Pátek 4. prosince 2020, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 4. prosince 2020 Barbora

Uberu. Ale hlavní kouč budu dál, plánuje Zábranský, šéf zlaté Komety

  11:57
Oslavy hokejového titulu, na který se v Brně čekalo 51 let, ho při pohledu na jeho tvář viditelně zmohly. „Myslím, že tomu nechybělo nic,“ poví Libor Zábranský. „Hlavně co se dělo na Zelňáku, bylo nepopsatelné,“ zmiňuje šéf, generální manažer a hlavní kouč Komety v jedné osobě sobotní slávu v centru města, kam podle odhadů dorazilo 12 tisíc fanoušků.

Libor Zábranský na střídačce Komety Brno. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V Brně to chvílemi vypadalo jako v roce 1998 při návratu zlatých hokejových hrdinů z olympiády. „Já byl zrovna v Americe. Ale ti, co Nagano zažili, říkali, že se to dalo srovnat,“ podotýká 43letý Zábranský. „Jsem rád, že jsem teď byl u toho a že jsem to mohl zažít,“ rozplývá se.

Přesně týden po zlaté korunovaci už na slastné chvíle nechce myslet. Ani nevyrazí rybařit, což je jeho oblíbený koníček. Šéf Komety se opět vrhl do práce.

Do práce, jejíž výsledek bude vidět až v příští sezoně. „Byl bych hrozně nerad, aby tady po hrozně krásných hodech přišlo nějaké bolení hlavy. To nesmíme dopustit,“ velí Zábranský.

Zkuste aspoň zmínit nějakou gratulaci, která vás potěšila.
Přišlo pár esemesek z Kanady a z Ameriky, ale konkrétní jména říkat nebudu. Perfektní vzkaz jsem dostal i od Petra Břízy (šéf Sparty - pozn. aut.), ale to taky nechci publikovat. Tím, že jsme spolu hráli, byl hodně od srdce.

Brněnská premiéra v Lize mistrů

Mezi 32 evropskými kluby, které v létě zasáhnou do hokejové Ligy mistrů, je premiérově i Kometa - coby český šampion. „Máme závazek, že to hrát musíme, ale upřímně říkám, že to pro nás není priorita. Priorita je extraliga,“ potvrdil opět majitel Komety Libor Zábranský. „Z reakcí partnerů i našich fanoušků cítím, že to neberou jako důležitou součást sezony jako takové. Budeme se chtít dostat v play-off co nejdál,“ dodal šéf. Brňanům poslouží evropské mače jako test před startem extraligy. „Jako příprava to kvalitu určitě má,“ pokývl. Soupeře se Kometa dozví 17. května na losování v Kolíně nad Rýnem.

Schoval jste si něco výjimečného, co vám bude titul připomínat?
Nejsem takový typ. Ani nevím, kde mám svoje medaile z hráčských let, protože jsem je kdysi dal synovi. Doufám, že je má někde pečlivě schované, protože já jsem na tohle trochu jinak stavěný.

Stihl jste při oslavách už absolvovat nějaké schůzky?
Telefonátů bylo hodně. Byli jsme pozvaní na radnici, kde jsem dlouho mluvil s panem hejtmanem, na Zelném trhu zase s panem primátorem. Nyní je hodně aktuální téma nová hala. Ale telefonátů i ohledně hráčů je strašná spousta. Hodně stojím o to, aby Kuba Krejčík zůstal. Nevím, jak se rozhodne Martin Erat. Jestli bude pokračovat dál, to teď budeme řešit.

Cítíte, že existuje šance, aby Erat zůstal v Kometě?
S Martinem budu sedět ve čtvrtek. A myslím, že dlouho. Pak se budu schopen vyjádřit, ale není to otázka na mě. Udělám všechno pro to, aby tady byl, ale pakliže by se z rodinných důvodů chtěl vrátit do Nashvillu, má na to svaté právo za to, co v životě dokázal. Rozhodnutí jsem od něho ještě neslyšel a netroufnu si předjímat, co bude.

A co vy? Budete dál kombinovat roli majitele, generálního manažera a trenéra?
Určitě uberu. Určitě budou větší změny v realizačním týmu. Ale já budu pokračovat jako hlavní kouč.

Jak bude realizační tým vypadat?
Bohužel vám to ještě nemůžu říct. Ani nebudu komentovat hráče. Od prvního května budeme třeba schopni říct, teď ne.

