Hokejisté Slavie se radují z postupu do finále extraligy, vprostřed šťastný Vladmír Růžička junior. | foto: Michal Šula, MF DNES

Slavia je ve finále. Nádhernou bitvu s Plzní rozhodl v nájezdech Růžička

• 437
Hokejisté Slavie budou obhajovat mistrovský titul ve finále extraligy. Pražané na domácím ledě zdolali Plzeň 6:5 po samostatných nájezdech, v sérii zvítězili 4:1 na zápasy. Rozhodnutí přinesla trefa Vladimíra Růžičky mladšího.

Dramatické utkání poslal do prodloužení gól plzeňského Martina Straky z poslední vteřiny základní šedesátiminutovky. Slávista Jaroslav Bednář zaznamenal hattrick.

Zápas měl velmi svižný začátek. Hned během úvodních vteřin byl před Cháberovou brankou v šanci Bednář, hra se vzápětí přesunula na druhou stranu kluziště, kde Straka nebezpečně tečoval Vostřákovu přihrávku, ale stav se neměnil. Pražané byli aktivnější, vystrašil je však brejk Adamského, jehož zakončení Furch jen se štěstím vytěsnil.

utkání jsme sledovali v on-line reportáži

Na začátku desáté minuty krátce po skončení první přesilovky Západočechů ujel hostující obraně Bednář, ale kvůli Benákově hákování zakončit nemohl a sudí nařídili trestné střílení. Toho se ujal samotný Bednář a střelou mezi betony pokořil Cháberu. Vzápětí však musel na trestnou lavici Micka, při přesilovce tečoval Kovář Redlihsovu střelu od modré a bylo vyrovnáno.

Chvilku nato mohli skórem pohnout Dvořák s Adamským, oba však branku těsně minuli, na druhé straně neuspěl Hruška. V 15. minutě si početní výhodu zahrála také Slavia a na její využití stačilo Červenkovi pouze 13 vteřin - přesně zacílil od modré čáry a Slavia znovu vedla.

Poté se v rozpětí několika sekund vyznamenali oba gólmani. Po Kadlecově bombě odražené od zadního hrazení dorážel pohotově Červenka, ale Chábera si prostor u levé tyče pohlídal. Na druhé straně se prodral až do Furchova brankoviště Tomas, gólman domácích mu betonem radost zkazil. Do první přestávky přesto ještě padl gól. Postaral se o něj rychlou ránou zápěstím Bednář, jemuž předložil puk Červenka.

Když Slavia přidala po individuální akci kapitána Beránka, jenž našlápl od vlastní obranné modré čáry, na začátku druhého dějství čtvrtý gól, zdálo se, že jejímu vítězství již nebude nic stát v cestě. Plzeň se však nadechla k velkému náporu, který odstartovala přesilovková dělovka Cartelliho jen 39 vteřin poté.

Ve 29. minutě přispěchala s pomocí dokonce Slavia. Po Červenkově nahrávce přeskočil puk před Furchem Slobodovu hůl a skončil k překvapení domácího gólmana za jeho zády. Gól byl připsán Matějovskému. Krátce poté, co se základní hrací doba přelila do druhé poloviny, zneškodnil Furch právě Matějovskému skvělým zákrokem velkou šanci k vyrovnání. Plzeň se ale přesto brzy dočkala. Pouze 11 vteřin přesilovky Slavie stačilo na brejk Adamskému, jenž prostřelil Furcha mezi betony a vyhnal ho tím z branky.

Náhradník Neruda se měl brzy co ohánět, těžké chvilky však ustál bez úhony.

V 35. minutě zvedla zaplněnou O2 Arenu ze sedadel bitka, v níž byly nejaktivnější dvojice Redlihs - Endál a především pak Vašíček - Nedvěd.

Celé kvarteto také po dlouhém rozdělování trestů zamířilo předčasně do kabin s tresty na pět minut a do konce utkání. Třetinu, která nakonec trvala 55 minut hrubého času, ještě protáhla konzultace sudích s videorozhodčím k situaci v níž po své dorážce zvedl ruce nad hlavu Beránek, gólu však nedosáhl. Zaskočenou Slavii dostal zpět na koně a především do hry ve 45. minutě Bednář, který tak završil hattrick. Velkou šanci zvýšit měl ve 49. minutě Doležal, ale nedal, na druhé straně Vostřák hodně protáhl Nerudu. Po něm mohl v přesilovce vyrovnat Tomas, Neruda ho však skvěle vychytal.

