Čtvrtek 23. ledna 2020, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Sedm týmů, čtyři místa: kdo půjde do play off?

13 2003
Praha - Čtyři místa, sedm týmů. Každoroční tlačenice před dveřmi, jimiž se vstupuje do play off hokejové extraligy, letos postihla polovinu týmů. Pátý Třinec má náskok pět bodů, jedenáctý Litvínov ztrácí na osmou postupovou příčku bodů šest. "Hokej je ošidný. Každý z týmů se může chytit a udělat sérii třeba patnácti bodů. A odstupy jsou minimální, takže tabulka může za deset dní vypadat úplně jinak," říká legendární útočník Vladimír Martinec. Do konce základní části zbývá sedm kol. Kdo se vejde do osmičky a kdo zůstane venku? Kdo podle vás postoupí do play off? Tipujte ZDE

Jistotu play off mají zatím jen Pardubice a Slavia. Havířov je zase jistým účastníkem baráže a po 52. kole skončí sezona pro Liberec a Zlín. Pouze totální výkonnostní propad by připravil o vyřazovací boje Spartu a Vítkovice.

O zbylá čtyři místa se popere sedm klubů. Kdo ze zmíněné sedmičky týmů přijde o šance bojovat o titul? Souboj může být otevřený až do závěrečného kola. Mezi sedmým a desátým místem je jenom tříbodový rozdíl.

Rozhodovat může momentální forma, zranění, zkušenost s boji o play off i rozdílná motivace. Zní to absurdně, ale možná jsou kluby, které chtějí do play off víc než jiné.

"Tým může v play off odehrát jen dva, tři zápasy doma. A pokud mají hráči nasmlouvané vysoké prémie za postup, nemusí se to klubu ekonomicky vyplatit," říká Pavel Hynek, bývalý trenér Sparty, který teď s odstupem sleduje extraligové dění.

Pomůže i dobré rozlosování, třeba České Budějovice, Vsetín nebo Litvínov hrají ze sedmi zbylých zápasů čtyři doma, Znojmo zase čekají lehčí soupeři než například Karlovy Vary.

Hrát roli může složení mužstva, touha postoupit je u mladých bojovníků větší než u veteránů. "Někteří si rádi oddychnou, že sezona skončí už začátkem března," překvapil hodnocením jeden z expertů, který nechtěl být jmenován.

Jaké jsou tedy šance jednotlivých týmů? Redakce iDNES ve spolupráci s několika odborníky připravila rozbor devíz a slabin jednotlivých kandidátů postupu.

Třinec - 5. místo, 69 bodů.
 Šance na postup podle iDNES: 95%
aktivní bilance se všemi, kromě Českých Budějovic
los: 46. kolo: ve Vsetíně, 47. kolo: doma se Slavií, opakování 40. kola v Havířově, 48. kolo: ve Vítkovicích, 49. kolo: doma s Pardubicemi, 50. kolo: v Liberci, 51. kolo: doma se Spartou, 52. kolo: ve Znojmě.

Podle jmen v kádru i postavení v tabulce je Třinec jasným kandidátem postupu. Před dvěma lety Třinec nastřílel nejvíc gólů v extralize a přesto v play off chyběl. Nejlepší útok extraligy by si ale tentokrát měl i přes nepříliš jednoduchý los měl postup pohlídat.

"Ofenzivní síla týmu je obrovská," tvrdí Hynek. "Třinec určitě postoupí. I když pro play off je tým až příliš útočně laděný. Ale to už je jiná otázka."

Mužstvo, jemuž šéfuje nejproduktivnější hráč extraligy Richard Král, hraje jen třikrát doma, ale z Třince soupeři body často nevozí. "Doma hrají dobře a potřebné body tam získají," myslí si Vladimír Martinec, bývalý reprezentační trenér.

+ zápas k dobru, navíc s posledním Havířovem
+ nejlepší útok ligy vedený Richardem Králem
+ výborné výkony na domácím ledě
+ silný a zkušený kádr, vyrovná se favoritům

- těžký los
- slabší hra dozadu
- v porovnání s ostatními horší brankáři

Karlovy Vary - 6. místo, 68 bodů
 Šance na postup podle iDNES: 70%
aktivní bilance s Budějovicemi, Znojmem, Vsetínem a Litvínovem
los: 46. kolo: doma s Plzní, 48. kolo: v Budějovicích, 49. kolo: doma s Litvínovem, 50. kolo: na Slavii, 51. kolo: doma se Vsetínem, 52. kolo: na Spartě.

