Sobota 16. ledna 2021, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. ledna 2021 Ctirad

Nezdolný bojovník Hollweg: Už jsem se smiřoval, že budu invalida

  5:59
Zatím ani nemá jistotu, že bude součástí nadcházející extraligové sezony (začíná 8. září). Novou smlouvu v hokejové Plzni si musí teprve v přípravě vybojovat. Jestli však něco Ryan Hollweg ovládá dokonale, tak právě bojovat, rvát se o šanci. V tom je mistr.

Ryan Hollweg se po roce plných zdravotních problémů vrací na led. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Už jen pocit, že po roce bez hokeje se opět prohání na ledě a hraje přípravné zápasy, je pro amerického útočníka Ryana Hollwega malé vítězství. Před pár měsíci totiž málem přišel o nohu.

„Už jsem se smiřoval se životem invalidy,“ popisuje chmurné pocity z poslední zimy.

Kdy vlastně došlo ke zranění, které vám málem vzalo kariéru?
Před dvěma lety. Zablokoval jsem nohou střelu, otekla mi a dostala se do ní infekce. Měl jsme dvě operace kolena. Bohužel jsem to nedoléčil pořádně a infekce stále zůstávala. Byla to silná mrcha. Nedostal jsem ji úplně z těla. Uspěchal jsem návrat, hrál jsem přes bolest, nebyl jsem připravený. Během léta se to zlepšovalo, ale na kempu jsme zvedali velké váhy a koleno to nedávalo. Infekce se roznesla po téměř celé noze. Bylo to hodně špatné.

Rok jste nehrál zápas, jak moc těžké období to bylo?
Neuvěřitelně složitý rok. Hlavně po psychické stránce. Vůbec jsem nevěděl, co mě čeká, jaká bude moje budoucnost. Během jednoho roku jsem musel na čtyři různé operace. V jednu chvíli to dokonce vypadalo, že mi budou muset uříznout nohu, protože infekce byla opravdu hrozivá. Jen jsem doufal, že se to nestane.

KLÍČOVÝ HRÁČ. Plzeňský hokejista Ryan Hollweg (se zelenou helmou) se stal v...
Bitka v utkání Litvínov - Plzeň: Michal Trávníček vs. Ryan Hollweg

Bojovník Ryan Hollweg je pro hokejovou Plzeň velkým přínosem. Jeho hra je tvrdá, ale fér.

Jak jste to zvládal psychicky?
Bylo to náročné. Naštěstí poslední operace dopadla dobře. Přesto jsem zůstal v nemocnici téměř měsíc a půl. Vlastně během celého roku jsem se pohyboval mezi nemocnicemi. Vůbec jsem nevěděl, co mě čeká. V jednu chvíli jsem byl přesvědčený, že už jsem s hokejem skončil nadobro, připravoval jsem se na život invalidy.

Kdy jste dospěl k tomu, že by to mohl být konec s hokejem?
Koncem zimy. Na přelomu února a března. Byl jsem sice z nejhoršího venku, najednou jsem se ale dostal do situace, že se to nezlepšovalo ani nezhoršovalo. Bolest zůstávala. Věděl jsem, že se s tím dá žít, ale netušil jsem, jestli takhle můžu ještě někdy hrát hokej. Snažil jsem se přesto dál pomalu připravovat a dělat všechny důležité cviky. Až začátkem května, když jsem se vrátil do Kanady, se to začalo zlepšovat. Vracela se mi síla. Trpělivost byla potřeba. Nikdy bych se ale nemohl vrátit, kdyby nebylo mé rodiny. Ohromně mě celou dobu držela nad vodou. Nenechala mě zlomit.

Kde nacházíte sílu k návratu, když jste málem přišel o nohu?
Asi kvůli lásce k zápolení. Hokej je od dětství součástí mého života. Je to moje práce. Dokud existovala šance, že bych se mohl vrátit, nechtěl jsem o ni přijít. Chci to aspoň zkusit. Znám svoje tělo. Doktor říkal, že se to výrazně zlepšilo. Během léta jsem neměl žádné příznaky, že by se to mělo zhoršovat, a teď se cítím skvěle připravený na sezonu. Nebylo to navíc poprvé, kdy mi hrozil konec kariéry.

Fotogalerie

Povídejte.
V juniorech jsem měl vážné zranění hlavy. Doktoři říkali, že se můžu rozloučit s hokejem. Neakceptoval jsem to. Cítil jsem se dobře, jen jsem nedostal od doktorů povolení. Byl jsem i připraven podepsat papír, že přebírám nad sebou zodpovědnost. Hlavně, aby mi nikdo nemohl zakázat hrát. Byl jsem nesmlouvavý.
Není moc hráčů ze Severní Ameriky, kteří vydrželi v Česku víc než rok. V čem jste jiný?
Mám velkou výhodu v přístupu Plzně. Klub mi vycházel vždycky vstříc. Není příliš hráčů s mým stylem hry, kteří ještě hrají v Evropě. V tomhle mám velké štěstí. Cítím se tady doma. Vždyť jsem tady deset měsíců v roce. Moje žena je Češka, syn se tu narodil. Miluji tohle město. Místní fanoušci si mě oblíbili a já si oblíbil je. Vytvořil jsem si s nimi unikátní vztah. Mám obrovskou výhodu, že dokážu čerpat to krásné z obou míst. Přál bych každému, aby měl takovou možnost.

