Sparta na dně? Andrej Podkonický slaví první gól zápas. Celkem jich Liberec dal pět, Pražané žádný | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Sparta: 0. Slavia: 0. Pražané nedali ani gól. A Reichel popravil Pardubice

• 40
Hokejová Praha má za sebou černý den. Slavisté i sparťané byli nejspíš tak vyšťavení z nedělního derby, že soupeřům nedali v 18. kole extraligy ani gól. Slavia podlehla doma Budějovicím 0:2, jejich rival z Holešovic je na tom ještě hůř: v Liberci dostal "za pět", prohrál třetí z posledních čtyř zápasů a spadl na deváté místo.

Pět bodů Roberta Reichla popravilo hokejové Pardubice, které bez Haška v brance prohrály v Litvínově 4:6. Kometa Brno sahala v Třinci minimálně po bodu, závěr ale nezvládla podobně jako Kladno doma s Vítkovicemi. Ty tak nadále vedou tabulku.

Stejně bodů jako Vítkovice a Třinec má ovšem na špici extraligy i Plzeň. Ta zvládla další domácí zápas, Mladou Boleslav zdolala 3:1.

Zlín odváží z Karlových Varů dva body za výhru v nájezdech, i on se tak v moravské supertrojce dál drží ve špičce ligy.

Liberec - Sparta 5:0

Sparta tápe. Po domácí prohře v derby si veze debakl z Liberce. Bílí Tygři porazili pražského soupeře před vlastními diváky popáté za sebou, Holešovičtí pod Ještědem uspěli naposledy před dvěma lety. Tentokrát jim v sestavě chyběl kapitán David Výborný, poslední dobou hodně kritizovaný za špatné výkony. Velký podíl na vítězství domácích měl brankář Marek Pinc. Ten chytal za Liberec v této sezoně třetí zápas a před nejvyšší návštěvou 18. kola vychytal již druhé čisté konto.

Jiří Kalous (Liberec): "Chtěli jsme hrát trpělivě, což jsme splnili. Tam byl základ úspěchu. Zápas nám celkově vyšel. Matt Spiller odehrál dobré utkání, důrazně čistil prostor před brankou. V Pardubicích těsně po příletu to ještě nebylo ono, ale dnes nás potěšil a my věříme, že takhle bude pokračovat v dalších zápasech."

František Výborný (Sparta): "Nám šlo hlavně o to, abychom přežili počáteční nápor Liberce. To se nám sice podařilo, ale bohužel utkání rozhodla druhá a třetí branka, kdy jsme po velkých chybách góly Liberci vysloveně nabídli. Pak jsme se snažili o kontaktní gól, nějaké šance jsme měli, ale pak vstřelil gól Petr Nedvěd a utkání bylo definitivně rozhodnuto. Poté byl Liberec nahoře a utkání si vysloveně užil."

Branky a nahrávky: 15. Podkonický (Čakajík, P. Nedvěd), 28. Bartovič (Kašpařík), 30. Blatný (Hunkes, Packard), 41. P. Nedvěd (Hunkes, Hlaváč), 42. Plodek (Rýgl). Rozhodčí: Homola, Hradil - Prchal, Kis. Vyloučení: 6:7. Využití: 2:0. Diváci: 6783.Třetiny: 1:0, 2:0, 2:0.

Liberec: Pinc - Holub, DeSantis, Moravec, Hunkes, Čakajík, Rýgl, Jareš, Spiller - Podkonický, P. Nedvěd, Hlaváč - Bartovič, Kašpařík, Nedorost - Víšek, Plodek, Klimenta - Vantuch, Blatný, Packard. Trenéři: Kalous, Pešán a Kapoun.

Sparta: Chábera (30. Přikryl) - S. Hudec, Černošek, J. Mrázek, Gulaši, Jan Hanzlík, Vykoukal - Hromas, Broš, Ton - Ručinský, Langhammer, Látal - Hrdel, Podlešák, Koreis - Netík, Hlinka. Trenér: Hynek, F. Výborný a Dušek.

Litvínov - Pardubice 6:4

Zápas jsme sledovali v podrobné reportáži

Pardubicím nepomohl ani rychlý gól Petra Sýkory, který skóroval poosmé v řadě a útočí na novodobý rekord Viktora Ujčíka z roku 1995. Fantastické představení totiž předvedl slušně zaplněným ochozům domácí lídr Robert Reichel: dal dva góly, na další tři nahrál a prakticky sám tak řídil popravu hostů. Ti bez Haška v brance prohrávali už o pět gólů, v závěru velké manko dotahovali marně.

