Šéf Sazky Hušák by v Areně ještě zdražil

Praha, Sazka Arena | foto: Dan MaternaMF DNES

16 2007
Praha - Také vám přijdou služby v Sazka Areně drahé? Šéf Sazky Aleš Hušák s tím nesouhlasí. Naopak. Některé by ještě zvýšil. Alespoň to vyplývá z jeho reakce na rozhovor s novým marketingovým manažerem hokejové Slavie Janem Kratochvílem. "Kdyby záleželo na mně, zvýším ceny parkovného o sto až dvě stě procent," mnohokrát během rozhovoru zopakoval.

Manažer: Sazka Arena není nepřítel diváka

Do redakce iDNES.cz Aleš Hušák sám zavolal.

"Jsem na dovolené, tak mám čas číst si. A viděl jsem váš rozhovor s Honzou Kratochvílem ze Slavie. A protože mám rád, když je ve věcech pořádek, chci se vás zeptat, jak jste přišel na to, že je v Sazka Areně předražené parkoviště a občerstvení?" zeptal se Hušák a pokračoval:

"Vy jste si udělali nějaký výzkum? Nebo je to jenom váš názor, který jste si udělal od boku?"

"To je názor všech fanoušků, kteří do Sazka Areny chodí," zněla odpověď.

"No počkejte, já se ptám vás," odvětil Hušák.

To je i můj názor. Když si chci v Sazka Areně něco koupit, je to pro mě také drahé.
Aha! A vy jste si udělal nějaké srovnání? My totiž ano.

Jaké?
Tak začneme parkovným, jo?

Povídejte.
Generelně chci říct, že parkovné neodpovídá mým představám. Kdybych mohl rozhodovat, tak je o sto procent dražší, protože nemám vůbec žádný zájem, aby tam lidi jezdili auty. Myslím si, že lidi mají používat veřejnou dopravu. Mimochodem, nezmínili jste, že lístek Slavie slouží jako jízdenka v pražské hromadné dopravě. A když si devatenáctiletý student stěžuje na to, že má předražené parkovné, tak mě vůbec nezajímá.

"Nemám zájem, aby lidi jezdili do Areny auty. Měli by používat veřejnou dopravu. Pokud má devatenáctiletý student na auto, ať si zaplatíi i parkoviště."

Devatenáctiletý student?
Ano, to se loni skutečně stalo. Já bych parkovné zdražil, a klidně to můžete napsat, o sto až dvě stě procent. Nemám vůbec žádný zájem, aby lidi jezdili do Areny auty. Chci, aby používali veřejnou dopravu. Myslím si, že je to logický a správný požadavek. Zaprvé to šetří životní prostředí, zadruhé si stěžuje devatenáctiletý student, že je chudák. Čili když má na auto, tak ať si zaplatí také parkoviště.

A nemyslíte si, že je svobodné rozhodnutí každého člověka, jestli jet na hokej autem, nebo veřejnou dopravou?
Je. A naše svobodné rozhodnutí je, kolik to bude stát. Jenže ta parkoviště nám bohužel nepatří. Já jsem člověk, který má rád ve věcech pořádek, tak jsem si nechal udělat srovnání pražských parkovišť.

Co z něho vyplývá?
Můžu vám říct, že ve srovnání s pražskými parkovišti - a klidně se o to s vámi vsadím, protože jsem šéf sázkové kanceláře - jsme o patnáct procent levnější.

Kterých konkrétně myslíte?
Vycházím z výzkumu, který jsme si udělali někdy před půl rokem. Srovnávala se asi čtyři parkoviště ve středu města: na holešovickém a Hlavním nádraží, na Letné před stadionem a na náměstí ve Vršovicích blízko fotbalové Slavie.

"S cenami parkovného jsme patnáct procent pod pražským průměrem. Přepočteno na jednu hodinu. Zkrátka, kdo má auto, tak ať platí."

Ten průzkum jste si nechali od někoho dělat?
Ne, ten jsme si dělali sami.

Proč?
Proboha, když mám šestnáct tisíc zaměstanců, nepotřebuju vyhazovat peníze za výzkumy. Takže abychom si rozuměli, jsme patnáct procent pod cenami ostatních pražských parkovišť. Přepočteno na jednu hodinu. Zkrátka, kdo má auto, tak ať platí.