Čím vás mistrovská sezona trenérsky obohatila?
Víte, když se v prosinci nedařilo, znělo: „Zábranský ven!“ A musíme si otevřeně říct, že se na to i čekalo. Teď se ale zvedl nad hlavu pohár a najednou je tady strašně moc otců úspěchu. Je to pro mě nová zkušenost, kterou jsem nezažil. Jinak debaty - celkově o hokeji - s Martinem Eratem nebo Leošem Čermákem vás posouvají dál. Pořád dění na ledě vnímám spíš z pozice hráče, a ne hlavního kouče, ale oni vám dávají postřehy, co cítí na ledě. A tvrdím, že rozhodují hráči na ledě.

Uklidňovaly vás tyhle rozpravy, že jdete správným směrem?
Uklidňovaly? To já mám uklidňovat hráče. Ne oni mě. (usměje se) Já neuhýbám. A když chci, vytvořím pro svoje nejbližší klima, aby vše fungovalo. Pro mě jsou hráči jako rodina a ta musí fungovat. Povinností hlavního kouče nebo každého, kdo vede lidi, je pomáhat jim k cíli, který si společně vytyčili. Kluci se rozhodli tu filozofii přijmout. Proto za mnou po jednáních šli, rozhodli se, že vyhrají titul a vyhráli ho. Nikdo z hráčů, vedení ani já nepropadal panice, že se nám nedařilo. Mělo to objektivní příčiny.

Libor Zábranský na střídačce Komety Brno.
Zamyšlený brněnský trenér Libor Zábranský
Šéf Komety Libor Zábranský není spokojen s verdiktem rozhodčích.

Nezvažoval jste, že byste v zimě udělal nějakou trenérskou změnu?
Nezvažoval. Od začátku sezony jsem vzal na střídačku i Petra Hakena. Není to jen o tom, vychovávat mladé hráče, prostor musíme dát i mladým trenérům, což se podle mého názoru v Česku neděje. Vystudují FTVS, ale prostor u profihokeje nedostanou. Petr se účastnil celé sezony, učil se. Jsem rád, že i hráči ho přijali, aby Petr nakoukl do velkého hokeje. Hlavní důvod, proč tady je, je ten, že umí pracovat s mladými.

Pozoroval jsem, že v play-off jste byl na střídačce živější. Změnil jste něco v koučinku?
Pokyny dostávají hráči v naprosto jednoduché formě, jak před utkáním, tak v průběhu třetin. Nebylo to jen v play-off, že bych byl aktivnější. Na střídačce můžete hráčům kolikrát pomoct, že na dvě tři střídání třeba prohodíte centry. Najednou hráči zbystří. Tyto tahy nebo změny nám kolikrát vyšly, ale pořád o všem rozhodují hlavně hráči.

Co bude klíčové, aby Kometa uspěla i v další sezoně?
Naprosto skromně nechci vyhlašovat, že jdeme za obhajobou titulu. Vím, jak je sezona těžká, může se stát cokoliv. Zraní se vám tři klíčoví hráči a celá sezona může být v háji. Rád bych udržel kádr co nejvíc pohromadě, což se v drtivé většině podařilo. Chci, aby se diváci zase bavili a bylo co nejčastěji vyprodáno.

Cítíte, že je po titulu o Kometu mezi sponzory a partnery větší zájem?
Nevím, ještě v pondělí večer jsem seděl v hospodě... (usměje se) Samozřejmě s úspěchem chce být vidět každý, ale to berte s nadsázkou. Musím říct, že v dnešní době je shánění partnerů pro jakýkoliv sportovní klub velmi těžké. Dlouhodobě máme komfortní pozici z toho pohledu, že jsme hodně vidět. Kometa je dominantní nejen v Brně, ale i na jižní Moravě a přesahuje i náš region. Jestli teď dokážeme přivést více partnerů, záleží na šikovnosti nás všech v klubu. A je pravda, že se nám bude s novými partnery jednat daleko lépe.

A jak plánujete letní přípravu?
Už před sezonou jsem říkal, omlouvám se za výraz, že nastane doba, kdy komunistické kolektivní přípravy, při kterých pětatřicetiletí hráči museli běhat stejně jako osmnáctiletí, skončí. My model nastavíme jiný, budeme mít hodně individuální přístup. Něco jiného potřebuje Filip Král a něco jiného Ondra Němec. Mladí potřebují pomoct, neumí se ke svému tělu ještě chovat, a proto je tady Miloš Peca (kondiční trenér). Starší hráči ode mě dostanou volno a věřím, že přijdou připravení, protože jsou profíci.