Jiří Šlégr (Litvínov): "Dnešní zápas rozhodly přesilovky, které jsme dobře sehráli a dali v nich konečně góly. Za stavu 6:1 jsme stáhli klíčové hráče, aby si odpočinuli a bohužel jsme dostali pár nešťastných gólů, za což jsme mužstvo museli pokárat."

Jan Votruba (Pardubice): "S první třetinou jsme byli vcelku spokojeni, hráli jsme dobře a byli v pohybu. Nevím, co se pak stalo. Přestali jsme bruslit, byli jsme vylučovaní a domácí mužstvo sehrálo excelentně přesilové hry. Za stavu 6:1 přišlo zkorigování i z toho důvodu, že domácí už ztratili stoprocentní koncentraci."

Branky a nahrávky: 16. Lukeš (Reichel, Jánský), 22. Lukeš (Pilař, Reichel), 25. Reichel (Lukeš, Švarný), 44. Reichel (Lukeš, Jánský), 53. Jenáček (V. Hübl, Pilař), 56. Kroupa (Pilař, Reichel) - 13. P. Sýkora (Pivko, Špirko), 58. Píša (Kolář I, Genoway), 60. Zohorna (Koukal, Nakládal), 60. Genoway (Cetkovský). Rozhodčí: Jebavý, Hodek - Bejček, Lhotský. Vyloučení: 7:7, navíc Klejna (Pardubice) 5 min. a do konce utkání. Využití: 4:2. Diváci: 5229. Třetiny: 1:1, 2:0, 3:3.

Litvínov: Franěk - Kroupa, Pilař, Švarný, Gureň, Punčochář, Skuhrovec, Kubát - Jánský, Reichel, Lukeš - Kubinčák, V. Hübl, Jenáček - J. Černý, Vopat, Trávníček - Majdan, Gerhát, Heinisch. Trenéři: Kučera a Šlégr.

Pardubice: M. Růžička - Kočí, Čáslava, Nakládal, Havíř, Píša, Kolář II, Jillson - P. Sýkora, Špirko, Pivko - Zohorna, Koukal, Starý - Cetkovský, Genoway, Somík - Buchtele, Kousal, Rákos - Klejna. Trenéři: V. Sýkora a Votruba.

Kladno - Vítkovice 2:3

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Ani rychlé vedení 2:0 nestačilo Kladnu k výhře nad lídrem tabulky. Hokejisté Vítkovic špatně rozehrané utkání otočili v poslední třetině díky důrazným útočníkům. Skvěle zachytal gólman Jakub Štěpánek. Středočeši herně nepropadli, přesto pomalu padají do krize, prohráli čtvrtý zápas z pěti. Na Kladno stejně jako ve čtvrtek dorazila ostudná návštěva, přišlo jen 1604 diváků.

Petr Kasík (Kladno): "Nepodali jsme špatný výkon a jak jsem několikrát zdůraznil, utkání se nehraje na šance, ale na góly. Při trestném střílení si Horna hodně věřil, ale bohužel to, co hráči proměňují v tréninku, nedokáží v zápase, kde je přeci jenom podstatně větší psychický stres, zúročit."

Kamil Konečný (Vítkovice): "Po velice špatném výkonu v první třetině jsme udělali o přestávce v kabině pořádnou bouřku. Hra našeho mužstva se přeci jen od druhé třetiny zvedla a nakonec i díky důrazu a štěstí jsme dokázali zápas vyhrát."

Branky a nahrávky: 4. Eberle (V. Kameš), 10. Eberle (V. Kameš) - 12. Treille (Štefanka, Hubáček), 51. Varaďa (Treille, Voráček), 57. Kvapil (Ujčík, Vrána). Rozhodčí: R. Svoboda, Šindler - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 3:3. Diváci: 1604. Třetiny: 2:1, 0:0, 0:2.

Kladno: M. Kopřiva - V. Kameš, F. Kaberle, Mudroch, Šmach, Trončinský, Toman - Diviš, Patera, Tomajko - Bílek, Čurilla, Bělohlav - Horna, Kalla, Frolík - Eberle, Stieler, Kuchler. Trenéři: Müller a P. Kasík.

Vítkovice: Štěpánek - Malík, Rehák, Kuboš, Stehlík, Voráček, Trnka - Klimek, Burger, Varaďa - Hubáček, Treille, Štefanka - Ujčík, Vrána, Kvapil - Roman, R. Hruška, Szturc. Trenéři: Hadamczik a Konečný.