Dokážete si představit, že byste tu zůstal i po konci kariéry?
Ideálně bychom zůstali na obou místech. Každopádně Plzeň pro nás už navždy bude domovem. Pro mě i ženu je hodně důležité, aby si náš syn vytvořil vztah k zemi a k městu, kde se narodil.

Příchodem do Plzně se vám ale zásadně změnila kariéra.
Výrazně. Žije tu hodně lidí, kteří dokáží ocenit pracovitost. Ne pouze talent, ale zarputilost, odhodlání bojovníka. Vědí, že za tým položím život. Nejsem hloupý, dobře si uvědomuji, že dělám na ledě práci, kterou nikdo nechce dělat. Skáču po hlavě do střely a to není asi přání každého. Já si to ale užívám, jsem v tom dobrý. Góly nedávám, tak pomáhám jiným způsobem.

Ale tak jste to měl už v Americe, ne?
Ne úplně. Byl jsem draftovaný New York Rangers v době, kdy nebyly platové stropy. Za Rangers v té době hrálo velké množství hvězd. V prvních třech lajnách byli top hráči soutěže. Tým ale neměl výsledky a já se mezi takovými hráči musel nějak prosadit. Přitom v juniorce jsem byl taky hvězda, kapitán týmu, dával jsem góly. Dovedl jsem náš celek do Memorial Cupu. Na to ale v NHL nebyl prostor. Mohl jsem hrát tvrdě, nebo na NHL zapomenout. Bylo mi jasné, že jako mladík neukradnu práci Messierovi či Lindrosovi. Tak to prostě nefungovalo. Jiná možnost nebyla. Už v juniorce jsem hrál obětavým stylem, tak jsem se přizpůsobil. Hitoval, pral se, blokoval střely a tím jsem se dostal do NHL. Jedna věc mě ale mrzí.

Jaká?
Kdybych zůstal na farmě delší dobu, tak se daleko více zlepším. Ta touha dostat se do NHL co nejrychleji mi paradoxně ublížila. Pak už jsem byl brán vždycky za bourače. Na druhou stranu jsem poznal řadu daleko lepších hokejistů, kteří se do NHL nikdy nepodívali. Splnil jsem si sen. V Plzni jsem ale dostal daleko víc prostoru.

Začátky jste tady ale měl hodně těžké.
Nebylo to příjemné. Liga, hráči ani fanoušci na takový styl hokeje nebyli zvyklí. Nejsem perfektní. Sám jsem udělal několik chyb. Na druhou stranu jsem byl často trestaný za zákroky, které nebyly fauly. Hraji tvrdě, ale nehraji zákeřně. Nekoukám, jaký hráč je u puku. Jen ho chci získat. Nikdy v tom nebylo nic osobního, nikdy! Až někdy ve třetí sezoně začali lidé chápat, čím jsem týmu prospěšný. Rozhodčí mě začali respektovat. Dostával jsem i komentáře od fanoušků soupeře, že rozumí, proč hraju stylem, jakým hraju. Hokej není jen rychlost a technika. V NHL se hokej hodně zrychlil, tvrdost se ale nevytratila. Pořád musíte být připraven přijmout i rozdat ránu.

Něžný tvrďák. Při rozhovoru pro MF DNES si hokejista Ryan Hollweg na jednom...

Ryan Hollweg se společně s manželkou stará o fenku Johanku a psa jménem Mylo.

Svým stylem jste se stal známým. Vydal jste o sobě i knihu. Málokdo ze zámořských hokejistů se v Česku prosadil víc.
Já jsem nikdy netoužil být vidět víc než ostatní, strhávat na sebe pozornost. Mrzelo mě jen, když si o mně začali lidé myslet, že jsem nějaký muž z jeskyně, který se chová jak zvíře na ledě. Nikdy nezapomenu na jednu příhodu, co se mi stala na disciplinárce. Dostal jsem desetizápasový trest. Když jsem přišel na sezení, tak tam měli kvůli mně ochranku. Čekali snad, že se tam s nimi začnu prát. To bylo tak neprofesionální, ponižující. Musel jsem se tomu smát i kroutit hlavou zároveň. I proto jsem napsal knížku. Chtěl jsem, aby mě lidé více poznali.

Pomáhal vám i Martin Straka. Zastával se vás. Jaký máte vztah?
Marty mi ohromně pomohl. Nikdy bych tu nehrál, kdyby nebylo Martyho. Hlavně ze začátku byl jedním z mála těch, kdo si uvědomovali moji úlohu na ledě. Věřil mi. Podporoval mě. Dlouho jsme byli spoluhráči, přivedl mě sem. Jsme velmi dobří kamarádi. Ač je dnes můj šéf, stejně jsme kamarádi. Určitě zůstaneme v blízkém kontaktu i po konci mé kariéry.

Plán, že se chcete stát hasičem, stále platí?
Je to jedna z možností. Je však velký rozdíl kde. V Severní Americe je to velmi respektovaná práce. Těžká, ale dobře zaplacená s výraznými benefity. Tady ti borci podstupují stejné riziko a téměř za nic... V Kanadě má hasič navíc i hodně volného času, takže může dělat ještě něco jiného. Rád bych zůstal i dál u hokeje. Dál předával zkušenosti a přístup k hokeji, který jsem se během života naučil.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 by se mělo uskutečnit od 21. května do 6. června v Bělorusku a Lotyšsku. Stále se však čeká na potvrzení, zda se bude skutečně hrát v politicky nestabilním Bělorusku. Program MS 2021 zatím nebyl zveřejněn. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 bude obhajovat Finsko.

Bodování

41

Martin Růžička 27

Třinec

40

Milan Gulaš

Plzeň

35

Michal Řepík

Sparta

Góly

22

Matěj Stránský

Třinec

18

Michal Řepík

Sparta

17

Peter Schneider

Kometa

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Sparta 33 20 1 4 8 122:73 66
2. Ml. Boleslav 32 16 5 4 7 107:75 62
3. Třinec 31 17 3 5 6 106:78 62
4. Plzeň 32 15 4 5 8 107:81 58
5. Liberec 32 15 3 4 10 95:74 55
6. Hr. Králové 32 16 2 2 12 90:77 54
7. K. Vary 31 13 5 2 11 92:99 51
8. Pardubice 32 12 5 3 12 87:95 49
9. Kometa 31 11 5 3 12 87:88 46
10. Olomouc 32 10 2 4 16 62:96 38
11. Vítkovice 31 8 4 5 14 71:91 37
12. Litvínov 31 6 7 3 15 72:89 35
13. Zlín 32 7 3 2 20 68:106 29
14. Č. Budějovice 32 4 3 6 19 78:122 24
  • Nejčtenější

Naštvaný Nedorost: Pešán není bůh, co má teď Teplý dělat? Je mi ho líto

Václav Nedorost jen těžko mírnil svá slova, když mluvil o kritice, kterou šéftrenér hokejového svazu Filip Pešán vyslal...

Teplého zaskočila Pešánova kritika: Tohle se nedělá, nejsem flákač

Ve středu ho ostře zkritizoval šéftrenér a hlavní kouč české hokejové reprezentace Filip Pešán, když o něm ve zkratce...

Třinec prohrál potřetí v řadě, Plzeň porazila Kometu, vyhrála i Sparta

Sparta si poradila i podruhé v týdnu s hokejisty Hradce Králové, během 34. kola extraligy vyhrála 4:1, v úterý slavila...

Kometa obrala Spartu v prodloužení. Boleslav zlomila Třinec, vyhrály i Pardubice

Odložené 12. kolo hokejové extraligy připravilo tři souboje poutající pozornost. Sparta neustále dotahovala v Brně, ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec zaváhal s Pardubicemi a v čele je Sparta. Liberec exceloval

Hokejová extraliga má po 33. kole nového vládce. Do čela tabulky se po vítězství 3:0 v Olomouci prodrala Sparta, které...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

  • Další z rubriky

Michal Kovařčík: Doufám, že se odrazíme k většímu počtu bodů

Jedním gólem a asistencí přispěl útočník Michal Kovařčík k vítězství hokejových Ocelářů Třinec nad Hradcem Králové 3:1....

Zlepšit pohyb a víc střílet, velí plzeňským hokejistům čerstvý otec Budík

Obránce Čerešňák a útočníci Mertl, Musil, Kantner na seznamu zraněných, nemocný je Stach a centr Kracík si odkroutí...

Předehrávka mezi Hradcem a Třincem se neuskutečnila. Na vině je díra v ledu

Čtvrteční předehrávka 35. kola hokejové extraligy mezi Hradcem Králové a Třincem, která měla začít v 17:00, se kvůli...

Litvínovský Ščotka: Musíme si pomáhat, ať nevypadáme pořád jako blbci

Ach, ty výpadky! Srdnatý výkon ani mírná střelecká převaha 33:28 nestačily, nezvládnuté minipasáže znamenaly...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Evropě hrozil masivní blackout. Rakušané narychlo zapojili jádro i uhlí

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek...

Dopisy od Němcové jeho žena spálila, říká potomkyně spisovatelčina milence

Irena Maňáková promluvila o vztahu svého předka Václava Bolemíra Nebeského s Boženou Němcovou. Básník byl jedním z...

Zemřel zpěvák a kytarista David Stypka. Bylo mu 41 let

Ve věku 41 let zemřel zpěvák a kytarista David Stypka, který dlouhodobě bojoval s rakovinou slinivky. V roce 2017...