Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 21. ledna 2022 Běla

Mladí kluci musí jít do mužů s jistou sebedůvěrou, upozorňuje Sičák

  9:59
Zkušený obránce Vladimír Sičák vede defenzivní řadu karlovarských hokejistů. Do 20. ledna může odejít, pokud přijde zajímavá nabídka. Zatím však žádnou takovou nedostal a snaží se tým vytáhnout z vod play-out.

Vladimír Sičák (uprostřed) ještě v dresu Vítkovic oslavuje vyrovnávací gól do sítě Pardubic. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Sičákovo přání bylo zcela odlišné. Chtěl hrát v zahraničí, v silném týmu. Být v pozici, kdy na něm nestojí výsledky mužstva a od velikého tlaku trenérů i okolí si odpočine. Nevyšlo mu to.

Ve Varech je klíčovým obráncem, hraje více než dvacet minut na zápas. „Vlastně je to podobné jako loni ve Spartě,“ ušklíbne se.

Nezlobí se. Na roli učitele si za poslední roky zvykl a aktuálně má komu předávat četné zkušenosti. „Kluci musí být pokorní, jsou tu šikovní hráči. Jen po pár povedených zápasech nesmí polevit a myslet si, že už se napevno usadili v mužích,“ burcuje mladší spoluhráče.

S letní volbou jít do Varů jste spokojený?
Vidím to stejně, jako jsem to viděl v létě. Čekal jsem na lepší tým v cizině, kde to vyloženě nebude stát na starších hráčích. Nechtěl jsem být v týmu, kde jsou čtyři zkušení kluci a mají všechno táhnout. Chtěl jsem si tuhle sezonu spíš odpočinout. To se mi moc nevyvedlo. (úsměv)

Jste zklamaný?
Věděl jsem, do čeho jdu. Táhneme to my starší hráči, občas se přidají ti mladší. Ale takhle to v těch slabších týmech chodí.

Neříkáte si: proč já do těch Varů šel?
To jsem si určitě neříkal a neříkám. Hokej hraju rád. Je těžké hrát každý zápas o gól, přetahovat se o jedinou chybu a neustále bojovat o každý bod. V lepších týmech jsou to zápasy play-off, my je tady hrajeme už v základní části. Pořád nám jde o hodně.

„Tuhle sezonu jsem si chtěl odpočinout. Být v týmu, kde všechno nebude stát na pár starších hráčích. Ale věděl jsem, kam jdu.“

Vladimír Sičák, obránce Karlových Varů

Tvrdíte, že jste věděl, do čeho jdete. Nic vás nepřekvapilo?
Hokej je týmový sport a také u nás stavíme na týmovém výkonu. Nemyslím to tak, že hrajeme jen my staří. Spíš jsem to mířil tak, že my mladším klukům máme předávat zkušenosti a něco je přiučit. Naše výkony a výsledky nejsou špatné. Zápasy prohráváme často o gól, to nejsou vysoké porážky. Pořád hrajeme stejně.

Roli mentora a učitele jste si zkusil už ve Spartě?
Role mentora spočívá spíš v tom, že klukům můžu něco poradit. Rozhodně jim neříkám, co mají hrát. Od toho je trenér. Na ledě nějak řeším situaci a mladší hráči to vidí, mohou si z toho vzít to dobré. Na stranu druhou i já dělám chyby, nikdo nejsme bezchybný. Hokej hraju několik let, zkušenosti jsou výhodou, to je jasné.

Jací jsou mladší spoluhráči žáci? Vzorní? Učí se a chtějí se učit?
Máme dobrý tým, kluci jsou šikovní. Všichni pracují dobře. Chybu udělá každý, je jedno zda mladý nebo starší hráč. Důležité je si to moc nebrat, jít dál. Takhle se pozná velký hráč. Jeden den něco pokazí, ale poučí se a v dalším zápase vyřeší situaci správně.

Mají hráči výhodu, že Vary staví hodně mladých hokejistů?
Jednoduché to není nikdy. Nesmí přijít do mužů ti, co nemají jistou sebedůvěru. Pamatuji si ale na sebe, když jsem přišel v šestnácti do mužů a všem jsem vykal. (úsměv) Oproti Spartě je ale výhodou, že kromě jedné pětky starých jsou zbytek mladí kluci. Ve Spartě hrál jen povinný počet juniorů a dostat se do týmu není lehké.

Vladimír Sičák

Klíčový obránce Varů

Na začátku prosince oslavil čtyřiatřicáté narozeniny. Pro tým Energie stěžejní postava obrany. Na ledě tráví v průměru 24:08 minut na zápas. Nejvíc ze všech hráčů. Sičák prošel několika kluby, zahrál si v zahraničí. V létě nabídku nedostal, přijít může teď. A klub by jej v takovém případě musel uvolnit. Sičák má ve smlouvě klauzuli o uvolnění do 20. ledna. Zatím se zájemce neozval.

Hodně chybí střední generace?
Musíme si poradit i bez ní. Karel Mlejnek je dobrý trenér, dává tomu řád. Hrajeme docela dobře v obraně, nedostáváme moc gólů. Dostávat dva góly není vůbec špatné. Teď nám hraje první lajna, potřebujeme, aby se přidali i další.

Mladší hráči tak stálou výkonnost nemají, že?
Samozřejmě. Zahrají dva tři zápasy, pak jakoby poleví a těžko se dostávají zpátky. Je to o hlavě, neustále na sobě makat. Ale není to lehké, také jsem to tak měl. Ono se hezky povídá v pětatřiceti, ve dvaceti všechno hráč vidí jinak. (úsměv)

Ve Varech je velký problém s tím, jak si pozice junioři neváží?
Bylo to znát v začátku. Pár kluků vyletělo, dali nějaké góly a pak se zastavili. Což je škoda, proto Vláďa Růžička dává v nároďáku šanci mladým klukům a hrát stejně jako těch pět šest zápasů, určitě by šanci dostali. Pokud ale útočník nedává góly, těžko si ho trenér bude brát do reprezentace.

Co ale problémem Energie určitě je, jsou venkovní zápasy. Trápí vás tristní bilance?
Uspokojující je, že vyhráváme aspoň doma. Souhlasím ale, že když se na to někdo podívá, vypadá to strašně. Mě to v týdnu zarazilo hodně, když jsem bilanci viděl. Ze šestnácti venkovních zápasů máme jedinou výhru.

Hrajete venku tak špatně?
Neřekl bych, výkony i venku nejsou špatné. Bohužel většinou špatně začneme a pak už se zápasy těžko otáčí. Doma jsme schopni nějaké manko dotáhnout, venku ale ne. S výjimkou Plzně nebo Sparty venku si zápasy prohrajeme vlastně už na začátku.

Používáte jako alibi hlavu? V mysli porážky musíte mít.
U mladších kluků roli možná hraje hlava, u mě už asi ne.

Vy nemyslíte na to, že jste venku tolikrát prohráli?
Já to nevnímám. Beru každý zápas po zápase. Vnímám to tak, že jsme teď vyhráli zápas doma. Jedeme ven a měli bychom něco uhrát. Nejblíž výhře jsme byli v Plzni, velká škoda, že jsme tam body neuhráli.

Byl jste někdy v týmu s takovou bilancí?
Ne, nebyl. (úsměv)

Čím to, že nejste schopni zápasy otáčet i venku?
Podle mého nejsme doma tak svázaní. Místo toho, abychom venku hráli víc do těla a hráli jednoduše, snažíme se hrát těžké puky. Soupeř nám je pak rychle vrací do třetiny a hru otáčí proti nám. Chybí nám jednoduchost.

Přijde nabídka? Vyptává se i kouč, zatím Sičákovi agent nevolal

Třeba hraje poslední měsíc a poslední zápasy v Energii. Možná taky ne. Vladimír Sičák má ve smlouvě klauzuli, díky které může do 20. ledna odejít. Za lepším, do ciziny. Pro každý klub jistá míra rizika, může ztratit důležitého hráče v rozběhnuté sezoně. Jenže Vary v létě nutně potřebovaly zkušeného kvalitního obránce, tak musely přistoupit i na tuhle Sičákovu prosbu.

„Tu klauzuli mám ve smlouvě vždy v posledních pěti letech. Zatím se jedinkrát někdo ozval. Byl to Slovan Bratislava, když jsem hrál ve Spartě. Měli ale do konce asi čtyři zápasy, takže by se mi přesun nevyplatil. Sparta hrála play-off, takže jsem se na to vykašlal a zůstal,“ usmívá se.

Druhá nabídka za pět let může přijít letos. Byť Sičák v týmu hrající na hraně desítky není tolik na očích, jde o známé hokejové jméno a pro týmy shánějící posily pro jarní play-off může být lákavým zbožím. Ostatně už i trenér Karel Mlejnek se vyptával, jak vážné je riziko Sičákova odchodu. O klíčového obránce by nerad přišel. „Karel za mnou přišel, ať mu na férovku řeknu, jestli něco mám,“ vypráví, „řekl jsem mu, že zatím nic.“

Ještě ale není konec. Do 20. ledna nabídka přijít může, tak dopředu nevidí ani hráč, ani jeho agent. Všechno se může změnit ze dne na den. „Prostě to tak v branži chodí. Jeden den mi agent může zavolat, že pro mě něco má. Já mu řeknu, jestli beru, nebo ne. O nic víc nejde. Teď nevolal a nevolá, takže do novin můžu říct to samé, co trenérovi,“ říká Sičák s úsměvem.

Ročník by pak dohrál v Karlových Varech, se kterými má uzavřenou smlouvu do konce dubna. Zklamaný nebude, jen by nerad hrál play-out a tedy o záchranu. Vlastně hlavní motiv pro případný přesun jinam. Energie nemá záruku předkola a v posledních dvaceti zápasech extraligy bude muset pořádně bojovat o své místo v desítce. „Toho se bojí každý. Nikdo nechce hrát play-out. Zkusil jsem si to už ve Švédsku i u nás a není to nic příjemného.“

Vary se za uplynulé roky staly rutinéry v bojích nejslabší čtyřky. Ovšem jednou zatáčku směr baráž vybírali jen tak tak, za sekundu dvanáct unikli. Reálná hrozba je na místě i letos. „Všechno ale máme ve svých rukách. Jestli budeme hrát i dál jako doteď, tak se nebojím. Klidně můžeme ještě uhrát nějaký dobrý výsledek. Naše hra není špatná,“ tvrdí optimisticky. Dokud Vladimír Sičák bude bojovat v barvách Energie, zůstane jeho velkým cílem vyhnout se play-out.

Autor:

Hokejová extraliga 2021-22

Základní část skončí 8. března 2022. První čtyři týmy postoupí přímo do čtvrtfinále, celky na 5. až 12. místě sehrají předkolo. Poslední tým sestupuje, na předposlední bude čekat od 17. dubna baráž s vítězem play off 1. ligy.

Bodování

47

Peter Mueller

Kometa

46

Filip Chlapík

Sparta

42

Erik Thorell

Sparta

Góly

23

Peter Mueller

Kometa

21

Filip Chlapík

Sparta

20

Robert Říčka

Pardubice

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Třinec 39 24 4 4 7 125:81 84
2. Hr. Králové 40 22 6 3 9 129:89 81
3. Pardubice 39 18 9 4 8 130:100 76
4. Plzeň 41 17 4 6 14 129:119 65
5. Vítkovice 39 17 4 4 14 97:101 63
6. Liberec 40 17 2 7 14 101:108 62
7. Č. Budějovice 38 18 1 3 16 113:106 59
8. Kometa 40 13 8 4 15 113:116 59
9. Ml. Boleslav 38 16 3 3 16 88:99 57
10. Sparta 38 13 6 5 14 137:118 56
11. Litvínov 38 14 2 5 17 104:113 51
12. Olomouc 38 12 7 1 18 90:104 51
13. K. Vary 37 14 1 4 18 110:111 48
14. Kladno 39 7 4 7 21 99:143 36
15. Zlín 38 5 3 4 26 70:127 25
  • Nejčtenější

Hokejová nominace pro Peking: bez Gulaše a Chlapíka, vrací se Červenka

V čtyřiadvacetičlenné nominaci české hokejové reprezentace na olympijské hry figuruje Roman Červenka, vrací se i Tomáš...

Uspěl Liberec, Pardubice i oslabený Třinec, Forman sestřelil Hradec

Kvůli stoupajícím číslům nakažených v hokejové extralize se páteční program 41. kola smrskl jen na čtyři zápasy. První...

Liberec přetlačil Spartu, slaví i Kometa. Litvínov naděloval, Kladno padlo

Hlavní událostí dvaačtyřicátého kola byl návrat Ladislava Šmída do sestavy Liberce. Zkušený obránce naskočil do hry po...

Pastrňák hattrickem zařídil výhru, gól slavili i Kubalík a Zohorna

Hokejový útočník David Pastrňák byl hlavní hvězdou čtvrteční výhry Bostonu 3:2 nad Philadelphií, když výsledek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vypadá, jako by v NHL hrál roky. Zelenáč Galvas okouzlil Chicago

Zní to trochu zvláštně. Nejspíš i Jakub Galvas by vám potvrdil, že koronavirus nepřináší pouze zmar, ale nabízí i...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Liberečtí hokejisté natáhli svou vítěznou sérii, otočili zápas v Brně

Místo pěti zápasů zbyl na extraligovém programu pouze jediný. Nejvyšší hokejovou soutěž zasáhla další vlna koronavirové...

Další odklady v extralize. Do karantény míří také Vítkovice a Kometa

Hokejisté Vítkovic a Brna jsou dalšími extraligovými týmy, které musí kvůli nemoci covid-19 v kádru do karantény....

Brněnský útočník Pavlík: Body chybí, sám jsem naštvaný

V úterý večer po zápase Komety proti Liberci (1:4) střelec jediného brněnského gólu Radovan Pavlík novinářům vyprávěl,...

Titul, co nikdo nepamatuje. Připomínka velké vítkovické slávy v retro dresech

Více než s hokejkou mu jde spíše mluvení a psaní, přesto je už déle než deset let nedílnou součástí hokejových...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...