Radost třineckých hokejistů v pátém semifinále proti Plzni.

Radost třineckých hokejistů v pátém semifinále proti Plzni. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Liberec s Třincem zvládly páté duely a jsou výhru od postupu do finále

• 262
Bílé Tygry i Oceláře dělí jediné vítězství od postupu do finále hokejové Tipsport extraligy. Liberec porazil v pátém semifinále Kometu 5:2, Třinec zase předvedl proti Plzni obrat v samotném závěru utkání a slaví triumf 3:2. Stejným stavem vedou oba vítězové ve svých sériích, uzavřít je mohou už v sobotu.

Liberec - Brno 5:2, stav série 3:2

O liberecké převaze v pátém utkání napovědělo už to, že se Severočeši jako první v sérii ujali alespoň dvoubrankového vedení. Mimořádně vyrovnaná série navíc skončila poprvé jinak než nejtěsnějším možným rozdílem skóre.

Stejným jmenovatelem jako ve všech čtyřech předchozích duelech však bylo úvodní vedení Liberce. Tentokrát stačilo Filippimu pouhých 67 vteřin na to, aby poslal Bílé Tygry do vedení trefou v přesilovce.

Liberecký Petr Jelínek (vpravo) v šanci před brankářem Komety Markem Čiliakem.
Brankář Komety Marek Čiliak zasahuje betonem proti pokusu libereckého Petra...
Liberečtí Petr Jelínek (vpravo) a Lukáš Derner slaví gól v pátém semifinále...

Kometu srážely její vlastní chyby, díky kterým mohli vedení domácích zvýšit Jelínek či znovu Filippi, jenže oba ztroskotali na brankáři Čiliakovi. Brnu se dokonce povedlo gólem do šatny srovnat na 1:1, když Mueller uklidil znovuzískaný puk pod horní tyčku Willovy branky.

Jenže Filippiho bleskový vstup zopakoval zkraje prostřední části Jelínek a Bílí Tygři byli znovu na koni. Druhá třetina se domácím vůbec povedla, z velké střelecké převahy však vytěžili pouze gól Šmída na 3:1, další nadějné akce zastavili Čiliak nebo v pádu obránce Michálek.

Bylo to špatný. Ale v Brně vyhrajeme, slíbil Zaťovič po prohře Komety

Stejně jako slovenský brankář podržel Kometu, byl oporou Liberce v závěrečné třetině gólman Will. Ten například vychytal Pláška či nadvakrát Holíka. Zaťovičovi se sice povedlo snížit, druhá Jelínkova trefa ale domácí uklidnila a další gólový „recidivista“ Filippi přidal pojistku do prázdné branky na 5:2.

Liberec může slavit postup do finále v šestém duelu. Ten se hraje v sobotu v Brně od 15:30, sledovat jej můžete online.

Filip Pešán (Liberec): „Povedly se nám vstupy do první i druhé třetiny. Komentář k utkáním je ale pořád stejný, je to vyrovnaná série a vyrovnané zápasy, které rozhodující detaily. My jsme dnes byli možná o chlup důraznější v zakončení, proto jsme vyhráli.“

Kamil Pokorný (Brno): „První třetina přinesla díky gólu v přesilovce aktivitu domácích, ale myslím si, že z naší strany nebyla úplně špatná a nakonec jsme se v závěru dočkali i vyrovnání. Zápas jsme ztratili ve druhé třetině, kdy jsme byli hodně pasivní. Byla to naše nejhorší dvacetiminutovka v sérii.“

Bílí Tygři Liberec - HC Kometa Brno 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)

Branky: 1:07 Filippi (Kvapil, Ševc), 20:50 Jelínek (Krenželok), 36:29 Šmíd (Kvapil, Ševc), 55:03 Jelínek (Lenc, Ševc), 58:14 Filippi - 19:11 Mueller (Kusko), 46:08 Zaťovič (Mueller, Barinka). Rozhodčí: Antonín Jeřábek, Oldřich Hejduk - Miroslav Lhotský, Milan Svoboda. Diváci: 7500. Stav série: 4:2

Bílí Tygři Liberec: Will - Derner, Kolmann - Hanousek, Šmíd - Havlín, Ševc - Doherty - Birner, Hudáček, Ordoš - Filippi, Kvapil, Lenc - Jelínek, Krenželok, Zachar - Lakatoš, Redenbach, Vlach

HC Kometa Brno: Čiliak - Barinka, Němec - Gulaši, Michálek - Bartejs, Malec - Štencel - Holík, Mueller, Zaťovič - Erat, Hruška, Orsava - Kratochvíl, Kusko, Plášek II - Čermák, Dočekal, Mallet

Přejít na on-line reportáž

Třinec - Plzeň 3:2, stav série 3:2

Už to vypadalo, že pravidlo série o vítězství na straně hostů zůstane dodrženo i tentokrát. Plzeň držela dlouho vedení 2:1, ovšem tři minuty před koncem třetí třetiny srovnal třinecký Michal Kovařčík a dvacet sekund před sirénou zařídil fantastický obrat domácích ranou z dálky Doudera.

Západočeši ale rozehráli pátý duel lépe a na rozdíl od Třince využili hned první nabídnutou přesilovku. V čase 11:17 otevřel skóre Stach, který švihem trefil přesně horní růžek Hrubcovy branky. Vyrovnání Ocelářů ale na sebe nenechalo dlouho čekat, už po 70 sekundách předvedl pěknou akci Marcinko a zasunul puk za Frodla.

Třinecký obrat mohli zařídit už Svačina nebo Ondřej Kovařčík, ani jednomu se však zakončení nepovedlo. V polovině utkání tak znovu rozjásal hlouček plzeňských fanoušků, z nichž někteří oblékli na protest proti klubu oranžové vesty, přesnou střelou k tyči Pulpán.

Oceláři přesilovkovou smůlu ne a ne prolomit, místo toho ve vlastní počestní výhodě málem inkasovali, jenže na začátku třetí části se Strakovi nepovedlo Hrubce z nájezdu překonat.

Možná by zápas dopadl jinak, kdyby Pour netrefil tyč domácí branky, po velké šanci dostali Západočeši navíc k dispozici přesilovku, ani tu však nevyužili. Když vyprodanou Werk arénu rozbouřil vyrovnávací trefou Michal Kovařčík, mnozí diváci se už možná připravovali na dlouhý večer s „nekonečným“ prodloužením. Plány jim ale k jejich radosti na poslední chvíli změnil zmíněnou šťastnou trefou Doudera a přiblížil svůj tým finálové účasti.

Zda Oceláři výhodu v šestém utkání na ledě Plzně využijí, nebo nikoliv, můžete sledovat online v sobotu od 15:00.

Václav Varaďa (Třinec): „Myslím, že dnešní zápas byl více než krásný hokej, urputná bitva. My jsme znovu dostali první gól, který nám nepomáhá ve hře. I když to bylo vyrovnané v prvních dvou třetinách, pořád jsme tahali za kratší konec. Plzeň nám to udělala hrozně těžké. Vyhazovala kotouče z obranného pásma, my jsme se tam nemohli usadit, abychom si vytvořili nějakou velkou příležitost. V závěru jsme byli šťastnější a podařilo se nám vstřelit dvě branky, které utkání rozhodly.“

Ladislav Čihák (Plzeň): „Pro nás smolné utkání. Celou dobu se to odvíjelo pro nás, bohužel tři minuty takového nedůrazu a stálo nás to zápas. Hraje se na čtyři vítězné zápasy, Třinec vede 3:2 a jsme na řadě, abychom to doma zastavili, vrátili se do Třince a tady se o to porvali v sedmém zápase.“