Třinec - Brno 4:3

Kometa dlouho sahala minimálně po bodu, ale závěr zápasu nezvládla. Ještě ve třetí části vedla 3:2, ale v závěru neodolala velkému tlaku domácích. Ti gólem Rostislava Martynka z předposlední minuty udolali svého soupeře 4:3. Ještě 40 sekund před koncem přitom mohl hostům zajistit alespoň remízu Roman Erat, ale neproměnil trestné střílení za faul na unikajícího Ivana Humla.

Břetislav Kopřiva (Třinec): "Bylo to jiné Brno, než se kterým jsme hráli v první čtvrtině soutěže. Odpočinek po těžkém utkání ve Vítkovicích nebyl dlouhý, ale hlavní příčina byla v tom, že Brno hrálo velmi organizovaně. Mělo velký pořádek ve hře, proto jsme měli problémy a těžko se dostávali přes střední pásmo. Teprve před třetí třetinou jsme si řekli, že to musíme strhnout vůlí."

Václav Baďouček (Brno): "Dneska jsme podali jeden z nejlepších výkonů. Bohužel se špatným koncem, vydrželi jsme to jen 59 minut. Ale hráli jsme výborný hokej. Hráči dodržují to, co po nich chceme. Jedna chyba v závěru nás bohužel stála bodový zisk. Přestáli jsme hodně krušnou druhou třetinu, kdy jsme střídavě hráli ve třech nebo ve čtyřech. To jsme zvládli, ale závěr nám nevyšel."

Branky a nahrávky: 14. Kohn (Cartelli), 30. Kohn (Bonk, Cartelli), 47. Seman (Peterek, Kohn), 59. Martynek (Peterek, D. Květoň) - 26. Vondráček (Šindel, Dopita), 27. R. Dlouhý (Richter, R. Procházka), 35. Dopita (Selingr). Rozhodčí: Jeřábek, Kubeš - Bryška, Chytil. Vyloučení: 6:9, navíc Martynek (Třinec) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 3451. Třetiny: 1:0, 1:3, 2:0.

Třinec: Duba - Zíb, Hrabal, Seman, Malec, Cartelli, Výtisk, Lojek - Kohn, Polanský, M. Růžička - D. Květoň, Peterek, Martynek - Tomas, Polák, Bonk - Kanko, Hampl, Pospíšil. Trenéři: Marek a Kopřiva.

Brno: Trvaj - Koma, Bičánek, Novák, Ovčačík, Houdek, Richter - Erat, Dopita, Selingr - Šindel, Huml, Vondráček - Bourret, R. Procházka, R. Dlouhý. Trenéři: Pazourek a Baďouček.

Plzeň - Mladá Boleslav 3:1

Výborná bodová šňůra Plzně pokračuje. Šestá výhra za sebou se však nerodila lehce. Hosté díky vynikajícímu výkonu brankáře Michala Valenta ještě na začátku 48. minuty vedli, domácí ale třemi góly skóre otočili. Dvě trefy zaznamenal plzeňský útočník Michal Tvrdík.

Marian Jelínek (Plzeň): "Hlad po vítězství jsme ukázali až v posledních dvanácti minutách zápasu. S tím jsem spokojen. Dvě třetiny jsme ovšem nehráli, jak jsme měli. Po první třetině jsme změnili složení prvního útoku a definitivním impulzem bylo stažení na tři pětky po druhé třetině."

Vladimír Čermák (Mladá Boleslav): "Dnešní zápas rozhodla naše přesilovka pět na tři ve třetí třetině, kterou jsme neproměnili. Brankář Valent odstoupil kvůli nataženému tříslu. Měl problémy už po druhé třetině a definitivně se zranil při druhém inkasovaném gólu."

Branky a nahrávky: 48. Tvrdík (Jiří Hanzlík, M. Straka), 55. Tvrdík (M. Straka, Vampola), 59. Adamský (Bomersback, Benák) - 28. Pabiška (R. Král, J. Kasík). Rozhodčí: Souček, Turčan - Jindra, Kreuzer. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. Diváci: 5477.

Plzeň: Salfický - Jeřábek, Modrý, Benák, Jiří Hanzlík, Dresler, Mezei, Benda, Dobrovolný - Bomersback, M. Straka, Vlasák - Vampola, Kracík, Matějovský - Scofield, Tvrdík, Hvila - Adamský, M. Heřman, Dvořák. Trenéři: Jelínek, Razým a Pejchar.

Mladá Boleslav: Valent (55. Schwarz) - Žabka, J. Kasík, Šterbák, Duben, Lehikoinen, Jiruš, Němeček - Pabiška, R. Král, Sup - Nouza, T. Sýkora, Boháč - Fabuš, Šagát, Macho - Bahenský, Gajovský, Handlovský. Trenéři: V. Čermák a Šejba.

