POJĎ SE TAKY RADOVAT. Zlínští hokejisté slaví první gól v plzeňské síti.

POJĎ SE TAKY RADOVAT. Zlínští hokejisté slaví první gól v plzeňské síti. Obránce Radim Tesařík zve do radujícího se klubka hráčů také Dalibora Řežníčka. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Sparta jasně vyhrála nad Kometou, Zlínu stačil gól ke snížení s Plzní

• 532
Hokejisté Sparty ve třetím čtvrtfinálovém duelu play-off zvítězili v Brně nad domácí Kometou přesvědčivě 5:2 a ve vypjatém souboji se ujali vedení. Zlínu naopak ke snížení série s Plzní na 1:2 stačil ve středečním utkání jediný gól, který dal útočník Ondřej Veselý.

Ve čtvrtek se hrají čtvrté zápasy. Ve Zlíně se začíná v 17.30, utkání v Brně odstartuje v 18.10.

Zlín - Plzeň 1:0 (na zápasy 1:2)

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Brankář Luboš Horčička se poprvé od předkola proti Třinci vrátil do zlínské brány. A hned z toho byla vychytaná nula a velký podíl na výhře Zlína. Jinak ale domácí měli kvůli disciplinárnímu trestu Tomáše Linharta a zranění Martina Hamrlíka problémy se složením obrany. Zato hosté mohli využít potrestané Jaroslava Modrého i Jiřího Stránského a hlavně útočné eso Tomáše Vlasáka. Jenže i jeho vynuloval Horčička.

První třetina byla nezáživná. Oba týmy se soustředily na obranu. Na modrých čárách byly často neprostupné hráze. Nejvážnější příležitost měl plzeňský Jan Kovář, po jeho střele ze závaru před bránou se puk otřel o tyčku. Ve druhé třetině už se hrál ofenzívnější hokej a ve 26. minutě padl gól. Byl krásný a nakonec jediný, tím pádem i důležitý.

Zlínský útočník Ondřej Veselý zavezl puk do pásma, přenechal ho Honejskovi, který chytře bekhendem přihrál zpátky Veselému. Ten si počkal na klouzajícího brankáře Adama Svobodu a puk zasunul do prázdné brány. Za pár minut mohli domácí vedení zvýšit, ale neuvěřitelně šanci promarnili. Trefili dvě tyčky za sebou. Nejprve Marek Melenovský nezasunul bekhendem do prázdné brány vyraženou střelu Čecha, hned po něm pálil znovu do prázdné Michal Důras, trefil  spoluhráče, od něhož kotouč šel zase tyčky.

V čase 34:00 mohl druhý gól přidat Veselý. V samostatném úniku ho však vychytal Svoboda, který sebral lapačkou jeho bekhendovou kličku. Ve stejné situaci na druhé straně pak neuspěl ani Vlasák, Horčičkovu bránu vysoko přestřelil.

Ve třetí části se hosté snažili o vyrovnání, v přesilovkách k němu měli několikrát blízko, třeba Ondřej Kratěna trefil břevno. Ale i díky jistému brankáři Horčičkovi domácí těsný náskok udrželi a po "fotbalovém" výsledku se mohli radovat ze snížení série.

Josef Turek (Zlín): "Věděli jsme, že to bude možná klíčový zápas série. Kdybychom prohráli, porazit čtyřikrát za sebou Plzeň už by bylo velice těžké sousto. Jsme rádi, že jsme to zvládli. Za stavu 1:0 jsme přežili samostatný nájezd Tomáše Vlasáka, který přestřelil. Pak jsme ustáli další tři plzeňské přesilovky v řadě. Myslím, že jsme zaslouženě vyhráli."

Michal Straka (Plzeň): "Začali jsme jak profesoři. Bez pohybu, předržovali jsme puky, hráli jsme složitě. První dva útoky vůbec nehrály. Jediné pozitivum byl výkon Adama Svobody a to, že jsme prohrávali jen 0:1. V třetí třetině jsme se probrali ze zimního spánku, bohužel už to nestačilo. Nezasloužili jsme si vyhrát."

Branka a nahrávky: 26. Veselý (Honejsek, Tesařík). Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:6. Bez využití. Diváci: 6 117. Třetiny: 0:0, 1:0, 0:0. Stav série: 1:2.

Zlín: Horčička - Tesařík, Řezníček, Zámorský, Galvas, Míka, Matějíček - Honejsek, Čajánek, Veselý - Holík, Leška, Köhler - Důras, Melenovský, Čech. Trenéři: Rostislav Vlach a Turek.

