k porušení povinnosti stanovené Klubu ustanovením čl. 316 písm. c) soutěžního a disciplinárního řádu ČSLH,“ stojí ve vyjádření komise.
Ve fotbale se nechvalně známý pokřik už nepoužívá s takovou pravidelností.
Ale když už zazní, trestá se mnohem přísněji. Sparťanští fanoušci se k němu v minulosti neuchylovali jen při zápasech s největším rivalem, pokuty se pohybovaly v řádech desetitisíců korun.
Podpis na dres s „Jude Slavie“? Sparťan Krejčí reaguje, od vzkazu se distancuje |
V květnu vzbudila pozdvižení fotografie, na níž kapitán Ladislav Krejčí v rámci oslav po zisku mistrovského titulu podepisuje dres s číslem 88 a nápisem „Jude Slavie“.
„Vůči tomuto pokřiku se jako klub dlouhodobě vymezujeme a rozhodně si nepřejeme, aby se na tribunách ozýval. V Mladé Boleslavi se nicméně všichni hráči v rámci pozitivních emocí po zisku titulu zastavili u fanoušků a v rychlém sledu podepsali desítky dresů i dalších předmětů. To, že se k Láďovi mimo jiné dostal i tento dres a že ho podepsal, nevypovídá nic o něm jako o člověku nebo snad o jeho světonázoru,“ vysvětloval ředitel komunikace Ondřej Kasík.
Klub už před pěti lety na toto téma adresoval příznivcům dopis na webových stránkách: „Tímto pokřikem dehonestujeme sami sebe, slavnou historii klubu a hodnoty ACS. Tento pokřik neškodí Slavii, ani jejím fanouškům. Nevypovídá nic o klubu z Vršovic. Vypovídá o nás.“
POHLED: Pokřik sparťanů „Polský Židi“? S fanoušky je zpět i hulvátství |
Hokejové prostředí, jemuž derby pražských S chybí, není na řešení podobných nepříjemností tolik zvyklé. Před třemi lety ale sparťanský kotel doprovodil skandováním „Polský Židi“ duel s Třincem.
Extraliga poněkud překvapivě netrestala, místo toho požádala klub, ať situaci vyřeší interně. Vedení se od chování fanoušků okamžitě distancovalo, Ocelářům zaslalo oficiální omluvu.
„Je to špatné, neomluvitelné a nesmí se to stávat. Nikdy. Jedná se ale o první podobnou ‚kauzu‘ jinak kultivovaných, originálních a podporujících fans HCS za posledních minimálně patnáct let,“ napsal tehdy Táborský na Twitter.