Slavia - České Budějovice 0:2

Jihočeši rozhodli v přesilovkách, kdy skóroval obránce Gřegořek a útočník Vak. Gólman Kovář premiérovou nulou v nejvyšší soutěži. Slavia nenavázala na výhry v Litvínově a na Spartě a vyšla po minulém zápase s Karlovými Vary i podruhé za sebou doma i střelecky úplně naprázdno. Fanoušci týmu kouče Vladimíra Růžičky se tak v O2 Areně neradovali z gólu už 140 minut.

Jiří Čelanský (Slavia): "České Budějovice výborně bránily a my jsme se bohužel přes jejich obranu nebyli schopní dneska prosadit. Sedm třetin doma nedat gól není dobrá vizitka."

Jan Tlačil (České Budějovice): "Bylo to pro nás velice těžké utkání, protože jsme neměli poslední výsledky vůbec dobré, takže jsme museli spoustu věcí měnit. Musím poděkovat hráčům, že změna strategie boje byla praktikována tímto způsobem. Apelovali jsme na hráče, že musíme dokázat změnit rytmus s aktivního i na pasivní a to se nám dneska povedlo."

Branky a nahrávky: 31. Gřegořek (Mikeska), 56. Vak (Hřebejk, Gulaš). Rozhodčí: Fraňo, Pešina - Bádal, Kalivoda. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:2. Diváci: 4194. Třetiny: 0:0, 0:1, 0:1.

Slavia: Neruda - Kadlec, Vašíček, Roth, Kolařík, Drtina, Žižka, Sloboda, Špelda - D. Hruška, Beránek, Doležal - Havel, Červenka, Sklenář - Branda, V. Růžička ml., Vondrka - Endál, Jelínek, M. Čermák. Trenéři: V. Růžička st. a Čelanský.

České Budějovice: Jakub Kovář - Snopek, Gřegořek, Jank, Melichar, Macháček, Vydarený, L. Poživil - Gulaš, Vak, Hřebejk - M. Hudec, Mikeska, Sailer - Melichárek, Šimánek, Veselý - L. Květoň, Mertl, Kotrla. Trenéři: Tlačil, Kupka a Gula.

Karlovy Vary - Zlín 3:4 s. n.

Obhájce prvenství z minulého ročníku si po přesunu do nové KV Areny připsal od začátku nové sezony v devátém utkání před vlastními diváky již šestou porážku. Právě nová hala se přitom dnes dočkala prvního většího jubilea, když jejími turnikety prošel stotisící návštěvník. Rozhodující branku zaznamenal v samostatných nájezdech zlínský Bedřich Köhler, který účet zápasu v první třetině také otevřel.

Mikuláš Antonik (Karlovy Vary): "Bylo to velmi těžké, když nám soupeř odskočil o dvě branky. Branka v poslední minutě druhé třetiny nám měla pomoci, ale nesoustředěnost na začátku třetí nás vrátila zpět. Poté již bylo velmi těžké opět vývoj zápasu srovnat."

Zdeněk Venera (Zlín): "Vyšel nám celkem začátek utkání, takhle jsme si to představovali. Třetí třetina byla vyrovnaná, kdy jsme si vítězství nechali vzít v posledních minutách. Tentokrát nám však vyšly i nájezdy."

Branky a nahrávky: 37. Pech (Kumstát, Pletka), 40. Němec (Kumstát, Pech), 58. Kumstát (Pech) - 12. Köhler (Leška), 25. Důras (Nosek), 41. Balaštík (Köhler, Leška), rozhodující sam. nájezd Köhler. Rozhodčí: Polák, Šír - Guth, Rittich. Vyloučení: 10:6, navíc Skuhravý, Kumstát - Kollár všichni 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 4668.

Karlovy Vary: Mensator - Němec, Prošek, Dobroň, Hájek, Tribuncovs, Parýzek - Kumstát, Skuhravý, Pletka - Melenovský, Kristek, Skladaný - Dej, Pech, Košťál - Zucker, Hluchý, Zaťovič. Trenéři: Paleček, Antonik a Kněžický.

Zlín: Štůrala - Hamrlík, Linhart, Nosek, Švrček, Bořuta, Kučný, Míka, Lučka - Balaštík, Leška, Köhler - Důras, Kollár, Rachůnek - Kubiš, Roman Vlach, Sivák - Záhorovský, Balán, F. Čech. Trenéři: Venera, Rostislav Vlach a Hrazdíra.