Plzeň: A. Svoboda - Jeřábek, Modrý, Vykoukal, Kaberle, Marušák, Frolo, St. Pierre - Kratěna, Martin Straka, Vlasák - Duda, Jan Kovář, Pletka - Dvořák, Pitule, Johnson - Stránský (32. Vostřák), Havlíček, Mrňa. Trenéři: M. Jelínek, Razým a Michal Straka.

Kometa Brno - Sparta 2:5 (na zápasy 1:2)

První dvě utkání série byly výsledkově vyrovnané, to třetí díky povedené druhé třetině Sparty jasné ve prospěch hostů. Třemi body se na vítězství pražského týmu podíleli útočníci Petr Ton a Mário Bližňák. Ovšem zápas v elektrizující atmosféře vyprodané brněnské haly, která se čtvrtfinále dočkala po 25 letech, mohl dopadnout opačně.

Sparta sice byla aktivnější, ale její šance pochytal brankář Jiří Trvaj. Efektní zákrok lapačkou vytáhl proti Tonovi v 8. minutě. Do vedení tak šli domácí - odražený puk zpracoval na brusle bývalý slávista Tomáš Svoboda, potáhl si ho do strany a nad rameno gólmana Pöpperleho skóroval. V 19. minutě dala Kometa druhý gól. Jenže sparťanský obránce Radek Philipp úmyslně posunul bránu a rozhodčí správně nařídil trestné střílení. Šancí na zvýšení pohrdl Roman Erat.

BUDE TO GÓL. I když to tak na snímku nevypadá, tak útočník Komety Tomáš Svoboda

A ve druhé části byla znovu Sparta lepší a otočila skóre. Nejprve dostrkal útočník Adam Foster zblízka puk mezi betony Trvaje, pak se po přihrávce Bližňáka z rohu prosadil Ton. Ve 35. minutě propálil Trvaje při hře čtyři na čtyři slovenský obránce Michal Sersen. Na začátku třetí třetiny navíc skóroval znovu Bližňák.

Brňané se ještě nevzdali, Erat odčinil neproměněný nájezd a po průniku mezi laxními obránci soupeře snížil. Na rozdíl jediného gólu se mohli dostat domácí v 53. minutě, když na brankovišti puk dorážel Tomáš Divíšek do odkryté brány. Podobně jako ve druhém duelu ho ale vychytal Pöpperle. Definitivně rozhodl Petr Tenkrát, který dokončil Tonovu akci.

Zdeněk Venera (Kometa Brno): "Největší rozdíl byl v koncovce a proměňování šancí. Dali jsme dva góly, měli jsme i několik dalších slibných příležitostí. Za stavu 1:0 jsme měli za posunutí branky výhodu trestného střílení. To byl podle mě zlomový moment. Ale pokud chceme Spartu porazit, tak musíme její chyby trestat. To se nám nedařilo. Sparta hraje venku celou sezonu velmi dobře, byla v bilanci lepší než na domácím ledě. Má spoustu brejkových hráčů a dokáže chyby protivníka využít. Bez toho, že využijeme většinu šancí, to bude hodně těžké."

Richard Žemlička (Sparta): "Prvních deset minut jsme byli lepším týmem. Až když jsme dostali branku, tak nás Brno přetlačilo. Druhou třetinu jsme začali velice dobře. Dostávali jsme se do prostoru před brankou. Z toho pramenily tři góly. V závěru se nám podařilo dát další branku. Ale zkazili jsme si závěr tím, že jsme inkasovali druhý gól. Brno po něm dostalo křídla, tlačilo nás. Měli jsme štěstí, že jsme nedostali třetí branku, neboť v tu chvíli měl soupeř velký tlak. Teprve po pátém gólu jsme rozhodli o výsledku."

Branky a nahrávky: 13. T. Svoboda (Vašíček), 48. Erat (L. Čermák, Koreis) - 25. Foster (Jánský, S. Treille), 33. Ton (Bližňák), 35. Sersen (Krstev, Bližňák), 42. Bližňák (Ton, Milam), 57. Tenkrát (Ton). Rozhodčí: Hribik, Šindler - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:6. Bez využití. Diváci: 7 200 (vyprodáno). Třetiny: 1:0, 0:3, 1:2. Stav série: 1:2.

Kometa Brno: Trvaj - Kováčik, Žižka, M. Hruška, Malec, Bičánek, Vašíček, Švrček - Jaroslav Svoboda, L. Čermák, Dlouhý - Erat, Petrovický, Koreis - T. Svoboda, Divíšek, Jakub Svoboda - Balej, H. Zohorna, Polodna. Trenéři: Venera a Oslizlo.

Sparta: Pöpperle - Krstev, Sersen, Milam, Jan Hanzlík, Philipp, D. Kočí, Kasík - Pacovský, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Tenkrát - Jánský, Foster, S. Treille - Y. Treille, T. Rachůnek, Lapšanský. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.