Výhrou v předehrávce s Havířovem odskočili Karlovarští na šesté místo a jsou čtyři body od nepostupové příčky. Tým bez hvězd se statečně pere s "bohatšími" mužstvy a překvapuje odborníky. "Lámou předsezónní prognózy," říká hokejový agent Milan Kašpárek. "Celou sezonu hrají nad svoje možnosti," prohlásil Hynek.

Mančaft staví na vynikajících výkonech brankáře a na velmi dobré hře z obrany. "Je na nich znát rukopis trenéra Sýkory," říká Hynek. Houževnatý a semknutý tým motivuje nečekaná šance, v Karlových Varech cítí šanci poprvé v historii zasáhnout do vyřazovacích bojů nejvyšší soutěže.

"Hrají ve stálé euforii z dobrých výsledků," všiml si Hynek. Mužstvo má zajímavý los, čtyři utkání ze šesti přinesou přímý souboj s ostatními kandidáty na postup. Z nich mají Karlovy Vary asi nejlepšího gólmana.

"Petr Franěk dozrál ve velkou osobnost. Když bude mít formu, dokáže je do play off dostat prakticky sám," uzavřel Martinec.

+ brankář Franěk
+ tuhá, těžko překonatelná defenziva
+ kouč Marek Sýkora
+ marodka se v reprezentační přestávce vyprázdnila

- slabší útok
- chybí zkušenost s bojem o play off

České Budějovice - 7. místo, 66 bodů
 Šance na postup podle iDNES: 50%
aktivní bilance s Třincem, Vsetínem a Litvínovem
los: 46. kolo: doma se Zlínem, 47. kolo: v Plzni, 48. kolo: doma s Karlovými Vary, 49. kolo: doma se Slavií, 50. kolo: ve Vsetíně, 51. kolo: doma s Vítkovicemi, 52. kolo: v Litvínově

Stejně jako Karlovy Vary má i mužstvo z jihu Čech výhodu na postu brankáře. Vladimír Hudáček má dobrou formu, navíc mu nechybí zkušenosti. "Budějovice jsou trochu zvláštní tým, ale díky Hudáčkovi by mohli postoupit," říká Martinec.

Neshody z podzimu jsou už asi pryč, ale složení mužstva není úplně ideální. Natěšení mladíci z Karlových Varů nebo ze Vsetína budou v závěrečných kolech zřejmě víc motivovaní.

Budějovice mají hodně zkušených hráčů, ale podávají nevyrovnané výkony. "Jednou prohrají doma s Libercem, pak vyhrají ve Znojmě," všiml si Hynek. Útok táhne zkušený Luboš Rob, zazářit by mohl mladík Milan Michálek, který se už otrkal v reprezentaci. "Angažováním Gýny ovšem vyřešili problémy v obraně," myslí si Kašpárek.

+ poměrně dobrý los
+ brankář Hudáček
+ tvořivý útok

- nevyrovnané výkony
- motivace není taková jako u "mladších" týmů
- nízká produktivita, na gól potřebují spoustu šancí

Znojmo - 8. místo, 64 bodů
Šance na postup podle iDNES: 50%

aktivní bilance pouze s Českými Budějovicemi
los: 46. kolo: v Litvínově, 47. kolo: doma s Libercem, 48. kolo: v Pardubicích, 49. kolo: na Spartě, 50. kolo: doma s Havířovem, 51. kolo: ve Zlíně, 52. kolo: doma s Třincem

Reprezentační přestávku museli ve Znojmě přijmout jako dar z nebes. Tým, který se v prosinci v pohodě pohyboval okolo čtvrtého místa, spadnul po sérii porážek až na hranici elitní osmičky. "Tým nemá takovou sílu jako loni," říká Hynek. "Slováci už tak nezáří, i když Uram je porád nebezpečný," říká o hlavní devize Znojemských orlů.

"Chybí jim víc důrazu, jsou to hračičkové. A to se netýká jen Puchera s Uramem, ale celého mužstva," všiml si Miloš Říha, kouč Pardubic, které vévodí extraligové tabulce.

Otazníkem jsou vnitřní vztahy v mužstvu. Tým málo využil možnosti obměn kádru na konci přestupního termínu, určitě nepomohly ani změny na místě brankářů v průběhu sezony.

"Gólmani jsou slabinou Znojma," shodují se experti. "Není jasné, kdo je v týmu jednička, Kameš bývá často zraněný," říká Hynek a Martinec doplňuje: "Brankáři nepřenášejí na tým jistotu, nejsou takovými oporami jako třeba v Budějovicích nebo ve Varech."

Důležitý bude vstup Znojma do závěrečné sedmizápasové série. Pokud porazí v pátek Litvínov, tým získá potřebný klid. "Ten mohly teď odvát i spekulace o stěhování do Brna," prohlásil Kašpárek.

+ poměrně výhodný los
+ přestávka, v níž mužstvo zkonsolidovalo síly
+ zkušený a kreativní útok

- brankáři
- sestupná forma týmu
- spekulace o stěhování klubu do Brna

Vsetín - 9. místo, 64 bodů
Šance na postup podle iDNES: 40%
aktivní bilance se Znojmem, Plzní a Litvínovem
los: 46. kolo: doma s Třincem, 47. kolo: na Spartě, 48. kolo: doma se Zlínem, 49. kolo: v Havířově, 50. kolo: doma s Budějovicemi, 51. kolo: v Karlových Varech, 52. kolo: doma se Slavií

Mužstvo mladých bojovníků se sympatickým způsobem postavilo silnějším týmům a stále je vážným kandidátem na postup do play off. To by byl pro Vsetín, který kraloval českému hokeji koncem 90. let, tentokrát nečekaný úspěch. "Nemají co ztratit, to je jejich výhoda," říká Hynek. "Líbí se mi jejich nasazení, ale silnější týmy je asi nakonec přetlačí."

Mužstvu chybí větší zkušenosti, to se projevuje v nevyrovaných výsledcích. "Stejně jako je Vsetín schopen porazit každého soupeře, je schopen i odevzdat body. Mladíkům nechybí vítězný duch a euforie, ale scházejí zkušenosti," uvedl Kašpárek.

Klubu navíc uškodily sebrané body kvůli neoprávněnému startu Tomáše Vaka. A ještě mnohem víc odchod největší hvězdy, devatenáctiletého tahouna Jiřího Hudlera, do Ruska. Odborníci se shodují: "Hudler by je do play off dostal."

+ bojovné mužstvo, velká motivace a nasazení
+ hrají uvolněně, na tým není tlak
+ čtyřikrát hrají doma, kde se daří brankáři Bieglovi

- odchod tahouna Hudlera do Kazaně
- spousta juniorů, málo zkušeností
- ztráta tří bodů kvůli chybě realizačního týmu

Plzeň - 10. místo, 63 bodů
 Šance na postup podle iDNES: 65%
aktivní bilance s Budějovicemi, Karlovými Vary, Znojmem a Litvínovem
los: 46. kolo: v Karlových Varech, 47. kolo: doma s Budějovicemi, 48. kolo: na Slavii, 49. kolo: doma s Vítkovicemi, 50. kolo: v Litvínově, 51. kolo: doma s Pardubicemi, 52. kolo: v Liberci.

Narozdíl od předchozího případu Vsetína je Plzeň mužstvem, od nějž fanoušci čekali víc, než dostali. Desáté místo je pro příznivce, jejichž podpora je výraznou devizou pro hráče, určitě zklamáním. Plzeň se už otřepala z mediální války s útočníkem Radkem Dudou, ale i poté vykázala leckdy podivné výsledky, jako třeba domácí prohru s Havířovem. "Je to tým na houpačce," tvrdí Hynek. "Ale postup by si vybojovat měli". 

"Nemají na play off kádr," oponuje ovšem Martinec. Vedení nedokázalo adekvátně nahradit opory Sedláka se Strakou, kteří před sezonou odešli. "A další lídři už zestárli," říká Martinec. Po odchodu kouče Richarda Fardy má navíc Plzeň trenéra, který zkušenosti s podobně důležitými bitvami postrádá.

Ve zkušeném Liboru Bartovi ale nalezl tým jistotu v brance a svou tradiční bojovností a důraznou hrou je nepřjemným soupeřem každému favoritovi.

+ zkušený tým
+ podpora výborných diváků
+ důrazný, bojovný styl
+ rostoucí forma mužstva

- chybí odešlé opory, hlavně střelec Sedlák
- přínos trenéra Trachty není takový jako třeba ve Varech či Vsetíně

Litvínov - 11. místo, 58 bodů
 Šance na postup podle iDNES: 30%
aktivní bilance pouze se Znojmem
los: 46. kolo: doma se Znojmem, 47. kolo: ve Zlíně, 48. kolo: doma s Havířovem, 49. kolo: v Karlových Varech, 50. kolo: doma s Plzní, 51. kolo: na Slavii, 52. kolo: doma s Budějovicemi

Přes relativně příznivý los a zkušený kádr mají Severočeši do play off nejdál, a to nejenom kvůli bodové ztrátě. "Litvínov měl smůlu, že byl tak dlouho zraněný gólman Pinc," lituje Hynek tým, který trénuje jeho bývalý kolega ze Sparty František Výborný. I když podzimní opora mužstva už bude chytat, je otázka, zda bude mít takovou formu jako dřív.

Tým, který se po odchodu obránce Jiřího Šlégra v tabulce už jen propadal, oživil příchod Richarda Žemličky, ale na to, aby se nová posila stala vůdcem v kabině, je ještě příliš brzy. "Ve Spartě byl Žemla vůdčím elementem, ale okamžitý efekt jeho příchod do Litvínova nemůže mít," přemítá Hynek.

+ poměrně příznivý los
+ zkušený kádr

- velká bodová ztráta
- nerozehraný gólman Pinc
- málo času pro aklimatizaci Žemličky

Autor:

Bodování

62

Milan Gulaš

Plzeň

43

Libor Hudáček

Liberec

40

Michal Birner

Liberec

Góly

31

Milan Gulaš

Plzeň

23

Martin Zaťovič

Kometa

21

Libor Hudáček

Liberec

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Liberec 37 23 4 1 9 132:91 78
2. Sparta 39 17 11 1 10 133:103 74
3. Plzeň 37 20 2 6 9 123:99 70
4. Třinec 37 19 3 4 11 118:94 67
5. Ml. Boleslav 38 17 5 5 11 114:92 66
6. Kometa 38 17 3 5 13 113:113 62
7. K. Vary 38 14 6 3 15 125:108 57
8. Zlín 38 15 3 3 17 118:111 54
9. Hr. Králové 37 14 4 4 15 92:90 54
10. Olomouc 39 12 5 5 17 88:105 51
11. Kladno 38 13 3 5 17 97:122 50
12. Vítkovice 38 8 6 4 20 94:138 40
13. Litvínov 37 9 2 5 21 98:131 36
14. Pardubice 39 8 2 8 21 84:132 36
  • Nejčtenější

Liberec zesměšnil Plzeň a je první. Kladno udolalo Kometu, Litvínov tápe

Hokejisté Liberce se vrátili do čela extraligy. Ve 37. kole totiž jednoznačně přejeli třetí Plzeň 7:1. Už v sobotu je...

Jágrův gól nestačil, Sparta přetlačila Pardubice. Slaví i Kometa a Třinec

Loňští finalisté se v neděli v rámci 38. kola extraligy znovu utkali, vítězně z duelu odešel Třinec díky výhře 4:3 nad...

Straka: Konečně v Chicagu pochopili, že Kubalík musí hrát s nejlepšími

Poslední dobou se o něm píše víc než o Jágrovi. A zaslouženě. Hokejový snajpr Dominik Kubalík je v NHL k nezadržení. V...

ZVOLNĚNÍ: Kdo sestoupí z extraligy? Nejen o tom se brzy rozhodne

Patří mezi nejbohatší Čechy, roky podporuje regionální hokejový klub z Vrchlabí, a především do Česka přiváží světový...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další velký třesk v Pardubicích. Hokejový klub povede Ondřej Heřman

Vedení hokejového klubu Dynamo Pardubice se rozhodlo před závěrem soutěže totálně změnit obsazení manažerských postů....

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  • Další z rubriky

Kluby extraligu od příští sezony nepřevezmou. Co bude s uzavřením?

Asociace profesionálních klubů (APK) do konce ledna nepožádá hokejový svaz o převzetí extraligy. Pro iDNES.cz to uvedl...

Liberec dominoval ve Vítkovicích, třemi góly se blýskl Hudáček

Liberečtí hokejisté si po dohrávce 29. kola upevnili vedení v Tipsport extralize. Vítězství 7:3 na ledě Vítkovic jim...

Jak Liberec uštkl Vítkovice. Rozhodly přesilovky, litoval Rosandič

Po první třetině se vítkovičtí hokejisté proti lídrovi extraligové tabulky ještě drželi. Jenže na začátku druhé části v...

ZVOLNĚNÍ: Kdo sestoupí z extraligy? Nejen o tom se brzy rozhodne

Patří mezi nejbohatší Čechy, roky podporuje regionální hokejový klub z Vrchlabí, a především do Česka přiváží světový...

Najdete na iDNES.cz