Dobře. Ohledně občerstvení jste si také udělali nějaký průzkum?
Ano.

A také jste si ho dělali sami?
Ano. S výjimkou piva, které jsme loni měli skutečně dražší - ale jenom proto, že jsme na jeho cenu neměli vliv - jsme byli srovnatelní s pražskými fastfoody. A pokud jde o to pivo, nemám zájem, aby lidi příliš chlastali, protože jsou pak ožralí a dělají nepořádek. Co se týká občerstvení, jsme v průměru. A dokonce jsme si mohli říct, že jsme spíš v tom lepším průměru.

Jenže lidé si ceny srovnávají s cenami na jiných stadionech.
Pane redaktore, ale ne s pražskými. A srovnávat T-Mobile Arenu se Sazka Arenou nemůžeme, protože tam prodávají párek na stolek, který ani nemá ubrus, nejsou tam ani pořádné stánky.

Když už jste zmínil T-Mobile Arenu. V té hraje Sparta a její šéf Viliam Sivek v deníku Sport kvalitu občerstvení v Sazka Areně ostře kritizoval.
Nepamatuju se, protože kdybych něco takového četl, tak bych se mu jistojistě ozval.

"Jsem slušný člověk, konkurenci nekomentuju. Nekomentuju, jak vypadá T-Mobile Arena, jaké je tam jídlo a záchody. Beru to tak, že pan Sivek musí udělat všechno pro to, aby pohanil svoji konkurenci."

Pan Sivek prohlásil, že si dal pizzu a udělalo se mu po ní špatně.
Pokud je pan Sivek v Sazka Areně, tak navštěvuje pouze sky box, který si pronajal pan Charouz, takže nevím, že by si tam dával pizzu.

Takže jeho výrok nechcete komentovat?
Ani nemůžu. Jsem slušný člověk, konkurenci nekomentuju. Nekomentuju, jak vypadá T-Mobile Arena, jaké je tam jídlo a záchody. Beru to tak, že pan Sivek musí udělat všechno pro to, aby pohanil svoji konkurenci. Takovou politiku odmítám. Jestli mu bylo někdy špatně, toho lituju. Škoda, že se nepřihlásil. Ale znovu říkám: co si pamatuju, všechny jeho návštěvy byly ve sky boxu a tam se pizza nepodává. Ale je dost možné, že šel někam do přízemí.

Asi si chtěl vyzkoušet, jaké jsou v Areně služby.
Asi ano. Ale je škoda, že nám nic neřekl. Je to pro mě zkrátka konkurent.

Tím chcete říct, že se od něj takové prohlášení dalo čekat?
Já si myslím, že pan Sivek je dobrý podnikatel v hotelovém byznysu. Myslím si, že umí spoustu věcí, ale já se ze zásady ke konkurenci nevyjadřuju, protože si myslím, že je to neetické.

Vraťme se tedy k cenám občerstvení.
Rád se sázím a hlavně s novináři, protože většinou vyhrávám. Takže pokud jde o párek nebo o klobásu: když půjdeme do dvou nebo tří stánků v T-Mobile Areně, jsme pochopitelně v jiné kvalitě a cena může být malinko jiná. Pokud si však dobře pamatuju, tak jsme dražší jenom o malinko. Proti venkovským stadionům dražší samozřejmě jsme, to povrzuju. Takže fanouškovi Pardubic nebo Plzně se to může zdát drahé, protože oni ve svých městech platí jiné ceny. Prostě venkov je lacinější než Praha.

"Náš příjem z cateringu je velmi slušný. V České republice máme na jednoho diváka suverénně nejvyšší příjem. Suverénně, a to tak, že všichni jenom závistivě koukají."

Naznačujete, že lidem nezbývá, než si na vyšší ceny zvyknout?
Přesně tak. Proč bych měl v Praze prodávat za venkovské ceny? Z jakého důvodu? Já jsem investoval peníze a chci je zpátky. Já přece nedělám žádnou charitu. Jsem podnikatel, který chce vydělat peníze. Holt ty ceny někdo akceptuje, nebo ne.

Většina lidi je však neakceptuje a na hokej nechodí.
Budete se divit, kolik vyděláváme na občerstvení.

