Tomáš Mertl (vlevo)

Tomáš Mertl (vlevo) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Hradecký Mertl umí rychlé góly. Litvínov sestřelil při prvním střídání

• 0
Hokejový útočník Tomáš Mertl posunul hradecký Mountfield k vítězství nad Litvínovem gólem, který vstřelil už po patnácti vteřinách hry. I díky tomu Hradec ve svém předposledním zápase letošního roku vyhrál 2:1.

Nejprve v minulé sezoně Chomutovu za 36 vteřin a Třinci za devatenáct, v té letošní nyní Litvínovu dokonce už za patnáct.

Právě těmto třem týmům vstřelili hráči Mountfieldu od svého příchodu do Hradce Králové svým soupeřům gól v první minutě zápasu, pod všemi je jako jejich autor podepsán Tomáš Mertl. S každým dalším centr prvního útoku svůj čas potřebný ke vstřelení úvodní branky zápasu zkrátil, od neděle je hradecký rekord posledních dvou sezon na patnácti vteřinách.

„Dát gól při prvním střídání je vždycky paráda a zápas se od toho také tentokrát odvíjel,“ uvedl nejproduktivnější hráč Hradce v právě probíhající sezoně.

V jednu chvíli ale nadějná akce vypadala spíše na to, že záhy skončí, protože váš spoluhráč Šimánek v dobré pozici ne zcela ideálně zpracoval puk a pak vše zachraňoval přihrávkou v pádu na led právě na vás. Čekal jste ještě, že se k vám puk dostane?
Naštěstí jsem situaci sledoval, Jirka to dostal až na modrou, ale puk mu trochu odskočil a pak už musel přihrávat v pádu. Byl jsem připravený na to, že by to tak mohlo dopadnout a pak mi vyšlo i zakončení.

Za stavu 1:1 jste byl i u druhého gólu, který váš útok vstřelil, ale místo radosti z něj jste za seknutí brankáře Francouze šel na trestnou lavici. Souhlasil jste s výrokem rozhodčích?
Pravdou je, že jsem brankáře přes rukavice asi trochu vzal, ale on puk ještě nedržel a viděl jsem, že mu padá od těla na zem, tak jsem do toho šel.

Radovat jste se začali, kdy vám ale došlo, že tentokrát to gól nebude?
Hned když jsem se podíval na rozhodčího. On totiž hned rozpažoval.

A stalo se vám někdy, že místo radosti z gólu jste musel na trestnou lavici?
Nevím, možná někdy v žácích.

Přesto jste první třetinu vyhráli po výborném výkonu 2:1, ale po přestávce vás soupeř začal trochu přehrávat. Proč?
Po první třetině jsme trošku zvolnili, což byla chyba. Litvínov měl dost šancí, ale bohužel pro něj nedal gól. Jsme moc rádi, že jsme to takhle těsně udrželi až do konce.

Litvínov jste porazili v této sezoně poprvé a on tím přišel v tabulce o druhé místo. Jak těžký to pro vás tentokrát byl soupeř?
Hlavně od druhé třetiny si vypracoval dost šancí, jeho hráči byli klidní při hře s pukem, před brankou se neukvapovali a ještě se často snažili hledat nějakého spoluhráče. Naštěstí jsme jejich přihrávky většinou zachytili.

Výsledek 2:1 i průběh zápasu připomíná loňskou sezonu, kdy jste získávali body právě těsnými výhrami.
Pro nás jedině dobře, protože tyhle zápasy nám letos chybějí, nedaří se nám urputně vyhrávat třeba právě o jeden gól. Dobrá defenziva je pro nás důležitá, musíme čekat na brejk a mít dobré začátky. Dobrá taktika, ale zase hrát s těsným skóre celý zápas je těžké, navíc když to jako dneska smrdí gólem.

Letošní rok zakončíte zápasem v Plzni, cítíte se na to, že tam přerušíte sérii devíti porážek venku, v nichž jste nezískali ani jediný bod?
Na druhé straně jsme letos Plzeň dvakrát porazili, takže jsme vyhráli i tam. Tak snad to nepřerušíme.

Před Vánocemi jste si poprvé v kariéře zahrál za reprezentaci, jak jste byl spokojený?
Tak byl jsem tam poprvé… A asi naposled (smích). Aspoň jsem se tam podíval, za což jsem rád.