V čase 58:57 sáhla hostující lavička k oddechovému času. Přestože se vhazovalo v obranném pásmu Plzně, hosté se vzápětí nastěhovali před Nerudu a odvolali Cháberu z branky. Při hře v šesti však pět sekund před koncem upadl na modré čáře Smrek, ale ani dva slávisté ho nedokázali obrat o kotouč, ten poté doputoval k nehlídanému Strakovi, který vteřinu před koncem vyrovnal. Že to stihl včas, potvrdil i videorozhodčí.

Ve stejně otevřeném duchu, v němž se odehrával celý zápas, se hrálo i prodloužení. Hned po pár vteřinách mohl po chybě Pražanů rozjásat hosty Vostřák, Neruda byl však proti. Na začátku 63. minuty ujel Bednář a po bekhendovém blafáku orazítkoval tyč za bezmocně ležícím Cháberou.

Během několika vteřin pak spálili obrovské šance Slavie Červenka, Kadlec a Čermák. Naopak v 67. minutě vychytal Vostřáka ve stoprocentní příležitosti Neruda. Aktivní Vostřák pak z dobré pozice přestřelil. Slavia ještě chybovala při střídání, ale přes minutu se v oslabení ubránila.

Na řadu přišly nájezdy. Začínala Plzeň. Vostřáka vychytal Neruda, Bednář minul branku. Strakovi ve druhé sérii utekl kotouč, ale ani Červenka neuspěl, Chábera mu vypíchl puk. Vlasák poté minul klec, načež syn slávistického trenéra vstřelil rozhodující gól celé série a završil přes tři a půl hodiny dlouhé drama.

Vladimír Růžička (Slavia): "I když jsme dvakrát vyhráli v Plzni, tak jsem věděl, že nás čeká hodně těžké utkání, což se jednoznačně potvrdilo. Plzeň hrála výborně a pro fanouška to byl vynikající hokej. Myslím si, že jsme měli trošičku smůlu, když jsme si za stavu 4:2 dali vlastního góla; to jsem ještě nikdy nezažil. Je vidět, že u hokeje zažiju všechno. Pak Plzeň dala gól v poslední vteřině, měla minutu tlak, to ale k hokeji patří. I když série skončila 4:1, tak si fanoušci přišli na své. Byl to pěkný hokej. Jsem rád, že se nám podařilo opět postoupit do finále, což není jednoduché. Liga je strašně vyrovnaná. Porazit tak silné mužstvo, jako je Plzeň, čtyřikrát za sebou není jednoduché."

Milan Razým (Plzeň): "Po takovém utkání se těžko hledají slova. Myslím si, že to byla hokejová paráda. Skvělé vyvrcholení celé série se šťastnějším koncem pro domácí dnes, jinak ale Slavia postoupila zaslouženě do finále. My jsme udělali maximum pro to, co jsme si slíbili, tedy vrátit sérii ještě do Plzně. Slíbili jsme si to my a slíbili jsme to i fanouškům. Bohužel se nám to nepovedlo, ale dělali jsme, co jsme mohli. Před našima klukama ale musím smeknout. To, co dokázali nejen v této sérii, ale vůbec v celé sezoně. Bylo to důstojné vyvrcholení."

slavia - plzeň 6:5 SN

Branky a nahrávky: 10. Bednář z tr. střílení, 15. Červenka (Kadlec), 19. Bednář (Červenka), 22. Beránek (Vondrka, D. Hruška), 45. Bednář (Červenka), rozhodující sam. nájezd V. Růžička ml. - 11. Jan Kovář (Redlihs, Cartelli), 23. Cartelli (Dvořák, Jan Kovář), 29. Matějovský, 33. Adamský (Chábera), 60. M. Straka (Vlasák, Smrek). Rozhodčí: Minář, Mikula - Bádal, Kalivoda. Vyloučení: 9:9, navíc Vašíček, Endál - J. Nedvěd, Redlihs všichni 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 15 176. Třetiny: 3:1, 1:3, 1:1 - 0:0. Konečný stav série: 4:1.

Slavia: Furch (33. Neruda) - Kadlec, Drtina, Žižka, Kolařík, Sloboda, Vašíček - Bednář, Červenka, Sklenář - D. Hruška, Beránek, Vondrka - Micka, V. Růžička ml., Doležal - Endál, P. Jelínek, od 21. navíc M. Čermák. Trenéři: V. Růžička st. a Kalous.

Plzeň: Chábera (69.-70. Francouz) - Cartelli, Smrek, Benák, Dresler, J. Nedvěd, Čakajík, Redlihs, od 41. navíc Pácal - Vostřák, M. Straka, Vlasák - Dvořák, Jan Kovář, Adamský - Tomas, Kracík, Matějovský - Kubalík. Trenéři: Hynek, Razým a Pejchar.