Jak dlouhou budou mít dovolenou?
Mám takovou představu, že starší hráči přijdou až na tréninky na ledě. Mladí hráči budou mít jasný program, nebyli tak vytěžovaní, neměli tak dlouhou sezonu. Rozdělíme se do dvou tří skupin a podle toho budeme trénovat.

Autor:

Bodování

25

Milan Gulaš

Plzeň

25

Martin Růžička 27

Třinec

21

Matěj Stránský

Třinec

Góly

14

Matěj Stránský

Třinec

12

Peter Schneider

Kometa

12

David Šťastný

Boleslav

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 18 11 3 1 3 69:41 40
2. Třinec 14 12 1 1 0 65:33 39
3. Sparta 19 10 1 2 6 62:45 34
4. K. Vary 15 10 1 0 4 45:45 32
5. Hr. Králové 16 9 1 0 6 48:33 29
6. Ml. Boleslav 15 8 1 2 4 54:38 28
7. Liberec 16 6 2 2 6 45:42 24
8. Vítkovice 14 4 2 3 5 35:42 19
9. Kometa 14 4 2 1 7 36:45 17
10. Zlín 16 4 1 0 11 41:54 14
11. Olomouc 15 4 0 2 9 27:50 14
12. Litvínov 14 2 3 1 8 27:39 13
13. Pardubice 15 2 3 1 9 31:54 13
14. Č. Budějovice 17 2 0 5 10 39:63 11
  • Nejčtenější

Pešán kritizoval vnuka Hadamczika. Ten reaguje: Arogantní génius na deseti židlích

Svazový šéftrenér Filip Pešán odsoudil mladého útočníka Marcela Barinku za to, že dal přednost novému angažmá v Německu...

Nájezd na bránu, rána na solar a K.O. Výtiskův tvrdý hit měl děsivé následky

Obránce Jan Výtisk i v první lize dokazuje, proč byl v extralize léta nejoceňovanějším hráčem na černou práci a...

Sparta prohrála, selhala i Kometa. Zaválela naopak Plzeň proti Liberci

Hokejisté Třince potvrdili výsadní postavení v letošním ročníku extraligy vítězstvím 4:2 nad Spartou. Těsně za nimi se...

Kokain se u Kousala nepotvrdil, v krvi měl „jen“ THC. V Pardubicích skončil?

Policie ČR již zná výsledky krevního rozboru pardubického hokejového útočníka Roberta Kousala, který měl zkraje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kometa uspěla v Plzni a první je už Třinec. Výhru slaví Pardubice a Sparta

Hokejová extraliga má nového vládce. Je jím dosud stále neporažený Třinec, jenž zdolal Liberec 6:4, Na první místo v...

Jaro jsme zpackali, řídila to parta ambiciózních analytiků, bilancuje Balík

Premium Česko jarní vlnu epidemie koronaviru nezvládlo, lockdown byl zbytečně tvrdý a jeho následky pocítí lidé teprve v...

Drsná svědectví z českých „callcentráků“: trestání baseballkou, celý den bez WC

Premium Ponižování, výsměch i fyzické tresty. To vše zažili lidé v některých call centrech. Jedni vzpomínají na minimální čas...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

  • Další z rubriky

Kousal se vrací k Pardubicím. Závažnost přestupku je nejasná, píše Dědek

Hokejový útočník Robert Kousal se vrací k extraligovému týmu Pardubic. Majitel Petr Dědek uvedl, že nebude dál čekat na...

ONLINE: Zlín dohání Plzeň, Třinec hájí vedení v extralize proti Litvínovu

Sledujeme online Páteční odpoledne nabízí 24. kolo hokejové extraligy. Třinec hájí vedení v tabulce proti Litvínovu od 17 hodin....

Litvínovský Demel děkuje: Amerika mě připravila na další životní zkoušku

Patrik Demel roste v hokejovém Litvínově v klíčového beka. Pětadvacetiletý obránce, který naskočil do extraligového...

I bez lidí je pořád výhoda hrát doma, míní plzeňský útočník Eberle

V polovině listopadu odstoupil ze zápasu proti Litvínovu po tvrdém ataku zezadu a nárazu na mantinel. Plzeňský...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jaká je smrtnost? Kde hrozí nákaza covidem? Nové důkazy vědců nepotěší

Jaké jsou vědecké důkazy o účinnosti roušek a respirátorů? V jaké situaci je největší riziko nákazy? Kolik procent...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Fronty u kadeřníků, obchody počítají zákazníky. Velké rozvolnění začalo

Sledujeme online Po více než měsíci se ve čtvrtek opět otevřely obchody, restaurace a provozovny služeb. Obchodníci se na něj dlouhodobě...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...