Čím míň lidí bude chodit na hokej, tím menší budou tržby z občerstvení, nemyslíte?
Na hokej lidi nechodí, protože pan Tvrdý s panem Růžičkou neumějí marketing, to je jiná věc. Zaplaťpánbůh že vzali toho Kratochvíla. Musím ale uznat, že Růža je ten, který se snaží podporovat nové věci. To byl problém starého majitele i těch současných. Ale o tom nechci mluvit. Můj byznys není Slavia a doufám, že nikdy nebude. Nechci s tím mít nic společného.

Takže se nebojíte malých zisků z občerstvení, když se návštěvnost snižuje?
Náš příjem z cateringu je velmi slušný. V České republice máme na jednoho diváka suverénně nejvyšší příjem. Suverénně, a to tak, že všichni jenom závistivě koukají. Když ceny srovnám se světem, třeba s Hartwall Arenou, která je pro mě jediná srovnatelná, nebo s Globe Arenou ve Stockholmu, jsme na tom nepatrně hůř. A to tam mají trojnásobné ceny. To je stejné, jako když fanoušci řvou, že jsou drahé lístky. Poměrně často ohledně toho komunikuju se slávistickým fanklubem. Pokaždé opakuju: Řekněte mi, holky a kluci, kdo teda zaplatí hokejisty, kteří chtějí mít vysoké platy. Tak se pojďme domluvit, že platy hokejistů budou odpovídat běžným platům v České republice. Ale hokejista chce mít plat, který vůbec neodpovídá jeho zařazení. On má tři sta čtyři sta tisíc, což jsou mzdy vrcholových manažerů. Za to, že na ně chodí pět tisíc lidí? Ty peníze na ně musí někdo sehnat. Nejde mít laciné vstupenky a nejlepší hráče. Taková je realita.

Program extraligy 2019-2020

Nový ročník hokejové extraligy začíná v pátek 13. září a titul v něm bude obhajovat Třinec, který hned v prvním kole přivítá nováčka z Kladna.

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku, MS hokejistů do 20 let v Ostravě a Třinci

Nejčtenější

Bednář, Hlaváč i Sýkora. Druholigové Vrchlabí nalákalo známá jména

Pardubický Petr Sýkora zkouší bekhendový blafák na brankáře Chomutova Štěpána...

Hokejistům druholigového Vrchlabí bude v příští sezoně pomáhat k vysněnému postupu do první ligy i...

Třineckého draka střídá čínský. KHL pro mě byla priorita, říká Hrubec

Brankář Šimon Hrubec míří z domácí extraligy z Třince do čínského Kunlunu.

Čína. To je příští působiště hokejového brankáře Šimona Hrubce. Po zisku mistrovského titulu...

Kladno má další posilu z Kanady. Přichází obránce Austin

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Hokejisté extraligového nováčka Kladna získali do týmu další kanadskou posilu. Obranu Rytířů...

Ukončil kariéru, aby nemusel do Slovanu. Teď chce Kanaďan do NHL

Chris Stewart (80) z Buffala a Alex Petrovic (72) z Floridy si vyměňují...

Funkcionář bratislavského Slovanu čekal loni v říjnu na letišti ve Vídni marně. S cedulkou se...

Program extraligy: mistrovský Třinec na úvod přivítá Kladno s Jágrem

Třinecký Martin Růžička oslavuje s pohárem pro vítěze hokejové extraligy.

Nový ročník hokejové extraligy začíná v pátek 13. září a titul v něm bude obhajovat Třinec, který...

Další z rubriky

Dva roky nehrál, teď se Přibyl vrací. Zájem máme, říká hokejová Sparta

Daniel Přibyl ve Spartě patřil k nejlepším útočníkům české extraligy. Teď...

Daniel Přibyl je blízko návratu na led. Odchovanec hokejové Sparty, který nehrál soutěžní zápas dva...

Když vazy praskají jak pruty na ryby. Nedorost: Vracel jsem se čtyřicetkrát

Plzeňský útočník Václav Nedorost se raduje se spoluhráči z gólu v zápase s...

Kariéru mu ničila zranění. Prodělal během ní neuvěřitelných 18 operací, pravidelně mu praskaly vazy...

Měl jsem i jiné nabídky, ale chtěl jsem se vrátit, říká hradecký Červený

Rudolf Červený (vpravo) z Hradce Králové si vede puk kolem Tomáše Klimenta z...

V minulé sezoně si Rudolf Červený vyzkoušel zahraniční angažmá, stihl dokonce dvě. Od nové sezony...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz