Dušan Salfický

Dušan Salfický | foto: Petr Eret, ČTK

Salfický táhne Plzeň. Kladno by mu nedalo gól ani do půlnoci, říká trenér

Hokejový gólman Dušan Salfický táhne extraligovou Plzeň. Včera se potřetí po svém příchodu na měsíční hostování z prvoligového Ústí nad Labem postavil do její branky. A tým potřetí v řadě slavil zisk tří bodů, na Kladně vyhrál 3:0. Sedmatřicetiletý Salfický navíc svůj výtečný výkon ozdobil čistým kontem.

"Samozřejmě byl jedničkou na ledě. Dneska by mu Kladno nedalo gól asi ani do půlnoci," chválil plzeňský asistent Milan Razým. "V koncovce se velice trápíme," souhlasil kouč Kladna Zdeněk Müller.

Především v první třetině staronový brankář Plzně zářil, když úspěšně čelil 14 střelám Kladenských. V oslabení svého týmu si připsal těžké zákroky proti Frolíkovi, Bílkovi i Trončinskému. V další početní nevýhodě pak Salfickému pomohla tyč.

Zato hosté včera v přesilovkách řádili díky produktivitě druhé útočné řady. Vedení Plzni zajistil už v 5. minutě Tvrdík, který zblízka doklepl puk za Kopřivova záda. Stejný hráč pak hned zkraje druhé části objel kladenskou bránu a jeho přihrávku pohodlně usměrnil do prázdné branky Kracík. Byla to jeho vůbec premiérová trefa v sezoně.

"Díky vydařené přesilové hře jsme šli do vedení, i když nás Kladno v úvodu evidentně přestřílelo. Pomohl nám i druhý gól v početní převaze," mínil Razým.

To už Plzeň vyrovnala hru a domácí znervózněli. V polovině zápasu jel na Kopřivu sám Bomersback, jenže kladenský gólman jeho pokus kryl a pak tygřím skokem zastavil i dorážku Straky.

Přesto ještě ve druhé třetině hosté náskok navýšili. V 38. minutě ujel při vlastním oslabení právě Straka a tentokrát už zamířil přesně, když trefil prostor nad Kopřivovou vyrážečkou.

Poslední naděje svitla Kladnu v úvodu třetí části, 81 vteřin hrálo v pěti proti třem Plzeňským. Procházka sice dostal puk do sítě, jenže ho udeřil vysokou holí a sudí branku neuznali. V 51. minutě tak mohl definitivně rozhodnout Hanzlík, který se po zahákování Bendy rozjel k trestnému střílení. Kopřiva však své betony sklapl při jeho pokusu včas. Ani to však Plzni radost nesebralo.

V závěru znovu ubránila oslabení o dva hráče, tentokrát Salfický odolával minutu a 22 vteřin. A když se závěrečnou sirénou zastavil i poslední pokus Čurilly, mohl začít slavit.