České Budějovice - Plzeň: Jakub Kovář (vpravo) a Jan Kovář

České Budějovice - Plzeň: Jakub Kovář (vpravo) a Jan Kovář - BRATRSKÝ SOUBOJ. Trestné střílení při zápase České Budějovice - Plzeň svedlo proti sobě sourozence. Uspěl budějovický gólman Jakub Kovář (vpravo), po nájezdu útočníka Jana skončil puk v rohu. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Souboj bratrů: Kovář chytil nájezd Kováře

• 0
Bratři Kovářovi jsou odchovanci píseckého hokeje. Starší 21letý Jakub je v brance Českých Budějovic, mladší 19letý Jan hraje za Plzeň. A patří mezi hráče, kteří jezdí nájezdy týmu.

Když v 18. minutě v Budvar aréně hákoval Macháček v nouzi Kanaďana Scofielda, nařídili sudí trestné střílení proti domácím. A hlasatel oznámil, že nájezd provede číslo 43. Jan Kovář.

"Trošku jsem si věřil, ale nevěděl jsem, kdo pojede," říkal Jakub Kovář. "Když jsem to zjistil, tak jsem si říkal, že to snad ani není možný. Zaplať pánbůh, že to tak dopadlo."

Puk vyrazil do rohu. Jeho bratr volil střelu zblízka, ale to už byla branka ucpaná a Jakub Kovář už si dobře hlídal zakončení.

Ale netušil, co mladší bratr vymyslí. "Vůbec ne. Už jsem ho minimálně pět let neviděl jet nájezdy," ujistil. "Doufal jsem, že ho přečtu."

Nájezdy, to je pro českobudějovický celek prokletí v sezoně. Už na ně třikrát prohrál a ztratil tři body. Úplně zbytečná byla ztráta ve 3. kole doma s Kladnem. Mountfield vedl ještě ve 48. minutě 4:2 a měl vyhrát za tři body. Další nájezdy prohrál v 9. kole v Mladé Boleslavi, kde vedl v 51. minutě 1:0. Potřetí mu nevyšly ve 12. kole doma se Spartou. Vedl ještě v 53. minutě.

Ale jeden nájezd, to pro Jihočechy problém není. Kovář vychytal Kováře a potvrdil to.

Domácí tvrz Českých Budějovic poprvé v sezoně neodolala. A diváci trpěli

Poprvé v normální hrací době prohrál Mountfield v této sezoně zápas hokejové extraligy doma. Podlehl Plzni 1:3 a za výkon si nemohl dát žádnou dobrou známku. Plzeň byla kompaktnější, cílevědomější a hrála lépe.

České Budějovice: Jakub Kovář

Její kouč Marian Jelínek však našel vady. "Neviděli jsme žádný super hokej," prohlásil Jelínek. "Chvílemi mi bylo diváků líto."

Vadilo mu, že jeho tým nehrál dobře přesilovky v poslední třetině. "Jediné, čeho si z hlediska taktiky cením, je, že jsme soupeře nepustili do jeho tlaku."

Plzeň si pohlídala náskok a to jí stačilo. "Soupeř dobře bruslil, byl lepší v osobních soubojích," vypočítával asistent kouče domácích Milan Kupka. "My jsme Plzeň pustili do tříbrankového vedení. A to se s takovým soupeřem těžko dotahuje." Řekl, že se domácí snažili s výsledkem při vedení hostů něco udělat. "Ale soupeř dobře bránil a kontroloval si hru."

Hosté vyhazovali puk jednou do středního pásma a rvali se o něj, podruhé přes celé hřiště. Promyšleně. I když chvílemi byl hokej rozbitý nepřesnostmi obou týmů, byli to hosté, kteří se dali dříve dohromady. "Do utkání jsme vstoupili s nějakou taktikou a v první třetině jsme ji vůbec neplnili," všiml si útočník domácích Milan Gulaš.

Řekl, že zatímco soupeř hrál, co chtěl, domácí měli hru složitou. "Ta jednoduchá hra, co jsme hráli na začátku extraligy, se vytratila," pokračoval Gulaš. "Musíme to změnit." Plzeň byla připravená i na přesilové hry domácích. "Měla je perfektně pokrytý," dodal útočník.

Mountfield v tichosti prohrál šest zápasů z posledních sedmi. I když doma se Spartou zápas ztratil až v nájezdech. Má z nich průměr dva vstřelené góly na utkání. "Musíme pořád pracovat," míní k tomu Gulaš. "Sezona je dlouhá a my to musíme zlomit." Jenže tým hraje dvakrát venku. V úterý na ledě Slavie, v pátek v Brně.

Případ Micky, který má nahradit vytrejdovaného Kůrku, je vysvětlený. Slavia se prostřednictvím Vladimíra Růžičky omluvila, kde mohla. Dělala do Havlíčkova Brodu hostování více hráčům a Micka byl na měsíc přeřazený o týden později. Proto nastoupí až v neděli s Pardubicemi. Růžička chybu uznal a pozastavil start Kůrky za Slavii. Kůrka hrát může.